Francja - UE

Francja - UE

We Francji odbyła się druga tura wyborów samorządowych, podczas których wybierano władze 101 departamentów. Sondaże exit poll wskazują na dobry wynik konserwatywnej partii UMP byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego i jej sojuszników. Stan posiadania poprawił też zapewne skrajnie prawicowy Front Narodowy, na którego czele stoi Marine Le Pen. Partia ta może zdobyć większość w radach dwóch departamentów. Przed wyborami nie miała jej nigdzie.

Francja obniżyła swoje prognozy wzrostu zarówno na 2014 jak i 2015 rok i podała, że deficyt finansów publicznych minie się w tym roku z celem budżetowym. Francuski minister finansów wzywa swoich europejskich kolegów i banki centralne Europy do zrobienia kroku w kierunku zwiększenia słabnącego wzrostu i zwalczenia groźby deflacji.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 52,4 pkt. wobec 52,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wstępnych wyliczeniach. Indeks PMI w sektorze przemysłowym Francji wyniósł w czerwcu 47,8 pkt. wobec 49,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble nazwał faszystowskim i ekstremistycznym francuski Front Narodowy, który głosząc hasła antyunijne i antyimigranckie wygrał we Francji wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając niemal 25 proc. głosów.

Zwycięstwo skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) w eurowyborach to trzęsienie ziemi na scenie politycznej we Francji - pisze w poniedziałek "Le Figaro", wskazując na "historyczną klęskę" socjalistów na czele z prezydentem Francois Hollande'em.

Skrajnie prawicowy, ksenofobiczny i nacjonalistyczny Front Narodowy zwyciężył w wyborach do Parlamentu Europejskiego we Francji. Partia pod wodzą Marine Le Pen zdobyła 25 proc. głosów - wynika z sondażowych wyników głosowania. Na drugim miejscu uplasowała się centroprawicowa, opozycyjna Unia na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), a na trzecim rządząca Partia Socjalistyczna.

- Przez ponad dwa stulecia narody USA i Francji stawały ramię w ramię w obronie wolności. Teraz odpowiadamy nie tylko przed sobą, ale przed światem, który jest bezpieczniejszy dzięki temu, że nasz trwały sojusz się odnawia - tak przekonują we francuskim "Le Monde" i amerykańskim "Washington Post" prezydenci - Barack Obama i Francois Hollande.

Zwiększenie zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń podatkowych dla firm, dialog z partnerami społecznymi - oto główne założenia nowego "paktu odpowiedzialności" dla Francji, który zaprezentował prezydent Francois Hollande. Będzie on działał od przyszłego roku. Rozmowy z przedsiębiorcami na temat jej kształtu mają rozpocząć się 21 stycznia.

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział we wtorek, że sposób ratowania sektora bankowego Cypru jest wyjątkowy, a gwarancje dla depozytów bankowych muszą być "nieodwołalne". Hollande dodał, że Cypr jest "specyficznym, wyjątkowym i jedynym przypadkiem".

Dobrze, że w Wielkiej Brytanii zaczyna się debata o jej przyszłości w UE - oceniła europosłanka PO Danuta Huebner, komentując przemówienie premiera Davida Camerona. - To też gest protestu wobec coraz silniejszej dominacji Niemiec w UE. Myślę, że z postawy Londynu wynikną dobre rzeczy dla Wspólnoty - stwierdził natomiast Janusz Wojciechowski z PiS.

Wielka Brytania nie może traktować UE jak menu, z którego wybiera tylko to, co jej odpowiada - powiedział szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius. W podobnym tonie wypowiada się Guido Westerwelle, minister spraw zagranicznych Niemiec. Wystąpienie Davida Camerona, w którym ten zapowiedział referendum ws. pozostania W. Brytanii w UE, skrytykował już także Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.