Najnowsze

Najnowsze

Euro Kryzys

Cypryjski bank centralny wciąż dostaje finansowanie z EBC, ale bogaci klienci banków komercyjnych mogą stracić nawet kilkadziesiąt procent tego, co udało im się zgromadzić na kontach. Societe Generale prognozuje, że wyspę czeka recesja, w czasie której gospodarka skurczy się o 20%. Ale Cypr został uratowany, niekontrolowanego bankructwa nie będzie. Czy Eurogrupa i władze Cypru obrały słuszną drogę do wyjścia z kryzysu bankowego?

Cypr przekłada otwarcie banków o dwa dni

Cypryjskie banki, nieczynne od 10 dni, pozostaną zamknięte do czwartku, a nie do wtorku jak wcześniej zakładano - poinformował w poniedziałek wieczorem Bank Centralny Cypru.

II wojna budowlana

Kolejna fatalna sesja branży budowlanej - sektor ważny jest nie tylko dla inwestorów giełdowych - budownictwo zatrudnia ok. 1 400 tysięcy osób. Prywatne inwestycje budowlane to więcej niż dziesiąta część polskiej gospodarki.

Euro kryzys

Eurogrupa wyjaśnia słowa swojego szefa - słowa, które pociągnęły w poniedziałek rynki w dół. W krótkim komunikacie Eurogrupa stwierdza iż sytuacja Cypru jest wyjątkowa, a wszystkie programy są uszyte na miarę problemów danego kraju. Wcześniej w wywiadzie dla agencji Reutera szef eurogrupy zasugerował, że rozwiązanie cypryjskie będzie szablonem dla innych krajów. W niedzielę Cypr porozumiał się z Eurogrupą w sprawie 10 miliardów euro pomocy - za pomoc dla wyspy zapłacą najbogatsi klienci banków...

Były prezes giełdy dostał nową pracę

Ludwik Sobolewski, który w styczniu został odwołany ze stanowiska prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, jest nowym członkiem rady nadzorczej Zespołu Elektrowni PAK. Do rady nadzorczej wszedł również były prezes Telewizji Polskiej Wiesław Walendziak oraz Tomasz Zadroga, były szef Polskiej Grupy Energetycznej.

Upadłość Amber Gold

Próba uzyskania odszkodowania od BGŻ przez poszkodowanych klientów Amber Gold. Rozmowa z mec. Łukaszem Gładkim z Kancelarii Jaworski, Pogoda, Gładki.

Twój Brat PIT

Zasady podatku od darowizny w zależności od kwoty i pokrewieństwa. Rozmowa z Rafałem Sidorowiczem, doradcą podatkowym w MDDP.

Sprzedaż sezonowa

Przedświąteczny ruch w interesie. Jak przyciągnąć klienta i zatrzymać go na dłużej rozmawiamy z Maciejem Weinmannem z Akademii Trenerów Sprzedaży.

Rozwiązanie problemów Cypru "modelowe"? Rynki niezadowolone

Europejskie giełdy i euro ucierpiały po wypowiedzi szefa eurogrupy Jeroena Dijsselbloema, który oświadczył, że sposób rozwiązania problemów Cypru można uznać za "modelowy". Może to oznaczać, że państwa strefy euro w przyszłości będą chciały przerzucać część obciążeń na banki, czyli pośrednio ich klientów.

Euro kryzys

Czy sam pomysł zamachu na cypryjskie depozyty nie oznacza zupełnej zmiany sposobu myślenia o strefie euro i unii bankowej.

Inwestowanie w zabytki

Jak można sfinansować inwestycje w zabytki - można na przykład skorzystać z kredytów z unijnych pieniędzy, czyli z tak zwanego programu Jessica.

Inwestowanie w zabytki

W Łazienkach w Warszawie odbyła się konferencja „Zachowanie dziedzictwa narodowego; inwestowanie w obiekty zabytkowe i ich adaptacja” - TVN CNBC był jej patronem medialnym.

Centrum wyników - Boryszew

Druga od końca spółka w tym roku w WIG-u 20, czyli przemysłowy Boryszew. Od początku tego roku kurs jest 26 procent na minusie - gorzej radzi sobie tylko Telekomunikacja Polska.

Centrum wyników - Drop

Spółka Drop, która zajmuje się obrotem odpadami i surowcami wtórnymi, ma też własną sieć recyklingu. Zeszły rok Drop zamknął ponad 4 milionową stratą netto wobec 2 i pół miliona złotych zysku w roku 2011-tym.

Centrum wyników - MCI

Spółka MCI, czyli fundusz private equity, który inwestuje przede wszystkim w branzy technologicznej. MCI podsumował dość udany nowy rok, mimo spadku przychodów o 7 procent, spółka podwoiła zysk netto.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Mariusza Pawlaka z Family Office Lorek Pawlak i Wspólicy zyskał 11,22%. W ostatniej odsłonie portfel stracił 0,98%. Największa stratę w tej edycji przyniósł ETF na Wig20. Najwięcej dał zarobić fundusz Eurogeddon. O tym jaką strategię wybierze zarządzający i jakie zmiany w portfelu zaproponuje, w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Zmiany w NFZ

Proponowana przez Ministra Zdrowia reforma nie jest rozwiązaniem, które miałoby poprawić sposób finansowania świadczeń medycznych. Takiego zdania jest Radosław Szubert, prezes Polmedu. Jego zdaniem potrzebne są głębokie zmiany systemowe, wymuszające konkurencyjność wśród płatników. Rozwiązaniem może być według prezesa wyodrębnienie składek na świadczenia zdrowotne dla zamożniejszych obywateli.

Chronimy kapitał

Jak chronić kapitał w niepewnych czasach? Tradycyjną giełdową receptą na takie właśnie czasy są spółki defensywne. Chodzi o firmy, które charakteryzują się względnie stałym popytem na swoje produkty lub usługi. O tym, które firmy na warszawskim parkiecie spełniają ten wymóg, rozmawiamy z Adamem Łukojciem, zarządzającym Skarbiec TFI.

Francja problemem Europy?

Negatywną perspektywę dla francuskich banków przedstawił Moody’s. W opublikowanym dziś raporcie agencja zauważa, że rok 2013 będzie bardzo trudny dla działania całego sektora bankowego. O francuskim sektorze bankowym w rozmowie z Tadeuszem Woźniakiem, dyrektorem generalnym Francuskiego Instytutu Gospodarki oraz prezesem spółki doradczej Sodeco.

Kto kupuje własne „M”?

Serwis Domiporta.pl oraz agencja Metrohouse przeprowadziły ankietę, która poszukiwała odpowiedź na pytanie: kto teraz kupuje w Polsce mieszkania? Okazało się, że wśród deklarujących zakup mieszkania przeważają osoby w wieku od 31 do 40 lat. Osoby do 40-ego roku życia stanowią dwie trzecie poszukujących obecnie własnego "M". Co piąty ankietowany miał ponad 50 lat. Przegląd rynku nieruchomości mieszkaniowych pod kątem kupujących w rozmowie z Agnieszką Grotkowską, Domiporta.pl

Euro kryzys

Porozumienie dzięki któremu Cypr otrzyma 10 mld na ratowanie sektora bankowego może wpędzić ten kraj w długoletnie spowolnienie, uważa Jacek Chwedoruk, zarządzający warszawskim biurem Rothshild. Ma on nadzieję że Cypr nie podzieli losu Grecji, a pójdzie śladem rozwijających się gospodarek republik nadbałtyckich. Jako przykład podaje on Łotwę.

Efekt cypryjski: rośnie wartość bitcoina, internetowej kryptowaluty

Kryzys bankowy na Cyprze doprowadził do wywindowania ceny bitcoina - kryptowaluty, która pozwala na handlowanie na wirtualnych giełdach. Sposób na oszczędzanie widzą w niej m.in. Hiszpanie, a wielu ekonomistów - bańkę finansową. Cena jednego bitcoina w dolarach wzrosła przez ostatni tydzień o połowę.

Operacja NFZ

Operacja Narodowego Funduszu Zdrowia. Zamiast jednej opasłej centrali więcej władzy mają dostać oddziały regionalne. W zamian za to powstanie urząd, który będzie wyceniał świadczenia, ale nie będzie za nie płacił. Dodatkowo NFZ proponuje weryfikacje efektów leczenia i premier dla najlepszych placówek. Jednak zdaniem Romana Walasińskiego prezesa Swissmedu, tak daleko idące rozwiązania mogą sprawić, że minister zdrowia będzie miał zbyt duży wpływ na rynek usług medycznych.

Centrum wyników - Duon

Gazowy Duon wrzucił drugi bieg. Po raz pierwszy w historii notowań na GPW, spółka wypracowała dodatni wynik netto. Ponad 6 mln złotych, rok wcześniej były ponad 3 miliony złotych straty. W prognozie wyników na 2013 grupa Duon zapowiedziała dalsze wzrosty: przychodów o 33% i Ebitda o 29%. Z prezesem Duonu Mariuszem Calińskim rozmawiał Łukasz Kijek.

Centrum wyników

O dwie trzecie skurczył się zysk Infovide Matrix w ubiegłym roku. Konsultingowo-informatyczna spółka zarobiła na czysto trzy miliony sto tysięcy złotych. Cały zysk udało się wypracować w czwartym kwartale. W 2013 rok spółka weszła z portfelem zamówień na poziomie 66 milionów złotych, o osiem milionów mniejszym niż rok wcześniej. O szczegółach wyników spółki rozmawialiśmy z prezesem Infovide-Matrix Borysem Stokalskim.