Najnowsze

Najnowsze

Rządy pracowników

W większych miastach zaczyna brakować chętnych do pracy - zauważa "Gazeta Wyborcza". A będzie jeszcze gorzej, jeśli przedsiębiorcy nie będą elastyczni, bo to pracownicy rządzą dziś rynkiem pracy. Potrzebują stabilnego zatrudnienia i więcej pieniędzy.

Rosja może znieść embargo jeszcze w grudniu

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem może zniknąć embargo na eksport polskiego mięsa do Rosji - pisze "Dziennik" i dodaje, że Moskwa chce w ten sposób odwdzięczyć się rządowi Donalda Tuska za serię przychylnych gestów w ostatnich tygodniach.

Euro 2012 kosztem najbiedniejszych?

- Przez EURO 2012 wschodnie województwa będą płakały: samorządom może zabraknąć milionów złotych na budowę dróg, kanalizacji i wodociągów - prorokuje dziennik "Polska". Wszystko przez decyzję minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, która chce zabrać pieniądze z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko".

Ostateczny projekt budżetu na progu Sejmu

Ostateczny projekt budżetu znajdzie się w Sejmie jeszcze w czwartek - zapowiedział poseł Zbigniew Chlebowski. Autopoprawki rządu na 4 mld zł oszczędnościami przeznaczają oszczędności m.in. na podwyżki dla nauczycieli.

Pomysły na amerykański kryzys hipoteczny

Amerykanie spłacą swoje długi hipoteczne - ale z opóźnieniem. W czwartek prezydent George W.Bush ma przedstawić plan wyjścia z kryzysu spowodowanego zapaścią na rynku kredytów hipotecznych.

Michał Kulesza znów nam zreformuje administrację

Prof. Michał Kulesza jeszcze raz weźmie się za reformowanie naszej administracji. Twórca wprowadzonej w 1999 roku reformy samorządowej będzie prawdopodobnie kierował zespołem ds. reformy administracji publicznej w MSWiA - dowiaduje się TVN CNBC Biznes.

Lamborghini przyspiesza

Piekielnie szybkie, piekielnie ekskluzywne i piekielnie drogie - takie są samochody Lamborghini. Mimo kryzysu na światowych rynkach, ich producent radzi sobie świetnie i w pierwszej połowie tego roku czterokrotnie zwiększył zyski.

Fiasko unijnej dyrektywy o czasie pracy

Ministrowie ze wszystkich krajów UE nie osiągnęli porozumienia się w sprawie nowej dyrektywy o czasie pracy. Jej projekt m.in. miał różnicować pracę lekarzy na aktywną i stanie czuwania.

Jak nauczyć dziecko mówić po angielsku?

W mikołajkowym prezencie dla swoich widzów kanał TVN Lingua przygotował niespodziankę. W czwartek o godz. 19 wystartuje prowadzone na żywo wydanie programu „Chatter Box” pod tytułem: „Jak uczyć dzieci języków obcych?”.

Sprawdź, jak bezpiecznie kupować w sieci

Święta coraz bliżej, a to oznacza, że najwyższa pora na świąteczne zakupy - także w internecie. Dokonując transakcji online powinniśmy pamiętać o zasadach, których stosowanie powinno uchronić nas przed oszustami.

Nadzór bankowy zostanie połączony z finansowym?

Zbliżają się ostateczne rozstrzygnięcia w sprawie połączenia nadzorów bankowego i finansowego. W czwartek w Sejmie ma odbyć się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy, opóźniającego ten akt.

OPEC przekreśla szanse na tańszą ropę

Kraje OPEC są zgodne: nie będzie zwiększenia ilości wydobywanej ropy - poinformował uczestnik konferencji OPEC w Abu Zabi, nigeryjski minister ds. ropy naftowej Odein Ajumogobia. Członkowie OPEC-u po raz kolejny spotkają się w styczniu.

Cyrograf na iPhone'a zgodny z (niemieckim) prawem

Niemiecki operator T-Mobile utrzyma wyłączność na iPhone' w Niemczech. Sąd orzekł, że firma może zakładać simlocki na sprzedawane przez siebie telefony, a kupujący iPhone-a klient musi podpisać 2-letnią umowę z operatorem.

Niebezpieczne zabawki? To nie wina Chińczyków!

To amerykańscy producenci, a nie ich chińscy podwykonawcy są winni większości wad wykrytych w zabawkach. Tak twierdzą dwaj kanadyjscy profesorowie, którzy przeanalizowali przyczyny wycofywania z amerykańskiego rynku zabawek w ostatnich 20 latach.

PGNiG wybiera prezesa

Rada nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ma do rozpatrzenia 29 kandydatur w konkursie na stanowiska prezesa i czterech wiceprezesów firmy.

Czas pracy lekarzy - rozstrzygnięcia pilnie potrzebne

Szybkimi krokami nadchodzi 1 stycznia, kiedy w życie mają wejść nowe przepisy regulujące czas pracy lekarzy. Jeśli wejdą o obecnym kształcie - wielu placówkom służby zdrowia grozi paraliż. Czy rząd zdąży je zmienić?

"Zrobimy wszystko by nie podnosić cen biletów"

Podwyżek cen biletów nie będzie - deklarowali w studiu TVN CNBC Biznes prezesi PKP Przewozy Regionalne i PKP Intercity. PKP Cargo, z której pracowników i taboru korzystają obie spółki szykuje od nowego roku podwyżki.

Drugie Tychy pod Neapolem

Pracownicy zakładów Fiata w Pomigliano d'Arco pod Neapolem pójdą po nowym roku na dwa miesiące na przeszkolenie, by podnieść swoje kwalifikacje. Według dziennika La Stampa wzorem dla fabryki, która produkuje modele Alfa Romeo, mają być Tychy, gdzie powstaje nowa "500", samochód roku 2008.

PSL znów stawia na Śmietankę

- Andrzej Śmietanko, polityk PSL i zaufany człowiek wicepremiera Waldemara Pawlaka, dostał właśnie państwowe stanowisko bez konkursu - pisze "Gazeta Wyborcza".

Polskie garnitury idą na amerykańska giełdę

Spółka dystrybuująca męskie garnitury w sieci ponad 100 salonów w kraju i za granicą czeka jeszcze na ostatnie zgody od amerykańskiego nadzorcy - czytamy w "Pulsie Biznesu". Zarząd potwierdza giełdowe plany, choć nie chce mówić o żadnych szczegółach, zasłaniając się obowiązkiem zachowania tajemnicy do czasu zakończenia formalnych procedur.

Kulczyk postawi w Warszawie wieżę za miliard złotych?

Spółka należąca do grupy firm Jana Kulczyka chce wybudować w Warszawie mierzący ponad 280 metrów drapacz chmur - pisze "Rzeczpospolita". Wieżowiec, który miałby stanąć nieopodal placu Zawiszy, między ulicą Chmielną a Al. Jerozolimskimi. oprócz apartamentów pomieści hotel oraz biura.

Grożą pozwem za offset

HSW-Zakład Zespołów Napędowych chce rekompensaty od Ministerstwa Gospodarki za niezrealizowane kontrakty offsetowe - czytamy w "Rzeczpospolitej". Nie wyklucza, że batalia zakończy się w sądzie. Stworzyłoby to precedens, z którego mogliby skorzystać inni producenci uzbrojenia

Złoty pozostanie mocny

Według prognoz analityków, przedsiębiorcy nie mają co liczyć na osłabienie złotego. To nienajlepsza wiadomość dla eksporterów, mogą się natomiast cieszyć wszyscy, którzy wzięli kredyty w obcych walutach.

Rząd socjalny czy liberalny

Gdyby program zaprezentowany przez PO przedstawił Andrzej Lepper, zostałby on nazwany populistycznym - uważa publicysta Ryszard Bugaj. Dodaje, że styl rządzenia Platformy można nazwać liberalizmem lirycznym - To liberalna chadecja - ocenił w Magazynie 24 Godziny prof. Jan Winiecki.

Czemu PKP Cargo podnosi ceny

Wzrost cen udostępniania PKP InterCity sprzętu i pracowników przez PKP Cargo spowodowany jest koniecznością ich urealnienia - podała spółka w komunikacie. Zdaniem PKP Cargo obecne ceny nie odzwierciedlają realnego poziomu kosztów świadczonych usług.

Niższy VAT zostaje

Jeszcze przez 3 lata Polska będzie mogła stosować zredukowaną stawkę VAT na m.in. książki, mieszkania i usługi gastronomiczne. Na utrzymanie niższych stawek zgodzili się w Brukseli unijni ministrowie finansów.

Jak taniej leczyć cukrzyków?

Liczba chorych na cukrzycę i koszty ich leczenia stale rosną. Dziś środki wydawane bezpośrednio i pośrednio na leczenie cukrzyków sięgają w Polsce 9 mld złotych. Lekarze diabetolodzy zastanawiają się, jak te koszty obniżyć.

ZNP żąda rozmów

Spotkania z Donaldem Tuskiem domaga się Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jego reprezentanci chcą rozmawiać o wynagrodzeniach i wcześniejszych emeryturach. Prezes ZNP Sławomir Broniarz przypomniał, że premier spotkał się wcześniej w tej samej sprawie z górnikami.