Najnowsze

Najnowsze

Kolejny rekord cen ropy

Cena ropy naftowej pobiła kolejny rekord. Baryłka surowca na giełdzie w Nowym Jorku zdrożała we wtorek do 118,05 dolarów. Na wzrost ceny wpływa przede wszystkim malejąca podaż ropy i słabnący dolar.

Tusk: prywatyzacja dla ludzi

Rząd zamierza niemal zupełnie pozbyć się państwowych przedsiębiorstw. Zapowiedź wyprzedaży udziałów w ponad siedmiuset firmach premier ogłosił na warszawskiej Giełdzie. Jak mówił Donald Tusk - prywatyzacja ma służyć ludziom i ograniczyć "urzędniczą arogancję".

Z PIT-em idź w tym tygodniu

W najgorętszym okresie rozliczeń z fiskusem będą protestować jego urzędnicy. Na początku przyszłego tygodnia, gdy większość Polaków wybierze się ze swymi PIT-ami, pracownicy administracji skarbowej zamierzają wziąć wolne.

Niebezpieczne tunele Europy

Po raz dziesiąty niemiecki automobilklub ADAC przedstawia raport o bezpieczeństwie europejskich tuneli drogowych. Co trzeci spośród 31 skontrolowanych budzi zastrzeżenia ekspertów. Najgorzej wypada Cernobbio nad jeziorem Como we Włoszech.

Kolejny zwiastun gospodarczego ochłodzenia?

Sprzedaż nadal wysoko, choć poniżej oczekiwań analityków. Spadają za to zamówienia. W marcu sprzedaż detaliczna wzrosła o 15,7 procent (w ujęciu rocznym) - podał Główny Urząd Statystyczny.

Iracka ropa uciekła nam przez polityków i niewiedzę

- PKN Orlen nie ubiegał się o licencje na wydobycie ropy w Iraku z powodu braku doświadczenia oraz niebezpiecznych warunków, które tam panują - powiedział w TVN24 rzecznik koncernu Dawid Piekarz. - Brakowało wsparcia politycznego, które jest niezbędne przy tego typu projektach - dodał ekspert rynku paliwowego Andrzej Szczęśniak.

Tąpnięcie na Wschodzie

Główny wskaźnik chińskiej giełdy, Shanghai Composite Index, stracił połowę swojej wartości od czasu swego rekordu osiągniętego w październiku 2007 roku. Wtorkową sesję zakończył z 3-procentową stratą wobec poniedziałku.

Coraz mniej bezrobotnych

Bezrobocie w marcu spadło do 11,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. W lutym wskaźnik wynosił 11,5 procent. Tylko co szósty bezrobotny ma prawo do zasiłku.

Alitalia nad przepaścią

Rzymski dziennik "La Repubblica" pisze we wtorek, że rezygnacja Air France z przejęcia linii Alitalia w praktyce oznacza koniec włoskiego przewoźnika.

Kto nam wywindował ceny mieszkań?

W ubiegłym roku co piąte nowe mieszkanie w Warszawie miało zagranicznego nabywcę - wylicza "Gazeta Prawna". Zdaniem dziennika rosnący kurs złotego zniechęca juz inwestorów z zagranicy do kupna nieruchomości w Polsce.

Jak PIT płaci więzień, a jak żołnierz z Iraku

Jak mają się rozliczać podatnicy, który świadczą swoją pracę w niecodziennych warunkach, tacy jak np. żołnierze, czy więźniowie? Beta Kuszewska z firmy Kuszewska i Wspólnicy wyjaśniała to w podatkowym cyklu w "Twój brat PIT" w TVN CNBC Biznes.

Koniec reform?

Idąc do władzy obiecywała reformy a nawet gospodarczy cud. Teraz Platforma Obywatelska musi borykać się z dymisją wiceministra Stanisława Gomułki i sporami o to, co i jak właściwie reformować. Czy obecnej ekipie udało się coś osiągnąc w gospodarce?

Skype - nowy system rozmów

Skype już dawno zaczął być traktowany jak telefon. Teraz Skype wypuścił na rynek nową ofertę - za niewielki abonament, na przykład dwunastozłotowy, rozmowy bez ograniczeń z telefonami stacjonarnymi w dowolnym miejscu w Polsce. Za czterdzieści złotych - w kilkudziesięciu krajach świata. Choć taka oferta mogłaby rzeczywiście zrewolucjonizować polski rynek, zdaniem ekspertów skorzystają z niej tylko nieliczni...

Opodatkowane aukcje internetowe

Niewiele osób wie, że z transakcji internetowych należy się rozliczać. I warto o tym pamiętać, bo termin rozliczania PIT-ów już się zbliża. W przypadku transakcji internetowych podatek płacony jest od zysku z transakcji. Osoby fizyczne dochód z transakcji internetowych rozliczają na formularzu PIT-36. Według doradców podatkowych osoby prowadzące nieświadomie wielobranżowe second-handy wyprzedając na aukcjach internetowych domowe szpargały coraz częściej mogą spodziewać się kontroli fiskusa. Dlatego powinny rozważyć zgłoszenie działalności gospodarczej.

Rosja ma zbić fortunę na... wodzie

- Za pięć lat woda mineralna będzie kolejnym narodowym surowcem strategicznym - zapowiada przewodniczący rosyjskiej Dumy, Boris Gryzłow. Polityk podpiera się opiniami naukowców, którzy prognozują, że w związku z efektem cieplarnianym wody będzie coraz mniej, a kosztować będzie krocie.

Polska nie chce zarabiać na irackiej ropie

Irackie ministerstwo ropy opublikowało listę 35 zagranicznych firm, które będą mogły w tym kraju pracować na polach naftowych i gazowych. Jak dowiedziało się RMF FM, na liście nie ma ani jednej polskiej firmy. Powód? - Żadna się nie zgłosiła o przyznanie licencji.

Grupa TVN najcenniejszą firmą medialną

Grupa TVN, podobnie jak w ubiegłym roku, została uznana za najcenniejszą firmę medialną w Polsce w rankingu Newsweeka i A.T. Kearney "100 najcenniejszych firm w Polsce". TVN SA poprawiło też wynik w ogólnym zestawieniu wskakując z 21. pozycji na 20.

Google najdroższą marką świata

Marka Google jest warta 86,057 mld dol, 30 proc. więcej niż w zeszłym roku - wynika z rankingu BrandZ Top 100. W 2008 roku wartość wszystkich brandów z Top 100 wzrosła o 21 proc., z 1,6 biliona dolarów do 1,94 biliona.

UOKiK prześwietla fuzję Pekao i BPH

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie mające sprawdzić, czy podczas łączenia banków BPH SA i Pekao SA doszło do naruszenia praw konsumentów. Prezes Urzędu zdecydował o tym po doniesieniach medialnych oraz skargach klientów.

Rząd chce 27 mld zł za 700 spółek

We wtorek rząd ma przyjąć program prywatyzacji na lata 2008-2011. Minister finansów Aleksander Grad, który od dawna zapowiadał prywatyzacyjne przyspieszenie szacuje, że w ciągu czterech lat wpłynie z tego tytułu do budżetu 27 mld zł.

Nowa twarz Onet.pl

Nowy layout, nowe funkcje i nowe możliwości. Onet.pl - największy polski portal internetowy zmienia stronę główną. Efekty tej zmiany można już zobaczyć - na razie w wersji testowej - pod adresem beta.onet.pl. Oficjalny start witryny w środę.

Lotnisko uziemione przez ptaki

Przebudowa potrzebnego na EURO 2012 lotniska wojskowego w Modlinie stoi pod znakiem zapytania. Wszystko za sprawą ekologów, którzy twierdzą, że na planowanych trasach startów i lądowań samolotów może dochodzić do kolizji z ptakami .

Wracają, bo tęsknią i kalkulują

Rosnące ceny, słabnący funt i likwidacja najniższego progu podatkowego w Wielkiej Brytanii - to najczęściej wymieniane powodu powrotów emigrantów zarobkowych do kraju. Są ważne, ale często większe znaczenie niż ekonomiczna kalkulacja ma tęsknota za krajem. O emigracji i powrotach rozmawiali uczestnicy niedzielnego programu publiczna.tv.

W którym kierunku pójdzie KGHM?

Mirosław Krutin wygrał w cuglach batalię o prezesurę w KGHM. "Puls Biznesu" zastanawia się jak nowy prezes pokieruje spółką i jak poradzi sobie ze związkowcami, którym nowy szef się wyraźnie nie podoba.

Gomułka: Nie wiem czy dojdzie do reformy finansów

- Moim zadaniem w Ministerstwie Finansów było wyznaczenie instrumentów do realizacji reformy finansów. Moja rola się skończyła, teraz musi ją przejąć rząd - powiedział w TVN CNBC Biznes Stanisław Gomułka. Jego zdaniem w PO dużą wagę przywiązuje się tylko do kwestii popularnych, jak np. podatek liniowy.

Rozliczamy nietypowe formy zarabiania

Ostatni dzień składania PIT-ów zbliża się wielkimi krokami. Proponowałaś kosmetyki swoim znajomym w ramach sprzedaży bezpośredniej? A może wystawiałaś sprzęt AGD na Allegro? W ramach akcji Twój Brat PIT pytaliśmy o rozliczenie nietypowych form zarabiania. Beata Kuszewska, doradca podatkowy wyjaśnia na antenie TVN CNBC Biznes, czy żołnierz powinien rozliczyć żołd i czy pracujący więźniowie też muszą złożyć PIT.

"Financial Times": Gazprom dzieli i rządzi

Niedawna wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina w Libii to dla UE nowe ostrzeżenie w sprawie rosyjskich wysiłków zmierzających do kontrolowania dostaw gazu na Stary Kontynent - pisze poniedziałkowy "Financial Times".

Fedak: Pomostówki nawet dla 50-latek

Rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych zostanie w tym tygodniu przedstawiony partnerom społecznym - zdradza "Gazecie Prawnej" minister pracy Jolanta Fedak. I dodaje: - Rozważamy możliwość by niektóre grupy zawodowe mogły pobierać takie świadczenia nawet przez 10 lat.

"Nie zgadzam się na liniowy w 2009 r."

- Jestem za wprowadzeniem podatku liniowego, ale tylko w momencie, gdy będzie to bezpieczne dla gospodarki i budżetu - mówi minister finansów Jacek Rostwoski w wywiadzie dla Rzeczpospolitej. I kategorycznie dodaje: - Rok 2009 to za wcześnie.

OC jeszcze droższe?

Topnieją szanse na zmniejszenie Podatku Religii - informuje "Wall Street Journal Polska". Według gazety bardziej prawdopodobne jest to, że resort zdrowia w przyszłym roku go podniesie. A to oznacza, że komunikacyjne OC może jeszcze podrożeć.