Najnowsze

Najnowsze

Wartość aktywów finansowych

Wskaźnik dobrobytu spadł we wrześniu o kolejne 0,3 pkt. proc. – spada nieprzerwanie od stycznia 2011 roku. Ze światowych badań wynika, że Polska jest na 35. miejscu jeśli chodzi o wartość aktywów finansowych na mieszkańca i wciąż należy do krajów o niskim stopniu dobrobytu. Statystycznie każdy z nas miał na koniec roku 2011 4150 euro. Jest słabiej niż w rekordowym 2007 roku. Rozmowa z Marią Drozdowicz-Bieć, Biec Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Porządki w aktywach Orbisu

Orbis sprzedaje kolejny zasłużony hotel - tym razem chodzi o Hotel Kasprowy w Zakopanem, za który Orbis ma dostać 52 miliony złotych. Dlaczego spółka go sprzedaje? Spytaliśmy Ireneusza Węgłowskiego, prezesa Orbisu.

Trakcja z kłopotami

Trakcja Tiltra ma nowego prezesa, który swoją działalność na tym stanowisku będzie musiał rozpocząć od rozwiązania istotnego problemu związanego z jednym z podwykonawców na ważnym, realizowanym przez Trakcję kontrakcie.

Przemysł w Europie hamuje

Słabe nastroje w europejskim przemyśle mogą skłonić EBC do cięcia stóp procentowych a to może osłabić euro - uważa Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank Polska.

Produkcja hamuje, spółki pod presją

Produkcja przemysłowa znacznie słabiej od oczekiwań. W sierpniu polski przemysł wyprodukował o 0,5% towarów więcej niż rok wcześniej. Analitycy spodziewali się wzrostu o prawie 2%. Co to oznacza dla polskich spółek? Spytaliśmy Konrada Hernika, prezesa Armatury Kraków.

Polskie Jadło i kłopoty z frankiem

Prezes Polskiego Jadła nie spodziewa się problemów ze spłatą kredytu we frankach, który spółce wypowiedział bank BNP Paribas. Do spłacenia jest blisko milion franków.

Chińska potęga i europejskie kłopoty. Partnerzy czy wrogowie?

W Warszawie spotkają się polscy i zagraniczni eksperci zajmujący się Chinami, aby zrozumieć fenomen chińskiego wzrostu gospodarczego. Warszawska debata zbiega się w czasie z rozpoczętym dziś w Brukseli corocznym szczytem UE-Chiny, który zapewne skupi się na sprawach gospodarczych. Eksperci coraz częściej mówią o wypracowaniu wspólnego stanowiska przez UE wobec rosnącej chińskiej potęgi, ale nie jest to wcale takie łatwe.

Europa łupkami stoi?

Gaz łupkowy może być zbawienny dla europejskiej gospodarki, ale szkodliwy dla środowiska.

Konfliktu ciąg dalszy

Chińskie ministerstwo handlu wzywa Japonię do wzięcia odpowiedzialności za spadek obrotów handlowych między oboma krajami.

Pendolino będzie w przyszłym roku. Na razie tylko testy

Z 20 szybkich pociągów Pendolino, które zamówiło PKP, pierwszy ma trafić na polskie tory w przyszłym roku. Dzięki nowoczesnym pociągom podróżni mogliby dojechać m.in. z Warszawy do Trójmiasta już w ok. dwie i pół godziny. Wszystko jednak zależy od prac przy torach.

Mężczyźni inwestują w kosmetyki. Branża się cieszy

Kosmetyki dla panów są i będą najdynamiczniej rozwijającym się segmentem w branży kosmetycznej. W 2016 r. ich sprzedaż sięgnie 1,65 mld zł - informuje "Puls Biznesu". W ubiegłym roku wartość rynku kosmetyków dla mężczyzn sięgnęła kwoty blisko 1,44 mld zł.

Zakaz eksportu alkoholu? Bruksela czeka na Pragę

Komisja Europejska zaleciła rządowi Republiki Czeskiej wprowadzenie zakazu eksportu mocnych alkoholi w związku z serią zgonów spowodowanych spożyciem alkoholu metylowego - poinformował w środę czeski deputowany do Parlamentu Europejskiego Pavel Poc.

Brat VAT

O skutkach ew. przekroczenia 55% długu dla PKB dla podatku VAT, rozmawiamy z Jerzym Martini z Martini i Wspólnicy.

Biznes na start

Solpeo zwyciężyło w konkursie Global Startup Challenge 2012. O korzyściach, jakie dzięki wygranej osięgnął producent oprogramowania do produkcji gier na przeglądarki mówi prezes Solpeo Tomasz Piwoński.

Spadek pod kontrolą

Jako spadkodawcy mamy prawo powołać wykonawcę testamentu. Jak przekazać firmę, by po rezygnacji z fotela kierowniczego, była ona zarządzana zgodnie z nasza wolą, tłumaczy notariusz, Marta Józefina Kolbusz.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Jarosława Antonika, członka zarządu KBC TFI zyskuje od początku inwestycji 6,5%. Na czym udało mu się zarobić najwięcej, a co przyniosło straty, o tym w rozmowie Jana Niedziałka.

Chudy portfel

Dzisiaj w Chudym Portfelu sprawdzamy jak obniżka stóp procentowych wpłynie na zwiększenie naszej zdolności kredytowej. Pomaga nam Michał Krajkowski, DK Notus

Nowe emisje w IDM

IDM uchwalił emisję obligacji za 50 mln złotych oraz sporą emisję akcji skierowanej do wybranych pracowników spółki. I właśnie ta druga uchwała przed walnym budziła najwięcej kontrowersji. Akcje emitowane będą bez prawa poboru i znacznie poniżej dzisiejszej ceny rynkowej. Gościem TVN CNBC był Grzegorz Leszczyński – prezes DM IDM SA.

Produkcja na hamulcu

Dane GUS o produkcji przemysłowej za sierpień wypały dużo gorzej od oczekiwań. Gość programu Godzina dla Pieniędzy, Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest-Banku mówił, że jeżeli porównamy dynamikę produkcji z sierpnia pierwszą połową tego roku, widać że weszliśmy w silną fazę spowolnienia aktywności w przemyśle. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce pod koniec 2009 roku.

Analitycznie o PEP

Sprzedać akcję po 31,5 zł odpowiadając na trwające jeszcze tydzień wezwanie czy zgodnie z najnowszą rekomendacją trzymać je w portfelu? Kupić do stu procent akcji Polish Energy Partners chce związana z Janem Kulczykiem spółka Polenergia. Najnowsza rekomendacja dla PEP-u wydana przez Dom Maklerski BOŚ ustala jednak cenę docelową na poziomie prawie 33 zł. Co zrobić z tymi akcjami? Czy może dojść do kontr-wezwania? Na te pytania odpowiada Michał Stalmach – analityk DM BOŚ.

Nowe usługi Telemedycyny

Kardiotest – czyli nieinwazyjne badanie które ma uchronić pacjentów przed chorobami serca – czy to rozkręci biznes giełdowej Telemedycyny? Spółka rusza właśnie z nową usługą, która skierowana jest – jak czytamy w oficjalnym komunikacie – do osób z grupy ryzyka zgonu sercowego. Jak duża jest to grupa i ile spółka może zarobić dzięki temu produktowi? Rozmowa z prezesem Telemedycyny Polskiej, Ireneuszem Plazą.

Biofactory na NEWCONNECT

Rynek budowlany i branża meblarska – to główni odbiorcy drewna debiutującej dziś na New Connect spółki Biofactory. Przed debiutem firma pozyskała z emisji akcji stosunkowo niewielką kwotą – niec ponad 600-set tysięcy złotych , ale łącznie z kredytem inwestycyjnym i unijna dotacją może zainwestować w aktywa wytwórcze i zwiększyć stany magazynowe w sumie 3 mln złotych. Rozmowa z wiceprezesem spółki Krzysztofem Olbrychtem.

Property Forum 2012

100 mln euro zamierza zainwestować w projekty deweloperskie w naszym regionie jeden z 10-ęciu największych deweloperów na tym rynku. FUTUREAL interesuje się przede wszystkim projektami handlowymi, biurowymi i mieszkaniowymi w Polsce. Czy to oznacza, że na horyzoncie widać już koniec kryzysu na rynku deweloperskim? Gościem TVN CNBC była Anna Malarczyk, dyrektor zarządzający Futureal Polska.

Wartość brytyjskiej gospodarki

Widzimy pierwsze oznaki ożywienia gospodarczego na wyspach, mówi gość programy Wartość!, Michael Dembiński, Brytyjsko-Polska Izba Handlowa. Mówi również że sporym problemem Banku Anglii jest inflacja, pomimo niskich stóp procentowych.

Wartość produkcji

O słabszych danych GUS o produkcji przemysłowej oraz wartość poszczególnych sezonów dla sektora odzieżowego rozmawiamy z Wojciechem Morawskim, prezesem firmy Atlantic

Pomysły KNF na emeryturę

Polacy za mało oszczędzają na emeryturę, więc KNF chce ich do tego zachęcić – i tworzy pomysł Emerytalnych Kont Oszczędnościowych.

Gdzie po pieniądze na nieruchomość

Które projekty komercyjne i na jakich warunkach mają szansę na bankowe finansowanie? Który bank sfinansuje projekt a który odrzuci wniosek? Spółki sięgają po obligacje, bo rynek bankowy wysycha i tylko najlepsi mogą dostać kredyty. O alternatywnych źródłach finansowania i koszcie pieniądza w najbliższych latach rozmawialiśmy z Anną Oleksy, dyrektorem centrum finansowania nieruchomości komercyjnych Deutsche Bank PBC.

Rovese pod lupą

Polska część biznesu to największy problem grupy Rovese - uważa Sylwia Jaśkiewicz.

Miraculum prognozuje 2013 rok

Banki i firmy faktoringowe nie chcą finansować obrotów Miraculum bo spółka ma za małą płynność - mówi Monika Nowakowska.