Najnowsze

Najnowsze

We wtorek sąd okręgowy w Pradze zwolnił z aresztu za kaucją polskiego lobbystę Jacka Spyrę. W areszcie spędził prawie cztery miesiące, zarzucono mu działania korupcyjne, wokół przejęcia przez PKN Orlen czeskiego koncernu naftowego Unipetrol.

Przedstawiciele państw należących do OPEC podjęli decyzję o zwiększeniu od listopada poziomów wydobycia ropy naftowej o 500 tys. baryłek na dzień.

Szanghaj planuje wydatkowanie 110 mld juanow (14,6 mld dol) na rozwój transportu publicznego, aby do 2009 roku z miejskich autobusów i metra korzystało dziennie o pięć milionów ludzi więcej.

Zyta Gilowska nie ukrywa niezadowoenia z decyzji Sejmu, który ustalił ulgę podatkową na każde dziecko na 1200 zł rocznie. Być może dlatego nie uwzględniła decyzji posłów w projekcie budżetu na 2008 rok, licząc, że zmieni ją Senat.

Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2008 rok z deficytem 28,16 mld zł. Dochody mają wynieść 246,99 mld zł, a wydatki - 275,15 mld zł - poinformowała minister finansów Zyta Gilowska. Jako "mało wiarygodny" oceniają jednak ten projekt ekonomiści.

Przewodniczący komisji bankowej Artur Hofman z PiS zapowiada, że w sprawozdaniu z prac bankowej komisji śledczej mogą znaleźć się wnioski do prokuratury, jeśli ta potwierdzi, iż nie uległy przedawnieniu sprawy, których te wnioski mogłyby dotyczyć.

Polski PKB wzrośnie w 2007 roku do 6,5 proc. - podała Komisja Europejska w opublikowanych dziś prognozach gospodarczych dla UE, strefy euro i siedmiu największych gospodarek Wspólnoty. Inflacja w Polsce wyniesie 2,4 proc.

Byłego szefa FEDu Alana Greenspana za podgrzewanie atmosfery na światowych rynkach finansowych ostro skrytykował w niedzielę Ludwik Sobolewski. Bezprecedensowa wypowiedź prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych padła dopiero w poniedziałek zainteresowała media.

Sejmowa komisja śledcza ds. banków przesłuchała Wodzimira Lesińskiego, byłego doradcę ekonomicznego w Zespole Przekształceń Własnościowych NIK. Komisja kończy prace nad wątkiem dotyczącym prywatyzacji Banku Śląskiego.

Od dziś telefon ma nowe możliwości - firma mPay uruchomiła nową usługę, dzięki której przez telefon można płacić za zakupy. Z takiej możliwości mogą korzystać abonenci Plusa.

Ministerstwo Finansów zaproponuje dzisiaj rządowi przyjęcie budżetu na 2008 rok z deficytem niewiele przekraczającym 28 mld PLN. Jednak szefowa resortu boi się, że jej plany legną w gruzach, jeśli Senat nie zmniejszy nowej ulgi prorodzinnej.

Towarzystwa emerytalne zarobiły w pół roku na czysto 331 mln zł. Nic dziwnego, skoro biorą maksymalną prowizję, na jaką pozwala im prawo. Z roku na rok powszechne towarzystwa emerytalne zarabiają coraz więcej - pisze "Puls Biznesu".

Wiceminister skarbu zapowiedział wczoraj odwołanie szefa gdańskiego koncernu ze stanowiska. Nieoczekiwanie sprzeciwiła temu się rada nadzorcza firmy - pisze "Rzeczpospolita"

Wpływ unijnych dotacji na wzrost zatrudnienia okazał się większy od najśmielszych oczekiwań. W latach 2004 - 2006 aż 38 proc. nowych miejsc pracy powstało dzięki funduszom UE, podczas gdy prognozy mówiły o 20 - 25 proc. - pisze "Rzeczpospolita".

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) odkryło w poniedziałek karty: chce, by Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos, pożegnał się ze stanowiskiem na wtorkowym posiedzeniu rady nadzorczej spółki - pisze "Puls Biznesu".

Mimo samorozwiązania Sejmu, posłowie z komisji śledczej ds. banków zamierzają przesłuchiwać kolejnych świadków. Wszystko wskazuje jednak, że nie zdążą już wyjść poza zagadnienia prywatyzacji Banku Śląskiego z początku lat '90.

Polskę, mogą czekać wkrótce wielomilionowe kary za niedostosowanie się do decyzji Europejskiego Trybunału. Sejm, który miał uchwalić ustawę o zwrocie akcyzy na samochody sprowadzane z UE na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu, rozwiązał się w zeszłym tygodniu.

Cena rosyjskiego gazu ziemnego eksportowanego do Europy przez Gazprom może wkrótce wzrosnąć o 10 proc. z powodu zwyżki cen mazutu na rynku europejskim - ostrzegli w poniedziałek analitycy kompanii inwestycyjnej Trojka Dialog.

Ratusz w Pałacu Saskim, mosty: Krasińskiego i Północny oraz druga linia metra, łącząca rondo Daszyńskiego ze stacją Stadion lub Dworzec Wileński - to główne cele inwestycyjne, jakie do 2012 obiecała zrealizować prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezes grupy Lotos może we wtorek stracić pracę. Ministerstwo Skarbu Państwa skierowało pismo do przewodniczącego rady nadzorczej gdańskiego koncernu o odwołanie Pawła Olechnowicza. Rada może podjąć decyzję w ciągu rozpoczętego w poniedziałek dwudniowego posiedzenia.

Być może jeszcze w tym roku Petrolinvestowi uda się rozpocząć próbną eksploatację ropy ze złoża Żubantam w Kazachstanie. W międzyczasie spółka przyszykuje się do dużych inwestycji w rosyjskie koncesjonowane spółki wydobywcze.

Ministerstwo Finansów zaproponuje we wtorek rządowi przyjęcie budżetu na 2008 rok z deficytem 28,164 mld zł. Dochody MF szacuje na 246.985,786 mln zł, a wydatki na 275.149,786 mln zł - informuje źródło zbliżone do rządu.

W sierpniu polskie fabryki wyprodukowały 46.629 nowych aut. To o 42,6 proc. więcej niż w tym miesiącu w ubiegłym roku. Takiego wzrostu nie było już dawno.

Zaufanie wśród inwestorów w strefie euro spadło do poziomu najniższego od listopada 2005 r. - podała grupa badawcza Sentix. To wynik niepewnej sytuacji na rynkach amerykańskich.

Samorozwiązanie Sejmu miało na warszawską giełdę mniejszy wpływ, niż dane z rynku pracy w USA. Polscy inwestorzy przestali zwracać uwagę na zawirowania na scenie politycznej i kierują się jedynie względami ekonomicznymi - wynika z analizy Gazety Wyborczej.

- Nie przyjęto żadnej ustawy, która naprawdę odpowiadałaby na wyzwania, przed jakim stoi Polska - mówi na łamach "Rzeczpospolitej" prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz. Zdaniem pracodawców, rządzący tylko przejadali owoce wzrostu gospodarczego.

Na rynku pracy trwa walka o pracowników. Pracodawcy starają się przyciągnąć najlepszych, oferując im nie tylko wyższe płace, ale też wiele świadczeń dodatkowych, np. samochód czy opiekę medyczną. Jednak takie prezenty podlegają opodatkowaniu i mogą obniżyć pensję netto - przypomina Gazeta Prawna.