Najnowsze

Najnowsze

Ile można zyskać na Expo

Chociaż stolica Dolnego Śląska w wyścigu o organizację targów Expo 2012 od dłuższego czasu uważana była za faworyta, to wygrana wydaje się być niebezpiecznie daleko. Stawka jest na tyle wysoka, że konkurenci "idą na całość", my - nie.

11 mld euro dla polskich firm

Wsparcie z programu UE "Kapitał Ludzki" na ponadregionalne szkolenia swoich pracowników dostanie ponad 2 tys. firm - wynika z dokumentów, do których dotarła "Gazeta Prawna".

Warszawski parkiet atrakcyjny dla zagranicy

Warszawska giełda jest najbardziej rozwiniętym ośrodkiem finansowym w regionie i z powodzeniem może przyciągać kolejne zagraniczne spółki - pisze "Gazeta Prawna". Warunek: dobra koniunktura musi się utrzymać.

Oddajcie vodce "w"!

Przygotowana przez agencję Wieden+Kennedy kampania "Wyborowej" o spolszczeniu pisowni słowa "wódka" oraz kampania, którą dla brytyjskiej firmy Ocean Spirits, dystrybutora wódki "Soplica" na Wyspach, przygotowała londyńska agencja Westbury Communications, są do siebie łudząco podobne - pisze "Wprost".

Cena ropy znów bliska 100 dol.

- Cena ropy w transakcjach elektronicznych w Azji przeprowadzanych w poniedziałek rano na głównej amerykańskiej giełdzie surowcowej New York Mercantile Exchange poszła w górę i zbliżyła się ponownie do 99 dolarów za baryłkę.

"Polska" jeszcze nie ogólnopolska?

Czy dziennik „Polska” jest tytułem ogólnopolskim? - pyta "Rzeczpospolita". Według Związku Kontroli Dystrybucji Prasy nie, bo wydawca nie zarejestrował go jako ogólnopolskiej gazety z regionalnymi mutacjami.

PO: budżet powinien trafić do kosza, ale już za późno

Projekt, przygotowany przez poprzednią ekipę, krytykują zarówno koalicjanci, PO i PSL, jak też opozycyjny LiD. Przyznają jednak, że pozostało zbyt mało czasu, by wprowadzić znaczące zmiany. Teraz projektem zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Niemcy: Czy 13 proc. podwyżki zadowoli kolejarzy?

Zarząd państwowych Kolei Niemieckich (DB) zaoferował Związkowi Zawodowemu Niemieckich Maszynistów Kolejowych (GDL) podwyżkę wynagrodzeń w skali do 13 proc., by doprowadzić do zakończenia obecnego sporu płacowego i towarzyszących mu strajków.

Budżet na przyszłość

Po wotum zaufania udzielonym rządowi Donalda Tuska posłowie zabrali się za pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na przyszły rok. To ten sam budżet, który przygotował rząd Jarosława Kaczyńskiego, ale poddany lekkiemu liftingowi.

Grupa ITI coraz mocniejsza

Po trzech kwartałach 2007 roku skonsolidowane dochody Grupy ITI wzrosły o 33,1 proc. do poziomu 318,5 mln euro. Za ciągłym rozwojem na wielu medialnych frontach idzie zwiększanie udziału w poszczególnych segmentach rynku.

Bilety tańsze, bo był strajk

Dyrekcje kolei państwowych SNCF i transportu regionu paryskiego RATP obiecały, że zrekompensują pasażerom ponadtygodniowe strajki przez obniżkę w styczniu cen biletów okresowych na kolei i w transporcie miejskim.

Na Wyspach nie da się już pracować na czarno?

10 tys. funtów kary za zatrudnianie na czarno, oraz więzienie i nie limitowana grzywna, jeśli pracodawca zrobił to świadomie. Wchodzące w lutym w życie przepisy są elementem reformy brytyjskiego systemu kontroli imigracji, wprowadzanej przez tamtejsze MSW.

Porażające suszarki Grundiga

Spółka Grundig Polska powiadomiła UOKiK, że wyprodukowane w Chinach suszarki do włosów HD 5580 koloru czarno-srebrnego mogą być niebezpieczne. Na polski rynek trafiło ponad 2500 sztuk.

Biznes wie, co chce zrobić rząd, ale nie wie jak

Premier w swoim expose mówił m.in. zaufaniu do przedsiębiorców, liberalizacji gospodarki i cięciu wydatków budżetowych. Przedsiębiorcy i ekonomiści, chociaż czują niedosyt konkretnych dróg do realizacji tych postulatów, to dają rządowi kredyt zaufania.

Superfundusz na ratunek kredytom

Trzy największe amerykańskie banki komercyjne podejmą w przyszłym tygodniu rozmowy ze swymi zagranicznymi partnerami w sprawie utworzenia superfunduszu, łagodzącego skutki zawirowań na rynku kredytów hipotecznych.

56 tys. Volvo do naprawy

Koncern Volvo ma kłopoty ze swoimi samochodami osobowymi. Firma będzie musiała naprawić usterki w co najmniej 56 tys. aut - poinformowała rzeczniczka Volvo Marina Bohlin. Nie wiadomo, ile wadliwych aut trafiło do Polski.

Bułgaria wybrała liniowy

Bułgaria stała się krajem o najniższym podatku dochodowym w Unii Europejskiej. Parlament głosami rządzącej koalicji przyjął ustawę o wprowadzeniu liniowego podatku dochodowego od stycznia 2008 roku.

Expose: wolność gospodarcza i zaufanie dla przedsiębiorców

Rząd będzie prowadził "liberalną politykę gospodarczą i solidarną politykę społeczną" - zapowiedział premier w sejmowym expose. Donald Tusk obiecał szybkie uproszczenie prawa, ułatwienia przy zakładaniu firm, a także znaczne przyspieszenie procesu prywatyzacji.

Expose: będzie cud gospodarczy

Obniżanie w Polsce podatków i odpowiednie wykorzystywanie środków z Unii Europejskiej stwarzają szanse osiągnięcia przez nasz kraj "cudu gospodarczego" - zapowiedział w sejmowym expose premier Donald Tusk.

Ani słowa o liniowym w umowie koalicyjnej

- W umowie koalicyjnej nie ma mowy o podatku liniowym - powiedział w TVN CNBC Biznes Jan Bury z PSL. Nowy wiceminister skarbu zaznaczył, że umowa nie zawiera punktów spornych. - Wiemy, co nas dzieli. Będziemy starali się dojść do porozumienia - dodał.

Kommiersant zapowiada koniec mięsnej blokady

Nowemu polskiemu premierowi udało się przerwać blokadę - stwierdza w dzisiejszym wydaniu dziennik moskiewski dziennik "Kommiersant". To jego komentarz do czwartkowego wystąpienia prezydenta Władimira Putina.

Stokłosowie ratują majątek

Majątek byłego senatora Henryka Stokłosy nie trafi pod młotek. Powoli przejmują go synowie biznesmena - pisze "Puls Biznesu". Sam Stokłosa, zatrzymany przez niemiecką policję, czeka na przekazanie go polskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

Najbogatsze regiony dają najniższe dotacje

Najbogatsze województwa dają najmniejsze unijne dotacje dla firm ze swego terenu - wynika z ustaleń "Gazety Prawnej". Różnice mogą być bardzo duże i w przypadku większych inwestycji iść w miliony złotych.

Emerytury znów do Trybunału

Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiada zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego przepisów emerytalnych, różnicujących wiek przejścia na emeryturę - pisze "Rzeczpospolita". Wniosek Rzecznika ma trafić do Trybunału już w przyszłym tygodniu.

Drożej za wynajem mieszkania

Coraz więcej płacimy za wynajem mieszkań w dużych miastach - pisze "Gazeta Wyborcza". Jak wylicza, w ciągu miesiąca średnia cena najmu mieszkania w Warszawie wzrosła od 1000 do ponad 3000 złotych.

Platforma ulży szefom w chorobie

Politycy PO chcą obniżyć koszty ponoszone przez pracodawców. Dzięki zmniejszeniu liczby dni, za które przy chorobie pracownika płaci jego szef, właściciele firmy mogą oszczędzić nawet miliard złotych rocznie - pisze "Życie Warszawy".

Wyższe emerytury dla kobiet, mniej dla mężczyzn

Rząd Donalda Tuska czeka jedno z najpoważniejszych wyzwań - dokończenie reformy emerytalnej, na której poległ PiS - przypomina "Gazeta Wyborcza". Rząd zmierza do tego, by obciąć emerytury mężczyznom i podwyższyć kobietom.

Sprzedaż Stoczni Gdańsk blisko finału

Akcjonariusze Stoczni Gdańsk uzgodnili w czwartek ostateczną wersję porozumienia dotyczącego podniesienia kapitału zakładowego spółki - poinformował prezes Stoczni Andrzej Jaworski. Jego zdaniem proces prywatyzacji stoczni powinien zakończyć się do 29 listopada.

Kolejny gazociąg, który kogoś omija

Gazprom kontynuuje ekspansję na europejskim rynku. W Moskwie właśnie podpisano porozumienie o utworzeniu spółki, która zaprojektuje gazociąg South Stream. Rosyjski gaz ma popłynąć nim przez Morze Czarne i Bałkany do Europy Południowej i Środkowej.