Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Ucieczka z królestwa, dramat na lotnisku. Młoda Saudyjka boi się o życie

Osiemnastoletnia Saudyjka, którą w sobotę zatrzymano na lotnisku w Bangkoku, po rozmowie z przedstawicielem ONZ opuściła lotniskowy hotel. Wcześniej zabarykadowała się w nim w obawie przed deportacją do Arabii Saudyjskiej. Rahaf Mohammed Alkunun uciekła ze swojego kraju w obawie przed rodziną i karą grożącą jej za deklarowanie ateizmu.

Koniec "tajnych rozwodów" w Arabii Saudyjskiej. Kobiety dostaną SMS

Kobiety w Arabii Saudyjskiej zostaną powiadomione wiadomością SMS, że ich mężowie się z nimi rozwiedli. Nowe prawo ma chronić Saudyjki przed kończeniem małżeństw bez ich wiedzy - poinformował tamtejszy rząd. Aktywiści praw kobiet oceniają, że to krok we właściwym kierunku, ale bardzo niewielki.

Pokłosie zabójstwa dziennikarza. Saudyjski król zmienia skład rządu

Król Arabii Saudyjskiej Salman podpisał w czwartek dekret zmieniający skład rządu tego kraju. Mianował nowych ministrów dwóch kluczowych resortów: dyplomacji i Gwardii Narodowej. Zmiany w saudyjskich władzach to pokłosie skandalu, jaki wybuchł po zabójstwie w Turcji saudyjskiego dziennikarza.

"Bezpodstawne oskarżenia". Zjednoczone Emiraty bronią księcia Salmana

Zjednoczone Emiraty Arabskie wyraziły we wtorek swoje wsparcie dla Arabii Saudyjskiej, która dwa dni temu wydała oświadczenie potępiające Senat USA. Amerykańskie władze w rezolucji uznały saudyjskiego księcia Muhammada ibn Salmana odpowiedzialnym za zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

"Bezpodstawne zarzuty i oskarżenia". Arabia Saudyjska odpowiada Senatowi USA

Arabia Saudyjska potępiła stanowisko amerykańskiego Senatu, który kilka dni temu przyjął rezolucję uznającą saudyjskiego księcia Muhammada ibn Salmana odpowiedzialnym za zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. "Postawa Senatu Stanów Zjednoczonych wynika z bezpodstawnych zarzutów i oskarżeń" - napisano w oświadczeniu resortu dyplomacji.

"Piła. Odgłosy cięcia". CNN o zapisie nagrania z zabójstwa dziennikarza

Ostatnie wyraźne słowa Dżamala Chaszodżdżiego brzmiały: "nie mogę oddychać". Potem słychać już tylko innych, krzyki, a na koniec odgłosy cięcia ciała - pisze portal amerykańskiej telewizji CNN, opisując szczegóły brutalnego zabójstwa dziennikarza w saudyjskim konsulacie w Stambule. Stacja pisze, że dotarła do osoby, która odczytała treść zapisu nagrania dźwiękowego dokumentującego ostatnie chwile życia Chaszodżdżiego.

Dania "w nowej sytuacji". Zmienia politykę wobec Arabii Saudyjskiej

Rząd w Kopenhadze zdecydował o zawieszeniu wydawania pozytywnych decyzji w sprawie eksportu broni i innego sprzętu wojskowego do Arabii Saudyjskiej w związku z morderstwem dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w konsulacie w Stambule i zaangażowaniem Rijadu w wojnę w Jemenie - poinformował szef duńskiej dyplomacji.

Król przemówił. O Chaszodżdżim nie wspomniał ani słowem

Reżim w Teheranie zawsze mieszał się w sprawy wewnętrzne innych państw, sponsoruje terroryzm, wzbudza chaos i wyniszcza wiele krajów w regionie - stwierdził w czasie poniedziałkowego wystąpienia król Arabii Saudyjskiej Salman. Monarcha nie odniósł się ani słowem do zabójstwa Dżamala Chaszodżdżiego, mimo że było to jego pierwsze oficjalne przemówienie, od kiedy na początku października wybuchł skandal związany z zaginięciem krytycznego wobec Rijadu dziennikarza.

"Okropna". Trump nie odsłucha taśmy ze śmierci Chaszodżdżiego

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że nie odsłucha nagrania audio ze śmierci dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. - To okropna taśma - zaznaczył w telewizji Fox News. We wtorek amerykański prezydent ma otrzymać raport, który określi, kto według władz USA ponosi odpowiedzialność za zabójstwo Chaszodżdżiego.