Najnowsze

Najnowsze

Stopy procentowe w USA bez zmian

Dolar się umacnia, a ropa tanieje do 119 dol. za baryłkę. To efekty decyzji Fed, który na dzisiejszym posiedzeniu nie zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych. Stopa funduszy federalnych nadal wynosi więc 2 proc. Analitycy oczekiwali pozostawienia stóp procentowych bez zmian. Teraz oczekują na reakcję rynku. Tymczasem perspektywy wzrostu gospodarczego w USA Fed ocenia jako... wielką niewiadomą.

Płace jak amerykański sen

Nie zważając na szalejący od roku kryzys na rynkach finansowych, amerykańskie przedsiębiorstwa decydują się na utrzymanie wzrostu płac. Oznacza to stałe podwyżki pensji dla pracowników w USA.

Sprawa stoczni wraca do Brukseli

Ministerstwo Skarbu Państwa ustala z Komisją Europejską termin spotkania w Brukseli w sprawie planów restrukturyzacji stoczni Gdynia i Szczecin - poinformował rzecznik tego resortu, Maciej Wewiór. Określono już kwoty, niezbędne do zrealizowania restrukturyzacji i uratowania stoczni.

Kupujemy miliardy komórek

W samym pierwszym kwartale tego roku sprzedano na świecie 294,3 mln komórek. Jak wylicza ośrodek badawczy Gartner, sprzedaż w drugim kwartale osiągnie 300-305 mln egzemplarzy. Prognozowana na cały rok sprzedaż 1,28 mld egzemplarzy to o 11 proc. więcej niż w 2007 roku, gdy na świecie sprzedano 1,15 mld telefonów.

Zabawy z żywnością czyli "Bio-hazard"

Z roku na rok na świecie pojawia się coraz więcej pól obsianych genetycznie modyfikowaną żywnością. W 2007 roku łączna liczba tych upraw wyniosła 114 milionów hektarów. To 6 razy więcej niż liczba hektarów ziemi uprawnej w Polsce. W Polsce uprawa GMO wynosi zaledwie 50 tysięcy hektarów. Czy to powinno cieszyć czy niepokoić?

Czarna lista polskich dróg

Polska może mieć problem z szybką budową dróg i autostrad. Ekolodzy zarzucili bowiem wykonawcom i projektantom liczne niezgodności z unijnymi przepisami o ochronie środowiska naturalnego.

Dobra pogoda... dla ropy

Ceny ropy naftowej spadają na giełdach paliw do poziomów najniższych od trzech miesięcy. Jak twierdzą maklerzy, wszystko to jest efektem doniesień meteorologów.

F-16 naprawią w Polsce

W Polsce powstanie największy w Europie serwis dla samolotów F-16. Producent maszyn, amerykański koncern lotniczy Lockheed Martin, inwestuje w Polsce.

PIT-y za trudne dla przedsiębiorców

4/5 rocznych zeznań podatkowych przedsiębiorców zostało źle wypełnionych - wynika z sondy "Gazety Prawnej". Największym problemem w wypełnianiu większości PIT-36 za 2007 rok okazało się ustalenie jakie zaliczki rozliczyć w zeznaniach.

DomenyAgory.pl

Kaszalot.pl, lodzia.pl... - te i około czterystu innych domen internetowych ma w posiadaniu Agora. W ciągu kilka lat spółka zamierza stać się polskim potentatem internetowym.

Wsparcie dla pań czy dyskryminacja mężczyzn?

Milion euro na utworzenie i dofinansowanie działania nowej firmy to bardzo kusząca perspektywa. Taką możliwość stwarza nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej. Jest tylko jedno ograniczenie: firmę musi zakładać i prowadzić kobieta.

Baaardzo drogie czworonogi

Inflacja uderza po kieszeni każdą rodzinę - a my często dobrowolnie dokładamy sobie kolejny wydatek - utrzymanie zwierząt domowych. A kosztuje ono coraz więcej. Przeciętnie wydajemy około stu ośmiu milionów złotych miesięcznie na czworonożnych pupili. W skali roku to 1,3 mld złotych.

Obama chce wiercić z Republikanami

Demokratyczny kandydat do Białego Domu Barack Obama opowiedział się za sięgnięciem po strategiczne zapasy ropy naftowej. Zabieg ten miałby rozładować kryzys z wysokimi cenami surowca, które windują w górę ceny benzyny w USA.

Rok kryzysu

W pierwszą rocznicę wybuchu kryzysu na amerykańskim rynku kredytowym wciąż nie wiadomo, kiedy skończą się problemy. Finansista George Soros przewiduje: kryzys finansowy dotknie też realnej gospodarki. Tymczasem cena ropy spadła do najniższego poziomu od 5 maja. Czy to zapowiedź poprawy sytuacji?

Ile zarabia żołnierz?

Armia zawodowa od 2010 roku. Tylko dla chętnych - ale skąd wiadomo, czy ich nie zabraknie? Dużo zależy od odpowiedzi na pytanie, ile teraz można zarobić w wojsku?

Smutna rocznica

500 miliardów dolarów strat, spowolnienie gospodarcze, załamanie rynków na całym świecie - takiego scenariusza nie spodziewali się rok temu najwięksi pesymiści. Początek sierpnia to pierwsza rocznica kryzysu na rynku subprime, rocznica, której nikt nie zamierza celebrować.

Utrata unijnych dotacji nie grozi?

Może się okazać, że kolejny siedmioletni budżet unijny po 2013 roku nie obejmie swoim zakresem części Polski. Będzie ona zbyt bogata, żeby otrzymywać unijne dotacje - czytamy w "Rzeczpospolitej". Ministerstwo Rozwoju Regionalnego uspokaja: nie stracimy unijnych dotacji.

Najczęściej podrabiane: papierosy, elektronika i leki

Najczęściej podrabiane są papierosy, elektronika i leki. Nie tak popularne jak niegdyś są natomiast podróbki płyt CD i DVD. Niepokojąco szybko rośnie liczba fałszowanych farmaceutyków. Tylko w pierwszym kwartale tego roku zatrzymano ich 105 tys. sztuk - wynika z informacji Służby Celnej.

Jeździć jeszcze taniej

Tanieje ropa - tanieje benzyna na stacjach, ale - jak się okazuje - nie wszędzie w takim samym stopniu. Różnice w cenach na stacjach nawet tych samych firm - sięgają prawie 40 groszy za litr!!!A na stacjach różnych koncernów - cena za litr różni się jeszcze bardziej. I to w jednym mieście - i to za dokładnie takie samo paliwo.

Tajemniczy inwestor zmienia plany stoczni

Inwestorzy zainteresowani zakupem stoczni Gdynia i Szczecin mogą składać oferty w resorcie skarbu do piątku - poinformował wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Wcześniej MSP dawało czas inwestorom na przesłanie ofert do 4-5 sierpnia. Prolongatę zastosowano na prośbę zainteresowanego ofertą inwestora.

Czy w telekomunikacji grożą nam czasy króla Ćwieczka?

Operatorzy komórkowi przygotowują superszybki internet LTE o przepustowości 120 megabitów na sekundę. Jednak taka inwestycja jest kosztowna. Operatorzy twierdzą, że nakazana przez UKE obniżka cen, spowoduje, że nie będzie ich stać na inwestowanie w najnowocześniejsze technologie. Czy zatem nakazana przez UKE redukcja opłat wyjdzie nam na dobre?

"Nie podniesiemy podatku Religi"

- Ministerstwo Zdrowia nie planowało i nie planuje podwyższania składki płaconej przez firmy ubezpieczeniowe na pokrycie kosztów leczenia ofiar wypadków - oświadczył rzecznik resortu Jakub Gołąb. Minister Ewa Kopacz miała bowiem powiedzieć "Dziennikowi", że składka może wzrosnąć z 12 do 20 proc. wartości polisy OC.

Koniec zimy - koniec LOT-u?

Nadchodząca zima będzie dla europejskich przewoźników czasem próby - pisze "Rzeczpospolita" powołując się na raport Douglasa McNeala, analityka rynku lotniczego. Według niego 50 przewoźnikom europejskim grozi bankructwo. Są wśród nich Polskie Linie Lotnicze LOT.

Z "kacowym" tak łatwo nie będzie

- Ograniczenie urlopu na żądanie, skrócenie przedemerytalnego okresu ochronnego oraz ograniczenie uprawnień związków zawodowych przy zwalnianiu pracownika - to główne propozycje zmian w kodeksie pracy o których pisze "Gazeta Wyborcza". Postulowane przez pracodawców zmiany trafiły już za pośrednictwem komisji "Przyjazne Państwo" do Komisji Trójstronnej.

Upadek stoczni to kłopoty dla 800 firm

800 firm, w których pracuje ok. 100 tysięcy osób, może wpaść w kłopoty, jeśli zbankrutują stocznie - donosi "Gazeta Prawna". Dotyczy to nie tylko polskich przedsiębiorstw.

Airbus A-380 wozi regularnie

Airbus A-380 wyruszył w swój pierwszy regularny lot. Największy i najnowocześniejszy samolot świata ma w środku pomieszczenia o trzech różnych klasach, łazienkę z prysznicem i bar. Mieści niemal 500 pasażerów i obsługę.

Prąd na każdą kieszeń

Po pierwsze: oszczędzaj energię. Po drugie: szukaj tańszego dostawcy - to rady Urzędu Regulacji Energetyki dla płacących coraz wyższe rachunki za prąd. Teraz będzie to prostsze - prezes Urzędu Regulacji Energetyki uprościł właśnie sposób zmiany dostawcy prądu.

Skuter, który sam trafi do celu

Toyota projektuje skuter, który będzie potrafił sam trafić do celu - np. na lotnisku podwiezie nas do właściwej bramki. Skuter działał będzie na prąd. Wstępna nazwa to "winglet". Oszczędny i mądry skuter Toyoty ma być murowanym hitem.

Rośnie zbożowy Gazprom

Władze Rosji planują przejąć kontrolę nad eksportem zboża. Oznacza to nacjonalizację handlu zbożem i cofa Rosję do czasów ZSRR - oceniają światowi analitycy. Czy to początek dalszych, długofalowych zmian w rosyjskiej gospodarce i polityce?