Najnowsze

Najnowsze

Poprawa na rynku mieszkaniowym

Sytuacja n rynku mieszkaniowym poprawia się. Branża odbiła się od dna i rusza z nowymi projektami. Klienci deweloperów są jednak w dobrej sytuacji, bo na kupnie nowego mieszkania można zaoszczędzić nawet 15% jego wartości. O rynku mieszkaniowym i jego perspektywach rozmawialiśmy w "Dniu na rynkach" z członkiem zarządu i dyrektorem finansowym spółki Ronson Tomaszem Łapińskim.

Sytuacja w Enei

W ostatnim czasie wokół Enei dużo się dzieje. Spór który powstał wokół prywatyzacji, zapowiadany strajk związkowców, a na dodatek wątek przedstawiciela Vattenfalla w RN Enei. Na temat sytuacji w spółce Mikołaj Kunica pytał Macieja Owczarka, prezes Enei, który był gościem programu "Dzień na rynkach"

Kredyty nie dla wszystkich

Częstą sytuacją jest że pomimo spełnienia warunków kredytowych, banki odmawiają klientowi kredytu. Co jest tego powodem? Wyjaśniała Katarzyna Siwek, analityk Expandera, która była gościem programu "Pieniądze od Rana".

Polacy nie chcą reformy emerytalnej

Polacy zdecydowanie odrzucają proponowaną przez rząd reformę systemu emerytalnego - wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Mareco Polska dla "Newsweeka". Nie chcemy dłużej pracować, nie podoba nam się też pomysł zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. – Wygląda na to, że wiara w św. Mikołaja wciąż jest najważniejszym elementem myślenia większości rodaków - komentuje ekspert.

Kryzys rynku komputerowego

Za sprawą kryzysu sprzedaż komputerów w II kwartale spadła o 31%. Główny cios dotknął rynek komputerów stacjonarnych. Zdaniem Andrzeja Kurka prezesa NTT System rynek jednoznacznie zmierza w kierunku notebooków. Pytania o kryzys w elektronice i o perspektywy sprzedaży komputerów w "Dniu na rynkach" zadawał Robert Stanilewicz

Złoty niespodziewanie mocny

Niespodziewana korekta prognoz dla złotego. Deutche Bank skorygował założenia wartości złotówki z 4,70 do 3,90 za jedno euro. Wpływ na to ma stabilny stan polskiej gospodarki, brak zaskoczeń w polityce finansowej i monetarnej Polski jak również fakt, że zagraniczne banki coraz więcej inwestują na naszym rynku. O przyszłości polskiej waluty i prognozach dla niej rozmawialiśmy ze strategiem BNP Paribas Bartoszem Pawłowskim.

Nowe rynki firmy Lenteks

Producent wykładzin Lentex stawia na wschód. Spółka planuje zwiększyć sprzedaż swoich produktów na Ukrainie, zacieśnia też współpracę z tamtejszą siecią hipermarketów Epicentr. Na tym jednak ambicje firmy się nie kończą. Lentex zainteresowany jest też wejściem na rynek białoruski co pomoże mu w otwarciu na Rosję. Lentex złożył także ofertę na prywatyzowany Gamrat. Eryk Karski liczy na bliską współpracę obu firm, zarówno w zakresie handlowym jak i surowcowym. O ekspansji Lenteksu i jego planach na przyszłość rozmawialiśmy w "Dniu na rynkach" z prezesem firmy, Erykiem Karskim.

Reklama w kryzysie

Kryzys sprawił, że firmy obcinają w budżetach wydatki na marketing. Takie podejście jest niebezpieczne. Firmy, które rezygnują z promowania marki w trakcie spowolnienia, mogą potem stracić udziały w rynku. O nietypowej reklamie, kryzysie w branży reklamowej i jej przyszłości rozmawialiśmy w "Dniu na rynkach" z Krzysztofem Przybyłowskim, prezesem CAM Media.

Reklama zewnętrzna w kryzysie

Na przystankach, na kamienicach, przy autostradach, czy na imprezach rodzinnych - reklama zewnętrzna stała się w ostatnich latach wszechobecna. W ciągu pierwszego półrocza firmy wydały na tzw. billborady, czy blow - upy w sumie ponad 313-ście milionów złotych. O reklamie zewnętrznej w czasach kryzysu rozmawialiśmy z Kaliną Janicka, prezes Clear Chanel Polska oraz Janusz Malinowski, prezesem Stroer Polska.

Rynek reklamowy w kryzysie

Jak kryzys wpływa na rynek reklamowy, Czy jest mniej pieniędzy na reklamy? Czy któryś z rodzajów reklamy zyskuje na kryzysie oraz co czeka rynek reklamowy? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Jakub Potrzebowski z ZenithOptimedia.

Reklama w sporcie

Zatrudnienie gwiazdy sportu do reklamy to z pewnością bardzo duże koszty, ale czy równie wysokie zyski? Czy reklama w sporcie jest opłacalna i jak w ogóle wygląda rynek reklamy sportowej w Polsce, pytaliśmy Michała Mango z Polish Sport Promotion.

Pieniądze od EBI w Polsce

Polska może liczyć w tym roku na 6 miliardów euro pożyczek od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. I jak zapowiadają władze banku, w kolejnych latach zaangażowanie inwestycje nie powinno spadać. EBI wspólnie m.in. z PKO BP powoła także fundusz kapitałowy o wartości co najmniej półtora miliarda euro. O zaangażowaniu EBI w te i inne projekty rozmawialiśmy z Martą Gajęcką, wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Nasze finanse się psują

Agencja ratingowa Fitch ostrzega przed pogorszeniem sytuacji polskich finansów publicznych. Podobną diagnozę agencja stawia Czechom i Węgrom. Agencja podała, że jeśli państwa, o których mowa, nie przedstawią programów naprawy finansów publicznych, ich ratingi mogą zostać obniżone.

Prawo (z)bytu

Jak kryzys wpływa na konsumentów, i czy w dobie kryzysu, dobra luksusowe mają prawo bytu? O tym, jak wygląda polski konsument dóbr luksusowych rozmawialiśmy z doktor Jolantą Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego i z Piotrem Szmidtem - członkiem zarządu Villeroy & Boch Polska.

Spadek inwestycji zagranicznych w Polsce.

16,5 miliarda dolarów warte były bezpośrednie inwestycje zagraniczne, jakie napłynęły do Polski w zeszłym roku - wynika z raportu przygotowanego przez Konferencje Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju. Podobnie szacuje NBP. W porównaniu do roku poprzedniego to spadek o prawie 1/3. Czy jest to tylko wina kryzysu finansowego czy jakiś innych czynników, pytaliśmy w programie "90 minut", przedstawiciela UNCTAD w Polsce, profesora Zbigniewa Zimnego.

Wzrost produkcji?

Dopiero grudzień przyniesie wzrost produkcji - prognozuje na antenie TVN CNBC Biznes główny ekonomista PKO BP. Zdaniem Łukasza Tarnawy do tego czasu produkcja będzie spadać. A co z inflacją? Które czynniki mogą sprawić, że wzrost cen przyhamuje? O szczegółach z Łukaszem Tarnawą w magazynie "90 minut" rozmawiał Marek Tejchman.

"Ożywienie nadchodzi, szykujcie się"

- Bądźcie czujni, kryzys się kończy - radzi w rozmowie z "Pulsem Biznesu" szef firmy doradczej Roland Berger, prof. Burkhard Schwenker. Zachowanie równowagi między zarządzaniem kosztami a utrzymaniem firmy oraz właściwy dobór zespołu pracowników, to - zdaniem Schwenkera - pozwoli przygotować się przedsiębiorcom na nadchodzące ożywienie gospodarcze.

Czy kryzys ominął sieć?

Czy kryzys dosięgnął sieci? Jak firmy prowadzące działalność przez internet radzą sobie z gospodarczym spowolnieniem? O tym w magazynie "Bilans" Rafał Wojda rozmawiał ze swoimi gośćmi: Michałem Grzechowiakiem i Rafałem Agnieszczakiem.

Budżet a pracodawcy cz 1

Budżet na 2010 rok zakłada rekordowy - 52 mld złotowy deficyt. Lwia część środków na pokrycie dziury budżetowej ma pokryć prywatyzacja, ale również minister finansów chce zabrać z Funduszu Rezerw Dewizowych 7 mld złotych. O tym jak przedsiębiorcy oceniają założenia budżetowe na 2010 rok z Dariuszem Witkowskim Z KPP w "Biznes lunchu" Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Bogaci ruszają na polowanie

Spółki giełdowe, które przetrwały kryzys i mają gotówkę lub możliwości finansowania zakupów myślą już o przejęciach. Ich prezesi zapowiedzieli zakupy za ponad 1 mld zł - podliczył "Puls Biznesu".

Prognozy dla złotego

Rekomendacja na wagę złota - a dokładniej wagę złotego. Tyle tylko, ze zbytniej wagi do niektórych rekomendacji przykładać nie należy. Albo trzeba bardzo uważać jeżeli taka rekomendacja ma wpływać na decyzję dotycząca naszych pieniędzy - dlaczego?

Bez grosza?

Jeden grosz - to ... 5 groszy - 5 groszy które kosztuje wybicie 1 grosza. Dlatego prezes Narodowego Banku Polskiego chce by jedno groszówki z obiegu zniknęły. Czy znikną także ceny takie jak 8.99?

Bój o przyszłość Enei

Bój o Eneę i jej przyszłość. Przyszłość, którą jasno określił minister Skarbu Państwa Aleksander Grad zapowiadając, że spółka zostanie sprywatyzowana bez względu na protesty. Zupełnie innej przyszłości oczekują przedstawiciele związków zawodowych, którzy grożą strajkiem. A w tle tych zmagań - aktorzy pierwszoplanowi czyli RWE - główny potencjalny nabywca akcji od skarbu państwa i Vattenfal, który w Enei już jest a od wczoraj jakby go nie było.

Za materiały budowlane fiskus odda więcej

Dobra wiadomość dla budujących dom lub planujących remont domu lub mieszkania. Od października przysługuje im wyższy zwrot VAT za materiały budowlane - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak fiskus niszczy firmy

Firmy, które borykają się z kłopotami finansowymi i zwrócą się do fiskusa z prośbą o rozłożenie podatku lub zaległości na raty - może spotkać niemiła niespodzianka. Zamiast pomocy, urząd może zająć konto bankowe podatnika, a do jego drzwi może zastukać poborca skarbowy. Takie praktyki najczęściej wpędzają firmy w kolejne tarapaty - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

100 spraw urzędowych załatwisz przez internet

Przełom w polskiej administracji. Już za cztery miesiące ponad sto spraw urzędowych, takich jak np. zgoda na wycięcie drzewa czy zezwolenie na hodowanie psa agresywnej rasy będzie można załatwić przez internet - pisze "Gazeta Wyborcza". Jak zapewnia rząd, to dopiero początek informatyzowania urzędów. Za dwa lata ma powstać centralna baza danych oraz nowe dowody osobiste zawierające podpis elektroniczny.

Nie ma pracy dla młodych

Młodym ludziom coraz trudniej o pracę. Zatrudnienia nie może znaleźć już co piąta osoba poniżej 25 roku życia - alarmuje "Rzeczpospolita". Jest dla nich coraz mniej ofert, a wiele firm, które chętnie przyjęłoby ich na staże, nie ma dla nich potem etatu.

Rzeka mleka w proteście

Płacząc nad rozlanym mlekiem - francuscy i niemieccy farmerzy zjednoczyli siły we wspólnym proteście. Wylali do Renu i na okoliczne pola tysiące litrów mleka. W ten sposób wyrazili swoje rozgoryczenie niskimi cenami tego surowca w Unii Europejskiej.

E-sklepy odporne na kryzys

Chude lata handlu omijają internet - potwierdzają to już kolejne badania. Skutków kryzysu nie odczuwa aż 40 proc. właścicieli sklepów internetowych. A co piąty - nawet jeśli je zauważa - to wie, jaka na kryzys jest recepta: obniżka marż, wyprzedaż zapasów i mniejsze wydatki na marketing - wynika z raportu "e-commerce 2009" przeprowadzonego przez portal Internet Standard.

Reklama wizerunkowa w kryzysie

Reklama wizerunkowa – za granicą bardzo popularna, w Polsce nieco mniej, ostatnio zdecydowały się na nią Alior Bank, Commercial Union, PKO BP. Gościem programu "Dzień na rynkach" był Iwo Zaniewski, dyrektor kreatywny PZL – odpowiada za kampanie między innymi Plusa, Żubra, piwa Okocim, Alior Banku.