Najnowsze

Najnowsze

Grozi nam herbaciany kryzys

Światu grozi deficyt herbaty oceniany na co najmniej 10 procent - donoszą indyjskie media. Powód? Słabe tegoroczne zbiory w Indiach, Kenii i Sri Lance - krajach, które są największymi eksporterami herbaty i dostarczają razem ponad 50 proc. tego produktu na światowe rynki.

Miejsca pracy w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Na rynku spowolnienie, ludzie obawiają się o utratę miejsc pracy, ale nie w Łódzkiem. Komisja Europejska zgodziła się na to, by Polska przekazała łódzkim zakładom Della 54,5 mln euro pomocy inwestycyjnej. Według komisji ten projekt pomoże w rozwoju regionowi łódzkiemu. Jednak nie tylko DELL inwestuje w Łodzi. Na temat inwestycji i miejsc pracy w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej rozmawiał Marek Cieślak, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dobre praktyki Skarbu Państwa?

Skarb Państwa wykorzystuje dominującą pozycję w spółkach, w których ma swoje udziały - mówił w TVN CNBC Biznes Tomasz Bujak ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. W jaki sposób dochodzi do wykorzystania dominującej pozycji państwowego właściciela? W jakich sytuacjach zachowana jest równowaga? Między innymi o tym Jolanta Wiśniewska rozmawiała z Tomaszem Bujakiem w programie "Pieniądze od Rana".

PIT rozliczą za ciebie w pracy

Od 2011 r. pracownicy nie będą musieli wypełniać i wysyłać rocznego rozliczenia PIT - zrobią to za nich pracodawcy. Nowe regulacje przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ordynacji podatkowej.

Dodatkowe pieniądze dla studentów

Samorządy, fundacje, stowarzyszenia, a nawet osoby fizyczne będą mogły przyznawać stypendia studentom i doktorantom - zdecydował Sejm. Do tej pory było to niemożliwe.

Tauron i prywatyzacja

Dziś "Dzień z prywatyzacją". Drugą spółką z branży energetycznej po PGE, którą ma zostać sprywatyzona jest Tauron. Na temat prywatyzacji i planów Taurona, rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" Stanisław Tokarski, wiceprezes spółki Tauron.

Inwestorzy do prywatyzacji pierwszej grupy chemicznej.

Wszelka prywatyzacja może polskiej chemii tylko pomóc - podkreślił w TVN CNBC Krzysztof Grzybowski z Frost & Sullivan, Technical Insights komentując zakwalifikowanie 6 inwestorów do negocjacji w sprawie zakupu pierwszej grupy chemicznej.

Zgarnij 25 mln zł na pożegnanie Dużego Lotka

Jutro kumulacja w Dużym Lotku. Do wygrania 25 milionów złotych. Jeżeli "szóstkę" trafi tylko jedna osoba, zostanie absolutnym rekordzistą - jeszcze nigdy nikt w Polsce nie wygrał takiej kwoty. Wiele wskazuje na to, że tego wyniku nie przebije także nikt w przyszłości. Od 9 października Duży Lotek przestaje bowiem istnieć - zastąpi go nowa loteria: Lotto.

Nadchodzi superszybki mobilny internet

Usługi telefonii komórkowej czwartej generacji (tzw. LTE) zostaną uruchomione w Polsce w 2011 r. - pisze "Rzeczpospolita". Dzięki nim będzie można korzystać z bezprzewodowego, mobilnego internetu z prędkością nawet osiem razy większą niż obecnie.

Za co złapali celebrytkę?

Dajcie nam łapówkę, a my zaniżymy wartość spółki, byście taniej mogli ją kupić - taki scenariusz afery z Weroniką M.-P. w roli głównej analizuje prokuratura. O sprawie pisze "Puls Biznesu".

Nie ma bata na sterty ulotek w twojej skrzynce

Wymiana skrzynek pocztowych na tzw. euroskrzynki, sprawiła, że dostęp do nich mają teraz nie tylko listonosze, lecz także postronne osoby. W efekcie w skrzynkach lądują sterty ulotek i reklam. Prawo jest wobec nich bezradne - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zabraknie na nasze emerytury

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, którym administruje ZUS, otrzyma w 2010 roku rekordową dotację z budżetu w wysokości 37,9 mld zł. Mimo to zabraknie mu na wypłatę świadczeń - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna".

G20 zamiast G8

Liderzy państw G20 uzgodnili, że gremium to na stałe zastąpi G8 w roli głównego koordynatora światowej gospodarki. Ustalili również nowy podział głosów w ramach Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który - jak zaznaczono - "lepiej odzwierciedla rosnące znaczenie gospodarek wschodzących".

G20 - sposoby na kryzys

Przywódcy 20-tu najbardziej uprzemysłowionych gospodarek świata będą musieli wypracować w Pittsburghu międzynarodowe porozumienie dotyczące szacowania ryzyka dla rynku finansowego - mówił w TVN CNBC Biznes były minister finansów. O tym, co przyniesie szczyt G20, Rafał Wojda rozmawiał z programie "Bilans" z Andrzejem Raczko - byłym ministrem finansów

Zakończenie sporu z Eureko znów się oddala?

Na piątkowym posiedzeniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PZU nie zapadnie decyzja o wypłacie dywidendy - podaje IAR. Wiadomo też, że Ministerstwo Skarbu Państwa i Eureko będą głosowały za ogłoszeniem przerwy w obradach NWZA do 1 października. Oznacza to, że między stronami wciąż nie ma porozumienia, a tym samym oddala się zakończenie ośmioletniego sporu.

Prezydent Kaczyński otwiera sesję w USA

Na najsłynniejszym balkonie świata gospodarki zawisła flaga Polski. Z wizytą do Stanów Zjednoczonych wybrał się prezydent Lech Kaczyński. Po spotkaniu z prezesem NYSE, prezydent Kaczyński uroczyście otworzył sesję giełdową. W prezydenckiej delegacji do Nowego Jorku był między innymi minister w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik. Kilka minut po starcie notowań połączyliśmy się z Wall Street, by porozmawiać z ministrem HJan

Niemcy z pomocą dla Opla

Niemcy będą szukać z partnerami z UE "dobrego europejskiego rozwiązania" w sprawie pomocy publicznej dla spółki motoryzacyjnej Opel - zapewnił niemiecki minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg. W ten sposób odniósł się do rosnącej krytyki ze strony Belgii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii w związku z planowaną sprzedażą większości udziałów w Oplu austriacko-kanadyjskiemu konsorcjum Magna i rosyjskiemu Sbierbankowi.

Nominacja do nagrody Hot Bird TV Awards

Telewizja TVN CNBC Biznes znalazła się w gronie 4-ech stacji nominowanych do międzynarodowej nagrody Hot Bird TV Awards w kategorii kanałów informacyjnych. W konkursie wystartowały w tym roku 144 kanały z różnych stron świata, w kategorii kanałów informacyjnych zgłoszeń było 9 - poza nominowaną czwórką wystartowały w niej stacje: BBC Arabic, Bloomberg, CNBC UK, włoski RaiNews 24 i rosyjska stacja RT TV Chanel. Jury złożone z niezależnych ekspertów rynku mediów ogłosi swój werdykt podczas gali finałowej w Wenecji, 20 listopada.

Sześciu inwestorów w kolejce po polską chemię

Nafta Polska zakwalifikowała sześciu inwestorów, z którymi będą prowadzone negocjacje w sprawie zakupu pierwszej grupy chemicznej - poinformował prezes Nafty, Marek Karabuła. Dodał, że przedstawione propozycje cenowe są atrakcyjne i zawierają premię w stosunku do wyceny rynkowej.

Jeszcze tańsze latanie

Bilet lotniczy za 1 grosz - albo lot z Warszawy do Sztokholmu za 30 złotych. Linie lotnicze na wszelkie sposoby starają się zachęcić do korzystania ze swoich usług - bo bez nowych klientów wiele z nich już wkrótce może nie wystartować. Szacuje się, że w tym roku linie lotnicze na całym świecie stracą w sumie aż blisko 28 miliardów dolarów. O niskich lotach branży lotniczej i wysokich upustach, które mają wspomóc podniebny biznes - Patrycjusz Wyżga

Zdrowy zysk

26 miliardów złotych - tyle Polacy wydali w zeszłym roku na prywatne leczenie. To już połowa tego, ile wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia. Polacy coraz częściej stosują się do zalecenia: pacjencie lecz się sam. A to oznacza, że rośnie nam kolejny wielki sektor w gospodarce. Jak się w tym sektorze robi biznes, kto i ile może na tym zarobić? O tym Łukasz Kijek

Nowoczesne płacenie

Bliskość popłaca. A wręcz płaci. Nowe, działające juz ale niezbyt rozpowszechnione technologie pozwalają płacić w sklepie, parkomacie czy automacie z napojami za pomocą zbliżenia naszego telefonu do czytnika. Specjalne pole wychwytuje sygnał i rachunek zapłacony. O tym jak to zrobić i czy to aby na pewno bezpieczne - Cezary Królak.

Sytuacja na rynku materiałów budowlanych

Bardziej opłaca się budować własny dom niż kupować mieszkanie. Jedynym warunkiem jest posiadanie własnej działki. W przeciwnym razie na działkę i budowę domu w pobliżu wielkiego miasta można sporo zapłacić. Możemy zaobserwować również spadek cen usług firm budowlanych, oraz nieznaczny spadek cen materiałów. Na temat sytuacji w branży rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" Zbigniew Kwapisz, Polskie Składy Budowlane.

Zysk i bezpieczeństwo w kopalniach

Nie będziemy kopać węgla tam, gdzie wiąże się to z bezpośrednim zagrożeniem dla życia górników - mówi premier Donald Tusk. Czy taka deklaracja może zostać zrealizowana? Co to oznacza dla polskiego przemysłu górniczego? Jak radzą sobie z tym inne kraje? Jak mądrze rozwiązać walkę o bezpieczeństwo i o zysk? O to w programie "Pieniądze od Rana" Jolanta Wiśniewska pytała byłego ministra gospodarki, Janusza Steinhoffa.

AXA TFI - co wniesie na rynek funduszy inwestycyjnych?

Nowe towarzystwo funduszy inwestycyjnych wchodzi na rynek. AXA TFI ma za sobą poważnego francuskiego ubezpieczyciela. W "Rynkach dnia" gościł jego prezes Adrian Adamowicz. Roberta Stanilewicz pytał gościa jakiej polityki inwestycyjnej można się spodziewać po zarządzających AXA TFI.

Pan-europejski nadzór finansowy

Bruksela bierze się za zacieśnianie nadzoru finansowego w Unii Europejskiej. Komisja Europejska ogłosiła szczegóły stworzenia pan-europejskiego nadzoru finansowego. Bruksela chce między innymi utworzyć osobny organ do spraw wczesnego ostrzegania o ryzyku w systemie finansowym. O pomyśle Unii oraz o szczycie G20, rozmawialiśmy z Wojciechem Kwaśniakiem, doradcą prezesa NBP oraz byłym Generalnym Inspektorem Nadzoru Bankowego

Dobry czas dla papierów dłużnych

Za tydzień na warszawskim parkiecie zadebiutuje nowa możliwość inwestycji - rynek papierów dłużnych. Podobnie jak New Connect 2 lata temu, projekt cieszy się dużym zainteresowanie inwestorów. O nowych możliwościach inwestycji na GPW rozmawialiśmy w "Biznes Lunchu" z prof. Leszkiem Pawłowiczem, prezesem Rady Giełdy

Bułgaria chce ominąć Ukrainę

Trwają negocjacje Gazpromu z Bułgarią na temat przekazywania całości dostaw gazu dla tego kraju przez planowany gazociąg South Stream - poinformował szef państwowej spółki bułgarskiej Bułgargaz, Dymitar Gogow. Oznaczałoby to całkowite wyeliminowanie Ukrainy jako kraju tranzytowego w kierunku południowym.

Nowy rynek na GPW

Polski rynek kapitałowy będzie miał w końcu wszystkie segmenty jakie są w innych krajach- tak Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska podsumował powstanie nowego rynku obrotu papierów nieskarbowych. Jest szansa, że ten rynek zaskoczy, to bardzo potrzebna inicjatywa w czasie kiedy firmom wyraźnie brakuje dostępu do źródeł finansowania - dodał prezes Kowalski

Szczyt G20 w Pittsburghu

Ustalenie strategii wyjścia z kryzysu i utrzymanie w ryzach zagrożeń dla gospodarki i środowiska - to właśnie o tym mają decydować przywódcy 20 największych światowych gospodarek na szczycie a Pittsburghu. Według projektu ustaleń G20 do jakich dotarło BBC państwa mają jednak opracować transparentne i wiarygodne środki wycofywania państwowej pomocy.