Najnowsze

Najnowsze

Panika na Wall Street

Tego świat jeszcze nie widział. Indeksy giełd amerykańskich pikują w dół, osiągają wartości najniższe od blisko pięciu lat, a spadki wydają się nie mieć końca. "To jest jak pożar" - mówią inwestorzy.

W szkole nadal kupisz "śmieciowe" jedzenie

Cukierki, chipsy i napoje gazowane nie znikną z półek sklepików szkolnych na Śląsku. W Gliwicach zapadł wyrok w precedensowej sprawie usunięcia łakoci ze sprzedaży w szkołach. Pozbyć się "śmieciowego jedzenia" ze szkół chcieli tyscy radni, ale sąd administracyjny w Gliwicach uznał, że ich uchwała nie ma charakteru obligatoryjnego.

Panika na rosyjskich giełdach

Moskiewskie giełdy ogarnęła panika. Poniedziałkowa sesja to jedna wielka wyprzedaż akcji i kilkakrotnie wstrzymywany handel. Oligarcha Oleg Deripaska stoi na krawędzi bankructwa, a Centralny Bank Rosji, chcąc ratować kurs rubla, sprzedał 5 miliardów dolarów.

Puste słowa Unii o kryzysie

Jest wspólna deklaracja państw Unii Europejskiej w sprawie zażegnania światowego kryzysu bankowego. - Wszystkie europejskie rządy mówią razem europejskim obywatelom, że są zjednoczone, solidarne i zdeterminowane - oświadczył w poniedziałek prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Jednak konkretnych rozwiązań brak.

Czy w Polsce zagwarantują depozyty w całości?

Dania i Islandia dołączyły do krajów, które w pełni zagwarantują depozyty w bankach. W zamian za rządową gwarancję banki duńskie zobowiązały się wpłacić ponad 6 miliardów dolarów na specjalny fundusz płynności, który w przyszłości będzie chronił środki zgromadzone na kontach bankowych. Wśród bankowców pojawiają się głosy, że podobnych gwarancji powinien udzielić polski rząd.

Jest Was coraz więcej

Około 45 proc. mieszkańców Polski korzysta z internetu. Ok. 70 proc. internautów odwiedza sieć codziennie lub prawie codziennie, a ponad 17 proc. deklaruje, że robi to kilka razy w tygodniu - wynika z badania przeprowadzonego przez ośrodek MillwardBrown SMG/KRC.

Skoda zatrzymuje produkcję aut

Skoda wstrzymuje produkcję. Na razie samochody należącej do Volkswagena firmy nie będą schodziły z taśm tylko przez tydzień. Ale jeśli stagnacja na zachodnioeuropejskich rynkach motoryzacyjnych będzie się dłużej utrzymywać, to niewykluczone, że Skoda będzie zmuszona zamknąć część fabryk.

Akcje spadają jak ulęgałki

Ceny akcji spadają na łeb na szyję. W Warszawie indeks największych spółek WIG20 stracił 5,69 proc. i znalazł się na poziomie 2.218,29 pkt. na zamknięciu. Także w Nowym Jorku trawa totalna wyprzedaż akcji. Dow Jones Industrial Average spadł na początku sesji przy Wall Street poniżej 10 tys. punktów, czyli poziomu najniższego do czterech lat. Inwestorzy obawiają się, że kryzys finansowy zagrozi Europie, a rządy państw Unii nie będą w stanie mu zaradzić.

Ukraina krok od gospodarczego załamania?

Spadek cen stali na światowym rynku spowodował problemy ukraińskich hut. Zamknięto już 17 z 36 pieców koksowniczych, a producenci zapowiadają, że to dopiero początek.

Tusk: zrobimy wszystko by uratować stocznie

Stoczniowcy z zagrożonej upadłością stoczni szczecińskiej nie składają broni i walczą o swoje miejsca pracy. W poniedziałek po południu rozmawiali z premierem Donaldem Tuskiem. - Zrobimy wszystko, by w Szczecinie były produkowane statki - zadeklarował po spotkaniu premier. Jeśli sytuacja stoczniowców nie poprawi się, będą protesty - ostrzegł z kolei przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek.

Rząd Niemiec szykuje parasol ochronny

Niemiecki rząd rozważa przyjęcie pakietu, który zabezpieczałby cały system finansowy przed konsekwencjami kryzysu na rynku kredytów hipotecznych. Szef resortu finansów zapowiada, że nie będzie on wzorowany na amerykańskim Planie Paulsona.

Miliardy w zamian za głowę Streżyńskiej?

Grupa TP oferuje rządowi inwestycje o wartości 20 mld zł w zamian za wstrzymanie lub ograniczenie działań regulacyjnych - uważa Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jej zdaniem, jest to de facto propozycja biznesowa - pieniądze za głowę regulatora.

Euro ostro w dół

Euro osłabiło się na rynku międzybankowym w Londynie do 1,3551 USD z 1,3719 w piątek po południu. To najsłabsze notowania euro od 23 sierpnia 2007 roku.

Pospolite ruszenie brytyjskich ministrów

W Londynie pod przewodnictwem brytyjskiego premiera Gordona Browna zbierze się na pierwszym posiedzeniu Krajowa Rada Ekonomiczna. Oczekuje się, że przedstawi rządowe gwarancje wkładów podobne do niemieckich.

EBOR źle wróży Polsce

Perturbacje na rynkach finansowych spowodują, że rządom krajów postkomunistycznych oraz korporacjom będzie trudniej o fundusze na międzynarodowych rynkach finansowych - uważa główny ekonomista Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Zrzutka na Hypo

Przedstawiciele niemieckiego rządu i branży finansowej uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek nowy plan ratunkowy dla zagrożonego upadkiem banku Hypo Real Estate. Pakiet opiewa na 50 miliardów euro.

Panika w Rosji, spadki w Europie

Od gwałtownego spadku cen akcji rozpoczęły się poniedziałkowe sesje na dwóch największych giełdach w Rosji. Europa też otworzyła się na minusie, jednak mniejszym niż ten rekordowy, który zanotowała zamykająca się giełda w Tokio.

Kosztowna zmiana waluty

Koszty wprowadzenia europejskiej waluty mogą być niemałe. Słowaccy analitycy wyliczyli, że przestawienie średniej wielkości firmy produkcyjnej zatrudniającej do 1000 osób kosztowało tam 400 tys. euro.

Zdrożeją telewizory, pralki, lodówki

Zawrzało w środowisku sprzedawców sprzętu AGD. Obawiają się, że zbankrutują, bo będą musieli wymienić kasy fiskalne i podnieść ceny swoich towarów. Wszystko przez to, że na paragonach trzeba będzie drukować informacje o kosztach utylizacji zużytego sprzętu oddanego do recyklingu. To spowoduje wzrost cen w sklepach - zapowiada "Polska".

Rydzyk phone

Czy rynek telefonów komórkowych jest już nasycony? Wydawałoby się, że tak. Istnieje jednak ogromna kilkumilionowa nisza. To słuchacze Radia Maryja, którzy w większości nie korzystają jeszcze z telefonów komórkowych. Dostrzegł to inwestor giełdowy Roman Karkosik i razem z o. Tadeuszem Rydzykiem chcę stworzyć sieć telefonii katolickiej.

Merkel: chcemy ochronić cały system bankowy

Niemiecki rząd jest zdecydowany nie dopuścić do tego, by kryzys Hypo Real Estate rozchwiał cały system finansowy - oświadczyła kanclerz Angela Merkel. Minister finansów Niemiec Peer Steinbrueck poinformował, że rząd już pracuje nad rozwiązaniem problemów banku.

Bush: Plan Paulsona nie pomoże od razu

- Choć nasze wysiłki przyniosą efekt, potrzeba czasu na ich realizację. Korzyści z tego planu nie będą w całości odczuwalne od razu - przestrzega prezydent USA George W. Bush. - Bądźcie jednak spokojni o swoje pieniądze - zapewnia rodaków.

"Prezydent nakręca niepokój"

Pomysł prezydenta, by zwołać Radę Gabinetową poświęconą sytuacji gospodarczej w Polsce jest niezrozumiały. W ten sposób tylko niepotrzebnie nakręca niepokój - powiedział w TVN24 prof. Stanisław Gomułka, ekonomista. I dodał: - Polski system bankowy jest bezpieczny.

Bank Fortis został znacjonalizowany

Rząd holenderski zgodził się przejąć całość aktywów przeżywającej trudności finansowe grupy bankowo-ubezpieczeniowej Fortis - poinformował w piątek premier Belgii Yves Leterme.

Europa będzie miała swój Plan Paulsona?

Stany Zjednoczone mają plan Paulsona. Europa także zwiera szeregi by chronić swoje instytucje finansowe. Szef Europejskiego Banku Centralnego uspokaja, że sytuacja jest dość stabilna, ale w sobotę szefowie rządów największych europejskich gospodarek spotkają się, by zastanowić się, czy cały kontynent nie potrzebuje akcji ratunkowej.

USA: Najgorsze od 5 lat dane z rynku pracy

Fatalne wiadomości zza Oceanu. We wrześniu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych spadła tam o 159 tysięcy. To już dziewiąty miesiąc z rzędu kiedy kiedy pracy w USA ubywa. W sumie w 2008 r. zniknęło już 760 tys. stanowisk pracy.

Precz z nieuczciwymi reklamami

Koniec gigantycznie oprocentowanych lokat i nieprawdopodobnie atrakcyjnych ofert instytucji finansowych - przynajmniej w reklamach. Komisja Nadzoru Finansowego chce jasnych regulacji reklamowania usług bankowych. Co taka uchwała oznacza dla klientów banków?

Izba bierze się za Plan Paulsona

W piątek wieczorem naszego czasu poznamy dalsze losy koła ratunkowego dla amerykańskiego systemu finansowego. W Kongresie trwa debata, a rynki z optymizmem wyczekują na głosowanie. Ceny akcji na giełdach rosną. Jeśli Izba Reprezentantów przegłosuje senacką wersję ustawy, plan trafi do podpisu prezydenta Busha.