Najnowsze

Najnowsze

Banku, pokaż komu pożyczyłeś (i ile...)

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i Biuro Informacji Kredytowej będą wspólnie sprawdzać jakość portfeli kredytowych w sektorze bankowym. - Ma to pokazać jaka jest skala problemu nadmiernego zadłużenia kredytobiorców - wyjaśnia Marta Chmielewska-Racławska z UKNF.

Kto kupuje złotego?

4 złote i niespełna 10 groszy za euro. Złoty wciąż rośnie w siłę. Jak wielką siłę mają na tym rynku fundamentalne dane z gospodarki a jaką spekulacyjny kapitał? Jaki kurs złotego do euro zobaczymy w najbliższym czasie? Kto dziś kupuje naszą walutę? I kiedy będzie ją sprzedawał? – o tym rozmawialiśmy z naszym gościem Adamem Narczewskim - analitykiem X-Trade Brokers.

Słodkie życie drożeje

Ceny cukru na światowych rynkach pną się w górę i już są najwyższe od 1981 roku - informuje BBC. Wzrost cen wiąże się przede wszystkim z silnym spadkiem produkcji w Indiach, przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania w Brazylii, gdzie cukru używa się nie tylko do kawy, ale i produkcji biopaliw.

We wtorek ostrzegawczo zastrajkuje Polska Miedź

Strajk w jednym z największych polskich zakładów KGHM Polska Miedź. Jak zapowiedział w TVN CNBC Biznes Józef Czyczerski, szef zakładowej Solidarności i członek rady nadzorczej spółki z ramienia załogi, we wtorek o godzinie 6 rozpocznie się strajk ostrzegawczy i załoga nie przystąpi do pracy. To reakcja na rządowe plany prywatyzacji spółki. Według RMF FM, prezydent Lech Kaczyński nie będzie angażował się w sprawę.

Ubezpieczeni się skarżą

W pierwszej połowie 2009 roku do rzecznika ubezpieczonych wpłynęło ponad 4 tys. skarg na umowy ubezpieczeniowe i ich wykonanie. Ponad 40 procent interwencji w sprawie tych skarg kończy się sukcesem - powiedziała w TVN CNBC Biznes dyrektor biura rzecznika ubezpieczonych, Krystyna Krawczyk. Na co najczęściej się skarżą ubezpieczeni i jak mogą dochodzić swoich spraw, w programie "Pieniądze od Rana" pytała Jola Wiśniewska.

Łotwa dramatycznie się skurczyła

Prawie o 1/5 skurczyła się w II kwartale gospodarka Łotwy w porównaniu z takim samym okresem roku 2009 - ogłosiły służby statystyczne tego kraju.

Wg noblisty "uniknęliśmy powtórki z Wielkiego Kryzysu"

Finansowane przez rządy agresywne bodźce ekonomiczne pomogły światu uniknąć drugiego Wielkiego Kryzysu z lat trzydziestych ubiegłego stulecia - oświadczył ubiegłoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Amerykanin Paul Krugman. Jak jednak dodał, odrodzenie gospodarcze zabierze dwa lata lub więcej.

ZAiKS zapłaci za "rażąco długie" umowy

Ponad 400 tysięcy złotych kary musi zapłacić ZAiKS za związywanie autorów pięcioletnimi umowami bez możliwości ich wcześniejszego rozwiązania. Karę na Związek nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prognozy dla regionu

WIG20 na koniec roku osiągnie poziom 1910 punktów - prognozują analitycy ING Securities. Ich zdaniem jesień będzie czasem korekty na warszawskim parkiecie. Zdaniem gościa programu "Dzień na rynkach" Tomasza Bardziłowskiego, wiceprezesa UniCredit CAIB cena docelowa na 12 m-cy WIG-u 20 to 2100.

Z Żabką wRodzinie

Związana z Radiem Maryja sieć komórkowa "wRodzinie" radykalnie zwiększa sieć swojej sprzedaży. Startery pojawią się w sklepach "Żabka", tam też będzie można kupić doładowania. Dotąd głównym kanałem dystrybucji były terenowe biura Radia Maryja.

Energetycy też zastrajkują?

Pracownicy Polskiej Grupy Energetycznej rozpoczęli referendum w sprawie ewentualnego strajku. W ten sposób związkowcy chcą pokazać swoje niezadowolenie z planu restrukturyzacji zakładu. Wyniki referendum będą znane za dwa tygodnie.

Rosyjska dziura rośnie w oczach

Deficyt budżetowy Rosji może w tym roku przekroczyć 10 proc. PKB. Czarę goryczy przelała Federalna Służba Celna, która poinformowała, że w 2009 roku przekaże do kasy państwa o 400-500 mld rubli (12,7-15,9 mld dolarów) mniej, niż planowano.

Japońska wiśnia znów zakwitnie?

Pierwszy od czterech miesięcy wzrost zamówień w japońskim przemyśle. W czerwcu wskaźnik poszedł w górę o 9,7 procent wobec maja. To wynik znacznie lepszy niż przewidywali analitycy, którzy oczekiwali wzrostu o niespełna 3 procent.

W Bułgarii zdołali wykorzystać co setne euro

Unijny budżet na lata 2007-13 przewiduje na programy operacyjne dla Bułgarii kwotę 7 miliardów euro. Do tej pory Bułgaria zdołała wykorzystać... 1 procent tej sumy - donosi tamtejszy dziennik "Saga", powołując się na źródła w Brukseli i Sofii.

Pomoc dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy rządu. Pakiet antykryzysowy udostępnia szereg możliwości które mają pomóc przedsiębiorcom, oraz pracownikom. Jednym z takich sposobów są szkolenia dla pracowników znajdujących się na przymusowych urlopach. Na temat pakietu w programie "Biznes Lunch" rozmawiała Edyta Garlicka, menadżer Deloitte, oraz Iwona Trzcińska, kierownik działu rynku pracy Urzedu Pracy Warszawa.

Rządowy pakiet uderzy w młodych?

Miał pomóc nękanym przez kryzys pracownikom - może im zaszkodzić. Rządowy pakiet antykryzysowy wprowadza utrudnienia, przez które młodym będzie jeszcze trudniej niż do tej pory zdobyć stałą pracę - ocenia "Metro".

Recepta na sukces w branży meblowej

Kler - jedna z najbardziej profesjonalnych i luksusowych polskich marek mebli. Mimo, że sektor meblowy boleśnie odczuwa skutki, firma Kler S.A nie boi się zapaści rynku. Gościem magazynu "90 minut" był po raz pierwszy Piotr Kler, prezes spółki Kler S.A.

Tańszy urlop za granicą

Słaby złoty miał być szansą dla polskich przedsiębiorstw turystycznych – więcej turystów zza granicy, więcej wewnątrz krajowych, dla których wojaże zagraniczne stały się zbyt drogie. Tymczasem złoty właśnie w wakacje się umocnił. Czy to znaczy ze wakacje za granica staną się tańsze? Czy z braku zagranicznych turystów potanieją wczasy w Polsce?

Umowa podpisana

Energetyczne manewry Moskwy. Rosjanie właśnie podpisali umowy, które pozwolą na rozbudowę rurociągów. Rozbudowa infrastruktury pozwoli na przesył większej ilości gazu na południe Europy. W Polsce coraz częściej pojawia się pytanie, czy takie posunięcie sprawi, że Rosjanom mniej będzie zależeć na dodatkowych dostawach surowca do naszego kraju. Tymczasem już od 2010 roku nasz rynek będzie potrzebował zwiększonych dostaw gazu. Rząd zapewnia, że odpowiednia umowa będzie na czas, ale polski przemysł na wszelki wypadek powinien już teraz przygotować się na inny scenariusz.

Luksus w czasie kryzysu

Na zlecenie portalu Golf Properties.pl pytano zamożnych Polaków, czy zamierzają inwestować w luksusowe nieruchomości. Na pytanie czy planują w tej chwili - w czasach kryzysu - zakup nieruchomości, twierdząco odpowiedziało 65 procent przepytanych osób. Najbogatsi najchętniej kupią w Polsce. Ponad 13 procent z nich chętnie zdecydowałoby się na zakupy poza naszym krajem, ale w Europie. Ponad sześć procent sprawiłoby sobie nieruchomoć poza starym kontynentem.

Jak zarobić na turystyce?

Zamiast Morza Bałtyckiego południe Europy dzięki silnemu złotemu. Kurs polskiej waluty umacnia się,a to oznacza, że polscy turyści zapłacą mniej za zagraniczne wakacje. Jakie oferty wybierać i na ile przed wylotem o tym w rozmowie z gościem Rynków Dnia Marcinem Przybylskim, prezesem Travelplanet.  

Najdrożej prześpisz się w Moskwie

Moskwa znalazła się na szczycie rankingu miast, w których hotele są najdroższa. Rosyjska stolica wyprzedziła Abu Zabi, Paryż i Nowy Jork. Warszawa jest w gronie ośrodków z największymi spadkami cen - pisze "Rzeczpospolita".

Budżet zgarnie 2 mld zł z resztówek?

Skarb Państwa może liczyć na niemal 2 mld zł ze sprzedaży resztówek, czyli mniejszościowych pakietów akcji firm znajdujących się w rękach państwa - pisze "Rzeczpospolita". Zdaniem gazety, zainteresowanie tymi akcjami na rynku jest ogromne.

Plus walczy o iPhone'a

Plus chce dołączyć do Ery i Orange i jako trzeci operator na naszym rynku oferować swoim klientom iPhone'a. Do tej pory jego producent nie zgadzał się na współpracę z polską siecią. Ale Plus nie odpuszcza i negocjacje w sprawie dostaw aparatów zostały wznowione - pisze "Gazeta Prawna".

"Punkt krytyczny kryzysu został osiągnięty"

Jestem na 98 proc. pewien, że Polska przejdzie suchą nogą przez okres załamania gospodarczego - stwierdził szef doradców premiera w wywiadzie dla "Dziennika". Przyznał jednak, że jeżeli chodzi o sytuację na rynku pracy, najgorsze może nadejść jesienią.

Zero konsekwencji za niezapłacony mandat

Piraci drogowi mogą poczuć się bezkarni: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego może zablokować ściąganie z kont niezapłaconych mandatów – pisze „Metro”. Powodem są przepisy o ochronie danych osobowych.

Paragon od lekarza i prawnika?

Za niecały rok, w połowie kwietnia 2010 r., prawnicy i lekarze mogą być zmuszeni do zainstalowania kas fiskalnych - przewiduje "Gazeta Prawna". Według dziennika, pretekstem do tego może być nakazana przez Trybunał Konstytucyjny zmiana w przepisach o zwolnieniu z używania kas.

Skala prywatyzacji? "Do dziesięciu procent"

- Rząd chce zachować pakiet kontrolny w KGHM – mówił w sobotę w TVN24 Michał Boni. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów potwierdził wcześniejsze doniesienia mediów i przyznał, że Rada Ministrów jest gotowa sprzedać akcje spółki, ale nie więcej niż 10 procent.

Na Kubie brakuje papieru toaletowego

Na Kubie, dotkniętej poważnym kryzysem gospodarczym i spustoszonej w zeszłym roku trzema potężnymi huraganami, zaczęło brakować papieru toaletowego. Do końca roku sytuacja może się nie poprawić - podali przedstawiciele państwowych przedsiębiorstw papierniczych.