Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Podczas zakończonego w Arabii Saudyjskiej forum "Future Investment Initiative" przedsiębiorcy, wizjonerzy i innowatorzy mogli wysłuchać Sophii, robota humanoidalnego. Jej wystąpienie było tak udane, że przyznano jej obywatelstwo tego kraju.

Następca tronu Arabii Saudyjskiej Muhammad ibn Salman wezwał swój kraj do "powrotu do umiarkowanego islamu". W wywiadzie dla środowego "Guardiana" poprosił społeczność międzynarodową o pomoc w przekształcaniu "dogmatycznego królestwa w otwarte społeczeństwo".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił w poniedziałek jako bardzo pozytywne wstępne kontakty z władzami Arabii Saudyjskiej w sprawie sprzedaży Rijadowi rosyjskich systemów rakietowych S-400. Zapewnił, że kontynuowane są rozmowy o dostawach S-400 z Turcją.

Król Arabii Saudyjskiej Salman powiedział podczas wizyty w Moskwie, że jego kraj dąży do dalszej współpracy z Rosją w celu ustabilizowania sytuacji na światowych rynkach ropy. W czwartek oba kraje podpisały 14 porozumień gospodarczych, a także umowę na dostarczenie do Rijadu systemów rakietowych S-400.

Król Arabii Saudyjskiej Salman na zaproszenie Władimira Putina przybył w środę wieczorem z wizytą do Rosji. Głównym tematem rozmów ma być współpraca energetyczna oraz kwestie regionalne. Wizyta rozpoczęła się jednak dla króla pechowo od drobnej awarii ruchomych schodów królewskiego samolotu.

Król Arabii Saudyjskiej Salman uda się w czwartek z wizytą do Rosji na zaproszenie prezydenta tego kraju Władimira Putina - poinformowała w poniedziałek saudyjska agencja prasowa SPA. Będzie to pierwsza podróż Salmana do Moskwy od czasu objęcia przez niego tronu w 2015 roku.

Po raz pierwszy w historii Arabii Saudyjskiej kobieta objęła wysokie stanowisko - podały władze królestwa. Mianowanie jej wiceburmistrzem jest częścią planu króla Salmana "Wizja 2030". Dobę wcześniej król zezwolił Saudyjkom na kierowanie samochodem.

Historyczny moment w Arabii Saudyjskiej. Wszystko za sprawą króla Salmana, który zdecydował o tym, że kobiety będą mogły prowadzić samochody. Walka o te prawa trwała przez wiele lat, a najnowszy dekret spotkał się z wielką radością. Także w internecie, na portalach społecznościowych masowo pojawiają się kolejne zdjęcia z całego świata opatrzone hashtagiem "Womentodrive". Saudyjskie królestwo było ostatnim krajem na świecie, w którym było to zakazane. O szczegółach mówił Łukasz Kijek w TVN24 BiS.

Kobiety w Arabii Saudyjskiej w sobotę po raz pierwszy w historii królestwa weszły na stadion narodowy w Rijadzie, gdzie mogły uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami 87. rocznicy założenia państwa. Panująca dynastia ma zamiar promować "elementy narodowej tożsamości bez komponentu religijnego", co budzi kontrowersje w państwie.

Setki tysięcy muzułmanów uczestniczących w hadżu, czyli pielgrzymce do Mekki, rozpoczęły w piątek symboliczne kamienowanie szatana. Rytuał, oznaczający wyrzeczenie się zła, będzie trwał trzy dni.

Około dwa miliony ludzi przybyły według oficjalnych danych do Mekki na rozpoczynającą się w środę tegoroczną muzułmańską pielgrzymkę hadżdż. Do ochrony pielgrzymów saudyjskie władze skierowały około 100 tysięcy funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.