Najnowsze

Najnowsze

Toyota zwalnia bieg w Polsce

Toyota zapowiada obniżenie produkcji w jednym ze swych polskich zakładach - fabryce silników w podwrocławskim Jelczu-Laskowicach. Produkcja w zakładzie wytwarzających skrzynie biegów w Wałbrzychu ma przebiegać bez zmian.

Związkowcy skrzykują frekwencję

Piątkowa manifestacja związkowa w Warszawie, zapowiadana początkowo na 50 tysięcy uczestników, może nie być tak liczna. Organizator ulicznego protestu NSZZ Solidarność prowadzi intensywną akcję zachęcającą do udziału w marszu, a na pikietę określaną mianem "spontanicznego zrywu" dziennikarze dostają zaproszenia od agencji public relations.

Giełda wskaże prezydenta

Kierunek, w którym będą podążały indeksy na amerykańskich giełdach, wskaże zwycięzcę w wyborach prezydenckich. Eksperci zza oceanu twierdzą, że spadające indeksy zawsze oznaczają wygraną kandydata przeciwnej partii, niż urzędujący prezydent. - To czysta spekulacja - mówi w TVN CNBC Biznes Piotr Kuczyński, główny ekonomista Xelion Doradcy Finansowi.

Już zatrudniają na stałe

Przełom na polskim rynku pracy - firmy coraz chętniej zatrudniają na czas nieokreślony, a umowy terminowe powoli odchodzą do lamusa. To efekt spadającego w błyskawicznym tempie bezrobocia - ocenia "WSJ Polska".

Niania - tylko z certyfikatem

Ministerstwo Zdrowia planuje ograniczenie dostępu do kolejnych 23 zawodów, tym razem okołomedycznych: m.in. masażysty, opiekunki do dzieci czy dietetyka. - To średniowiecze. Przywileje dla wybranych i wyższe ceny dla konsumentów - alarmują eksperci.

Chińczycy znów są w Iraku

Jest ważny na 20 lat i warty trzy miliardy dolarów. Chiny i Irak podpisały właśnie pierwszy po upadku Saddama Husajna kontrakt na eksploatację złóż ropy naftowej i ich dostawy do Pekinu.

Abolicja podatkowa z pułapką

6 października 2008 to ostatni dzień na złożenie wniosku o abolicję podatkową dla osób zarabiających za granicą w 2002 r., przypomina "Gazeta Prawna". Termin dla tych, którzy zarabiali za granicą w latach 2003-2007 upływa 6 lutego przyszłego roku.

Chińskie auta - made in Poland

Miliard dolarów chcą zainwestować w Polsce Chińczycy, i to w przemyśle motoryzacyjnym. Nad Wisłą ma powstać pierwsza w Europie fabryka samochodów z Państwa Środka - pisze "Rzeczpospolita".

Niemcy chcą współpracy z Rosją

Podczas gdy wielu polityków UE i Stanów Zjednoczonych zastanawia się nad wprowadzeniem sankcji gospodarczych wobec Rosji, Niemcy nie wyobrażają sobie zerwania kontaktów gospodarczych z Rosją. - Rosja i UE są od siebie wzajemnie uzależnione. Blokada rozmów w sprawie członkostwa Rosji w grupie G7 czy WTO to populizm - uznał szef Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej Klaus Mangold.

Puste rurociągi?

Rosja właśnie rozpoczęła grę, której zakończenie jest nie przewidywalne. Jeden ze scenariuszy zakłada puste rurociągi w kierunku krajów Unii Europejskiej. Czy wspólnota potrafiłaby poradzić sobie z zakręconym kurkiem na wschodzie? Czy w Rosji rzeczywiście polityczne animozje mogą wziąć górę nad ekonomicznym rachunkiem?

Chrysler pozbywa się drapieżnika

Chrysler Viper - sportowy samochód zwany "kultowym drapieżnikiem", już wkrótce zmieni banderę. Koncern samochodowy Chrysler poinformował rynek o planach sprzedaży części przedsiębiorstwa zajmującej się produkcją sportowych samochodów Viper.

Nielegalne czy nieuczciwe

Router, urządzenie które pozwala rozprzestrzeniać drogą radiową dostęp do internetu. Kupując router możemy mieć dostęp do internetu w całym mieszkaniu.

Szczyt koniunktury mamy za sobą

Spada rentowność firm, zwiększa się deficyt w handlu zagranicznym. Rośnie import. - Nasza gospodarka po prostu zwalnia - mówi "Rzeczpospolitej" Ryszard Petru, główny ekonomista BPH.

Słońce a la Szczawnica

Ponad 30 proc. domów w uzdrowiskowym miasteczku Szczawnica, w województwie małopolskim, zostanie wyposażonych w kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody. Samorząd realizuje program "Eko-Szczawnica" o wartości ponad 8,4 mln zł.

Kogo stać na sankcje wobec Rosji?

Brak części gazu z Rosji byłby katastrofą dla polskiej gospodarki - twierdzi w TVN CNBC Biznes Piotr Woźniak. - To Rosja jest zależna od Europy. Jeśli nie kupimy od nich surowców, nie będą mogli ich sprzedać gdzie indziej - ripostuje ekspert d.s. wschodnich Jerzy Marek Nowakowski. Czy Europę stać na sankcje ekonomiczne wobec Rosji?

Z wizytą u tubylca

W ramach programu „Houses from within” („Domy od środka”) turyści zwiedzający Izrael mogą oglądać prywatne mieszkania i domy w Tel Awiwie. Jest to nowy sposób na zainteresowanie podróżami i prezentację pogłębionego wizerunku obcego kraju.

Odszkodowania za lotniczy hałas

Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach chce uregulować kwestię hałasu emitowanego przez samoloty. Wokół lotniska utworzono strefę ograniczonego użytkowania. Spółka zapowiada także odszkodowania i rekompensaty dla właścicieli nieruchomości, którzy stracili na rozbudowie infrastruktury lotniczej.

Recesja w strefie euro?

Mocna waluta szkodzi eksportowi, spadają ceny nieruchomości, inflacja powoduje spadek realnych zarobków - to główne oznaki możliwej recesji w krajach strefy euro - oceniają analitycy Standard & Poor's.

Japończycy i ich Toyoty

Trzy największe japońskie marki samochodowe znacząco zwiększają produkcję: dla niektórych to znak, że globalne zapotrzebowanie na samochody jest większe, mimo światowego kryzysu ekonomicznego i słabej kondycji amerykańskich producentów aut.

Zlikwidowane loty

Polskie Linie Lotnicze od września nie będą wozić pasażerów z Warszawy do Kaliningradu. Władze spółki podkreślają, że decyzja ma charakter "wyłącznie ekonomiczny".

Stopy bez zmian

Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami analityków rynkowych pozostawiła stopy na dotychczasowym poziomie. Główna stopa, która wpływa m.in. na wysokość rat kredytów hipotecznych nadal znajduje się na poziomie 6 procent.

Minister pracy nie ustępuje związkowcom

Rząd nie zmieni zasadniczej konstrukcji ustawy o emeryturach pomostowych, o prawie do nich muszą decydować wyłącznie kwestie medyczne - zapowiada minister pracy Jolanta Fedak. Rząd chce 10 września zakończyć negocjacje w Komisji Trójstronnej w tej sprawie.

Polski prezes to młody prezes

Średnio w 12 lat po rozpoczęciu kariery polscy menedżerowie zasiadają w fotelu prezesa - dużo szybciej niż ich zachodni koledzy.

PO nadziejach na szybkie zmiany

Symbol obietnic Platformy - podatek liniowy - nadal w powijakach. Podobnie jest z realizacją innych sztandarowych haseł wyborczych, które dotyczyły podatków - tak 10 miesięcy rządów PO podsumowuje "Puls Biznesu".

Polska skorzystała na offsecie

Do końca 2007 roku podpisano 11 umów z zagranicznymi dostawcami, a wartość zobowiązań offsetowych zrealizowanych w ub. r. wyniosła ponad 0,7 mld dolarów - wynika ze sprawozdania Ministerstwa Gospodarki, które rząd przyjął we wtorek.