Najnowsze

Najnowsze

Obdarowani

Dać prezent i nie dać plamy - trudna sztuka zwłaszcza jeśli nie chodzi o imieniny cioci ale wizerunek i interes firmy. O biznesie na prezentach dla biznesu i trudnej sztuce wybierania.

Z dymem

Tak jak nie ma dymu bez ognia, tak nie będzie dymu bez papierosa w polskich lokalach - i nie tylko lokalach - już od poniedziałku. Wszędzie gdzie takie zakazy się pojawiały było bardzo wiele obaw o fatalne skutki dla biznesu - potem tu i ówdzie okazywało się, że efekt  był odwrotny od zamierzonego - jak będzie w naszym przypadku?

Na debiucie jak na mydle?

Działo się na debiucie giełdy... szczególnie wtedy  gdy zlecenie sprzedaży pozostało bez odpowiedzi i to w najgorętszym momencie sesji!! Problem z handlem akcjami na wtorkowym debiucie mieli klienci pięciu dużych domów maklerskich. I choć domy maklerskie na obronę mają statystykę sesji - średnio 4 transakcje na sekundę, nie zmienia to faktu, że zawiodło coś, co zawieść nie powinno.

Dywidenda Kredyt Inkaso

Kredyt Inkaso wypłaci dywidendę w dwóch formach: 25% zysku w gotówce, a 75% w akcjach. To pierwszy taki przypadek na polskiej giełdzie. Co kierowało spółką przy podejmowaniu tej decyzji? Rozmowa z prezesem Kredyt Inkaso, Arturem Górnikiem oraz profesorem Tomaszem Siemiątkowskim, z kancelarii Głuchowski Rodziewicz Siemiątkowski Zwara i partnerzy.

Komu GPW nie dała zarobić

Debiut GPW na jej własnym parkiecie powszechnie uznano za duży sukces. Wzrost kursu akcji o 1/4 dla niektórych jednak okazał się powodem do sporych nerwów. Jak się okazuje, klienci pięciu dużych domów maklerskich mieli spore problemy i w najgorętszym momencie sesji nie wiedzieli, jaki jest status ich zleceń.

Apetyt RDO na zyski

W Rynkach dla Opornych po raz kolejny wcielamy się w rolę inwestora giełdowego i ruszamy na poszukiwanie zysków. Tym razem na naszym celowniku spekulacyjna inwestycja w Bioton.

Targi Poznańskie do prywatyzacji

Resort skarbu chce w połowie przyszłego roku zaprosić inwestorów do negocjacji w sprawie prywatyzacji Międzynarodowych Targów Poznańskich - zapowiada wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. MTP to jeden z najdłużej działających w Europie organizatorów imprez targowych.

"Solidarność" chce przyśpieszyć Wigilię

W Wigilię sklepy czynne do godziny 13 - z takim apelem do pracodawców zwraca się związek zawodowy Solidarność. Związkowcy argumentują, że pracownicy handlu też chcą być ze swymi rodzinami przy wigilijnym stole o normalnej porze, a klienci i tak po południu nie przychodzą do sklepów.

Trzech chętnych na Polbank

Trzy banki zainteresowane przejęciem Polbanku - polskiej filii EFG Eurobank, drugiego największego banku Grecji. Według "Financial Timesa", potencjalni nabywcy to włoski Intesa Sanpaolo, francuski BNP Paribas oraz austriacki Raiffeisen International. Dziś upływa termin składania ofert.

Pieniądze na start

Samorządy w ramach dotacji dla nowych firm mogą preferować biznesy internetowe. Kolejna szansa na dofinansowanie z PUP innowacyjnego pomysłu na e-biznes już w przyszłym roku. Błażej Czajkowski, konsultant Accreo Taxand tłumaczy, jak się do niego przygotować.

Żuraw znika z barw LOT-u

Na ogonie samolotów LOT-u nie będzie już znanego od dziesięcioleci charakterystycznego żurawia. Na samolotach ma być dużo więcej granatu, a malunek bedzie sprawiać wrażenie większej dynamiki. TVN CNBC dodtarła do projektu nowych barw narodowego przewoźnika, nad którym pracuje zarząd spółki.

Inwestycja w nazwiska

Za to, ile zarobi TFI odpowiadają ich zarządzający. Każde TFI ma komitet inwestycyjny, który ocenia m.in. sytuację rynkową. Może on ustalić listę inwestycji zakazanych, mówi Tomasz Publicewicz, prezes Analiz Online.

Wiedzą, co dymiło w Dreamlinerze

Boeing ustalił źródło zadymienia, które w środę zmusiło odbywający lot testowy maszynę Dreamliner o numerze ZA002 do awaryjnego lądowania. Jak podaje producent z Everett, doszło do awarii jednego z kilku paneli elektrycznych samolotu. Uszkodzony element przejmował energię elektryczną wytwarzaną przez lewy silnik i zapewniał zasilanie dla urządzeń na pokładzie.

Świąteczny marketing

Wysyłaj świąteczne kartki i promuj swoją firmę. Bożonarodzeniowy marketing jest b. efektywny, jeśli oryginalny. Co wysłać klientowi i pracownikom, a czego wręcz nie wypada, podpowiada Ewa Opolska, trener Ernst&Young Academy of Business.

Dzień z zarządzaniem należnościami

Zabezpiecz się przed nieuczciwymi klientami, którzy nie płacą w terminie lub są niewypłacalni. Na wysokość ubezpieczenia należności wpływa obrót, rotacja należności i struktura odbiorców, mówi Krzysztof Chechłacz, prezes TU Euler Hermes SA.

Plany AD. Drągowski

O 42% wzrosły przychody AD. Drągowski w III kwartałach 2010 roku. Lech Drągowski, gł. akcjonariusz AD. Drągowski liczy na to, że cała emisja akcji zostanie objęta. Środki przeznaczy na zakup mieszkań na rynku wtórnym.

Zakaz palenia

Od poniedziałku 15.11. zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia w lokalach składających się z jednego pomieszczenia. Za jego złamanie klientowi grozi grzywna 500 zł, mówi Dominika Kawalec z Kampanii Społecznej Polska bez Dymu.

Mają mówić jednym głosem

W EuRoPol Gazie, kontrolowanej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz rosyjski Gazprom spółce, będącej właścicielem polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa, wprowadzona zostanie zasada jednomyślności w podejmowaniu decyzji - poinformował w piątek dziennik "Kommiersant", powołując się na dwa źródła w Radzie Nadzorczej EuRoPol Gazu.

Perspektywy dla Optimusa

Premiera "Wiedźmina II" planowana jest na wiosnę 2011 roku. Adam Kiciński, członek zarządu Optimus S.A. liczy, że sprzedaż gry w pierwszym roku była o 30% większa, niż pierwszej części. Wyniki Optimusa za III kw. tego roku uwzględniają już połączenie z CD Projekt.

Trwa sprzątanie po kryzysie

Rozwój czeskiej gospodarki jest znacznie szybszy niż oczekiwały rynki. W trzecim kwartale PKB Czech wzrósł o 1,1 procent kwartał do kwartału. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,6 procent. Powyżej oczekiwań wzrosła również węgierska gospodarka, a niemiecka wyraźnie zwolniła. Państwa strefy euro nadal powoli dźwigają się z kryzysu.

I po hossie?

Krótki wybuch optymizmu spowodowany decyzją Fed o dodruku dolarów skończył się, bo wśród inwestorów narastają coraz większe obawy o przyszłość gospodarki. Inwestorzy z Dalekiego Wschodu wyprzedawali w piątek akcje, a przyczyniły się do tego spekulacje wokół możliwego zaostrzenia polityki pieniężnej w Chinach.

Atal w drodze na giełdzie

Debiut nastąpi prawdopodobnie w II połowie 2011 roku. Atal chce pozyskać z emisji akcji 50-80 mln zł. Zbigniew Juroszek, prezes spółki. Głównym jest wejście na rynek warszawski.

Silnik się spalił, bo był wyciek oleju

Firma Rolls-Royce poinformowała w piątek, że przyczyną zeszłotygodniowej awarii produkowanego przez nią silnika Trent 900 w samolocie A380 australijskich linii Qantas była "konkretna część turbiny", która spowodowała zapalenie się oleju.

Nastroje w budownictwie

Przyszły rok będzie lepszy dla budownictwa. Tymczasem obecnie wraz z niższymi temperaturami, jesień przyniosła ochłodzenie na rynku materiałów budowlanych. Obroty firmy w październiku były o 15% niższe niż we wrześniu, mówi Mirosław Ziach z Polskich Składów Budowlanych.

Dzień z zarządzaniem należnościami

Przychody KUKE wzrosły w tym roku o 128% w zakresie ubezpieczeń krajowych. W tym roku zysk netto KUKE po 9 miesiącach wyniósł 4,8 mln zł, wobec ponad 16 mln straty w zeszłym roku, mówi Arkadiusz Skowroń, dyr. biura zarządzania ryzykiem KUKE.

"To nie był festiwal miłości"

- Powstrzymamy wojnę walutową - uzgodnili w Seulu przywódcy 20 największych gospodarek świata. I zobowiązali się do powstrzymania się przed dewaluowaniem swoich walut, żeby poprawić konkurencyjność własnych gospodarek - poinformowano w komunikacie wydanym w piątek po szczycie poświęconym światowej równowadze gospodarczej. Wyniki spotkania rozczarowują.

e-bankowość

1,5 mln polskich przedsiębiorców korzysta z bankowości internetowej. Systemy bankowe zaczynają być przygotowywane do coraz większych obrotów, mówi Paweł Majtkowski główny analityk Expandera.

Unia uratuje Irlandię

Unia Europejska gotowa jest pomóc Irlandii. Przywódcy UE z Seulu próbują uspokoić rynek. Obawy o bankructwo Irlandii osłabiają euro i podnoszą do rekordowych poziomów rentowności irlandzkich obligacji w stosunku do niemieckich oraz koszt ubezpieczenia obligacji emitowanych przez rząd w Dublinie.

SKOK-i będą pod nadzorem

Prezydent Bronisław Komorowski chce szybko wprowadzić spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK) pod państwowy nadzór – dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna”. Ale raczej nie wycofa z Trybunału Konstytucyjnego całej ustawy, lecz zostawi do rozpatrzenia niektóre jej fragmenty.

Światowi giganci inwestują w Polsce

Japoński potentat Lotte chce wybudować w Polsce pięć fabryk wartych łącznie blisko 200 mln euro. Coraz bardziej prawdopodobna jest także kolejna polska inwestycja światowego giganta w branży IT – amerykańskiego koncernu IBM. W grę wchodziłaby budowa centrum nowoczesnych usług - pisze "Rzeczpospolita".