Najnowsze

Najnowsze

Emerytura wg IGTE

Rząd nigdy nie zaakceptuje propozycji przedstawionej przez Izbę Towarzystw Emerytalnych - zarzekał się na antenie TVN24 minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem projekt jest "szokujący". Prezesa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych zdziwiła z kolei reakcja wicepremiera ministra finansów. Wojciech Nagel mówił w magazynie Bilans, że obawia się o wysokość wypłacanych świadczeń i o marginalizację systemu OFE i że jest gotowy na dyskusję o propozycjach Izby.

Wakacje z gwarancją

Wycieczki droższe ale bezpieczniejsze? Według projektu ministerstwa finansów, biura podróży będą musiały ubezpieczyć się na kilkakrotnie wyższą sumę niż do tej pory. O szczegółach Dominik Cierpioł.

Inicjatywa Jeremie

Wsparcie dla kredytobiorców na Dolnym Śląsku w ramach inicjatywy Jeremie.

Inicjatywa Jeremie

W jaki sposób wsparcie z inicjatywy Jeremie może wpłynąć na rozwój firmy?

Inicjatywa Jeremie

W jaki sposób przedsiębiorca może ubiegać się o wsparcie w ramach inicjatywy Jeremie?

Inicjatywa Jeremie

Z jakimi formalnościami wiąże się ubieganie o pożyczkę w ramach inicjatywy Jeremie?

Inicjatywa Jeremie

Kredyt z poręczeniem w ramach inicjatywy Jeremie można otrzymać w komercyjnych bankach. Na jakich zasadach?

Inicjatywa Jeremie

W jaki sposób wsparcie z inicjatywy Jeremie może wpłynąć na rozwój biznesu?

Inicjatywa Jeremie

W jaki sposób otrzymać poręczenie do kredytu w ramach programu Jeremie?

Inicjatywa Jeremie

Jacy przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie z programu Jeremie? W jakich regionach Polski poza Dolnym Śląskiem jest ono możliwe?

Centrum wyników - Interferie

Interferie - to spółka, która zależy od KGHM i która oferuje wypoczynek w swoich ośrodkach, między innymi w Świnoujściu, Ustroniu Morskim czy Szklarskiej Porębie.

Centrum wyników - Patentus

We wtorek kurs Patentusa przekroczył na chwilę 2 złote i 40 groszy i był najwyżej od sierpnia 2011-go roku, dziś jest już nieco niżej.

Krótsza sesja na GPW?

Handel akcjami w Warszawie krótszy o pół godziny, a instrumentami pochodnymi o 45 minut. Prezes Giełdy Papierów Wartościowych proponuje skrócenie sesji na próbę, od połowy kwietnia do końca roku. Zlecania mają być przyjmowane od 8:30, kontrakty rusza o 8:45 a handel akcjami o 9:00.

Czekając na OZE

MEW S.A. , czyli biznes, który nie może się doczekać przepisów o odnawialnych źródłach energii. Prawa ciągle nie ma, według ostatnich zapowiedzi rząd ma się zająć częścią tych przepisów w przyszłym tygodniu. Komisja Europejska już chce ukarać Polskę za brak tego prawa - może to być do 50-ciu milionów euro rocznie, o ile zdecyduje tak unijny Trybunał Sprawiedliwości.

Krótsza sesja na GPW?

Handel akcjami w Warszawie krótszy o pół godziny, a instrumentami pochodnymi o 45 minut. Prezes Giełdy Papierów Wartościowych proponuje skrócenie sesji na próbę, od połowy kwietnia do końca roku.

Centrum wyników

Zakończył się sezon publikacji wyników za IV kwartał na GPW. Spółki z Wig20 pokazały w większości gorsze wyniki od ubiegłorocznych. Najgorzej wypadła budowlanka i deweloperzy. Kto pozytywnie wyróżnił się w tym kwartale, o to pytaliśmy Błażeja Bogdziewicza, wiceprezesa Caspar AM.

Wycieczka z gwarancją

Ministerstwo Finansów proponuje zwiększenie gwarancji ubezpieczeniowych biur turystycznych. Może to znacząco zwiększyć składkę ubezpieczeniową. Jak ten fakt może wpłynąć na warunki prowadzenia biznesu, w rozmowie z Markiem Kamieńskim, wiceprezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych.

Odwilż na rynku nieruchomości

Jak na razie ceny nieruchomości z miesiąca na miesiąc, z roku na rok idą w dół. W tym roku trudno oczekiwać odwrócenia tego trendu, ale za rok ma być inaczej przekonuje Bartosz Turek z Home Broker.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Piotra Sawali z W Inwestments zyskuje 23,53%.W IV rozdaniu zarabia on 1,02%. Zarządzający dołączył do cyklu „MwP” wiosną 2012 roku. Portfel w ponad połowie składa się z akcji. Najsłabiej spośród nich radzi sobie Nokia. Jakie są propozycje inwestycyjne na następne 2 miesiące, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Krótsza sesja na GPW

Handel akcjami w Warszawie krótszy o pół godziny, a instrumentami pochodnymi o 45 minut.

Operacja NFZ

Każdy z nas z zarobionej pensji oddaje co miesiąc własne pieniadze na służbę zdrowia. Ale jak przynzał na anszej antenie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, samo ministerstwo zdrowia nie wie, jak powstaje wycena świadczeń medycznych, za które płaci NFZ. Atmosferę ma oczyścić nowy urząd ubezpieczeń zdrowotnych, który ma powstać w miejsce centrali NFZ i przejąć wycenę świadczeń, nie będąc płatnikiem. Dr Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie mówił, że służba zdrowia czeka na zmiany w tym zakresie od dawna.

IPF na GPW

International Personal Finance, spółka-matka Providenta, zadebiutowała na GPW. Provident zarabia na udzielaniu pożyczek, z wysoką, sięgającą nawet 100% rzeczywistą roczną stopą oprocentowania. Sama spółka finansuje się z kredytów bankowych i rynku długu, płacąc około 4,5%. Członek zarządu Provident Polska tłumaczy, że firma ponosi wysokie koszty ryzyka.

Centrum wyników - Seko

Seko zarabia na świętach. Spółka zajmująca się przetwórstwem rybnym zarobiła na czysto ponad dwa miliony złotych podczas Bożego Narodzenia. Jak zapowiada prezes spółki Kazimierz Kustra - Wielkanoc może przynieść podobne zyski.

Centrum wyników - ZPC Otmuchów

Na razie filarem polskiego handlu żywnością jest Biedronka - uważa Bernard Węgierek prezes ZPC Otmuchów - producenta słodyczy. Jednak jego zdaniem na w polskim handlu dojdzie niedługo do takich zmian, jak na zachodzie Europy, czyli do powstawania specjalistycznych sklepów

Inwestycja w złoto

Problemy Cypru pomagają Mennicy Wrocławskiej. Chociaż jak wynika z danych funduszu BlackRock od początku roku cena złota spadła o 4% a w samym tylko lutym z instrumentów inwestycyjnych opartych na tym kruszcu odpłynęło pięć miliardów sześćset milionów dolarów. Jednak jak mówi wiceprezes Mennicy Wrocławskiej - przed oddziałami spółki ustawiają się kolejki. Jak tłumaczy Piotr Wojda - spadek dotyczy przede wszystkim handlu kontraktami terminowymi a nie prawdziwym złotem.

Większe koszty biur podróży

Nowe biuro turystyczne, które będzie chciało oferować wycieczki z przelotem, będzie musiało ubezpieczyć się na 250 tys. euro.

Cypr a sprawa polska. Czy Polakom też to grozi?

Wielu Polaków, patrząc na to, co dzieje się na Cyprze, zadaje sobie pytanie, czy my także powinniśmy się obawiać? Takiego krachu finansów raczej nie. Ale ta kryzysowa sytuacja ujawniła - niebezpieczny dla wszystkich w Unii - precedens. Po raz pierwszy - w obliczu bankructwa kraju - spróbowano sięgnąć do prywatnych oszczędności. A to, jak przyznają eksperci, podważyło zaufanie do banków i instytucji finansowych, także w Polsce.

Banki będą mogły upadać?

To może być koniec zjawiska "prywatyzacji zysków i nacjonalizacji strat" w sektorze bankowym. Komisja Europejska przyznała, że trwają prace nad regulacjami, które mają pozwolić na obciążenie posiadaczy depozytów powyżej 100 tys. euro kosztami pomocy dla banków. Dzień wcześniej szef Eurogrupy Joeren Dijselbloem wystraszył rynki sugerując, że rozwiązanie ws. pomocy dla Cypru należy traktować jako model także dla innych państw. Czy oznacza to rewolucję w europejskim sektorze bankowym?