Najnowsze

Najnowsze

Światowy kryzys pomaga stoczniom

Bliski kompromis w sprawie polskich stoczni. Przedsiębiorstwa w Gdyni i Szczecinie nie będą musiały zwracać pomocy publicznej, bo rząd sprzeda je w przetargu i jednocześnie spłaci część ich zadłużenia wobec wierzycieli, m.in. armatorów, ZUS i fiskusa – dowiedział się dziennik "Polska".

"Socjalizm Sarkozy'ego"?

Wypowiedź Sarkozy'ego na temat ustanowienia państwowych funduszy inwestycyjnych, uznano za propozycję nacjonalizacji kluczowych gałęzi gospodarki. Prezydent Sarkozy'ego zaproponował dziś ustanowienie państwowych funduszy inwestycyjnych, które w czasie kryzysu miałyby wspierać rodzime przedsiębiorstwa np. przejmując część ich udziałów. Niemieckie media zareagowały błyskawicznie uznając ten pomysł za propozycję nacjonalizacji kluczowych gałęzi gospodarki

Gra w zielone

Dolar - już nie taki mocny. Z pewnością nie tak jak w polsce jeszcze kilkanaście lat temu. Jednak - w sytuacji, kiedy kursy walut wahają się w ciągu nawet po kilkanaście groszy - amerykańska waluta wciąż bywa przedmiotem pożądania - chociaż bardzo często na bardzo krótko.

Zmiany na zdrowie?

Obowiązkowe przekształcenie Samodzielnych Zakładów Opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, a także przekazanie majątku szpitali w ręce samorządów. To podstawowe założenia reformy służby zdrowia. Reformy, nad którą dyskusje merytoryczną przysłoniła dyskusja polityczna.

Bardziej "na swoim"

"Rodzina na swoim" - specjalny program, który miał ułatwiać osobom samotnie wychowującym dzieci i małżeństwom zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Zastosowane ograniczenia - głównie cenowe - sprawiły jednak, że z oferty skorzystało zaledwie 9 tysięcy Polaków. By to zmienić, sejm wprowadził zmiany w regulacjach. Problem jednak w tym, ze zdaniem specjalistów te zmiany są jedynie kosmetyczne...

Strajk po grecku

Zamknięte lotniska, zawieszone rejsy promów, sparaliżowana komunikacja miejska, nieczynne szkoły, banki i szpitale to efekt 24-godzinnego strajku, który ogarnął we wtorek Grecję. A opinia publiczna z trudem dowiadywała się o przebiegu protestów, ponieważ dziennikarze też strajkują.

FED pompuje w rynek 540 mld USD

Amerykańska Rezerwa Federalna ogłosiła, że zasili rynek środkami wysokości do 540 miliardów dolarów dla dalszego ożywienia rynku pieniężnego. Efektem ma być ponowny wzrost płynności, m.in. kredytowej.

Kopalnie będą łączone... pod ziemią

Z początkiem 2009 roku Kompania Węglowa zlikwiduje cztery swoje centra wydobywcze, w których dziś skupionych jest 16 kopalń spółki. W zamian zarząd firmy zamierza budować z sąsiadujących ze sobą zakładów tzw. kopalnie zespolone. Likwidacji centrów domagali się także sami górnicy.

"Nadeszła chwila na mąkę z Czarnobyla"

Przez trzy godziny rolnicy blokowali drogę dojazdową do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Dorohusku, protestoując przeciwko sprowadzaniu zboża spoza granic Unii. Rolnicy obawiają się, że mimo przywrócenia ostatnio ceł wwozowych, nasz rynek zostanie zalany tanim ziarnem z Ukrainy. W czwartek mają przyjechać na pikietę do Warszawy.

Optymistyczne zamknięcie na GPW

Warszawska Giełda zakończyła dzień na plusie. WIG 20 wzrósł o 2,43 proc. i ostatecznie wyniósł 1822,09 pkt. Tym razem na naszym parkiecie optymizm okazał się większy niż w Europie, gdzie po zielonej stronie pozostał jedynie indeks francuski. Optymistycznie zakończył się również handel na obu moskiewskich giełdach.

Balcerowicz jednym z ośmiu na kryzys

Przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso ogłosił we wtorek skład grupy wysokiego szczebla, która ma doradzać unijnym komisarzom w sprawach zwalczania skutków kryzysu finansowego. W 8-osobowym gremium znalazł się prof. Leszek Balcerowicz.

Inflacja lekko w górę

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii - nowa miara wprowadzona w maju przez bank centralny zamiast inflacji bazowej netto - we wrześniu wyniosła 2,9 proc. wobec 2,7 proc. w sierpniu - podał NBP w komunikacie.

Axel sięgnie po "Rzepę"?

Niemiecki koncern Axel Springer zarzuca sieci na kolejne tytuły na polskim rynku prasowym. Teraz chce przejąć polskie udziały brytyjskiej grupy Mecom - głównego udziałowca "Rzeczpospolitej", "Parkietu" i "Życia Warszawy". Informację o planowanej inwestycji podał niemiecki miesięcznik "Manager Magazin".

Pomorze prosi o elektrownię jądrową

Marszałek województwa pomorskiego zwrócił się do premiera o zgodę na budowę elektrowni jądrowej, bo w regionie może za kilka lat zabraknąć prądu. Rządowe plany uwzględniają energetykę atomową, ale dopiero za kilkanaście lat.

Giełda na giełdę w czerwcu 2009

Oferta publiczna GPW możliwa jest w czerwcu przyszłego roku - powiedział w radiu PiN prezes warszawskiej giełdy Ludwik Sobolewski. A jeszcze w tym roku spodziewa się 30 nowych firm na parkiecie.

Ten człowiek ma ratować służbę zdrowia

Poseł PO Jakub Szulc został nowym wiceministrem zdrowia - dowiedziała się TVN CNBC Biznes. Członek sejmowej komisji finansów publicznych ma odpowiadać za przeprowadzenie reformy zdrowia.

Czołowe banki w Polsce pod młotek?

Szykują się spektakularne przetasowania na polskim rynku bankowym. Dotknięci kryzysem zagraniczni udziałowcy wycofują się z Polski. Już wkrótce swoich właścicieli mogą zmienić Fortis, Dominet, Citi Handlowy i Pekao SA- pisze "Gazeta Prawna".

Dewaluacji rubla nie będzie

Rząd nie planuje dewaluacji rubla - oświadczył we wtorek rosyjski wiceminister finansów Siergiej Szatałow. W Rosji od kilku dni mówi się o obniżeniu wartości miejscowej waluty.

W domach maklerskich - zastój

Według danych GUS przychody maklerów spadły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy o blisko 350 milionów złotych, czyli o jedną trzecią. Zła koniunktura na giełdzie powoduje także zmniejszoną liczbę klientów instytucjonalnych.

ING i inni

Klienci ING mogą być spokojni. 10 miliardów euro pożyczki, którą grupa ING dostała od rządu Holandii to tylko wzmocnienie grupy, a nie akcja ratunkowa. Inni korzystają z kredytów rządowych - to my też - tłumaczy kierownictwo ING, przyznając jednocześnie, że firma w trzecim kwartale ma pół miliarda euro straty.

Najlepiej pracujemy we wtorkowe poranki

Najlepiej pracujemy we wtorki. Łakniemy pochwał przełożonych, bo dobre słowo motywuje nas do pracy bardziej niż wszelkie atrakcje wymyślane przez szefostwo. Na początku i końcu tygodnia mamy problemy z koncentracją, a w lipcu i grudniu - zapomnij szefie, że masz pracownika - ten myśli wyłącznie o urlopie.

Wódka i autogaz droższe od przyszłego roku?

Podwyżka cen alkoholu i autogazu jest bardzo prawdopodobna już od przyszłego roku - twierdzi Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan". Zdaniem ekspertów, rząd będzie musiał podnieść akcyzę, by zasilić zwiększony budżet na 2009 rok - pisze "Polska".

Dobry początek tygodnia na Wall Street

Udany początek tygodnia za oceanem. Od początku sesji indeksy zwyżkowały, żeby zakończyć sesję na kilkuprocentowych plusach. S&P 500 zyskał prawie 4,8 proc., o jedną dziesiątą gorzej poradził sobie Dow Jones.

Romans ujdzie w Paryżu, ale nie w Waszyngtonie

Są rzeczy, które można robić w Paryżu, ale nie w Waszyngtonie - tak francuskie media komentują toczące się dochodzenie w sprawie romansu szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Francuza Dominique'a Straussa-Kahna z jego podwładną.

Francja: Pomoc czy ratunek?

Premier Francji Francois Fillon obiecał w poniedziałek, że rząd zapewni środki, które mają pobudzić gospodarkę. Zaproponował m.in. zwiększenie kredytowania i wsparcie władz lokalnych 5 miliardami euro.

Pobudzą gospodarkę wbrew Bushowi?

Po planie ratunkowym dla banków, w amerykańskim Kongresie pojawiła się koncepcja wprowadzenia w życie planu pomocowego dla amerykańskich konsumentów. Zyskał już on poparcie szefa Fed, Bena S. Bernanke.

Wielka Brytania przestaje pracować

Poziom bezrobocia wzrósł do 5,7 procent, wobec 5,52 w poprzednim kwartale – zaalarmowało w poniedziałek BBC. Stacja prognozuje, że lepiej – w najbliższym czasie – nie będzie.

Przewalutować czy nie?

Każdy frank jest już wart powyżej 2,30 zł, choć jeszcze trzy miesiące temu było to poniżej 2,10 zł. Pojawia się więc pytanie: może przewalutować swój kredyt? Ale jak się okazuje - zamiana tego we frankach na złotówkowy może nas z deszczu zaprowadzić pod rynnę.

Starszemu można zapłacić mniej?

Niższe płace zwiększają szanse na na zatrudnienie starszych pracowników - uważa komisarz UE Vladimir Spidla, i proponuje, aby państwa członkowskie ustaliły bardziej elastyczne przepisy płacowe dla zatrudnionych w starszym wieku.

Kryzys jak malowany

Kryzys finansowy wyrwał się z parkietów giełdowych i wpadł salony domów aukcyjnych. W Londynie w miniony weekend zyski ze sprzedaży dzieł sztuki wyniosły 59 mln funtów, czyli o prawie połowę mniej niż oczekiwano.