Najnowsze

Najnowsze

Chiny szybko przegonią USA

W ciągu 10 najbliższych lat Chiny staną się największą gospodarką świata. Takiego zdania są analitycy Deutsche Banku, którzy napisali w nowej prognozie, że Chiny przejmą od Stanów Zjednoczonych palmę pierwszeństwa szybciej niż oczekiwano.

Wielkie tąpnięcie brytyjskiej gospodarki

- Dynamika PKB Wielkiej Brytanii spadła w pierwszym kwartale 2009 roku o 1,9 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału i o 4,1 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2008 roku – podał wstępne dane brytyjski urząd statystyczny. To dużo gorsze wyniki od prognoz i najgorszy od 30 lat.

GM wstrzymuje produkcję

General Motors zawiesza produkcję. Koncern podał, że w trzecim i czwartym kwartale aż 13 jego amerykańskich zakładów wstrzyma pracę nawet na 9 tygodni. Gigant motoryzacyjny - który już od miesięcy stoi na krawędzi bankructwa - ogłosił, że musi tak postąpić, by zmniejszyć zapasy i dostosować produkcję do topniejącego zapotrzebowania na nowe auta.

Europejskie zagłębie bezrobocia

- Wskaźnik bezrobocia w Hiszpanii wynosił pod koniec marca 17,4 proc., co w porównaniu z końcem czwartego kwartału 2008 roku oznacza wzrost o 3,45 punktu procentowego - poinformował w piątek hiszpański Państwowy Urząd Statystyczny. To najgorszy wskaźnik w całej Unii.

Toksyczne aktywa wciąż trują

Kryzys nie skończy się szybko. Zanim gospodarka odżyje, trzeba wyczyścić toksyczne aktywa - mówi dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dominique Strauss-Kahn uważa, że świat czekają jeszcze długie miesiące zaburzeń gospodarczych, a ożywienie będzie zależało w dużej mierze od tego, jak szybko system finansowy poradzi sobie z toksycznymi aktywami.

"Napotkałem mur obojętności. Platforma odwróciła się od ludzi"

- Nie zgadzam się na degradację mojego miasta i mojego regionu - mówi senator ze Szczecina Krzysztof Zaremba, który wczoraj odszedł z Platformy. I oskarża swoją byłą partię, że nie potrafiła skutecznie bronić polskich stoczni przed niekorzystnymi dla nich decyzjami Komisji Europejskiej.

Deficyt nam pęcznieje

Deficyt sektora finansów publicznych Polski w 2009 roku może wynieść do 4,6 proc. Produktu Krajowego Brutto - mówi minister Michał Boni. Eksperci dodają jednak, że jeśli tak, jak cała Europa, popadniemy w recesję, może on sięgnąć nawet 6 proc. PKB. A to na wiele lat oddaliłoby Polskę od szansy wejścia do strefy euro.

Prezesi zabici dechami

Kilkuset związkowców w piątek od wczesnego ranka pikietuje przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zarzucając zarządowi firmy nieudolność w obliczu kryzysu oraz łamanie praw pracowniczych i związkowych. Protestujący palą opony, rzucają petardy i zbijają drzwi gabinetów prezesów deskami.

Niepewna przyszłość papierosa

Producenci papierosów z niepokojem patrzą w przyszłość - pisze "Puls Biznesu". Legalna sprzedaż papierosów spadła w pierwszym kwartale o 16 proc. Ich rosnąca cena sprawia, że coraz więcej palaczy decyduje się na papierosy z przemytu. A tych też ubywa zwłaszcza, że coraz bardziej restrykcyjne prawo zniechęca do szkodliwego nałogu.

Bessa zabiła dywidendę

Nie będzie bonusów za zaufanie. O ile w zeszłym roku firmy giełdowe spółki wypłaciły swoim akcjonariuszom rekordowe 32 mld zł, to w tym roku będzie dobrze, jeśli uzbiera się 10 - podliczył "Puls Biznesu". Mało która firma ma je z czego wypłacać. Tylko 38 z nich podzieli się zyskiem. Rok temu było 111.

Chcesz dotację? Myśl pięć lat do przodu

Miało być łatwiej, wyszło trudniej. Wprowadzony przez Ministerstwo Gospodarki model finansowy w miejsce biznesplanu każe, ubiegającym się o unijne dotacje przedsiębiorcom przedstawić m.in. prognozy kosztów swojej działalności nawet w perspektywie 5 lat - informuje "Gazeta Prawna". - To absurdalny przepis, który blokuje dostęp do unijnych pieniędzy - alarmują przedsiębiorcy.

Kryzys dotarł do Redmond

Informatyczny potentat Microsoft podał dane za pierwszy kwartał 2009 r. Kryzys odbija się i gigancie z Redmond: firma zanotowała pierwszy spadek sprzedaży od momentu debiutu na nowojorskiej giełdzie przed 23 laty.

Polska odporna na kryzys

Jeżeli tempo wzrostu gospodarczego utrzyma się na poziomie 2 procent PKB w tym roku może wynieść nawet 5 procent. Natomiast jeżeli rząd nie zmniejszy wydatków Polska może powtórzyć scenariusz Węgier. Co zrobić żeby uniknąć tej sytuacji? O tym rozmawialiśmy z dr Andrzejem Rzońcą z FOR.

Polskie firmy oszukane przez banki?

Warszawska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie oszukiwania klientów przez Bank Millennium. To pierwsze takie postępowanie wszczęte po skargach przedsiębiorców tracących pieniądze z powodu opcji walutowych. Czy banki wmanewrowały firmy w niekorzystne w skutkach opcje? Na temat rzekomych oszustw bankierów, rozmawiali w programie "90 minut" mec. Michał Krawczyk, partner zarządzający Krawczyk i Wspólnicy, oraz mec. Michał Nowakowski z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.

Kryzysowe greckie wakacje

Grecy mniej udają Greka i przygotowują się na kryzysowy sezon turystyczny w tym roku. Turystów może być mniej, a Ci którzy przyjadą z pewnością dokładniej będą oglądać każde euro zanim je wydadzą. Turystyka stanowi najważniejszą część greckiej gospodarki.

Trudne czasy

Na trudniejsze czasy - wspólne spotkanie przedstawicieli branży budowlanej. Z jednej strony producenci, a z drugiej hurtownicy i sprzedawcy, ale na pewno nie po dwóch stronach barykady. Zarówno jednym jak i drugim zależy, aby poprawić kiepską ostatnio koniunkturę w budownictwie, od której zależą zyski wszystkich.

Bank Millenium szantażuje klientów?

Warszawska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie oszukiwania klientów przez Bank Millennium. To pierwsze takie postępowanie wszczęte po skargach przedsiębiorców tracących pieniądze z powodu opcji walutowych.

"Obamo, bierz przykład z Polski"

Podczas gdy rządy wielu krajów na czele z USA pompują miliardy dolarów w gospodarkę, Polska ogląda każdą złotówkę. Wielu krytykuje taką politykę, ale nie wszyscy. Amerykański dziennik "Washington Times" wychwala neoliberalną politykę gospodarczą polskiego rządu i radzi prezydentowi Barackowi Obamie, aby wziął z niej przykład.

Recepty Polaków na kryzys

Wydatki na ubrania - mniejsze o połowie. Wydatki na prezenty także mniejsze o połowie, na cele charytatywne również. Tak Polacy starają się walczyć ze spowolnieniem gospodarczym. Ale to nie jedyne sposoby. Jak względa zaciskanie pasa po polsku. I czy tak naprawdę jest po co go zaciskać? O tym rozmawialiśmy z Markiem Lekkim zARC Rynek i Opinia.

Rząd i ekonomiści rozwiewają czarne chmury

Prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która po raz pierwszy zakłada spadek polskiego PKB w tym roku wywołała lawinę komentarzy. Ekonomista Ryszard Petru tłumaczył w TVN CNBC Biznes, że szacunki MFW bazowały na danych z jednego z gorszych okresów w gospodarce. Uspokajali też przedstawiciele rządu.

Kto da więcej?

96 milionów w trzy minuty. Tyle bowiem trwała pierwsza aukcja prywatyzacyjna i taką sumę ze sprzedaży uzyskał Skarb Państwa. Teraz w kolejce czeka kolejnych 70 firm. Kto może być zainteresowany, by w ten sposób przejmować całe firmy, w które sektory warto inwestować i czy na liście są prawdziwe biznesowe perełki?

Unia bierze się za współwinnych kryzysowi

Deklaracje przywódców G20 stają się ciałem. Parlament Europejski ostatecznie przyjął w czwartek rozporządzenie, które zaostrza warunki działalności agencji ratingowych na terenie Unii. Komisja Europejska obarcza je znaczną odpowiedzialnością za obecny kryzys finansowy i gospodarczy.

Spółki z udziałem skarbu państwa pod młotek

Dziś miała miejsce pierwsza licytacja spółek z udziałem Skarbu Państwa. O sposobach wyceny spółek i o ich atrakcyjności szczególnie dla inwestorów zagranicznych w rozmowie z Mikołajem Kunicą, Marcin Gomoła - przewodniczący Rady Etyki i Ładu Informacyjnego, Ernst&Young.

Lokomotywa Europy spada z torów

- Dwa, trzy, pięć? - Według najnowszych prognoz - sześć - o tyle proc. ma spaść w tym roku produkt PKB Niemiec. Gospodarka ciągnąca jeszcze niedawno cały kontynent jest w najgłębszym kryzysie od drugiej Wojny Światowej.

Co z tą recesją

Mocny - jak polska gospodarka w czasach kryzysu. Podczas gdy zdecydowana większość krajów europejskich zmaga lub zmagać się będzie z recesją to wzrost PKB w naszym kraju zgodnie prognozują Bank Światowy i Komisja Europejska. Przekonani są rząd i prezes Narodowego Banku Polskiego, a także członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Nawet sceptycznie z reguły nastawione banki - jak szwajcarski UBS - zapowiadają rozwój polskiej gospodarki. Są jednak również instytucje, które nie są do końca o tym przekonane. Dlaczego i czy powodem może być nie uwzględnienie wszystkich danych?

Gorzej nie będzie.

GPW swoimi spadkami wyprzedzała sytuację gospodarki o prawie rok. Jeśli chodzi o sytuację na giełdzie, najgorsze mamy już za sobą - powiedział w programie "Dzień na Rynkach" przedsiębiorca, inwestor giełdowy, Zbigniew Jakubas. Jak przewiduje nasz gość WIG20 pod koniec roku osiągnie poziom 2000 punktów a euro będzie kosztowało 3,90-4,20 zł.

Fiat chce Opla

- Włoski Fiat jest bliski porozumienia w sprawie "przejęcia większościowego udziału w europejskich operacjach General Motors", czyli generalnie - Opla, napisał "Der Spiegel" w wydaniu internetowym. Według niemieckiej gazety, we wtorek włoski koncern podpisze list intencyjny w tej sprawie.

Polscy pedofile w światowej sieci policyjnej

Polska policja dołącza do światowego systemu CETS zwalczającego dziecięcą pornografię w sieci. Specjalną umowę licencyjną w tej sprawie podpisał komendant główny policji Andrzej Matejuk z odwiedzającym właśnie Polskę prezesem firmy Microsoft Steve'm Ballmerem.

Będziemy pili litewskie mleko?

Ponad 200 rolników protestowało w czwartek przed Sejmem przeciwko zbyt niskim, ich zdaniem, cenom mleka i produktów mlecznych. Tymczasem litewskie media donoszą, że polskie spółki coraz bardziej kusi rynek litewski, skąd już niedługo może popłynąć prawdziwa rzeka mleka.