Najnowsze

Najnowsze

Ułatwienia w przekazywaniu 1% podatku na organizacje porządku publicznego. Nie trzeba już  wpłacać na ich konta wyliczonej kwoty. Warto więc dobrze zastanowić się, komu przekazać swój 1%. Kryteria wyboru organizacji przybliża Urszula Jaworska z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Rozliczenie w zeznaniu podatkowym darowizny m.in. to temat, który w "Godzinie dla Pieniędzy przybliża" Renata Dłuska, partner w MDDP.

- Są jeszcze wolne miejsca w pociągach dowożących podróżnych na uroczystości żałobne do Warszawy w sobotę i do Krakowa w niedzielę - informują PKP Intercity i Przewozy Regionalne, które uruchomiły w tych dniach kilkadziesiąt dodatkowych pociągów. W piątek do spółek, które rozszerzają weekendowy rozkład, dołączyły Koleje Mazowieckie.

Właściciele firm bardzo często popełniają jeden błąd. Jak mówi Robert Krool, wiceprezes Instytutu COPERNICUS, budują swój autorytet poprzez majątek. Tymczasem autorytet lidera buduje się przez kompetencje.

- Każda, nawet tania linia lotnicza w UE powinna zwrócić pieniądze za bilet w przypadku anulowania lotu z powodu pyłów wulkanicznych, lub, jeśli pasażer się zgodzi, zaoferować mu inny lot w alternatywnym terminie - przypomniała Komisja Europejska. Polski Urząd Lotnictwa Cywilnego dodaje, że pasażerowie mają prawo do pomocy przewoźników.

Każda transakcja, w której przedsiębiorca przyjmuje powyżej 15 tys. euro w gotówce musi być przez nich rejestrowana. Już od minionego czwartku należy dysponować odpowiednimi procedurami, które wymienia mec. Iwona Mirosz z kancelarii Bird&Bird. Pracodawca musi m. in: powołać osobę odpowiedzialną za wykonywanie obowiązków ustawowych, przeszkolić wszystkich pracowników, rejestrować wszystkie transakcje przekraczające wskazany limit.

KGHM zamierza wypłacić 3 złote dywidendy za akcję. Propozycja nie została jeszcze uzgodniona z radą nadzorczą mówi Andrzej Knigawka, szef analityków ING Securities. Sprzyjają temu cena miedzi, kurs spółki i to, że KGHM nie ma długów. Wcześniej rynek oczekiwał 9 złotych, stad duże zainteresowanie wśród akcjonariuszy.

Organizatorzy szacują, że Parę Prezydencką w weekend będzie chciało osobiście pożegnać półtora miliona ludzi. Spółki kolejowe zapewniają, że to one najsprawniej dowiozą żałobników na miejsce. W związku z tym przygotowują dodatkowe pociągi z całej Polski do Krakowa i Warszawy. Uruchamiane są też inne inicjatywy transportowe.

To czy go kupi, to już inna sprawa. Zdaniem Tomasza Manowca, analityka Biura Maklerskiego Banku BGŻ, Jutrzenka jest bardzo zdeterminowana i ma szanse kupić Wedla. O poziomie determinacji świadczy duża emisja akcji, z czego spółka chce pozyskać ok. 400 mln złotych. Wedel jest wyceniany na 800-900 mln zł, dlatego Jutrzenka musi wspomóc się długiem kredytowym lub obligacyjnym. Licytacja będzie zacięta. Bo chrapkę na Wedla ma ok. 10 inwestorów spoza branży.

Zapisy na akcje PZU spowoduje, że inwestorzy wstrzymają się z zakupami mówi Paweł Borys, prezes AKJ Investment TFI. Można się na nie zapisywać od przyszłego wtorku do 28 kwietnia. Prezes AKJ radzi początkującym graczom, na co zwrócić uwagę przy kupnie akcji. 

Dzisiejsze wyniki General Electric mogą mieć wpływ na sesje np. gdyby się okazało, że są b. dobre wyniki mówi Paweł Borys, prezes AKJ Investment TFI. Jego zdaniem inwestorzy będą oczekiwali i bacznie patrzyli na to, czy nastąpi większy impuls spadkowy, czy też przerwa w biegu do góry. Zwraca też uwagę na dużą ujemną bazą na kontraktach terminowych.

Czy to możliwe, żeby jeden z głównych filarów Unii Europejskiej wycofał się z finansowego poziomu integracji? Joachim Fels, ekonomista globalnego rynku w Morgan Stanley w Londynie, twierdzi, że tak. - Niemcy mogą rozważyć wyjście z unii walutowej w najbliższych latach - twierdzi.

Odpowiadamy na pytania zadane przez naszych widzów. Trudności z rozliczeniem się z fiskusem, co wpisywać, a czego nie do PIT-u? Na te pytania odpowiada nasz ekspert Beata Kuszewska, z kancelarii Beata Kuszewska i Wspólnicy.

Mamy inflację na poziomie 2,6 w marcu, ale to nie znaczy że kolejne miesiące i ostatnie kwartały tego roku mogą być takie same. Przed  nami prawdopodobnie dalsze spowolnienie inflacji cen żywności mówi Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Do tego jeszcze spowolnienie inflacji bazowej, a to objaw mocnego złotego i słabego popytu konsumpcyjnego.

Polskie Linie Kolejowe pożyczy od Europejskiego Banku Inwestycyjnego 1 miliard euro na pomoc w realizacji inwestycji korzystających z dofinansowania Unii Europejskiej - donosi "Rzeczpospolita".

Nasz ekspert Szymon Czerwiński, doradca podatkowy Accreo Taxand odpowiada na pytana naszych widzów. M.in. czy powinni uwzględnić w PIT-cie stratę z handlu instrumentami finansowymi?

Twierdzi Cezary Nowosad, ekspert BCC, prezes IPO Doradztwo Strategiczne, radzi jak się przygotować do zakupu. Jego zdaniem obecnie brakuje ze strony skarbu państwa zachęt do długoterminowego trzymania akcji.

Lepsze od oczekiwań rynku wyniki finansowe Googla. Zysk na akcje wyniósł 6 dolarów 76 centów podczas gdy rynek oczekiwał zysku na poziomie 6 dolarów 60 centów. O tym jak się robi biznes w internecie i jakie są perspektywy dla Googla Marek Tejchman w programie "90 MINUT" rozmawiał z naszym gościem Jerzym Kalinowskim, partnerem KPMG.

Deficyt budżetu po trzech miesiąca roku wyniósł 22 miliardy 700 tysięcy złotych. A to oznacza, że jest na poziomie prawie 44 procent całorocznego planu. W programie "90 Minut" rozmowa z głównym ekonomistą BRE Banku Ryszardem Petru.

BZ WBK może pasować zarówno bankowi detalicznemu jak i korporacyjnemu. Z tego względu, że ma silny biznes korporacyjny, a z punktu widzenia detalu ma bardzo dużą sieć oddziałów.   Zdaniem analityków lista chętnych na ponad siedemdziesiąt procent udzialów należących do irlandzkiego AIB może liczyć kilkanaście znanych grup finansowych. Jak podaje austriacki dziennik ekonomiczny Wirtschaftsblatt: jest wśród nich grupa Raiffeisen International, którego rzecznik potwierdza: „Przyglądamy się temu bankowi”.

Coraz mniej czasu zostało na rozliczenie się z fiskusem. Razem z naszym gościem Michałem Zającem, doradcą podatkowym ITA Doradztwo Podatkowe odpowiadamy na pytania widzów.

Kolejny dzień żałoby, kolejny dzień w którym Polacy dają wyraz swojemu smutkowi. Tysiące zniczy, tysiące bukietów kwiatów. Tysiące biało czerwonych flag przepasanych czarnymi wstęgami. Każdy z tych przedmiotów to wyraz uczuć. I za te uczucia jesteśmy gotowi zapłacić bardzo dużo w ogóle nie zwracając uwagi na cenę.

Dziś kolejny dowód siły polskiej gospodarki. Poznaliśmy dane o inflacji i są to  bardzo dobre. Ceny rosną coraz wolniej. Dodatkowo jeszcze silny zloty, który niepokoi eksporterów jest rodzajem tarczy która chroni nas przed olbrzymim zamieszaniem na międzynarodowych rynkach finansowych.

Po emisji 325 mln akcji Kulczyk Oil Ventures spodziewa się uzyskać istotne wpływy, ale Dariusz Mioduski, członek Rady Dyrektorów Kulczyk Oil Ventures, prezes Kulczyk Investments mówi, że cena akcji jeszcze nie jest ustalona.

Izreael zakazał wwożenia najnowszego bestsellera firmy Apple - iPada. Komputer, mający formę tabliczki, może - zdaniem Izraelczyków - przeciążać sieć bezprzewodową i zakłócać działanie innych urządzeń. Ci, którzy przywożą sobie gadżet ze Stanów Zjednoczonych, muszą liczyć się z konfiskatą przez celników.

Sektor budowlany zdaniem Krzysztofa Samotija, prezesa BZ WBK AIB sektor budowlany jest dość niebezpieczny. Jak mówi generalnie w Europie buduje się niewiele poza naszym krajem, w związku z tym na każdy przetarg zgłasza się mnóstwo oferentów. W związku z tym ceny są wyśrubowane. Media i sektor energetyczny zdaniem prezesa Samotija są obiecujące.

Wzrost zamówień na wyroby ze stali spowodował, że huty równie intensywnie podnoszą ceny. Wzrost cen od początku roku to 20, a nawet 35 procent. Jak mówi Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu zysk netto w 1Q jest większy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W tym roku spółka planuje osiągnąć zysk na poziomie 600 mln zł.

Indeks WIG20 stracił dziś 0,14%. Mimo to nie przeszkodziło mu to utrzymać się na poziomie ponad 2600 punktów. Najlepsze spółki w WIG20 to CEZ (0,93 %) i PKO BP (0.8 %). TO nie była udana sesja dla KGHM, który traci nieco ponad 0.3 %. Solidne obroty na rynku na poziomie ponad 1,5 mld zł.

- W niedzielę zamknięte będą duże sklepy w Krakowie. W innych miastach będą pracowały krócej, choć niektóre zostaną zamknięte na cały dzień - zapowiedział dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Andrzej Faliński. Do POHiD należą m.in.: Tesco, Lidl, Biedronka, Kaufland, Carrefour, E.Leclerc, Real.

Milion złotych w drobnych kawałkach. Rafał Lorek z R.S.P. Lorek Analizy Inwestycyjne proponuje podzielić pieniądze na kwoty od 50 do 200 tys. zł. Właśnie 20 proc., a więc najwięcej z miliona pozostawiłby na lokacie. Inwestycje przedstawiamy w formie wykresu.