Najnowsze

Najnowsze

Zbliżające się przedterminowe wybory parlamentarne w Polsce skłaniają do rozrzutności obie strony na scenie politycznej, co - zdaniem ekonomistów - może zdestabilizować sytuację fiskalną kraju - ostrzega brytyjski dziennik "Financial Times".

Bezrobocie w sierpniu może wynieść 11,8-11,9 proc. - poinformowała minister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Czy posiadacze samochodów sprowadzonych z Unii Europejskiej dostaną zwrot podatku? Regulująca tę kwestię ustawa miała być głosowana na trwającym posiedzeniu Sejmu. Ale posłowie nie zdążą się nią zająć wobec wniosku o samorozwiązanie.

Wieś zarabia coraz więcej, ale nie musi płacić podatku od dochodu. Budżet traci na tym 2 mld złotych rocznie, jednak politycy ani myślą to zmienić - pisze "Rzeczpospolita".

Rada Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Inwestorzy giełdowi, a także zadłużeni w euro i frankach odetchnęli z ulgą.

Kilka wielkich policyjnych przetargów zostało unieważnionych z powodu banalnych błędów. Nieudolność czy spisek - prosto z mostu pyta "Puls Biznesu".

- Zagrożenie kryzysem kredytowym na polskim rynku nie występuje, a odpowiednie instytucje czuwają, żeby się nie pojawiło w przyszłości - zapewniał w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes szef banku centralnego Sławomir Skrzypek.

Marzenie demoludów, klejnot motoryzacji NRD, u nas popularnie zwany mydelniczką, szykuje się do triumfalnego powrotu. Producenci obiecują zachować kultowe kształty dawnego trabanta.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przychyliła się do wniosku PO o wyrażenie wotum nieufności wobec minister finansów Zyty Gilowskiej. Za wnioskiem głosowało 25 posłów, 15 było przeciw, 1 poseł wstrzymał się od głosu.

- Wielomiesięczny kryzys polityczny może utrudnić Polsce realizację programów unijnych - uważa szefowa resortu rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka. O wyzwaniach ekonomicznych stojących przed UE debatują uczestnicy XVII Forum Ekonomicznego.

Mirosław Bielicki i Piotr Gaweł nie są już członkami zarządu Polkomtela - dowiedział się portal tvn24.pl. Informację potwierdził nam Piotr Gaweł.

Jak dowiedział się RMF FM, grupa małopolskich posłów skierowała już do warszawskiej prokuratury tajny aneks do umowy koncesyjnej Stalexportu, która pobiera opłaty za przejazd autostradą. Istnieje podejrzenie, że spółka, w porozumieniu z resortem transportu, robiła to bezprawnie.

- Polska jest bardzo atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. W naszym kraju ulokowali fabryki wszyscy najwięksi producenci telewizorów, co czyni nas europejską potęgą w tej branży - powiedział wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski.

Firma ISD Polska, której większościowym właścicielem jest ukraiński Donbas, złożyła wiążącą ofertę zakupu nowych akcji Stoczni Gdańsk na kwotę 400 mln zł. Co więcej, jeśli spółce uda się przejąć całą stocznię, nie ograniczy ona produkcji i zwróci publiczną pomoc.

Ryszard Krauze może zrezygnować z funkcji prezesa zarządu Prokomu - nieoficjalnie dowiedział się "Dziennik". Gazeta zauważa, że taka strategia może być sprytnym wyprzedzaniem faktów.

Zobowiązania Elektrimu wynoszą blisko 4,58 mld zł - ustalił wstępnie sąd. Majątek spółki oszacował na jednak tylko na 1,89 mld zł - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Business Centre Club jest gotowy wystąpić do prokuratury z wnioskiem o poręczenie społeczne dla Ryszarda Krauzego. Poparcia nie wykluczają tez inne organizacje pracodawców - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Pod względem wolności gospodarczej Polskę wyprzedzają niemal wszyscy członkowie Unii Europejskiej, a nawet państwa nieuważane wcale za tygrysy. Nasze firmy są gnębione przez wysokie podatki i niewydolne sądy - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Polskie firmy nie mają się czego wstydzić. W gronie 500 największych przedsiębiorstw Europy Środkowo-Wschodniej aż 176 ma swoje siedziby nad Wisłą. Największą spółką regionu okazał się PKN Orlen - wynika z listy stworzonej przez "Rzeczpospolitą" i firmę Deloitte.

Szefowie największego banku w Polsce i największej firmy ubezpieczeniowej coraz częściej mówią o bliskiej współpracy - donosi "Rzeczpospolita". Gazeta dotarła do szczegółów przejęcia PZU przez PKO BP.

Prezes PKN Orlen Piotr Kownacki, który uczestniczy w Forum Ekonomicznym w Krynicy, powiedział w środę, że fuzja jego koncernu z gdańskim Lotosem byłaby korzystna dla obu stron.

Amerykański koncern lotniczy i kosmiczny Boeing poinformował, że przenosi pierwszy próbny lot swojego szerokokadłubowego samolotu pasażerskiego Boeing 787 Dreamliner na koniec 2007. Powodem są dwa problemy przy końcowym montażu.

Rosyjski nadzór fitosanitarny ma zastrzeżenia do polskich produktów roślinnych, które trafiają na teren Federacji. Problemem ma być niedostateczny system kontroli po stronie polskiej.

Telekomunikacja Polska SA złoży skargę do Trybunału Konstytucyjnego oraz do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu, dążąc do wykreślenia firmy z listy spółek strategicznych - poinformował prezes TP Maciej Witucki.