Najnowsze

Najnowsze

Poznaj elektryczny "Model S"

W 2011 roku na ulice wyjedzie wyjątkowe auto - całkowicie elektryczny "Model S". Nowy sportowy pięcioosobowy model będzie pierwszym oferowany masowo produkowanym samochodem elektrycznym. Auto premierę miało w czwartek.

Orco ma problemy

To pierwsza tak duża firma deweloperska, która nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań i prosi o ochronę przed wierzycielami. Czeski deweloper na szeroką skalę działa także w Polsce. O możliwości upadku Orco mówiliśmy na naszej antenie już pół roku temu. Deweloper ma ochronę przed wierzycielami. Pytanie jakie szanse na odzyskanie swoich wierzytelności będą mieli klienci nie tylko tego, ale innych firm, które już niebawem mogą podzielić los firmy Orco.

Kryzys, ale jaki?

"Kryzys, ale jaki? Oto jest pytanie..." - pod takim hasłem odbyła się konferencja Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Patronem medialnym imprezy była telewizja TVN CNBC Biznes. O tym, czy bieżąca sytuacja gospodarcza to już kryzys, czy jeszcze spowolnienie -z Jackiem Sochą - byłym ministrem skarbu i wiceprezesem PwC, rozmawiał Marek Tejchman.

Rynki dla Opornych 26.03.2009

W programie " Rynki dla Opornych" rozważaliśmy zakup akcji spółki Gant. Spółka na tle innych firm z branży wypada bardzo dobrze. Z pewnością złożymy zlecenie.

Prawa ręka Obamy bierze Wall Street na smycz

Minister skarbu USA Timothy Geithner przedstawił w Kongresie rządowy plan zaostrzenia regulacji amerykańskiego systemu finansowego, którego kryzys w zeszłym roku zapoczątkował obecną światową recesję. W ryzy ma być wzięty przede wszystkim rynek finansowych instrumentów pochodnych.

Manipulacja na GPW?

Akcje pośrednika nieruchomości AD Drągowski od 23 marca idą mocno w górę, mimo że prawie wszystkie papiery kontroluje rodzina Drągowskich. Od poniedziałku zyskały ponad 250 proc. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że nieoczekiwanym wzrostem zainteresowała się Komisja Nadzoru Finansowego, która bada, czy ktoś nie zawyża celowo kursu. - Sprawę badamy pod kątem manipulacji - mówi Łukasz Dajnowicz, przedstawiciel nadzoru.

Słowacja dopłaca do nowych aut

Nie tylko Niemcy, ale Słowacja stawia na dopłaty do kupna nowych aut. Rząd w Bratysławie chce przeznaczyć na ten cel kolejne 33 miliony euro. To już druga transza takich dopłat. W ramach poprzedniej każdy Słowak, który zdecydował się pozbyć starego samochodu, dostawał od rządu 1,5 tysiąca euro.

Poleciały głowy w Enei

Rada nadzorcza Enei odwołała w czwartek prezesa spółki Pawła Mortasa i członka zarządu ds. handlowych Marka Hermacha. Jako formalny powód podano "niedostateczną komunikację w akcjonariuszami". Pełniącym obowiązki prezesa spółki został Piotr Koczorowski.

Wielkie pompowanie cen żywności

- Odkąd w 2007 roku wzrosły ceny żywności konsument płaci za produkt cenę pięciokrotnie wyższą od tej, jaką otrzymuje przy sprzedaży rolnik lub hodowca - takie wnioski płynął z czwartkowego posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Dlatego eurodeputowani apelują do rządów członków Unii o przyjrzenie się polityce cenowej dużych dystrybutorów żywności.

Jak uniknąć "Placu Zbawiciela"?

Co zrobić, żeby nie zostać bez mieszkania, ale z kredytem do spłacenia? Po pierwsze - kupuj mieszkanie juz wybudowane, a nie dziurę w ziemi. Po drugie - zawieraj umowę w formie aktu notarialnego, a nie zwyczajną, cywilnoprawną - radzą eksperci Home Broker oraz Open Finance.

Koniec Centralwings

Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT podjął decyzję o likwidacji swojej spółki Centralwings. W ostatnim czasie świadczyła ona usługi czarterowe - poinformował w czwartek rzecznik przewoźnika Wojciech Kądziołka.

Koniec obniżek stóp?

Rada polityki pieniężnej obniżyła stopy procentowe do poziomu 3,75 %. W tej chwili to najniższy poziom w historii. Czy będą kolejne cięcia? Mikołaj Kunica rozmawiał z członkiem Rady Polityki Pieniężnej, prof. Janem Czekajem o dalszych obniżkach stóp procentowych.

Czy Polbank łamie prawo?

Urząd Konkurencji i Konsumentów zajmie się jednym z zapisów zawartych aneksach do umów, do których podpisania namawianych jest wielu posiadaczy kredytów hipotecznych w Polbanku. Chodzi o zapis z którego wynika, że to klient sam zwraca się do banku o podniesienie mu marży kredytowej.

Strategia Skarbu Państwa wobec spółek paliwowych

Zapowiedziana przez ministra skarbu Aleksandra Grada wypłata dywidendy przez KGHM pozytywnie zaskoczyła inwestorów. Czekają oni na szczegóły dotyczące prywatyzacji Bogdanki oraz plan współpracy spółek paliwowych. O tym jak spółki Skarbu Państwa radzą sobie w czasach kryzysu i jaką strategię wobec nich ma Skarb Państwa z wiceministrem skarbu Krzysztofem Żukiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Litwa chce żywności z Polski

Litewscy handlowcy chcą sprowadzać do swoich sklepów tańsze produkty z Polski, by powstrzymać swych rodaków przed masowymi wyjazdami do Polski po zakupy. Będą organizować też promocje sprzedając produkty żywnościowe nawet o połowę taniej.

Celtycki Tygrys chudnie w oczach

Może to jednak dobrze, że Polska nie jest drugą Irlandią. Celtycki Tygrys słania się bowiem na nogach. PKB Zielonej Wyspy w ubiegłym roku i ostatnim jego kwartale spadło o rekordowe wartości. I nikt nie podejmuje się powiedzieć, że może być lepiej.

"Idzie wiosna ludów, która zmiecie ten rząd"

Górnicy, hutnicy, ratownicy medyczni, stoczniowcy, pracownicy zbrojeniówki i hipermarketów - jak szacuje policja, blisko trzy tysiące osób - zjechało do Warszawy w proteście przeciwko polityce rządu. - Idzie wiosna ludów, która zmiecie ten rząd - tak przy huku petard i w dymie płonących opon grozili gabinetowi Donalda Tuska związkowcy. Po 15-tej protest się zakończył.

Kredyty BRE Banku już w sądzie

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował w czwartek do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozew przeciwko BRE Bankowi. Zakwestionował w nim zawartą w umowach na kredyty hipoteczne klauzulę stanowiącą, że bank może zmienić niektóre warunki umowy.

Niebezpieczny los prezesa

Luc Rousselet - jeden z dyrektorów koncernu 3M we Francji - po prawie dwóch dniach odzyskał wolność. Pracownicy firmy wypuścili go wreszcie z biura, gdy udało im się osiągnąć wstępne porozumienie w sprawie warunków obcięcia etatów.

Baca i juhas będą zawodowcami

Coraz rzadsze profesje baców i juhasów mają wkrótce trafić do urzędowej klasyfikacji zawodów i specjalności. Wniosek o ich rejestrację przygotowuje ramach programu "Owca Plus" Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Raj na skraju bankructwa

Kryzys gospodarczy nie oszczędza nikogo. Kłopoty ma nawet kraj, które do tej pory wydawały się rajem na ziemi - Seszele. Jak podaje CNN, państewko - położone na rajskich wyspach Oceanu Indyjskiego - zmaga się z olbrzymim zadłużeniem i topniejącymi dochodami z turystyki i połowu ryb.

Parada oszustów wszechczasów

Bernie Madoff, amerykański finansista, który zdefraudował 50 mld dolarów, został niedawno okrzyknięty przez media mianem "największego oszusta w historii". To kolejny dowód na to, że lubimy przesadzać. Historia zna takich przekręciarzy, od których Madoff mógłby się uczyć. Brytyjski "Times" stworzył ich ranking.

Twój Brat PIT - w odpowiedzi na pytania

Walczymy z rocznym rozliczeniem z fiskusem, a dokładnie odpowiadamy na państwa pytania z naszej strony internetowej. nasi eksperci się z nimi mierzą. Jakie pytania tym razem Państwo zadali? Odpowiadamy z programie "90 minut" wraz z doradcą podatkowym Andrzejem Pośniakiem, z CMS Camoeron McKenna.

Konsumpcja motorem wzrostu gospodarczego

Wzrost gospodarczy na poziomie dwóch procent przewiduje członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Marian Noga. W programie "Pieniądze od Rana" w rozmowie z Robertem Stankiewiczem tłumaczy, skąd taka prognoza, co będzie kształtować rozwój gospodarczy Polski w 2009 roku, a także jakie korzyści niesie wczorajsza obniżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych

Warszawski luksus musi poczekać

To miał być szczyt luksusu: 200 metrów wysokości, 54 piętra i ponad 250 apartamentów w sercu Warszawy. Budowa prestiżowego wieżowca Złota 44 stanęła w miejscu, a sąd handlowy w Paryżu rozpoczął 6-miesięczną procedurę ochrony Orco Property Group - inwestora budynku - przed wierzycielami.

IBM zwalnia pracowników

Zwolnienia w branży komputerowej: koncern IBM zwolni 5 tysięcy osób w Stanach Zjednoczonych. Gigant ogłaszał już zwolnienia podobnej skali w styczniu tego roku, ale wówczas redukcje dotyczyły głównie zagranicznych oddziałów.

PIT na minusie

Zbliża się termin rozliczenia zeznań podatkowych za 2008 rok. Część podatników będzie się cieszyć ze zwróconego podatku, inni będą rozpaczać, bo muszą dopłacić. Co zrobić, gdy nie ma z czego? Sprawdzał Marek Klapa.

Stopy w dół - co dalej?

Rada Polityki Pieniężnej podjęła dziś decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,25 proc. do poziomu 3,37 proc. O zależności kursu walutowego od wysokości stóp oraz kondycji polskiej gospodarki i ewentualnych oznakach końca recesji mówił w magazynie "90 Minut" prof. Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej.

Górnicy chcą strajku o płace

Górnicy Kompanii Węglowej zagłosowali za strajkiem z żądaniem wyższych płac. Środowe referendum jest ważne, bo udział w nim wzięło ponad 60 procent uprawnionych - prawie 40 tysięcy spośród 65 tysięcy zatrudnionych. Decyzja, czy i kiedy odbędzie się strajk ma zapaść w piątek na spotkaniu sztabu protestacyjnego.

Czy przedsiębiorca zasiądzie w Sejmie?

Aktywność zawodowa polityków budzi wiele kontrowersji. Zaczyn dyskusji - sprawa posła PO Tomasza Misiaka i jego spółki Work Service, która czerpała korzyści ze zmian w zapisach prawnych, które współtworzył sam poseł, wznieciła dyskusję o granicy między polityką a biznesem. Jak zatem wytyczyć rozsądną granicę miedzy dwiema sferami tak, by - narzucając ograniczenia - nie przekroczyć granicy absurdu? O tym w programie "Fakty, Ludzie, Pieniądze - Ring" w TVN CNBC Biznes rozmawiamy z gośćmi: wiceprezesem BCC Arkadiuszem Protasem i współautora Programu przeciw Korupcji Fundacji Batorego Adamem Sawickim.