Belgia

Belgia

Prokuratura: Abrini zatrzymany. Belgijskie media: to człowiek w kapeluszu

- Belgijskie służby aresztowały Mohameda Abriniego - potwierdziła prokuratura tego kraju. To właśnie Abrini ma być niesławnym "człowiekiem w kapeluszu", którego nagrały kamery na lotnisku w Brukseli i którego wcześniej francuskie służby zaczęły poszukiwać w związku z listopadowymi zamachami w Paryżu. Tak twierdzą belgijskie media, ale prokuratura tego nie potwierdza.

Ekstradycja Abdeslama się opóźni. "Inne sprawy"

Ekstradycja podejrzanego o udział w zamachach terrorystycznych w Paryżu Salaha Abdeslama do Francji opóźni się o kilka tygodni w związku z dochodzeniem ws. strzelaniny 15 marca w Forest pod Brukselą – powiedział w Brukseli jego adwokat Sven Mary.

W Belgii ma już wyrok, teraz odpowiada we Francji. Miał organizować zamachy

Prokuratura postawiła w środę zarzuty 34-letniemu francuskiemu obywatelowi Redzie Kriketowi, zatrzymanemu w ubiegłym tygodniu na przedmieściach Paryża w związku z planowaniem zamachu we Francji - podała AFP, powołując się na źródła zbliżone do śledztwa. Zarzuca się mu m.in. udział w spisku związanym z działalnością terrorystyczną.

Media: zamachowiec miał plany rezydencji premiera

Zdjęcia oraz plany siedziby premiera Belgii odkryto w komputerze znalezionym w okolicy mieszkania, w którym zamachowcy przygotowywali się do zeszłotygodniowego ataku terrorystycznego w Brukseli - podały w środę belgijskie media.

"BOOM" na wyświetlaczu brukselskiego metra. "Przykre zdarzenie"

Pasażerowie brukselskiego metra zamarli, gdy zobaczyli na wyświetlaczu jednego ze składów napis "BOOM". Stało się to zaledwie osiem dni po zamachach na lotnisku Zaventem i stacji metra Maelbeek, w których zginęło ponad 30 osób, a ok. 200 zostało rannych. Władze metra stwierdziły, że doszło do "przykrego zdarzenia", a "błąd został szybko naprawiony".

Raport: Dżihadyści od lat "testowali" służby. Nikt w Europie nie dostrzegał sygnałów

Już w 2014 r. tzw. Państwo Islamskie (IS) tworzyło w Europie siatkę terrorystyczną, która miała na celu zorientować się, jak działają służby poszczególnych krajów. Najpierw "męczennicy" mieli dokonywać odizolowanych ataków na małą skalę, by zobaczyć, co zrobi miejscowa policja we Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii czy Hiszpanii. Europa przespała cała dwa lata, uznając, że między atakami nie da się znaleźć powiązań. Teraz płaci za to olbrzymią cenę - twierdzi w swym raporcie "The New York Times". Dziennik dotarł do wielu źródeł w europejskich służbach bezpieczeństwa.

"Nie ma już czegoś takiego jak normalność"

Burmistrz Brukseli Yvan Mayeur oświadczył, że po ostatnich zamachach terrorystycznych stolica Belgii może już nie wrócić do normalności. Mayeur rozmawiał tego dnia z mer Paryża Anne Hidalgo o działaniach po zeszłorocznych zamachach w stolicy Francji.

Operacja antyterrorystów przy granicy z Francją

Policja w Belgii przeprowadziła operację antyterrorystyczną w mieście Kortrijk, które znajduje się przy granicy z Francją. To pierwsza operacja od zamachów w Brukseli przeprowadzona z dala od stolicy.