Najnowsze

Najnowsze

Stoczniowcy jadą do Brukseli

Plany prywatyzacyjne stoczni w Szczecinie i Gdyni leżą już na biurku urzędników Komisji Europejskiej. A stoczniowcy ze Szczecina, jadą do Brukseli by - jak sami mówią - "przypomnieć jej o sobie".

Czarny poniedziałek na warszawskim parkiecie

Polski WIG20 na poniedziałkowej sesji przebił poziom lipcowego minimum i spadł o 3,81 proc. do 2363,69 pkt, czyli najniższego poziomu od ponad trzech lat. Inne giełdy także poleciały w dół.

Więcej złotówek sypie nam się do kieszeni

Licząc w złotówkach - zarabiamy prawie o 1/10 więcej niż przed rokiem, ale niemal połowę z tego wzrostu zjada nam inflacja - wynika z danych GUS. W porównaniu z zeszłym rokiem także więcej z nas ma zatrudnienie.

Połowa Warszawy bez komórek Orange

Głuche komórki Orange przez prawie dwie godziny w południowo-wschodniej części Warszawy. Wskaźniki poziomu pola w aparatach klientów pokazały "zero", wykonanie jakiegokolwiek połączenia było niemożliwe. Krótko przed 15 awaria została usunięta.

Inflacja mniejsza niż spodziewana

Sierpniowa inflacja według danych Głównego Urzędu Statystycznego okazała się niższa, niż spodziewali się analitycy. Ceny w ciągu roku wzrosły o 4,8 procent.

Pomostówki wciąż nie uzgodnione

Komisja Trójstronna wciąż nie zdołała uzgodnić stanowiska wobec rządowej propozycji przepisów o emeryturach pomostowych. Forum Związków Zawodowych zgłasza nowy pomysł: wcześniejsza emerytura dla każdego, kto regularnie pracuje nocą.

Niemcy: Pracujemy za dużo

Niemcy pracują za długo - uważa tamtejsza centrala związkowa DGB. Według niedawno opublikowanych danych Unii Europejskiej, Niemcy średnio pracują 41,1 godziny tygodniowo. To musi się zmienić - stwierdza DSB.

Zdrojewski uratuje małe kina?

Nowoczesne projektory trafią do małych kin - taki pomysł na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdynii ma przedstawić Bogdan Zdrojewski. W ten sposób ministerstwo kultury chce uratować kina studyjne, które nie są w stanie konkurować z multipleksami.

"Krwawy poniedziałek" na giełdach

- To najgorsze co w życiu widziałem - powiedział Alan Greenspan. Były szef FED tak mówił o sytuacji światowych rynków. W Warszawie WIG20 znalazł się na najniższym poziomie od 2005 roku, ale fala spadków ogarnęła wszystkie czynne giełdy.

Polska firma wstrzymuje inwestycję w Rosji

Wbrew wcześniejszym entuzjastycznym zapowiedziom, Barlinek SA postanowił "ponownie przeanalizować swoją rosyjską inwestycję". W biznesowym żargonie oznacza to jedno - odłożenie lub zaniechanie planów inwestycyjnych firmy.

Ropa poniżej stu dolarów

Ropa naftowa mocno tanieje na giełdach paliw po informacjach, że rafinerie na wybrzeżach Zatoki Meksykańskiej nie mają większych uszkodzeń po przejściu huraganu Ike - podają maklerzy.

Alitalia wciąż walczy o przetrwanie

Po nocnej rundzie rozmów na temat przyszłości upadających linii lotniczych Alitalia pojawiły się szanse na zawarcie porozumienia, które by je uratowało. Przeciwko uzgodnionym warunkom wciąż są związki pilotów i stewardess - ich w największym stopniu miałyby dotknąć zwolnienia.

Bankructwo Lehman Brothers?

"Krwawa niedziela" na rynku bankowym w USA. Dramatyczna przecena cen akcji banku Lehman Brothers w zeszłym tygodniu okazała się zapowiedzią bankructwa.

Polski szef - zamożny szef

Polscy menedżerowie mają relatywnie lepsze pensje niż ich koledzy z USA i w wielu krajach Europy Zachodniej - wynika z raportu firmy badawczej Hay Group, która porównała zarobki pod względem ich siły nabywczej. Informacje przynosi "Rzeczpospolita".

"Chcemy euro" - Polacy

Coraz bardziej realne staje się wejście Polski do strefy euro w 2011 roku. Wsparcie dla rządu deklaruje bowiem nie tylko Narodowy Bank Polski, ale także Polacy.

Koniec ery taniego latania?

Zbliża się koniec ery taniego i łatwego latania, do jakiego przyzwyczaili się już pasażerowie nie tylko w Polsce. Linie lotnicze będą bankrutować jedna za drugą, ceny biletów wzrosną, a pasażerowie nie będą już mogli przebierać w ofertach - wieszczy dziennik "Polska The Times".

Modyfikowana kukurydza popularna nad Wisłą

Powierzchnia upraw zmodyfikowanej żywności wzrosła nad Wisłą dziesięciokrotnie - pisze "Rzeczpospolita". Nasi rolnicy masowo kupują nasiona kukurydzy GMO za granicą. W ten sposób obchodzą zakaz sprzedaży genetycznie modyfikowanego materiału siewnego, który od dwóch lat obowiązuje w Polsce.

Biedna polska szkoła

Polska wydaje na ucznia 3312 dolarów rocznie. Średnia dla krajów Zachodu jest dwukrotnie wyższa - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, o którym pisze "Polska".

Euro za mniej niż 3 złote?

Jeśli w 2011 roku mamy przyjąć euro, to kredyty podrożeją - uważają ekonomiści. Dlaczego? Bo musimy zdusić inflację, która wynosi teraz 4,8 proc. i jest najwyższa od siedmiu lat. Ona właśnie niepokoi zarówno ekonomistów, jak i prezydenta. A jedyna rada na walkę z inflacją to podwyżka stóp procentowych.

Alitalia upada?

Bankructwo Alitalii nigdy nie było tak blisko. Po zerwaniu rozmów między związkami zawodowymi a grupą inwestorów, nikt już nie ukrywa, że przyszłość narodowego przewoźnika Włoch wisi na włosku.

Koniec sezonu wakacyjnego

Morza szum, ptaków śpiew - złota plaża pośród drzew - tyle tylko, że ta złota plaża w tym roku tym wszystkim, którzy żyją w naszym kraju z turystyki specjalnie dużo złotych - nie przyniosła. Sezon dobiegł końca, w pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych i budkach z hamburgerami trwają podsumowania.

TP SA zapłaci milion

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie Telekomunikacji Polskiej od decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE nałożył na spółkę 1 mln zł kary za brak informacji o cenie połączenia z numerami o podwyższonej opłacie.

"Papiery" stoczni w Brukseli

Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało wstępne umowy w sprawie prywatyzacji stoczni z inwestorami, a program naprawy został wysłany do Brukseli - poinformował minister skarbu Aleksander Grad. Komisja Europejska potwierdziła, że otrzymała w piątek po południu przesłane przez Polskę plany restrukturyzacyjne dla stoczni: Gdańsk, Gdynia i Szczecin.

Litwinow: nie zwolnię czterech tysięcy stoczniowców

Za kilkanaście minut minister skarbu Aleksander Grad ogłosi, czy dokumenty dla Brukseli są już gotowe. Prezes zarządu ISD Polska, Konstanty Litwinow uważa, że Komisja Europejska nie odrzuci planu restrukturyzacji stoczni Gdynia i Gdańsk. Tymczasem Jonathan Todd, rzecznik Komisji Europejskiej zaznaczył, że pomoc z budżetu państwa musi być ograniczona do minimum.

Pracownicy Volkswagena demonstrują

Prawie 40 tysięcy pracowników koncernu Volkswagen protestowało w piątek w Wolfsburgu w Dolnej Saksonii przeciw Komisji Europejskiej. Bruksela domaga się od Niemiec nowelizacji ustawy o prywatyzacji firmy. Protestujący uważają jednak, że tylko stara ustawa uchroni pracowników przed samowolą menedżerów.

Kołodko: złoty jest wart więcej niż powinien

Prof. Grzegorz Kołodko uważa, że dla polskiej gospodarki europejska waluta będzie bardziej korzystna niż złoty. Podkreśla jednak, że z przyjęciem euro trzeba poczekać, aż jego kurs będzie bardziej korzystny.

Rosyjskie zakupy Eureko

Firma Eureko przejmie rosyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe Oranta. Eureko jest właścicielem 33 procent akcji największego polskiego ubezpieczyciela PZU. Od lat trwa spór pomiędzy Eureko a skarbem państwa o zakup kolejnego pakietu akcji spółki. Zakup akcji rosyjskiego ubezpieczyciela to kolejny, po PZU, poważny wydatek spółki Eureko.

Zakusy na kieszeń studenta

Prawa konkurencji rządzą także na rynku edukacji. Szkoły wyższe walczą o studentów. Efekt? Wyrównują się ceny studiów podyplomowych w szkołach publicznych i niepublicznych.

Przymusowe lądowanie Alitalii?

Od piątkowego poranka we Włoszech trwają rozmowy ostatniej szansy w sprawie Alitalii, zdecydować mają o przyszłości tych linii lotniczych.