Najnowsze

Najnowsze

Rząd chce zniechęcić Europę do bałtyckiej rury

Gabinet Donalda Tuska chce przekonać UE i firmy energetyczne, że taniej będzie zbudować nowy gazociąg z Rosji do Europy lądem zamiast przez Bałtyk - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Według dziennika - musi się spieszyć, bo ostateczne rozstrzygnięcie coraz bliżej.

Słaby rok Skrzypka

W czwartek mija pierwszy rok prezesury Sławomira Skrzypka w NBP - przypomina "Rzeczpospolita". Przygotowany przez nia bilans wypada słabo: pierwszy raz bank ma ujemny wynik finansowy, przegrał batalię o nadzór, a inflacja jest najwyższa od 2005 roku.

Balcerowicz wierzy w Tuska

Leszek Balcerowicz twierdzi na łamach "Faktu", że interes kraju powinien skłaniać rząd Donalda Tuska do reformowania Polski i radzi premierowi, by jak najszybciej przedstawił strategię gospodarczą, której - na razie - nie ma.

Sondaż: Polacy daliby więcej budżetówce

Trzy tysiące złotych dla pielęgniarki, nauczyciela oraz żołnierza. Pięć tysięcy dla policjanta, strażaka, prokuratora, sędziego i lekarza. Tak zdaniem Polaków powinny wyglądać zarobki w budżetówce. Sondaż w tej sprawie przeprowadził instytut GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".

"Budryk": strajk już tylko na powierzchni

Po blisko tygodniu podziemnego strajku górnicy z "Budryka" wyjechali w końcu na powierzchnię. Zdecydowali się na to po kilku godzinach rozmów z prezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wstępne porozumienie już jest, dziś o 10:00 ma dojść do kolejnych negocjacji.

Złoto najdroższe w historii

Cena złota na nowojorskiej giełdzie wzrosła we wtorek o prawie 20 dolarów i przekroczyła po raz pierwszy w historii granicę 880 dolarów za uncję.

Misja Gomułki

Podatek dla przedsiębiorców będzie niższy, administracja publiczna zostanie znacznie odchudzona, a deficyt finansów na poziomie pozwalającym na szybkie wejście do strefy Euro - to plany nowego wiceministra finansów Stanisława Gomułki.

Sąd przerwał budowę obwodnicy

Budowa obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodził się z ministrem środowiska, który w listopadzie 2006 roku wydał decyzję w tej sprawie. Wstrzymano również budowę obwodnicy Augustowa.

W Szczyrku nie poszusujesz

Narciarze, którzy planują białe szaleństwo w Szczyrku mogą się w tym roku mogą się srodze zawieść. Choć ferie zimowe zaczynają się w kilku województwach już w najbliższy weekend, górale wciąż nie porozumieli się z organizatorami zimowego wypoczynku w sprawie wyciągów narciarskich.

Francuska telewizja bez reklam?

"Rewolucję kulturalną" i likwidację reklam we francuskiej telewizji publicznej zapowiedział prezydent kraju Nicolas Sarkozy.

Okupacja lubelskiej cukrowni

Związkowcy i pracownicy cukrowni Lublin, którą chce zlikwidować Krajowa Spółka Cukrową, rozpoczęli we wtorek strajk okupacyjny zakładu. Protestujący podkreślają, że wszystkie prace niezbędne dla funkcjonowania zakładu są wykonywane.

NIK: Świński fetor bez nadzoru

Właściciele wielkich ferm, w których hoduje się po kilkadziesiąt tysięcy świń, nagminnie zatruwają środowisko. Wylewają gnojowicę na pola, a padłe zwierzęta zakopują, zamiast je utylizować - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

Państwo nie odda PKO BP

PKO BP powinien pozostać bankiem narodowym, a jego dalsza prywatyzacja może zostać połączona z utrzymaniem nad nim kontroli Skarbu Państwa - uważa wiceminister skarbu państwa Michał Chyczewski.

Dobre, bo polskie

Pochodzenie, tradycyjna receptura i przyzwyczajenia – to najważniejsze argumenty przemawiające za kupnem produktu – wynika z najnowszego raportu TNS OBOP, który opisuje "Rzeczpospolita". Dlatego nawet światowe koncerny działające w Polsce korzystają z lokalnych wyrobów.

Górniku wróć!

Odeszli z kopalń, wzięli odprawę i mieli nigdy nie wrócić do górnictwa. Ale przypomniał sobie o nich Katowicki Holding Węglowy, któremu zaczyna dramatycznie brakować pracowników. Czy kopalnie przeproszą się z byłymi górnikami? - zastanawia się "Gazeta Wyborcza".

Szejnfeld po cichu uwalnia gospodarkę

Bez rozgłosu i konferencji prasowych zaczyna się obiecana przez PO i PSL walka z biurokracją. Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld skierował do Sejmu kilka pierwszych projektów zmian. Aby prace nad nimi ruszyły szybciej, autor nadał im status poselski, a nie rządowy.

POprywatyzujmy

Na liście spółek do prywatyzacji w 2008 roku jest w sumie 316 firm. I chociaż nie ma tam Lotosu, PKN Orlen, KGHM, PGNiG i PKO BP, to jest za to dużo tzw. resztówek, czyli już sprywatyzowanych firm z kilkuprocentowym udziałem skarbu państwa. Szef resortu Aleksander Grad liczy, że prywatyzacja zasili budżet kwotą 4,5 - 5 mld zł.

Okęcie: Chaos bez granic

Do końca marca tego roku ma być oddany do użytku Terminal 2 na Okęciu. Państwowe Porty Lotnicze nie informują jednak, iż wraz z jego otwarciem trzeba będzie zamknąć Terminal 1, aby wyremontować pirsy centralny i południowy - pisze "Rzeczpospolita". Prace potrwają przynajmniej do końca 2008 roku.

Polacy zbudują stadiony Brytyjczykom, a kto nam?

Piłkarskim mistrzostwom Europy w Polsce najbardziej zagrażają Brytyjczycy - twierdzi dziennik "Polska". Jak dowodzi, inwestycje związane z organizowaną w Londynie także w 2012 roku olimpiadą mogą wyssać z kraju naszych budowlańców.

Górnikom z Budryka nie zagraża pożar

- Pomimo zagrożenia pożarowego w kopalni, życiu protestujących na obecnym etapie nic nie zagraża - uspokaja rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego. - Zagrożenie pożarowe w kopalni nie oznacza gwałtownego pożaru, może dojść jedynie do zatlenia się zrobów - dodaje.

Bill Gates: Niedługo znikną klawiatury i myszki

W ciągu najbliższych kilku lat całkowicie zmieni się nasz sposób porozumiewania się z komputerami - powiedział w rozmowie z BBC szef Microsoftu, Bill Gates. Jego zdaniem niedługo znikną klawiatury i myszki, a zastąpią je bardziej intuicyjne technologie takie jak dotyk, czy rozpoznawanie mowy.

Nowa broń w walce z finansowymi oszustami

Bank uciął zero przy księgowaniu twoich poborów i nie chce się przyznać? Makler nie wypełnił zlecenia, na którym mogłeś zarobić krocie? - Już niedługo rozpatrywaniem skarg klientów banków, funduszy inwestycyjnych czy firm ubezpieczeniowych zajmie się sąd polubowny. Będzie taniej, szybciej, a odszkodowania będą wyższe.

Anglik bogatszy niż Amerykanin

W 2008 - po raz pierwszy od XIX wieku - PKB per capita, czyli dochód na mieszkańca, będzie wyższy w Wielkiej Brytanii niż w USA - poinformowali analitycy gospodarczy Uniwersytetu w Oksfordzie. W Anglii sięgnie on 23, 5 tys. funtów - o 250 funtów więcej niż USA.

Nierozwojowe obszary stracą pieniądze?

- Ministerstwo rozwoju regionalnego do końca stycznia przygotuje nową listę projektów o strategicznym znaczeniu dla rozwoju kraju - zapowiedziała szefowa resortu Elżbieta Bieńkowska. - Powinno to być do stu kilkudziesięciu projektów, a nie prawie 600 - dodała. Pieniądze mogą stracić najbardziej potrzebujące regiony.

ARiMR wydaje ostatniego eurocenta

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wykorzystała unijne fundusze na wsparcie wsi i obszarów wiejskich w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego (SPO) 2004-2006 - poinformował w rzecznik ARiMR Radosław Iwański. Rolnikom i przedsiębiorcom wypłacono już ok. 4,5 z 5,4 mld zł, a kolejne płatności są realizowane.

"Apolityczni fachowcy do państwowych spółek"

- Rząd nie będzie sugerował składów rad nadzorczych i zarządów spółek skarbu państwa, ani tych mniejszych, ani większych - zapewnił wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Zarządzać mają nimi doświadczeni i dalecy od polityki menedżerowie. CV na stronę ministerstwa skarbu może wysłać każdy.

Polskie firmy mają się coraz lepiej

Polskie przedsiębiorstwa są w coraz lepszej kondycji. Świadczyć może o tym spadek liczby firm, które dotknęło w ubiegłym roku widmo upadłości.

Piłkarze na parkiecie

Nie Wisła, nie Legia, ale Ruch Chorzów będzie pierwszy. Wprawdzie nie w ligowej tabeli, ale na giełdzie. Debiut w lutym - podaje "Puls Biznesu"

Spada sprzedaż dzienników

Spadła średnia sprzedaż "Dziennika", "Gazety Wyborczej", "Super Expressu" i "Faktu", a wzrosła sprzedaż "Rzeczpospolitej", licząc rok do roku - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Zielona karta do Berlina

Jeśli wybierasz się do Berlina, Kolonii lub Hanoweru, musisz zaopatrzyć się w specjalny znaczek na samochód. Od początku roku te miasta zostały objęte ekologiczną strefą ochronną. Wjazd bez karty grozi wysoką karą pieniężną.