Najnowsze

Najnowsze

Mniej złowimy i w krótszym czasie

Ministrowie rybołówstwa krajów członkowskich UE porozumieli się w Luksemburgu w sprawie kwot połowowych na Bałtyku. Jednocześnie KE wszczyna przeciwko Polsce postępowanie za łamanie zakazu połowów dorsza.

Gdańskie inwestycje przed EURO 2012

Budowa stadionu Baltic Arena, przebudowa gdańskiego lotniska i arterii dojazdowych oraz inwestycje w bazę turystyczną - to najważniejsze zadania, jakie stoją przed władzami Gdańska do 2012. Wydatki na inwestycje pochłoną 1,5-2 mld złotych.

Przetarg na GSM 1800 jeszcze raz?

Odwołanie od decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej złożyła Polska Telefonia Cyfrowa. Spółce nie podoba się rozstrzygnięcie przetargu na częstotliwości GSM 1800.

UE odwróci się od rosyjskiego gazu

Unia Europejska chce uniezależnić się w większym stopniu od od rosyjskiego monopolisty gazowego Gazpromu. Receptą ma być import gazu z Azji Środkowej i rozbudowa energetyki atomowej.

TK broni mężczyzn-emerytów

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych narusza zasadę równości - uznał Trybunał Konstytucyjny. Sędziom nie spodobał się zapis o przywilejach dla kobiet przy ustalaniu prawa do wcześniejszej emerytury.

Nowy szef KRRiT: rada działała zgodnie z prawem

- Działaliśmy tak, jak można działać w ramach prawa - zapewnia nowy przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski, komentując raport OBWE. Organizacja skrytykowała w nim KRRiT i TVP za ich pracę pod czas kampanii wyborczej.

Modernizacja Warszawy Wschodniej

Szykuje się modernizacja Dworca Wschodniego w Warszawie. Polskie Koleje Państwowe SA ogłosiły dziś zaproszenie do rokowań w sprawie jego budowy. Obiekt ma stanąć do 2012 roku.

Puls chce zagrozić dużym graczom

Krzysztof Ziemiec i Katarzyna Trzaskalska mają zapewnić oglądalność "nowemu" Pulsowi. Zarząd liczy, że stacja osiągnie rentowność do czerwca 2009. Przedstawiciele 'Pulsu", która od 28 października rusza z nową ramówką, zapowiadają walkę z "dużymi graczami".

Ignalina: Litwa spełni polskie żądania

Jest szansa na spełnienie polskich żądań w sprawie elektrowni atomowej w Ignalinie. Premier Litwy w wywiadzie dla tamtejszego radia mówił dziś o prawdopodobnym rozwiązaniu.

Szejnfeld: połączyć resorty skarbu i gospodarki

- Nowe przepisy to najlepszy sposób na zdrową gospodarkę bez korupcji - uważa Adam Szejnfeld, wymieniany jako możliwy kandydat na ministra gospodarki w rządzie sformowanym przez PO. Poseł uważa też, że ponieważ cele i zadania resortów gospodarki i skarbu są wspólne, więc można by je połączyć.

Polsce "ubyło" ponad dwa miliony ludzi

Pod koniec 2006 roku czasowo poza granicami kraju przebywało ok. 1,95 mln Polaków wobec ok. 1,45 mln osób rok wcześniej i wobec ok. 1 mln osób na koniec 2004 roku - podał GUS. Takie tempo opuszczania Polski nie napawa optymizmem.

Unia kusi "niebieską kartą"

Komisja Europejska ma pomysł na unijny deficyt siły roboczej, zwłaszcza tej utalentowanej. Władze Unii chcą wydawać wykształconym pracownikom z krajów trzecich specjalne pozwolenia wzorowane na amerykańskich "zielonych kartach".

Fortuny przechodzą kopalniom koło nosa

Czarne paliwo na świecie bije rekordy cenowe, m.in. z powodu wzmożonego popytu w Chinach i Indiach oraz wzrostu cen energii. Tymczasem eksport państwowego Węglokoksu, największego polskiego eksportera węgla, zmalał po dziewięciu miesiącach tego roku o 37 proc. - zauważa "Puls Biznesu".

Rolnicy nie dostaną wcześniej ani centa

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że wszyscy polscy rolnicy muszą czekać na pełne unijne dopłaty rolne według kalendarza uzgodnionego podczas negocjacji akcesyjnych. Polska domagała się rozszerzenia mechanizmu stopniowego wprowadzania dopłat w nowych sektorach.

Bezrobocie ciągle w dół

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek dane o stopie wrześniowego bezrobocia, które wyniosło 11,6 proc. Jednocześnie w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku o 14,2 proc. wzrosła sprzedaż detaliczna.

Raj podatkowy pod rządami PO?

Wprowadzenie 15-proc. podatku liniowego, zmniejszenie stawki podstawowej VAT z 22 do 20 proc., utrzymanie kwoty wolnej od podatku na podatnika i jego dziecko oraz likwidacja podatku od zysków i oszczędności - to niektóre propozycje zmian, jakie zapowiadała Platforma Obywatelska.

Ukrócony monopol Microsoftu

Microsoft nie odwołał się od wyroku sądu w Luksemburgu zobowiązując się do przedstawiania "pełnych i dokładnych" informacji o swoim oprogramowaniu tak, aby konkurencyjni jego twórcy mogli zapewnić pełną współpracę ich produktów z ofertą giganta. Koncern zapłaci także prawie pół mln euro grzywny za praktyki monopolistyczne.

Autostrady kuszą MOP-y

Największe koncerny paliwowe złożyły oferty budowy swoich stacji przy autostradach A2 i A4. Jednocześnie w ramach konsorcjum z firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej budują restauracje i motele tworząc tzw. miejsca obsługi podróżnych - czytamy w "Parkiecie".

Ciąg dalszy rozmów o Ignalinie

Przedstawiciele czterech narodowych firm z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii zaczną dziś kolejną turę rozmów w sprawie odbudowy mocy w elektrowni atomowej w Ignalinie.

Niemcy: Od czwartku znów staną pociągi

Niemieccy maszyniści walczą o wyższe płace i lepsze warunki pracy. W tym tygodniu zamierzają unieruchomić na 30 godzin komunikację podmiejską oraz szybką kolej miejską (S-Bahn).

Mężczyźni są dyskryminowani przy emeryturach?

Dziś Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy przyznanie wyłącznie kobietom prawa do wcześniejszej emerytury jest zgodne z konstytucją. Jeden z mężczyzn poczuł się niesprawiedliwie potraktowany - i ze swą krzywdą poszedł aż do Trybunału.

Irlandzkie związki zawodowe walczą o Polaków

Irlandzkie związki zawodowe przystąpią do strajku w obronie polskich pracowników. Pracujący przy jednej z największych elektrowni w Irlandii Polacy stracili pracę i nie otrzymali wynagrodzenia.

Kiedy ropa przestanie płynąć?

O ok. 7 proc. będzie się co roku zmniejszać się światowa produkcja ropy naftowej - ocenia brytyjsko-niemiecka grupa Energie Watch Group. Specjaliści przewidują, że w 2030 producenci będą w stanie dostarczyć dwa razy mniej surowca niż obecnie.

Przetarg na obwodnicę Warszawy unieważniony

Budowa drogi ekspresowej S8 pod znakiem zapytania. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad unieważniła dziś przetarg na budowę odcinka trasy. Tłumaczy, że ceny ofert są zbyt wysokie.

Biznesmeni zadowoleni z wyniku wyborów

Wygrana Platformy to bardzo dobra wiadomość dla gospodarki. Tak wynik wczorajszych wyborów komentują polscy biznesmeni. Zbigniew Niemczycki i Zbigniew Jakubas na antenie TVN CNBC Biznes mówili, że wygrał entuzjazm i pozytywne myślenie.

Goliszewski: mogą być awantury o wszystko

- PO nie ma wystarczającej przewagi i dlatego musi wejść w koalicję - uważa Marek Goliszewski z BCC. I natychmiast dodaje: ewentualne rozmowy z PSL będą trudne, ale dla dobra Polski muszą się zakończyć utworzeniem zdecydowanego, szybkiego i jednorodnego rządu.

1 listopada nie kupimy benzyny?

Choć 1 listopada miał być pierwszym dniem ustawowego zakazu pracy sklepów w święta, to część sieci, na przykład Żabka może swoje punkty otworzyć. Za to zamknięte mogą być stacje benzynowe - zapowiada "Rzeczpospolita".

Chlebowski: Gronicki świetnym ministrem finansów

- Mirosław Gronicki był świetnym ministrem finansów w rządzie Belki i z pewnością jest też świetnym kandydatem na ministra w nowym rządzie - stwierdził Zbigniew Chlebowski. Zapowiedział też, że PO jest za wprowadzeniem podatku liniowego w 2009 r. i nie popiera fuzji PKO-PZU oraz Orlen-Lotos.

Scania stawia na Polskę

Skandynawski gigant samochodowy, koncern Scania, planuje podwojenie mocy wytwórczych w Polsce. Firma zbuduje w słupskiej strefie ekonomicznej nową, ogromną fabrykę autobusów, w której pracę znajdzie 1400 osób - donosi Puls Biznesu.