Najnowsze

Najnowsze

Deweloperka sobie radzi?

JW Construction zapowiada: "w sezonie jesiennym sprzedamy 100 mieszkań miesięcznie". Zdaniem analityka DM IDM SA Macieja Wewiórskiego szacunki są zbyt optymistyczne. O sytuacji deweloperów w czasie kryzysu rozmawiał w Dniu na Rynkach Maciej Wewiórski, analityk DM IDM SA.

eBay broni wolnego handlu

Serwis aukcyjny eBay nakłania swoich użytkowników do podpisania petycji w ochronie zasad wolnego rynku na aukcjach internetowych. List ma trafić do Komisji Europejskiej i skłonić ją do nowelizacji prawa konkurencji, tak by producenci markowych przedmiotów nie mogli blokować sprzedaży swoich produktów na portalach.

Plany Grupy Kościuszki

Grupa Kościuszko Polskie Jadło uruchomiła w Czechowicach-Dziedzicach wytwórnię produktów mącznych, wyrobów garmażeryjnych i produktów gotowych. Łączny koszt inwestycji wyniósł 3 mln złotych. O szczegóły tej inwestycji a także dalsze plany Grupy kościuszki w programie "Dzień na rynkach" prezesa Grupy Kościuszko Jana Kościuszko pytał Mikołaj Kunica.

Problemy polskiego rolnictwa

Przez Polskę przetaczają się kolejne nawałnice. Jak jednak przekonywał w magazynie "Pieniądze od Rana" minister rolnictwa i rozwoju wsi - nie widać jeszcze ich skutków w cenach żywności w sklepach. Marek Sawicki mówił również o konieczności obniżki składki ubezpieczeniowej dla rolników oraz o zespole, który być może już po wakacjach zajmie się badaniem cen produktów rolnych w polskich sklepach.

Pieniądze z UE jeszcze płyną

Kto liczy na pieniądze z Unii Europejskiej powinien się pospieszyć, bo za półtora roku pieniądzy może już nie być. Dotychczas zakontraktowano już 50 mld złotych z pieniędzy przyznanych Polsce na lata 2007-2013. W sumie mamy do wykorzystania 67 mld euro - to jest największy pakiet pomocowy jaki kiedykolwiek Unia Europejska przyznała członkowskiemu krajowi. Czy warto i czy trzeba rzeczywiście spieszyć się po unijne pieniądze o tym rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską.

Euro 2012 na dobrej drodze

Wizyta prezydenta UEFA Michela Platiniego w Polsce przebiegała w atmosferze sympatii i uprzejmości. Zarówno ze strony samego prezydenta, jak i polskich działaczy. Platini powiedział, że jest zadowolony z polskich prac nad przygotowaniem do mistrzostw. Minister Drzewiecki z kolei rozmawiał dzisiaj z inwestorami z Arabii Saudyjskiej. Na temat rozmów z arabami, oraz wizyty Michela Platiniego mówił w programie "Bilans", minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki.

Przygotowania do Euro 2012

We Wrocławiu laserowa fontanna, w Gdańsku wielkie WOW!, w Poznaniu gratulacje, a Warszawy nie trzeba oglądać bo i tak idzie wszystko dobrze. O przygotowaniach do Euro 2012 z naszym gościem Andrzejem Boguckim, członkiem zarządu ds. infrastruktury spółki PL2012 rozmawiał Robert Stankiewicz.

Nie ma już ZNTK Łapy

Sąd Rejonowy w Białymstoku ogłosił we wtorek upadłość Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego SA w Łapach (Podlaskie). W ciągu trzech miesięcy wierzyciele mogą zgłosić swoje wierzytelności do wyznaczonego sędziego.

Zabraknie pieniędzy na leczenie?

W przyszłym roku z NFZ do szpitali trafi na leczenie nawet o dwa mld zł mniej niż w tym - alarmuje "Gazeta Prawna". Dyrektorzy szpitali obawiają się, że gorsza sytuacja finansowa Funduszu spowoduje wzrost ich zadłużenia.

Prace nad prywatyzacją

Same wpływy z prywatyzacji nie zmniejszą dziury budżetowej, ale pozwolą emitować rządowi mniej obligacji, co w konsekwencji dobrze odbije się na budżecie - mówi w TVN CNBC główny ekonomista KNF. W ciągu najbliższych tygodni, rząd zajmie się uaktualnieniem planu prywatyzacji. Resort skarbu chce pozyskać do końca 2010 roku ponad 36 miliardów z wyprzedaży państwowych udziałów w spółkach. Główny ekonomista KNF Andrzej Raczko był gościem Roberta Stanilewicza w programie "Dzień na rynkach".

Coraz lepsze wyniki amerykańskich spółek

Od prawie dwóch tygodni obserwujemy lepsze wyniki amerykańskich spółek od oczekiwań. Wyniki te są jednak o wiele gorsze niż rok temu. O tym jaka jest prawda o amerykańskiej gospodarce rozmawialiśmy w programie "90 Minut" z profesorem Januszem Ordoverem z New York University.

Deutsche Bank miał imponujący zysk

Zysk największego niemieckiego banku, Deutsche Banku wzrósł w II kwartale o 68 proc., co przekroczyło wszelkie oczekiwania. Taki wzrost zysku bank zawdzięcza handlowi obligacjami i akcjami.

Wojna polsko polska

Rząd decyduje dziś o nie swoich pieniądzach – czyli włączeniu części gmin w granice miast. Ełk, Koszalin, Przemyśl i Szczecinek chcą powiększyć swój obszar kosztem gmin ościennych. Przeciwnikiem tego pomysłu jest doradca rządu ds. reformy administracyjnej – prof. Michał Kulesza. To rodzaj zaboru – mówi Kulesza w TVN CNBC Biznes. Zdaniem profesora Kuleszy podział terytorialny Polski jest bardzo niestabilny. Kulesza zauważa, że od roku dziewięćdziesiątego już prawie 900 razy były zmieniane w Polsce granice gmin.  

WIG20 ma miejsce na 400 pkt

- Indeks największych spółek na warszawskiej giełdzie powinien do jesieni zyskać kolejne kilkaset punktów - uważa większość ekspertów, z którymi rozmawiała "Gazeta Prawna". Potem ma przyjść krótka korekta, po której jednak znów powrócą wzrosty.

Ból głowy przedsiębiorców

Przedsiębiorcy muszą już rozliczać się z ZUS tylko przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego. Nowe obowiązki wchodzą w życie, choć Sejm już pracuje nad ich zniesieniem. Wymóg posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego dotyczy przedsiębiorców, którzy zatrudniają co najmniej 5 osób. Za taki podpis trzeba zapłacić blisko 300 zł rocznie. O zmianach jakie dotkną przedsiębiorców Marcin Kowalski rozmawiał w magazynie "Bilans" z Tomaszem Kulisiewiczem, analitykiem firmy doradczej Audytel.

Śląski odcinek A1 już za dwa lata

W ciągu miesiąca rozpoczną się prace przy budowie odcinka autostrady A1 Pyrzowice - Piekary Śląskie. Wykonawca robót spółka Budimex Dromex podpisała zezwalającą na to umowę z katowickim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Odcinek ma powstać w ciągu dwóch lat. Chwilę po podpisaniu kontraktu prezes Budimeksu był gościem programu "Dzień na rynkach" w którym mówił jak będą przebiegały prace nad budowaną autostradą. Przy okazji rozmowy prezes Michałowski zdradził jak będą wyglądały wyniki spółki za drugi kwartał. Na wszystkich pozycjach mają one być większe niż w pierwszym kwartale.

NBP: więcej optymizmu

Przedsiębiorcy zaczynają wierzyć w to, że będzie dobrze - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Nadal jednak głównym problemem firm jest m.in. niski popyt, wahania kursu walut i problemy z uzyskaniem kredytu. Zdaniem Małgorzaty Starczewskiej -Krzystoszek pomimo, że bieżące oceny klimatu koniunktury pozostają nadal słabe są branże, które w okresie kryzysu radzą sobie całkiem nieźle, jak np. branża hotelarska która chętnie korzysta z funduszy unijnych.

Złoty rośnie w siłę

Rośnie w siłę, że aż strach - bo równie szybko może stracić. Co czeka w najbliższych tygodniach złotego? Kiedy euro będzie kosztowało poniżej 4 złotych? O rynku walutowym z naszym gościem Markiem Rogalskim analitykiem Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska rozmawiał Robert Stankiewicz.

Eko-auta podbiją Chiny?

Chińczycy stawiają na samochody elektryczne, a więc i ekologiczne. Mieszkańcy Kraju Środka zaufania do nich jeszcze jednak nie mają. Do zakupu eko-aut skłonić ma jednak m.in. zwiększenie liczby produkcji oraz ekspansywna reklama.

Rząd wkłada zapalnik do demograficznej bomby

Cięcia w resortach i innych państwowych instytucjach, przesunięcia środków, ściąganie dywidend i handel walutami - szukanie dodatkowych wpływów do budżetu cały czas trwa. I cały czas jest za mało. Dlatego - jak pisze "Parkiet" - kolejny do odchudzenia jest Fundusz Rezerwy Demograficznej mający nas zabezpieczać przed skutkami starzenia się społeczeństwa.

Szefowie uczą się "nie zwalniać"

Dotychczas firmy, jeśli musiały oszczędzać, to przede wszystkim cięły zatrudnienie. Jednak po kilku miesiącach kryzysowego treningu trochę okrzepły i już prawie połowa zastanawia się nad rozwiązaniami, które dają im szansę na utrzymanie załogi - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Super-tanie mieszkania jesienią

Jesienią w największych Polskich miastach ruszą aukcje mieszkaniowe, na których lokale wystawią deweloperzy i komornicy - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Ceny mogą być nawet o 40 proc. niższe od obecnych rynkowych.

Zyski banków lecą na łeb

Zyski dziewięciu największych banków, notowanych na warszawskim parkiecie, spadły w II kwartale tego roku aż o 62,7 proc. w porównaniu z wynikiem wypracowanym rok wcześniej. Takie dane przedstawiają analitycy, na których powołuje się "Gazeta Prawna".

Unia chce tańszego UMTS

Już wkrótce komórkowe usługi 3G powinny być tańsze i bardziej dostępne. Według Komisji Europejskiej taki właśnie efekt ma przynieść zmiana europejskiego prawa telekomunikacyjnego. Reforma - która wejdzie w życie w październiku - umożliwia oferowanie usług 3G na częstotliwościach zarezerwowanych do tej pory dla GSM.

Niemcom potaniał import

Ceny towarów importowanych do Niemiec nie były tak niskie od 22 lat - wyliczył federalny urząd statystyczny (Statistisches Bundesamt). Spadek cen jest jednak przede wszystkim zasługą spadku cen importowanych paliw.

Masz konto w banku? USA mają cię pod lupą

Szwecja, przewodnicząca w tym półroczu Unii Europejskiej, dostała od krajów członkowskich mandat do negocjacji z USA w sprawie porozumienia, które pozwoli Amerykanom na dalsze korzystanie z danych o światowych przepływach bankowych, zgromadzonych w systemie SWIFT. Ma to służyć skuteczniejszej walce z terroryzmem.

Otyłość Amerykanów kosztuje 147 mld dolarów

Chorobliwa otyłość Amerykanów obrosła już w legendy. Okazuje się jednak, że jest również kosztowna. Całkowity koszt leczenia otyłości Amerykanów wynosi bowiem 147 mld dol rocznie - czytamy na stronach internetowych "Pulsu Biznesu". To kwota dwukrotnie większa niż dziesięć lat temu.

Amerykanie prawie rzucają się na domy

W USA sprzedaż nowych domów wzrosła w czerwcu w porównaniu z majem najmocniej od listopada 2008 roku - wynika z danych Departamentu Handlu. W czerwcu za oceanem sprzedano ich o 11 proc. więcej niż miesiąc wcześniej, podczas gdy analitycy spodziewali się jedynie symbolicznego wzrostu. W ujęciu rocznym sprzedaż była jednak mniejsza o ponad 20 proc.

Niemcom piwo mniej smakuje

Ulubiony napój? Piwo! - tak odpowiada większość Niemców. Ale najwyraźniej gusta się zmieniają, bo w tym roku nasi zachodni sąsiedzi piwa piją mniej. Znawcy branży szukają przyczyn - i dopatrują się jej w... premii za złomowanie starych samochodów.

Prezydent blokuje dywidendę z GPW

- Prezydent Lech Kaczyński skierował w piątek do Trybunału Konstytucyjnego czerwcową nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi - poinformował minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda. Miała ona m.in. umożliwić budżetowi uzyskanie dywidendy z zysków Giełdy Papierów Wartościowych i Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.