Najnowsze

Najnowsze

Polska a kryzys?

Mimo pesymistycznych prognoz dla polskiej gospodarki, radzimy sobie nieźle. Produkcja przemysłowa w lutym wprawdzie wciąż spadała, ale mniej niż spodziewali się analitycy a do tego mniej niż miesiąc wcześniej. Na tle całej Europy radzimy sobie bardzo dobrze. Jak jest w rzeczywistości a także co z tak zwanym jednym okienkiem, pytaliśmy wiceministra gospodarki, Adama Szejnfelda

Rekordowe inwestycje zagraniczne

Prognozy mówiły, że zagraniczne inwestycje w Polsce gwałtownie spadną w tym roku. A tymczasem - na razie po podliczeniu stycznia - okazuje się, że może być zupełnie inaczej. na początku 2009 roku mieliśmy inwestycyjne ożywienie, a w styczniu napływ bezpośrednich inwestycyjnych zagranicznych wyniósł blisko 1,5 mld euro.

Żurawie Wieżowe przejmą Grohmanna?

Negocjacje Żurawi Wieżowych w sprawie przejęcia Grohmanna przedłużają się. Sprawa miała być zakończona już w lutym tego roku. Jednak prezes Żurawi Wieżowych zastrzega, że negocjacje mogą potrwać nawet do drugiej połowy roku. Z prezesem Żurawi Wieżowych, Grzegorzem Wójcikiem, w programie "Dzień na Rynkach" rozmawiał Rafał Wojda

Gospodarka odbije już w wakacje

Resort finansów szacuje, że wzrost gospodarki zwolni w I kwartale do 1,5-2 proc. Produkcja może spaść w marcu o 10 proc. w porównaniu z marcem zeszłego roku, ale gospodarka może odbić się w II połowie roku.

Będą nowe drogi, ale nie za pieniądze emerytów

Budowa autostrad ruszy z kopyta. Tak przynajmniej zapowiada minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, który w tym roku planuje ogłosić 44 przetargi na budowę dróg i autostrad na kwotę około 29 mld zł. Pieniędzy nie dostarczą jednak OFE, jak wcześniej zakładano.

Drgnął rynek pracy w USA

Nadal jest źle, choć nie beznadziejnie. Chociaż liczba bezrobotnych Amerykanów wzrosła do rekordowych 5,47 mln, to w ubiegłym tygodniu liczba nowych podań o zasiłek spadła do poziomu 646 tys. - podał amerykański Departament Pracy.

YouTube i Wikipedia w służbie koncernów

Międzynarodowe koncerny coraz częściej wykorzystują do kreowania swojego image'u popularne serwisy internetowe, takie jak Wikipedia, YouTube czy Flickr. Europejski przodownikiem w takich działaniach jest monachijski koncern Siemens - pisze portal money.pl.

Ruch ogląda każdą złotówkę

Kilkuprocentowego spadku przychodów w 2009 roku spodziewa się polski dystrybutor prasy Ruch. Spółka przygotowuje się na gorsze czasy i przeprowadza restrukturyzację. O to, jakie oszczędności mają przynieść wprowadzane zmiany i jak w związku z tym zmieniają się plany Ruchu, Mikołaj Kunica pyta w "Dniu na Rynkach" prezesa spółki, Włodzimierza Białego.

Czwartkowa sesja na GPW

O tym, co się działo na giełdzie w środę, a także o tym, co dziać może się podczas czwartkowej sesji w programie "Dzień Na Rynkach" rozmawialiśmy z Piotrem Sieradzanem, członkiem zarządu Pocztylion - Arka PTE.

Centrum Monitoringu Legislacji

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców - ruszyło centrum monitoringu legislacji KPP. Dzięki niemu będzie można bardzo łatwo sprawdzić, które ustawy już weszły w życie a nad którymi posłowie cały czas pracują. To pozwoli na lepsze przygotowanie się przedsiębiorców do zmian. Z szefem Centrum Monitoringu Legislacji KPP, Adamem Ambrozikiem, w programie "Pieniądze Od Rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Szara strefa nie taka szara

Szara strefa jest immanentną cechą polskiej gospodarki, ale walka z tym zjawiskiem nie zawsze jest opłacalna. W programie "Pieniądze od Rana" na temat rynku pracy i zarabiania "na czarno" rozmawiali Jacek Męcina z PKPP Lewiatan i dr Stanisław Cichocki z Uniwersytetu Warszawskiego. O szczegóły pytał Robert Stankiewicz.

Rozliczamy się z giełdą

Po otrzymaniu z biura maklerskiego PITu 8C podatnicy mogą rozliczyć swoje inwestycje giełdowe. Służy do tego formularz PIT38. Jednak rozliczenie się z gry na giełdzie do łatwych nie należy, szczególnie gdy osiąga się straty. O to, jak prawidłowo się rozliczyć i na co trzeba zwrócić uwagę, Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" doradcę podatkowego Accreo Taxand, Pawła Nocznickiego.

700 milionów euro dla Europy Środ.-Wsch.

W tym roku Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju na swoją misję przeznaczy 7 miliardów euro. 1/10 tej kwoty trafi do naszego regionu. Polska wg EBOiR jawi się jako kraj najlepiej znoszący kryzys, ale...czyhają na nas pewne zagrożenia. Jakie? - w programie "Dzień na Rynkach" dyrektor w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, prof. Krystynę Gawlikowską-Hueckel pytał Robert Stanilewicz.

Z usługami do Unii bez ograniczeń

Co najmniej 100 tys. nowych miejsc pracy w sektorze usług powinno powstać w Polsce w ciągu trzech-czterech lat dzięki wdrożeniu unijnej dyrektywy usługowej. W całej UE usługi powinny dać pracę dodatkowo ok. 2,5 mln osób – szacują eksperci, którzy uczestniczyli w pracach nad tym unijnym dokumentem. Dyrektywa powinna wejść w życie od nowego roku.

"Samorządy chcą prywatyzować szpitale"

82 samorządy zadeklarowały do tej pory chęć przekształcenia szpitali w spółki w ramach przygotowanego przez rząd tzw. planu B - poinformowała w Sejmie minister zdrowia Ewa Kopacz.

Francja na wpół sparaliżowana

We Francji trwa ogólnokrajowy strajk pracowników transportu i innych branż sektora publicznego. Oprócz zakłóceń w ruchu kolejowym i lotniczym zamknięte są liczne szkoły, a ulicami miast defilują tysiące demonstrantów. Protesty są skierowane przeciw polityce gospodarczej prezydenta Sarkozy'ego.

Bez ugody w sporze o PZU

Nie doszło do zawarcia ugody pomiędzy Eureko i Skarbem Państwa, w sporze o prywatyzację PZU. Sąd Gospodarczy w Warszawie nie zgodził się na odroczenie rozprawy, o co wnioskowało Eureko.

W marcu produkcja spadnie o 6 proc.

Ministerstwo Gospodarki spodziewa się spadku produkcji w marcu o 6 proc., a w całym I kwartale o ponad 10 proc. Jednak dynamika PKB, dzięki usługom i budownictwu, powinna być dodatnia - napisano w środowym komunikacie resortu.

Rząd szykuje nowy projekt ws. opcji

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld spodziewa się nowego pomysłu rządu PO-PSL ws. opcji walutowych, dzięki któremu nie będzie trzeba stosować mechanizmów takich, jak unieważnianie czy odstępowanie od umów.

Skrzypek wśród najgorszych

Sztokholmski "Dagens Nyheter" opublikował listę najgorszych szefów europejskich banków narodowych. Wśród siedmiu nazwisk znalazł się prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek.

Papierosy tylko spod lady?

Ministerstwo Zdrowia ma pomysł, jak skutecznie zniechęcić Polaków do palenia tytoniu - pisze serwis internetowy "Newsweeka". Resort chce sprawić, by wodzące na pokuszenie paczki papierosów zniknęły palaczom z oczu.

UE kręci bicz na piratów

Parlament Europejski pracuje nad projektem rezolucji zaostrzającej prawa autorskie UE i wprowadzającej srogie kary dla piratów komputerowych - pisze "Rzeczpospolita". Straty polskiej gospodarki z powodu internetowego piractwa są szacowane na ponad pół miliarda dolarów.

Commercial Union lobbowało jako Lewiatan?

PTE Commercial Union potajemnie lobbowało w sprawie ustawy mającej obniżyć opłaty pobierane przez OFE - donosi "Parkiet". Przedstawiciel ubezpieczyciela, nie ujawniając jaką firmę reprezentuje, starał się przekonać rząd, że opłat tych nie należy obniżać.

Uwaga na "doradców" od PIT-ów

Polacy składają zeznania podatkowe, a pod urzędami skarbowymi jak grzyby po deszczu wyrastają podatkowi pseudodoradcy, którzy za niewielkie kwoty wypełniają PIT-y. Ale uwaga, często nie mają oni uprawnień do wykonywania tych usług - ostrzega "Gazeta Prawna".

Wyniki fanansowe spółek kolejowych

Jest tak źle ze kolejarze postanowili zrezygnować ze strajków. a to dlatego ze ich firmom grozi bankructwo. Jedyny ratunek to gigantyczna pomoc publiczna. Chcielibyśmy państwa spytać dlaczego kolejny raz trzeba sięgać do państwa kieszeni?

Co z tym Euro?

Jakich zmian w polskim porządku prawnym wymaga wejście do systemu ERM2? Czy doświadczenia innych państw regionu można wykorzystać w debacie o przystąpieniu Polski do strefy Euro? Między innymi o to zapytaliśmy na antenie TVN CNBC Biznes doktora Cezarego Wójcika, który w Narodowym Banku Polskim przez wiele miesięcy badał skutki wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty w naszym kraju.

Udany ostatni kwartał

Ostatni kwartał 2008 roku był dla spółki Gant Development bardzo udany. Przychód pochodził przede wszystkim z umowy holdingowej zawartej ze spółkami developerskimi. Początek roku wygląda obiecująco, rozpoczęto nowe projekty w Gdańsku, we Wrocławiu i w Krakowie. Według wiceprezesa spółki Henryka Feliksa są takie segmenty, w których że nastąpi nadwyżka popytu nad podażą, stąd strategia w Gancie - powiedział w rozmowie z Robertem Stanilewiczem na antenie TVN CNBC Biznes.

Produkcja minus 14,3

Produkcja przemysłowa w lutym 2009 roku spadła o 14,3 proc. rok do roku, po spadku o 15,3 proc. rok do roku w styczniu 2009 roku -poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Wygląda na to, że spadkowy trend się nie zmieni, i długoterminowo będziemy liczyć straty. Jednak, jak mówi Łukasz Tarnawa, ekonomista Banku PKO BP, w krótkim okresie odczujemy pierwsze efekty wsparcia gospodarek przez rządy krajów europejskich. A nas czeka ...1 procentowy wzrost PKB. Gośćmi programu "Dzień na Rynkach" w TVN CNBC Biznes byli główny ekonomista Banku BPH Maja Goettig i Łukasz Tarnawa z Banku PKO BP.

Oddajcie pół bonusu... please

Prezes American International Group (AIG), bankrutującego giganta, którego rząd USA wsparł 165 miliardami dolarów, zaapelował do swoich pracowników, by dobrowolnie oddali połowę bonusów, których wypłata w łącznej kwocie 165 milionów dolarów wzbudziła ogromne wzburzenie w Stanach Zjednoczonych. Niektórzy nawet oddali.

Co planuje One2One?

One2One planuje sprzedaż pięciu z ośmiu podmiotów zależnych - Ich wartość księgowa wynosi 18 milionów złotych ale ze sprzedaży spodziewają się większych wpływów. W Programie "Dzień na rynkach" prezes One2One Tomasz Długiewicz powiedział, że teraz spółka chce skoncentrować się na inwestycjach w kraju.