Francja

Francja

Deputowani francuskiego Zgromadzenia Narodowego przyjęli w czwartek przepisy nakładające trzyprocentowy podatek na wielkie firmy internetowe jak Google, Amazon, Facebook czy Apple. Krok ten to sposób na walkę z unikaniem płacenia podatków przez duże korporacje.

Sąd na Sycylii zwolnił z aresztu domowego kapitan statku niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3 Carolę Rackete. Została ona zatrzymana w nocy z piątku na sobotę, gdy wbrew zakazowi władz Włoch wpłynęła z 40 migrantami do portu na Lampedusie.

Minister spraw wewnętrznych i wicepremier Włoch Matteo Salvini tworzy "histeryczną" atmosferę wokół spraw związanych z imigracją, a Rzym nie wywiązuje się z zadań w tym zakresie - oświadczyła we wtorek rzeczniczka rządu Francji Sibeth Ndiaye. Włoski polityk zareagował w mediach społecznościowych: "Niech francuski rząd przestanie obrażać i otworzy swoje porty".

Niespełna sześć tysięcy osób protestowało we Francji w 33. sobotę z rzędu na wezwanie antyrządowego ruchu "żółtych kamizelek" - poinformowało francuskie MSW. To najgorszy frekwencyjny wynik ruchu od początku protestów w listopadzie 2018 roku - wskazały źródła rządowe.

Nie ma podstaw aby sądzić, że pożar, który w kwietniu strawił część paryskiej katedry Notre Dame, był rezultatem działania przestępczego - poinformowało biuro paryskiej prokuratury. Dodano, że badany jest wątek ewentualnych zaniedbań przy wykonywaniu prac remontowych.

Grupa muzułmanek pojawiła się na basenie we francuskim Grenoble w burkini, łamiąc zakaz obowiązujący na wielu pływalniach. - Chciałybyśmy, aby zasady były zmienione i dostosowane do wszystkich kobiet, abyśmy mogły kąpać się w burkini - tłumaczyła jedna z uczestniczek protestu.

Premier Francji Edouard Philippe, mówiąc o wojnie na wschodzie Ukrainy, zaapelował w poniedziałek do premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa, by Moskwa wykorzystała nową sytuację polityczną po wyborze na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Były przywódca baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA Josu Ternera został w środę wypuszczony na wolność ze względu na stan zdrowia po orzeczeniu sądu w Paryżu. Po kilku godzinach został jednak ponownie aresztowany na wniosek Hiszpanii.

Były francuski prezydent Nicolas Sarkozy stanie przed sądem, gdzie będzie bronił się przed zarzutami korupcji i płatnej protekcji. Sąd najwyższy odrzucił jego odwołanie, nie zgadzając się, by uniknął procesu. Polityk utrzymuje, że jest niewinny.