Najnowsze

Najnowsze

Moskiewskie giełdy wróciły do gry

Niewielkim wzrostem cen akcji zakończyły się sesje na dwóch największych giełdach w Rosji - RTS i MICEX. Premier Władimir Putin mówił w poniedziałek o stabilizacji sytuacji na rosyjskich rynkach finansowych.

Wall Street spada

Brak decyzji rządu USA w kwestii szczegółów planu ratunkowego dla rynków finansowych zdecydowanie osłabia stronę popytową na nowojorskiej giełdzie. Mimo otwarcia blisko piątkowego zamknięcia, główne amerykańskie indeksy zdecydowanie spadają.

"Kup pan Alitalię"

Na stronie internetowej Alitalii pojawiło się publiczne ogłoszenie o wystawieniu na sprzedaż tych linii lotniczych. To rezultat fiaska negocjacji z konsorcjum kilkunastu włoskich przedsiębiorców (CAI), którzy byli gotowi zainwestować w firmę i uratować ją przed bankructwem.

Sesja zakończona remisem

Na warszawskiej giełdzie po silnych wzrostach w piątek, także poniedziałek zaczął się na plusie. Stało się tak pod wpływem entuzjazmu na rynku amerykańskim, który uwierzył, że rządowi USA uda się uratować sektor finansowy przed pogłębieniem się kryzysu. Ale optymizmu na GPW starczyło na niecałe dwie godziny handlu. Potem główny indeks spadł poniżej poziomu otwarcia, a zamknął się prawie idealnym remisem.

Krawiec: Orlen będzie szukał ropy

Powołany w czwartek na nowego prezesa PKN Orlen Jacek Krawiec opowiada się za sprzedażą Anwilu, uruchomieniem przez Orlen działalności wydobywczej i konsolidacją sektora energetycznego w Polsce.

Solorz bierze Sferię

Zygmunt Solorz-Żak może przejąć kontrolę nad spółką telekomunikacyjną Sferia. Nie doprowadzi to do ograniczenia konkurencji na rynku - ogłosił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ceny wciąż rosną szybko

Inflacja bazowa w ujęciu rocznym w sierpniu wyniosła w Polsce 2,7 proc., czyli tyle, ile wynosiły prognozy analityków. W lipcu inflacja ukształtowała się na poziomie 2,2 proc,, a więc okazuje się, że ceny w sierpniu jednak podskoczyły. Dane o inflacji bazowej są dla Rady Polityki Pieniężnej najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o stopach procentowych.

Rifkin: kryzys jeszcze się pogłębi

- Ameryka jest pogrążona w głębokim kryzysie, jest bankrutem. I nic się nie poprawi, a wręcz przeciwnie, będzie coraz gorzej - uważa Jeremy Rifkin. Znany ekonomista jest przekonany, że prawdziwy kryzys obejmie w końcu także Polskę. Politykę rządu USA krytykuje także Marek Dąbrowski, wiceminister finansów u Leszka Balcerowicza, a potem także członek Rady Polityki Pieniężnej.

Mniejszy ruch tirów z Litwy

Kierowcy tirów wjeżdżający do Polski z Białorusi nie będą mieli ograniczeń wwozu paliwa - zapowiedział wiceminister finansów, Jacek Kaplica. Efekt zmian poczują mieszkańcy miast i miejscowości, nękani wzmożonym ruchem ciężarówek z Litwy.

(Nie)zapłacone rachunki

Okienko kasowe nie realizowało wpłat swoich klientów. Osoby dokonujące opłat w punkcie Tel-Banker w Kołobrzegu dowiedziały się, że ich rachunki od dłuższego czasu nie były opłacane. Niestety, szanse na odzyskanie pieniędzy są niewielkie.

Kto zapłaci za ratowanie banków

Amerykański Sekretarz Skarbu Henry Paulson wezwał Kongres do jak najszybszego uchwalenia rządowego planu pomocy dla zadłużonych banków. Administracja Prezydenta Busha chce, aby na wykup niespłacalnych kredytów zostało przeznaczone 700 miliardów dolarów. Mający przewagę w Kongresie demokraci będą domagać się, aby plan ratowania gwarantował ochronę dla właścicieli domów, którzy są zagrożeni ich utratą z powodu niespłaconych kredytów hipotecznych.

Hołowczyc rozładuje korki

Nowy inteligentny system transportu (ITS) niedługo będzie wdrażany w Polsce. Resort infrastruktury rozpisał przetarg na opracowanie strategii uruchomienia ITS, który ma poprawić bezpieczeństwo i rozładować korki.

Uwaga na drogie dziedziczenie akcji

Niesprawiedliwe rozwiązanie dotyczące dziedziczenia akcji powoduje, że spadkobiercy przy zbywaniu odziedziczonych papierów wartościowych muszą oddać fiskusowi 19 proc. od ceny, po jakiej je sprzedadzą.

Lepsze wolne w Trzech Króli, niż 1 maja

Wbrew protestom wielu polityków, Polacy chcą mieć dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli. Co więcej, chętniej nie poszliby do pracy właśnie tego dnia, niż 1 maja - w Święto Pracy - wynika z sondażu TNS OBOP na zlecenie "Dziennika". Platforma Obywatelska obiecuje przedyskutować tę kwestię.

Żeby puszcza była puszczą

Plany budowy gigantycznej bazy paliw w Puszczy Białowieskiej obiegły media 20 września. Rosyjski koncern Łukoil chce postawienia tam 20 zbiorników na benzynę, gaz i olej. Ekolodzy alarmują, że dojdzie do dewastacji najstarszego lasu Europy.

UE znów tnie ceny roamingu

Unia Europejska znów się bierze za obniżanie cen w komunikacji międzynarodowej, czyli za roaming. Według nowych ustaleń sms nie może kosztować więcej niż 11 eurocentów. Obcięte zostaną także ceny rozmów - informuje "Rzeczpospolita".

W Polsce gra się więcej niż w Vegas

Automaty, ruletka, zakłady - Polacy uwielbiają hazard. W 2008 roku na tę zgubną namiętność wydamy 17 mld złotych. To więcej niż roczny zarobek wszystkich kasyn w Las Vegas - donosi "Puls Biznesu".

Tirowcy znów zablokują drogi?

Trzy miesiące po ogólnopolskich protestach kierowcy ciężarówek znów grożą strajkiem - informuje "Rzeczpospolita". Na biurko premiera trafił już list z dziesięcioma postulatami Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Balcerowicz: To jeszcze nie krach kapitalizmu

- Gospodarka amerykańska była jak zawodnik, który bierze doping. Na dłuższa metę tak się nie da - tak kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych tłumaczy Leszek Balcerowicz. Były minister finansów uspokoił w wywiadzie dla "Dziennika", że system światowy nie jest zagrożony. - To nie krach kapitalizmu - stwierdził.

Resorty nie chcą pieniędzy z UE?

Aż 60 proc. konkursów w ramach unijnych programów "Innowacyjna gospodarka" oraz "Infrastruktura i środowisko" nie rozpoczęło się zgodnie z ogłoszonym w lutym harmonogramem. Opóźnienia sięgają nawet dziewięciu miesięcy - pisze "Rzeczpospolita". Tylko resort nauki walczy o swoje.

"To wolny rynek, ale nie wolna amerykanka"

- Paniki w Polsce nie było - stwierdził w "Poranku" TVN24 prezes warszawskiej giełdy Ludwik Sobolewski, komentując stan polskiego rynku finansowego, tuż po wielkim krachu największych instytucji finansowych w Stanach Zjednoczonych. - Przechodzimy przez kryzys finansowy bez wielkich strat - uspokajał Sobolewski.

Rosyjska baza paliwowa w Puszczy Białowieskiej?

- Nie można dziś przesądzić, czy powstanie u nas baza Łukoilu - powiedział w TVN24 wójt gminy Narewki Mikołaj Pawlicz. - Ale gdyby do tego doszło, nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego. Mamy już trzy bazy z propanem-butanem - dodał. Ekologów to jednak nie przekonuje.

Wall Street znów na sporym plusie

Piątek zakończył się na Wall Street dużymi wzrostami, po tym jak inwestorzy zaczęli masowo z powrotem lokować swój kapitał w akcjach. Optymizm zapanował po ogłoszeniu przez rząd wielomiliardowego planu pomocy dla banków.

Spadek inwestycji

10 miliardów euro - aż tyle czy tylko tyle. Zdaniem specjalistów tylko tyle wyniosą zagraniczne inwestycje w naszym kraju. To znacznie mniej niż rok temu i znacznie mniej niż dwa lata temu. Co sprawia, że inwestorzy ograniczają zakres swoich przedsięwzięć w Polsce i czy będzie to stała tendencja.

Zarobić na spadkach

A takie dni jak w ostatnim tygodniu to wymarzone czasy dla zarządzających funduszami headgingowymi które zarabiać mogą nie tylko na wzrostach ale i spadkach cen akcji.

Bezpiecznie jak w banku?

100% w ciągu dwóch lat - o tyle wzrosło zadłużenie Polaków. Banki pożyczały chętnie, nie zawsze w sposób właściwy określając zdolność kredytową klientów. Sytuacja na tyle zaniepokoiła Komisję Nazdoru Finansowego, że postanowiła wprowadzić regulacje ostrożnościowe. Czy ta decyzja może oznaczać zbliżające się kłopoty polskich banków i zdecydowaną zmianę ich polityki?

Drogie loty prezesa

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Leszek Borkowski odwiedził Chiny. I wszystko było by dobrze, gdyby nie fakt, że to Borkowski kontroluje wart miliardy złotych rynek leków w Polsce, a za podróż zapłaciła firma farmaceutyczna - twierdzi "Rzeczpospolita.

UOKiK karze reklamy, które kłamią

"Darmowe połączenia każdego dnia i o każdej porze", "Darmowe rozmowy non stop", "Laptop z modemem za 1 zł" - pamiętasz te reklamy? Wszystkie wprowadzały w błąd. UOKiK nałożył właśnie wysokie kary finansowe na trzech operatorów, którzy używali nieprawdziwych haseł w swych kampaniach.

Plan dla Ameryki

Amerykański rząd kupi aktywa, których nikt kupować nie chce. Taki jest plan ministra skarbu USA Henryego Paulsona i szefa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke, który ma naprawić sytuacje w sektorze finansowym. Ta informacja zelektryzowała światowe rynki. Londyński indeks FTSE 100 zyskał na zamknięciu 9,33 porc.

Animacja też nie dla pedofilów

Sejm znowelizował Kodeks Karny, wprowadzając znaczące zaostrzenia dotyczące pedofili i hakerów. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, za przestępstwa ścigane przez prawo karne uznane będą m.in. rozpowszechnianie treści pedofilskich z nierzeczywistymi a wytworzonymi np. komputerowo wizerunkami dzieci, włamywanie się do systemów informatycznych czy wprowadzanie do nich wirusów.