Najnowsze

Najnowsze

330 mln euro dla Polski

Pięć miliardów euro pozostałych z zeszłorocznego budżetu UE zostanie przeznaczone na „rozruszanie” Unii w kryzysie. Priorytetem są projekty energetyczne – w tym gazociąg Nabucco. Z całego pakietu 330 mln euro trafi bezpośredni do Polski. Premier Donald Tusk nie krył zadowolenia z tego powodu.

OECD wieszczy globalną recesję

Światowy wzrost gospodarczy będzie w 2009 roku ujemny - ocenił w piątek w Pekinie sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Angel Gurria.

Plan B dla szpitali niekonstytucyjny?

Przedstawiony w połowie lutego rządowy program "Ratujmy polskie szpitale" zwany też planem B może być niezgodny z konstytucją - uważają eksperci cytowani przez "Gazetę Prawną". Program był odpowiedzią rządu na weto prezydenta do ustaw przekształcających szpitale w spółki.

Tanie linie wygrają na kryzysie?

Spowolnienie gospodarcze to nowe rozdanie w każdej branży. Wygląda na to, że w lotnictwie zwycięskie wyjdą tanie linie. Pierwsze jaskółki już są. Jak pisze "Puls Biznesu", już co trzeci bilet sprzedawany bilet przez portal fru.pl pochodzi właśnie z tanich linii.

Kontrakty LOT prześwietlone

LOT naruszył wewnętrzną instrukcję zawierając w lipcu transakcje terminowe na dostawy paliwa - pisze "WSJ Polska". Kontrakty te polski narodowy przewoźnik zawarł, gdy ceny paliw sięgały nieba, a cena ropy naftowej przekraczała 140 dolarów za baryłkę. Akurat w samej górce.

USA to wielka piramida finansowa?

Przez ponad 10 lat miliony Amerykanów prowadziło własne piramidy finansowe - twierdzi Nouriel Roubini, profesor ekonomii z Uniwersytetu Nowego Jorku, który przepowiadał nadejście obecnego kryzysu finansowego - podaje portal pb.pl. Teraz Stanom Zjednoczonym grozi, że nie będą w stanie spłacać swego długu.

Za kredyt uprzejmie dziękuję

Strach przed utratą pracy lub obniżką dochodów sprawia, że coraz mniej Polaków zamierza się zadłużać w bankach. Tylko 6 proc. Polaków planuje w tym roku zaciągnąć jakikolwiek kredyt – wynika z badań wykonanych przez GfK na zlecenie „Rzeczpospolitej”.

Gigantyczny podatek od premii

Izba reprezentantów Kongresu USA przyjęła ustawę przewidującą obłożenie 90-procentowym podatkiem premii, jakie American International Group (AIG) oraz inne korzystające z rządowej pomocy spółki wypłaciły swoim pracownikom. Sekretarz skarbu Timothy Geithner mówi w CNN, że osobiście czuje się odpowiedzialny za to, żeby tę bulwersującą kwestię rozwiązać.

Wall Street po namyśle w dół

Po dwóch dniach silnych wzrostów, w czwartek na nowojorskiej giełdzie przeważyła strona sprzedająca. Najnowsze plany Rezerwy Federalnej (Fed) na walkę z recesją, które dzień wcześniej wywołały na rynkach finansowych euforię, po dniu namysłu budziły wśród inwestorów głównie niepokój.

SKOKi na kryzys?

Jeśli nie bank - to co? Na problemach przedsiębiorców z bankami korzystają Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-kredytowe i banki spółdzielcze. Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać z ich oferty i czy warto? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi Wiktorem Kamińskim, wiceprezesem Krajowa SKOK oraz Piotrem Pokropkiem wiceprezesem Banku Polskiej Spółdzielczości SA.

Rynki dla Opornych

Pan Jakub proponuje zakup Mostostal Expor. Jest to firma budowlana, działająca głównie na rynku polskim i rosyjskim. W ciągu ostatniego tygodnia akcje podrożały o 20,7%. Czy ten zakup przyniesie nam zyski?

Nowoczesne szukanie pracy

Jakie nowe metody można wykorzystać do szukania pracy. Internet a może gazeta z każdej strony zalewają nas ogłoszenia o pracę. Metod jest bardzo duże, zwiększenie metod nie oznacza że pracy zacznie przybywać. Problem tkwi w tym że osoby szukające prace nie zwracają uwagi na kwalifikacje jakie poszukują pracodawcy. Gościem programu "Fakty Ludzie Pieniądze" był Dariusz Danilewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Koniec AIG

Kolejna ofiara kryzysu. - AIG zmieni nazwę i zostanie podzielona - oświadczył prezes największego amerykańskiego ubezpieczyciela Edward Liddy na przesłuchaniu w komisji zasobów i środków Izby Reprezentantów Kongresu USA. Amerykański parlament debatował też o kontrowersyjnych premiach menedżerów koncernu.

Czarne prognozy MFW

Światowa gospodarka skurczy się w 2009 roku po raz pierwszy od 60 lat - ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w opublikowanym w czwartek dokumencie. Zdaniem MFW, rządy poszczególnych krajów powinny zrobić więcej, aby przeciwdziałać załamaniu.

Banki bez pieniędzy

Przeszkodą dla rozwoju akcji kredytowej w Polsce w przyszłym roku będzie brak zysków banków i kłopoty z ich dokapitalizowaniem, powiedział w TVN CNBC Biznes prezes PKO BP Jerzy Pruski. W programie "Dzień na rynkach" Rafał Wojda rozmawiał z prezesem PKO BP Jerzym Pruskim.

Eureko vs. PZU

Koniec sporu Eureko - PZU miała przypieczętować ugoda. Holenderska spółka jest właścicielem ponad 30% akcji ubezpieczeniowego giganta. Od 10 lat domaga się kolejnych 21%, aby przejąć kontrolę w PZU. Stanowisko skarbu państwa jest tutaj jednoznaczne.

Rosja tonie w długach

Rosyjskie Ministerstwo Finansów przekazało w czwartek rządowi poprawiony budżet, proponując zwiększenie wydatków w celu ustabilizowania kraju w pierwszym od dziesięciu lat roku recesji. Deficyt wyniesie 3 bln rubli, czyli 87 mld dolarów, co stanowi 7,4 proc. PKB - poinformował w telewizji premier Władimir Putin,

Minister ukarze hazardzistów

Skarb Państwa nie zamierza puścić płazem pazerności prezesów szastających państwowymi pieniędzmi. - Będziemy podejmować decyzje kadrowe wobec zarządów spółek Skarbu Państwa, które podjęły nadmierne ryzyko przy zawieraniu umów na opcje walutowe - zapowiedział minister skarbu Aleksander Grad.

Unia daje szansę Nabucco

Unia zmienia plany. Gazociąg Nabucco wrócił na listę inwestycji w antykryzysowym planie pobudzania unijnej gospodarki wartości 5 mld euro - podały w czwartek cytowane przez PAP polskie źródła rządowe. Na rezygnację z dofinansowania jego budowy przez Unię naciskały wcześniej m.in. Niemcy i Wielka Brytania.

Tania ropa? To już było

Ceny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku przekroczyły 50 dolarów za baryłkę i wygląda na to, że z niskimi cenami, jakie były tej zimy należy się pożegnać. Przez dłuższy czas będziemy mogli tylko wspominać, że tej zimy baryłka kosztowała 33,87 dolara.

Frank znowu po 3 złote

Czwartek na rynku złotego zaczął się dość nudno, ale optymistycznie. Do czasu. Po południu mocniejszy niż dzień wcześniej złoty zaczął pod wpływem rozczarowania ogarniającego amerykańską giełdę silnie tracić w stosunku do euro i franka. Około godziny 17 kurs tego drugiego znów przebił psychologiczny poziom 3 zł.

Polska chce pożyczyć MFW, czy od MFW?

Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek w Brukseli rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym o otwarciu linii kredytowych dla Polski - poinformował PAP w ciągu dnia. - To nieporozumienie. Chodzi o polski wkład do MFW - prostował kilka godzin potem minister finansów Jacek Rostowski.

Lepiej na czarno niż wcale

Teraz wizyta w urzędzie pracy - innym niż wszystkie - te oficjalne - podobnym do całej masy miejsc w których coraz więcej Polaków szuka pracy w tzw. szarej strefie.

Ciąg dalszy akcji 'Twój Brat PIT'

Jak bezbłędnie wypełnić zeznanie podatkowe? Odpowiadaliśmy na pytania widzów dotyczące m.in. rozliczania inwestycji giełdowych przez małżonków, podatku od obligacji na giełdzie oraz odliczania innych kosztów niż odsetki. W TVN CNBC Biznes Zbigniew Marczyk, radca prawny w kancelarii Lovells

Polska wyląduje miękko?

Gospodarcze loty coraz niższe - także w Polsce. Gołym okiem widać, że wielu z naszych sąsiadów traci wysokość znacznie szybciej niż my. To oczywiście małe pocieszenie dla tych, którzy nad Wisła tracą i jeszcze stracą pracę i ciągle za wcześnie, by wypatrywać szans na odbicie. W sytuacji, jaka nas otacza sukcesem byłoby już samo miękkie lądowanie. Jakie mamy na nie szanse, i jaka technika pilotażu jest do tego niezbędna?

Kurs na hiperinflację?

Wielka Brytania, Szwajcaria, Japonia, USA – ruszył dodruk pieniędzy. Dlaczego banki centralne postanowiły sztucznie zwiększać ilość pieniądza w obiegu i dlaczego deflacja jest gorsza, niż inflacja?

Polska znów pozwana do Trybunału

Komisja Europejska pozwała w czwartek Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za wliczanie kwoty opłat rejestracyjnych do podstawy podatku VAT przy sprzedaży samochodów. KE nie podoba się to, że kwotę tej opłaty wlicza się w VAT za każdym razem, gdy samochód zmienia właściciela.

Polska wyladuje miękko?

Gospodarcze loty coraz niższe - także w Polsce - jednak gołym okiem widać że wielu z naszych sąsiadów traci wysokość znacznie szybciej niż my - to oczywiście małe pocieszenie dla tych którzy nad wisła tracą i jeszcze stracą pracę i ciągle za wcześnie by wypatrywać szans na odbicie ale w sytuacji jaka nas otacza sukcesem byłoby juz samo miękkie lądowanie

Ujemna dynamika w reklamie

Rynek reklamy w Polsce kurczy się. Prezes Internet Group Jan Ryszard Wojciechowski prognozuje ponad sześcioprocentowy spadek w 2009 roku. Dużo lepiej wygląda rynek słowacki, któremu mogło pomóc przyjęcie unijnej waluty. O plany spółki i strategię na czas kryzysu gościa "Dnia na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica

PGNiG w oczach inwestorów

Czekamy na nowe - niższe taryfy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Jednocześnie PGNiG bardzo opóźniał złożenie tej korekty. Jak ta korekta wpłynie na notowania PGNiG? Między innymi o to pytaliśmy naszego gościa: analityka ING Securities, Andrzeja Knigawkę