Najnowsze

Najnowsze

Polacy coraz mniej zadowoleni

Krytykujemy sytuację polityczną w Polsce, uważamy że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku, ale jednocześnie pozytywnie wyrażamy się o swoich miejscach pracy. Taki rysuje się obraz ogólnej sytuacji kraju, według ankietowanych przez CBOS.

Drożej za bilet i za psa

Gminy będą mogły od nowego roku zwiększyć wysokość tzw. podatków lokalnych: m.in. podatku od nieruchomości, podatku od środków transportu, opłat miejscowych i opłaty od posiadania psów. Z powodu inflacji Ministerstwo Finansów zdecydowało o podniesieniu pułapu wzrostu tych opłat.

Roponośna Islandia

Władze Islandii przygotowują się do wydobycia ropy i gazu na części swego szelfu kontynentalnego. Wkrótce zaczną się kosztowne wiercenia w celu określenia wielkości zasobów tych surowców. Międzynarodowa konferencja ma wyłonić sztab specjalistów do prac wydobywczych.

Niemcy biednieją

Niemcy gospodarują najgorzej od czterech lat, czyli od czasu, kiedy skończyła się ostatnia recesja - wynika z najnowszych danych. Niższe dochody i wydatki przekładają się na pogorszenie nastrojów konsumentów - a ci są najbardziej pesymistyczni od 5 lat.

Wizz Air odwołuje loty do Katowic

Jeszcze tylko przez miesiąc pasażerowie linii lotniczych Wizz Air będą mogli korzystać z połączenia Coventry – Katowice. Od 15 września loty zostaną zawieszone.

Poduszka w BMW może nie wystrzelić

Blisko 200 tysięcy aut BMW w Stanach Zjednoczonych z wadą poduszek powietrznych. Niemiecki koncern wzywa właścicieli kilku modeli, aby zlikwidować usterkę.

Okupacja w Peru

W południowym Peru plemię Indian zajęło instalacje do wydobycia gazu ziemnego firmy Pluspetrol. Protestujący żądają prawa własności gazonośnych obszarów.

ON coraz brudniejszy

Benzyna na polskich stacjach jest z roku na rok bardziej czysta - niestety, coraz częściej "chrzczony" jest olej napędowy. Gdzie najbezpieczniej tankować?

PGNiG dowierciło się do gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otworzyło nową kopalnię gazu Tarnogród. Koszt budowy wyniósł około 26 mln zł. Jej wydobycie w pierwszym roku może wynieść około 40 mln metrów sześciennych - podało w komunikacie PGNiG.

Ochronią przed drożyzną?

System ochrony dla najbiedniejszych - obowiązkowy dla firm dostarczających energię elektryczną. Projekt przygotowany przez Urząd Regulacji Energetyki zakłada, że pomoc będzie należała się tylko tym, którzy już teraz korzystają z miejskich ośrodków pomocy społecznej.

Urzędnicy boją się internetu?

Dowody biometryczne, e-podatki i Rejestr Usług Medycznych to wciąż odległa przyszłość. MSWiA nadal nie stworzyła spójnej koncepcji informatyzacji kraju - informuje "Rzeczpospolita".

Rekrutacyjne bezprawie w firmach

Życiorysy kandydatów do pracy powinny być niszczone, lub odsyłane tuż po zakończeniu rekrutacji - czytamy w "Gazecie Prawnej". W polskich firmach normą jest przechowywanie CV bez żadnego zabezpieczenia. Za rozpowszechnienie danych osobowych bez zgody zainteresowanych grozi nawet więzienie, a poszkodowany może żądać zadośćuczynienia.

Jesienna fala strajków

Podwyżki i prawo do wcześniejszych emerytur - to główne powody planowanej już na koniec sierpnia fali protestów, manifestacji i strajków, o których pisze "Polska". Te idące w setki tysięcy osób rozpocznie "Solidarność", potem ZNP, a następnie OPZZ. Zawieszenie pracy zapowiadają też lekarze i piloci LOT.

Deweloperzy "chomikują" mieszkania

Nowe mieszkania sprzedają się tak słabo, że Dom Development, jeden z największych polskich deweloperów, postanowił mniej budować i opóźniać oddawanie projektów. Podobnie inni deweloperzy. Jednak sądząc po wynikach - na razie zarobili swoje.

Finanse TVP do ponownego sprawdzenia

Na nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu TVP, które odbyło się we wtorek w Ministerstwie Skarbu Państwa podjęto decyzję o przeprowadzeniu dodatkowego audytu w TVP. Przeprowadzi go firma consultingowa Ernst&Young, a wyniki mają być znane do 22 sierpnia.

Będzie łatwiej o pieniądze z Unii

W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego powstał zespół, którego zadaniem będzie uprościć procedury, jakie mają spełnić starający się o fundusze strukturalne z Unii Europejskiej. Zespół ma zaproponować: co zrobić, żeby zlikwidować bariery biurokratyczne, na które natrafiają starający się o unijne dotacje na lata 2007-2013.

Ceny nie drgnęły od miesiąca

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2008 r. wzrosły o 4,8 proc. w stosunku do lipca 2007 roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z czerwcem 2008 r. nie zmieniły się.

Gaz znów zdrożeje?

Nawet o kilkanaście procent możemy od października płacić za gaz. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o podwyżkę cen błękitnego paliwa. Urząd, który w kwietniu zgodził się na jedną podwyżkę, ma wydać decyzję w ciągu miesiąca.

Kolejny rurociąg w Gruzji wyłączony

Rosja zniechęca zachodnie koncerny do inwestowania w szlaki energetyczne, które łamią jej monopol na dostawy ropy i gazu znad Morza Kaspijskiego. Koncern BP poinformował o wstrzymaniu pracy rurociągu Baku-Supsa.

Warszawska Giełda prześcignęła Wiedeń

Giełda w Warszawie stała się największym parkietem Europy Środkowej. Wartość spółek notowanych nad Wisłą jest już o 9 mld euro wyższa niż firm z parkietu w Wiedniu.

Kontrola bez granic

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie jedyną instytucją, która będzie mogła kontrolować bez dodatkowych ograniczeń? Tak, jeśli wejdzie w życie projekt resortu gospodarki - pisze "Wall Street Journal Polska".

Polskie firmy zapłacą za poparcie Gruzji?

Skutki poparcia Gruzji przez Polskę mogą odbić się na relacjach handlowych - pisze "Rzeczpospolita". Jeżeli Moskwa zdecyduje się na retorsje względem polskich firm, będzie to dla nich poważny cios. Najgorszy krok, to odcięcie dostaw ropy.

12 mln na pałac, którego nie będzie

Na planowaną odbudowę Pałacu Saskiego, z której ostatnio wycofały się władze Warszawy, zmarnowano 12 milionów złotych - alarmuje "Życie Warszawy". Zamiast rekonstrukcji gmachu na placu Piłsudskiego mamy rozkopane podziemia budowli z XVIII i XIX wieku. Wkrótce nawet tego nie będzie, bo teren porośnie trawa.

Hot spot w każdej wsi

Małym miejscowościom marzy się bezprzewodowy internet. Wójtowie mogą dostać z Unii Europejskiej nawet ponad 80 proc. zwrotu kosztów zakupu nadajników. Z własnego budżetu muszą jednak postawić nadajniki: na kościołach, głównych placach, dachach budynków.

Rachunki za gaz będą wyższe?

Jesienią rachunki za gaz mogą wzrosnąć nawet o jedną trzecią - alarmuje "The Wall Street Journal Polska". Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło we wtorek w Urzędzie Regulacji Energetyki wniosek o podwyżkę taryf. Uzasadnienie: wyższe ceny gazu, kupowanego od Gazpromu. - Do podwyżki cen nie ma podstaw - mówią eksperci.

Supertaryfa?

Potrzebujesz szybko pieniędzy i chcesz zaciągnąc kredyt SMS-em. Uważaj! Oprocentowanie takiej pożyczki może wynieść nawet - uwaga - 20 tysięcy procent.

Wiedza kosztuje

Masz dziecko w wieku szkolnym - nastaw się na poważne wydatki. Inflacja sprawia, ze drożeje coraz więcej produktów - drożeją także artykuły szkolne. Robiąc ostatnie zakupy przed pierwszym dzwonkiem - nastaw się na to, że najwięcej zapłacisz za podręczniki.

Prawdziwa cena franka

Spread - różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży waluty, która sprawia, ze banki zarabiają dodatkowo nawet do 8% na każdym kredycie. Jak zminimalizować różnice kursowe i płacić mniej?

Unia ochroni "Pięknego Jasia"?

Producenci fasoli "Piękny Jaś" z Doliny Dunajca przesłali do Komisji Europejskiej wniosek o zarejestrowanie jego nazwy pochodzenia. Słynąca z wielkich rozmiarów fasola ma szansę dołączyć do elitarnej listy, na której znajdują się już m.in. oscypek, bryndza podhalańska, czy miody pitne.

Elektronika dla każdego

Kupujemy coraz więcej nowoczesnego sprzętu elektronicznego, wynika z badania ośrodka SMG/KRC. 44 procent polskich gospodarstw domowych ma komputer z podłączeniem do internetu.