Najnowsze

Najnowsze

Potentat przejmuje polskie śmigłowce

W południe w Warszawie została podpisana przedwstępna umowa sprzedaży akcji Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik na rzecz konsorcjum AugustaWestland. W ręce włosko-brytyjskiego inwestora trafi ponad 87 procent akcji, należących dotąd do Skarbu Państwa.

Min. Grad: Polskie stocznie i Porsche w jednych rękach

- Jest szansa na sfinalizowanie sprzedaży stoczni przed 31 sierpnia - powiedział minister skarbu Aleksander Grad. Prawa do kupna majątku stoczniowego miałaby przejąć od dotychczasowego inwestora rządowy fundusz Qatar Investment Authority. Minister dał Katarczykom czas do końca miesiąca.

I znów więcej zarobiliśmy

O 3,9 procent wzrosło w lipcu przeciętne wynagrodzenie w polskich przedsiębiorstwach - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To dużo więcej niż przewidywali ekonomiści, spodziewający się wzrostu o 2,1 procent. Jednocześnie pracuje nas mniej niż przed rokiem - o 2,2 procent.

Polskie stocznie w kłopotach

Stocznie Szczecin i Gdynia czekają na przelew z Kataru. Czas na przekazanie pieniędzy mija dziś o północy. Ani MSP, ani ARP, ani Polskie Stocznie i reprezentujący inwestora pan de Jonge nie wiedzieli dziś rano, czy pieniądze nadejdą. Premier zapowiadał, że zdymisjonuje ministra skarbu, jeśli do końca sierpnia sprawa stoczni nie zostanie pomyślnie załatwiona. Scenariusz dla stoczni bez Katarczyków to ogłoszenie upadłości i wejście syndyka, lub mniej prawdopodobne szukanie nowego inwestora.

Prezes pracuje, prezes zarabia. Nawet u prawie-bankruta

Siedem milionów dolarów rocznie, czyli ponad 20,5 miliona złotych - tyle będzie zarabiał nowy prezes amerykańskiej grupy finansowej AIG, Robert Benmosche. Koncern, który dzięki rządowej pomocy ledwo uniknął bankructwa, był już wcześniej mocno atakowany za zbyt hojne wynagradzanie swego managementu.

Hygienika: Nowe umowy

Hygienika przyjęła za swój strategiczny cel zapewnienie stabilnej i wysokiej jakości wytwarzanych produktów, a co za tym idzie zdrowie i komfort klientów. Prezes spółki w programie "Rynki dnia" mówił, iż ma nadzieję, że rok 2010 będzie rokiem w którym spółka wyjdzie na prostą i będzie rentowna.

Energomontaż-Północ mocno w górę

Przychody spółki w drugim kwartale tego roku wzrosły o 40%, zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 112% rdr do 8,5 mln złotych. W związku z nie dotrzymaniem przez katarskiego inwestora terminu płatności za polskie stocznie wiceprezes spółki Przemysław Milczarek w "Dniu na Rynkach" nie wykluczył, że Energomontaż byłby zainteresowany nabyciem fragmentu nabrzeża Stoczni Gdyńskiej. Firma chciałaby tam rozwijać wielkogabarytowe budowy komponentów platform wiertniczych.

Rząd nie ma kontaktu z Katarem

- Od poniedziałku nie mamy kontaktu z przedstawicielami inwestora, który kupił majątek Stoczni w Gdyni i Szczecinie - przyznał przed kamerą TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu. Nabywca kupił, ale nie zapłacił, choć termin minął - resort skarbu ma zwrócić się teraz do KE o przedłużenie czasu na znalezienie nowego inwestora. Bruksela robi nadzieję, że zgodę da.

Chcą dymisji premiera

- Nie chcemy dymisji Aleksandra Grada. Chcemy dymisji premiera - mówi część stoczniowych związkowców. Z pomocą im idzie im były senator PO, który apeluje, by Tusk wybrał jedyne "honorowe" wyjście". A co na to szef rządu? Podobno ma plan B.

Bruksela: My o stoczniach nie mamy nic do dodania

Najpóźniej od wtorku stocznie w Gdyni i Szczecinie miały być katarskie, a wciąż są polskie. Inwestor nie zapłacił za nie, choć termin już minął. Jeśli pieniędzy nie będzie - zakłady czeka upadłość. Chyba, że Komisja Europejska zgodzi się, by to rząd sprzedał jej jeszcze raz. - Na razie nie mamy w tej sprawie nic do dodania - mówi rzecznik Brukseli.

Za stocznie nie zapłacili. Co dalej?

Pieniądze za majątek stoczni Gdynia i Szczecin nie wpłynęły, choć 17 sierpnia o północy minął ostateczny i drugi już termin, do którego inwestor miał wpłacić prawie 400 mln zł. Resort skarbu uspokaja, że nie ma powodu do paniki, ale niektórzy związkowcy już domagają się dymisji premiera.

Enea liczy na dobrą wycenę

Brak zainteresowania ze strony Vatenfalla i CEZ-u nie oznacza, że większościowy pakiet w ENEI nie zostanie sprzedany dużemu koncernowi energetycznemu. Kupnem pakietu kontrolnego ENEI zainteresowany jest niemiecki koncern RWE. Według "Financial Times Deutschland" REW może zapłacić za Eneę 2 mld 300 mln dolarów - czyli równowartość około 6 mld 800 mln zł. O szczegóły pytaliśmy prezesa Enei, Macieja Owczarka w programie "Dzień na rynkach".

Lipiec w pracy i portfelach

W czerwcu przeciętne miesięczne wynagrodzenie spadło o 2,9% w stosunku do maja, a w ujęciu rocznym wzrosło o 2,0% i wyniosło 3287 złotych. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 1,9% w stosunku do poprzedniego roku. Jak mogą wyglądać dane za lipiec, które dzisiaj poda Główny Urząd Statystyczny? O tym w programie Pieniądze Od Rana, Jolanta Wiśniewska rozmawiała z Jackiem Męciną, ekspertem rynku pracy.

"Twarze TVP" na bruk

W poniedziałek w Agencji Informacji Telewizji Polskiej ruszyły zwolnienia grupowe - podaje Presserwis. Według tych doniesień, na liście są m.in. głównie prezenterzy programów informacyjnych TVP i TVP Info, ale także operator raniony w Iraku.

USA kontra Polska

Amerykańska gospodarka nie zaskakuje i powoli, ale ostrożnie się rozkręca. A co w najbliższych miesiącach czeka Polskę? Na pewno wzrost. Pytanie tylko, jak duży - zauważył w programie "90 minut" Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku. O tym, co złoży się na dobre wyniki naszego kraju i co w praktyce oznaczają ostatnie decyzje amerykańskiego FED-u z gościem TVN CNBC Biznes rozmawiał Marcin Kowalski.

Co z podziałem Telekomunikacji Polskiej?

To problem sztuczny - tak o podziale TP SA wypowiedział się w TVN CNBC były minister łączności Maciej Srebro. Według niego zapomina się o inwestycjach na rynku telekomunikacyjnym. Gościem "90 Minut" był Maciej Srebro, były minister łączności.

Głód ziemi

O 14 proc. w ciągu ostatniego roku zdrożała ziemia rolna - podała Agencja Nieruchomości Rolnych. I ta sytuacja prędko się nie zmieni. Dr Tomasz Nawrocki, prezes agencji potwierdził na antenie TVN CNBC Biznes, że według jego ekspertów cena gruntów w Polsce nadal będzie rosnąć. Czy w związku z tym warto zainwestować w grunty rolne? A może rozwiązaniem jest przekwalifikowanie działki z rolnej na budowlaną lub rekreacyjną? Na te i inne pytania odpowiadaliśmy w programie "Pieniądze od rana."

Niemieccy inwestorzy mają dobry ZEW

Niemiecki index ZEW w sierpniu nieoczekiwanie wzrósł do 56,1 pkt, z 39,5 pkt przed miesiącem. Indeks przedstawia średniookresowe oczekiwania co do koniunktury ze strony analityków finansowych i inwestorów instytucjonalnych. Według przewidywań wskaźnik miał wzrosnąć, ale do 47,3 pkt.

Co z pieniędzmi dla stoczni?

Jeśli inwestor prywatny nie zakupi polskich stoczni, są one skazane na upadłość. Jak zauważyli w TVN CNBC Biznes nasi goście, stocznie utracą płynność finansową, gdyż nie będą w stanie spłacić pomocy publicznej im udzielonej. Przed informacją o zapłacie za stocznie w Szczecinie i Gdyni rozmawialiśmy z Krzysztofem Piotrowskim, byłym prezesem Stoczni Szczecin "Nowa" oraz Piotrem Woźniakiem, byłym ministrem gospodarki.

Saab prawie sprzedany, tylko pieniędzy brak...

General Motors i szwedzka firma Koenigsegg porozumiały się w sprawie sprzedaży Saaba - taką informację, podaną przez szwedzką prasę potwierdziła rzeczniczka firmy Koenigsegg. Umowa nie została jednak jeszcze podpisana: inwestorowi wciąż brakuje pieniędzy na sfinalizowanie transakcji.

My stoimy pod ścianą. Katarczycy się targują?

- Z jednego trzeba sobie zdać sprawę, że to my stoimy pod ścianą, a oni mają pieniądze - tak, jeszcze przed ogłoszeniem przez resort skarbu informacji, że mimo upływu terminu inwestor nie zapłacił za stocznie, całą sytuację na antenie TVN24 komentował prof. Witold Orłowski, doradca PricewaterhouseCoopers.

NFI Progress przejmuje

Będzie fuzja NFI Progress i NFI Zachodni. Progress przejmie Zachodniego płacąc emisją 4,091 mln akcji. Parytet wymiany akcji będzie wyglądał tak że za każdą akcję NFI Zachodniego akcjonariusz dostanie 0,43 akcji NFI Progress. Na temat przejęć rozmawiał w TVN CNBC Biznes Rafał Bauer, prezes NFI Progress.

Dobry, lepszy, najlepszy budżet?

Lepsze od planu wykonanie budżetu po lipcu to dobra prognoza na resztę roku – zauważył w TVN CNBC Biznes dr Andrzej Raczko, były minister finansów. Z danych resortu wynika, że deficyt po lipcu wyniósł trochę ponad 15 miliardów złotych czyli spadł do niecałych 83% z prawie 92% w czerwcu. Jednak ekonomiści ostrzegają - prawdziwy problem minister finansów może mieć dopiero przy konstruowaniu przyszłorocznego budżetu państwa. O raporcie Ministerstwa Finansów oraz jego przełożeniu na realną gospodarkę państw rozmawialiśmy w programie "90 minut".

Zapłata lub upadłość

Katarski inwestor ma czas do północy, aby przelać prawie 400 milionów złotych za zakłady w Szczecinie i Gdyni. To już drugi termin wyznaczony przez Ministerstwo Skarbu. Pierwotnie pieniądze miały wpłynąć do 21 lipca. Bez katarskiego inwestora stocznie czeka najprawdopodobniej ogłoszenie upadłości. Zdaniem eksperta ds. przemysłu stoczniowego Grzegorza Landowskiego to, że inwestor zwleka z zapłatą może wynikać z nieścisłości związanych ze stoczniami.

Ronson - czyli o branży deweloperskiej

Od początku grudnia spółka idzie w górę. Ostatnio rozpoczęto przekazywanie nabywcom mieszkań w projekcie Imaginarium II na warszawskich Bielanach. Spółka pracuje także nad czterema następnymi ofertami. Na temat sytuacji w spółce i o jej planach rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Tomasz Łapiński, członek zarządu Ronson.

Zarobimy na dymach z Portugalii?

Od września wchodzi w życie długo oczekiwana ustawa, umożliwiająca nam handel prawami do emisji m.in. dwutlenku węgla innym państwom. Według "Rzeczpospolitej", pierwszym klientem Polski będzie Portugalia. Moglibyśmy na tym zarobić nawet ćwierć miliarda dolarów.

Latanie coraz droższe

Jeśli planujesz podróż zagraniczną samolotem, kup bilety jak najszybciej - radzi "Rzeczpospolita". I nie licz na tanie linie.

Ukradli dane 130 mln kart kredytowych

Wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wszczął śledztwo w sprawie komputerowej kradzieży na niespotykaną dotąd skalę. Trzech podejrzanych mogło wykraść dane osobowe właścicieli nawet 130 milionów kart kredytowych i debetowych!

Rosjanie kupili stocznie

Komitet wierzycieli upadłych niemieckich stoczni Wadan w Wismarze i Rostocku-Warnemuende wyraził zgodę na ich sprzedaż związanemu z Gazpromem rosyjskiemu inwestorowi Igorowi Jusufowowi.

Rząd dołoży do pralek i lodówek?

Brytyjscy handlowcy namawiają rząd w Londynie do wprowadzenia zachęt dla osób wymieniających sprzęt AGD. Zasada ich działania miałaby być podobna do systemu funkcjonującego już na rynku motoryzacyjnym. Wsparcie miałby dostać każdy, kto kupi pralkę czy lodówkę, jednocześnie złomując stary sprzęt.