Czechy

Czechy

W telegramie gratulacyjnym do nowego prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera prezydent Czech Milosz Zeman przypomniał jego zasługi dla stosunków czesko-niemieckich i zaprosił go do Pragi - poinformował rzecznik Zemana Jirzi Ovczaczek.

Szef dyplomacji Czech Lubomir Zaoralek powiedział we wtorek dziennikarzom, że na konta mailowe w czeskim MSZ - należące m.in. do samego ministra i wiceministrów - włamali się hakerzy. Jak zaznaczył, za atakami prawdopodobnie stało obce państwo.

Podczas wtorkowej wizyty w zakładach Skoda w Pilźnie czeski prezydent Milosz Zeman opowiedział się za rozbudową czeskich elektrowni atomowych, i to przy jak największym udziale rodzimych firm - poinformował rzecznik czynnej w tym sektorze spółki Skoda JS Jan Stolar.

Rzecznik MSZ potwierdziła informację o uwolnieniu aresztowanego w Syrii w lutym 2016 r. polskiego obywatela, Leszka Panka. W negocjacjach w sprawie uwolnienia Polaka brali udział czescy dyplomaci.

Premier Czech Bohuslav Sobotka oznajmił w środę, że jego gabinet szanuje demokratyczny wybór w USA i liczy na dalsze partnerstwo. - Trump w odróżnieniu od niektórych swych poprzedników wie przynajmniej, gdzie leżą Czechy - powiedział Sobotka.

Czeska policja poinformowała o zatrzymaniu w jednym z hoteli w Pradze Rosjanina poszukiwanego w związku z atakami hakerskimi na cele w USA. W operacji uczestniczyło też amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI).

Taką opinię wyraził prezydent Czech Milosz Zeman. Jest on uznawany za sojusznika prezydenta Władimira Putina i krytykuje sankcje unijne, które zostały nałożone na Rosję z powodu aneksji półwyspu.

Rosyjski wywiad prowadzi "wojnę informacyjną" w Czechach, tworzy sieć kontrolowanych przez siebie ugrupowań i środków propagandowych, które mogą zostać wykorzystanie do destabilizacji państwa - ostrzegły w czwartek czeskie służby specjalne odpowiedzialne za kontrwywiad (BIS).

Czwartkowa wizyta kanclerz Angeli Merkel w Pradze potwierdziła przeciwstawne stanowiska Niemiec i Republiki Czeskiej w sprawie rozdzielania uchodźców między państwa członkowskie Unii Europejskiej na podstawie obowiązkowych kwot. Wizycie Merkel w Pradze towarzyszyły protesty przeciwników niemieckiej polityki zagranicznej.