Najnowsze

Najnowsze

Najnowsza projekcja inflacyjna NBP

Pesymistyczny obraz polskiej gospodarki płynie z najnowszej projekcji Narodowego Banku Polskiego. Przez najbliższe 3 lata wzrost gospodarczy będzie nikły - od 1,5% do 2,3%. Sytuacja na rynku pracy ma się pogarszać. Spowalniać ma za to inflacja - w okolicach celu znajdzie się w II kwartale przyszłego roku. Potem - według Piotra Bujaka z Banku Nordea, grozi nam wręcz deflacja, dlatego niezbędna jest ostra reakcja rady Polityki Pieniężnej

Kondycja europejskiego przemysłu

Analiza spółek przemysłowych w Europie – weźmy na przykład Siemensa - to firma, która zatrudnia ok. 360 tys. ludzi i ma wartość rynkową ok. 300 mld złotych. Jak mówi Przemysław Nowak – analityk banku Nomura to tak, jakby połaczyć 10 KGHM-ów w jedna spółkę…

Centrum wyników - LPP

Dobry trzeci kwartał odzieżowej spółki LPP. Właściciel między innymi takich marek jak Reserved czy Mohito zarobił w tym okresie ponad 94 mln zł - czyli o połowę więcej niż rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży urosły zaś o 1/3 do ponad 840 mln zł. Wiceprezes spółki Dariusz Pachla ostrzegał jednak w TVN CNBC, że w końcówce roku takich wzrostów utrzymać się nie da - mimo, że ostatni kwartał to zwykle dla branży okres żniw.

Zmiana władzy w Chinach

Zmiana warty we władzach najludniejszego państwa świata. Zaczął się XVIII zjazd Komunistycznej Partii Chin - rządy ma przejąć nowa, piąta generacja liderów. Xi Jinping - nowy przyszły prezydent i szef Partii oraz Li Kequiang - który ma być premierem dostają państwo, które w 390 lat powięszyło gospodarkę 10-ciokrotnie! To światowy rekord, ale z drugiej strony gospodarka słabnie, a ludzie chcą coraz wyższych pensji ...

USA - dane z rynku pracy

Amerykańska gospodarka - silniejsza niż oczekiwano. Taki wniosek można wyciągnąć z dzisiejszych danych - deficyt handlowy zmalał, co zdaniem CNBC sugeruje, że mimo słabnącej globalnej gospodarki popyt na produkty madue in USA jakoś się trzyma. Mniejj jest też wniosków o zasiłek dla bezrobotnych - w ostanim tygodniu było to 355 tysięcy, o 4 procent mniej niż oczekiwano. Ale te dane mogły być zaburzone -przez huragan Sandy, niektóre biura pracy były nieczynne i ludzie nie mogli się rejestrować.

Brat VAT

Nowe zasady ustalania terminu na rozliczenie podatku od towarów i usług zaczną obowiązywać później niż planowano, bo dopiero od 2014 roku. To efekt wczorajszych prac podkomisji w Sejmie. Co to oznacza dla przedsiębiorców, tłumaczy Andrzej Pośniak, ekspert podatkowy CMS Cameron McKenna.

Banki centralne w akcji

Nie ma obniżki stóp w Eurolandzie. Jest pytanie czy, a jeśli tak, to kiedy Mario Draghi zacznie walczyć ze spowolnieniem gospodarczym?

Euro kryzys

EBC powinien zdecydować się na trzeci program LTRO, mówi prof. Marian Noga, były członek RPP, Wyższa Szkoła Zarządzania. Pozytywnie ocenia on oba wcześniejsze programy przeprowadzone przez EBC. Uważa on że kolejny powinien opiewać na kwotę 0,5 bln euro.

Euro kryzys

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian, główna stopa wynosi 0,75%. Po mocnych słowach szefa EBC część rynku nie wyklucza luzowania w strefie euro. Zdaniem Ernesta Pytlarczyka, głównego ekonomisty Bre Banku, nie ma prostej recepty na poprawę sytuacji w strefie euro. Dla EBC dużym problemem jest obecnie wypłacalność poszczególnych krajów.

Turcja – szansa inwestycyjna

Podwyżka ratingu spowodowała radość wśród inwestorów: wzrosty na giełdzie, umocnienie liry i spadek rentowności obligacji. Te powróciły do poziomu z 2005 roku. Turcja postrzegana jest przez rynek jako jeden z gospodarczych tygrysów. Czy warto interesować się tym rynkiem, pytamy Błażeja Bogdziewicza, wiceprezesa Caspar AM.

Rozpoczyna się posiedzenie KPCh

Rozpoczął się 18. krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin. Zjazdy odbywają się raz na 5 lat. Na kongresie ogłoszone zostaną nazwiska nowych przywódców. Czy warto obecnie inwestować w Chinach, pytamy Jarosława Dąbrowskiego z Dąbrowski Finance.

Euro Kryzys

Komisja Europejska przedstawiła prognozy, które zakładają słabsze, niż zakładano jeszcze pół roku temu wyniki gospodarek strefy euro oraz Polski. O wartość tych prognoz pytaliśmy Wiktora Wojciechowskiego , głównego ekonomisty Invest-Banku.

Franczyza pod szyldem Emmerson

Zakładamy agencję pośrednictwa nieruchomości według modelu marki Emmerson. Rozmowa z Lesławem Piszewskim, pełnomocnikiem zarządu Emmerson ds. rozwoju sieci franczyzy.

Centrum wyników – Duon

Idzie zima, czyli sezon grzewczy. Z zasady to najlepszy kwartał dla spółek sprzedających gaz. Dla Duona najwyraźniej nie będzie jednak to tak dobry czas jak wcześniej sądzono.

RPP w akcji

Pierwszy raz od 2009 roku Rada Polityki Pieniężnej obcięła stopy procentowe.

Chiny w centrum uwagi

Kontrolowana zmiana władzy w Chinach. W Pekinie wystartował XVIII zjazd Komunistycznej Partii Chin, który przypieczętuje roszady kadrowe.

Centrum wyników - Elektrotim

Swoje wyniki za trzeci kwartał opublikował Elektrotim. Zysk netto spółki wzrósł o 15% rok do roku, natomiast wzrost przychodów wyniósł 9%.

Milion w portfelu

Portfel Rafała Lisa z Open Life TUNŻ, od początku inwestycji stracił 3,03%. Natomiast w ostatniej edycji widać odbicie. W portfelu przybyło 1,78%. Najsłabszą inwestycją okazał się ETF na rosyjski RTS. O szczegółach i proponowanych zmianach w portfelu w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Ich głosy nasze pieniądze

Po wyborach w USA, sprawa klifu fiskalnego powinna być rozwiązana jak najszybciej, mówi Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. Przestrzega jednocześnie, że zeszłoroczne targi o podniesienie limitu zadłużenia wpłynęły na obniżkę ratingu i spowodowały dużą niepewność rynkową.

RPP w akcji

Obniżka stóp procentowych do 4,5% jest spóźnioną decyzją RPP. Tak decyzje Rady komentuje Bogusław Grabowski, prezes Skarbiec Holding. Jego zdaniem dzisiejsze decyzje wpłyną na rynek kredytowy w ciągu pół roku.

Stopy procentowe w dół

RPP obniżyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych. Seria szybkich i głębokich cieć - tak zdaniem głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu powinien wyglądać cykl obniżek stóp procentowych w Polsce. Janusz Jankowiak taki ruch tłumaczy nadchodzącym spowolnieniem w gospodarce.

Ich głos nasze pieniądze

Barack Obama wygrywa wybory prezydenckie w USA. Zdaniem Andrzeja Stefaniaka, dilera walutowego DMK, reelekcja Obamy nie jest zaskoczeniem dla rynków, czego dowodem jest też umiarkowana reakcja na eurodolarze. Zdaniem Stefaniaka mimo, że słaby dolar sprzyja konkurencyjności amerykańskiego eksportu, czeka nas jego umocnienie.