Wzrost wskaźnika bezrobocia w USA i spadek produkcji w Niemczech to tylko niektóre opublikowane w piątek dane makroekonomiczne. Nastroje inwestorów w końcówce tygodnia wyraźnie dołują...
Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wyniosła w sierpniu 6,1 procent wobec 5,7 procent w lipcu. To więcej niż spodziewali się analitycy - i jednocześnie najwięcej od grudnia 2003 roku, czyli od blisko pięciu lat.
W sierpniu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych spadła o 84 tysiące, podczas gdy w lipcu spadła o 60 tysięcy (po korekcie), wobec wcześniejszych szacunków spadku o 51.000.
Na GPW jeden z trzech najgorszych dni tego roku
Od początku piątkowej sesji nastroje na GPW były chwiejne, ale po informacjach z USA wyprzedaż nabrała tempa. Ostatecznie na zamknięciu sesji WIG20 stracił 4,14 proc. Zniżkowały kursy wszystkich największych spółek z wyjątkiem Agory. Największa przecena dotknęła miedziowego giganta KGHM, którego akcje potaniały aż o 8,65 proc.
Wskaźnik WIG spadł o 3,27 proc. Na szerokim rynku negatywnie wyróżniały się akcje deweloperów, których inwestorzy chętnie się pozbywają. (CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI W TEJ BRANŻY)
Niemcy mniej produkują
Także bardziej niż oczekiwano spadła produkcja przemysłowa w Niemczech. W lipcu spadek wyniósł 1,8 procent (licząc miesiąc do miesiąca), po wzroście miesiąc wcześniej o 0,1 procent.
Natomiast liczona rok do roku spadła w lipcu o 0,6 proc., po wzroście o 1,5 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie - wynika z danych ministerstwa.
Produkcja przemysłowa spadła też w Hiszpanii i na Węgrzech.
Złe nastroje także na Wyspach
W Wielkiej Brytanii drożeje żywność i artykuły pierwszej potrzeby. Z ankiety zleconej przez BBC wynika, że ceny niektórych artykułów takich jak ryż, makaron, kurczaki i szynka wzrosły ponad 40 procent.
Mięso i ryby podrożały o 23 procent, warzywa i owoce o 15 procent, a pieczywo o 6 procent i - zdaniem ekspertów - to nie koniec podwyżek.
Już teraz uśredniony wzrost żywności znacznie przekracza oficjalny poziom inflacji wynoszący w Wielkiej Brytanii 4,4 procent.
Źródło: TVN CNBC Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes / fot. EPA