Najnowsze

Najnowsze

Fundamentalna szkoła zarabiania

Jak ważne są wskaźniki rentowności? Stanowią one bardzo szeroką grupę mierników oceniających zdolności przedsiębiorstwa do generowania zysków. Niewątpliwą zaletą wykorzystywania wskaźników rentowności jest prostota ich interpretacji. Możemy posługiwać się również analizą wskaźnika rentowności sprzedaży, aktywów , kapitału własnego. Rozmowa z Michałem Pachowskim z Wydziału Zarządzania UW.

CeBIT 2013

10 milionów euro inwestycji w chmurę obliczeniową. Tyle w ostatnich miesiącach zainwestował krakowski Comarch na rynku niemieckim.

Biznes zza kierownicy

Na tegorocznych targach motoryzacyjnych w Genewie prócz premier nowych modeli samochodów sporo miejsca poświęca się restrukturyzacji w wielu światowych koncernach motoryzacyjnych. Zdaniem Szymona Sołtysika, redaktora naczelnego Top Gear Polska, producenci wierzą, że 2013 może być ostatnim spadkowym rokiem dla motoryzacji. Restrukturyzacje mogą jednak być dla pracowników odczuwalne.

Netia kupuje

Inwestorzy zadowoleni z transakcji Netii. Spółka zyskuje po informacji o zakupie od UPC Polska część infrastruktury dawnej telewizji kablowej Aster. Prezes Netii Mirosław Godlewski mówi TVN CNBC, że zakup da Netii dostęp do 450 tys. mieszkań w Warszawie i Krakowie. Spółka przejmuje jednak wyłącznie infrastrukturę bez klientów - chce bowiem świadczyć usługi biznesowe. Według prezesa Godlewskiego poziom zapotrzebowania na przesył danych powoduje, że infrastruktura stacjonarna znów zyskuje przewagę nad mobilną.

Centrum wyników

Drążą wyrobiska górnicze, produkują maszyny górnicze i naprawiają je – na tym zarabia firma Bumech. W 2012 roku wydrążyli zysk netto o 10% niższy niż w 2011 roku. Przychody w tym samym czasie jednak wzrosły. To oznacza, że z każdej wypracowanej złotówki przychodów spółka wyciskała mniej zysku. Cel na ten rok to zwiększenie przychodów nawet o jedną trzecią. Naszym gościem był Zygmunt Kosmała, prezes Bumechu.

Centrum wyników

Integer przyspiesza ekspansję zagraniczną, by mocniej uciec konkurencji na rynku paczkomatów - Google i Amazonowi. Prezes Rafał Brzoska nie wyklucza ponadto, że któraś z wielkich amerykańskich spółek może przejąć w przyszłości jedną z firm należących Integera. Z prezesem Brzoską rozmawialiśmy także o wynikach Integera.

Z NC na główny parkiet

Biotechnologiczny Mabion przeprowadza się z NewConnect na rynek główny. Przy okazji debiutu na rynku głównym spółka zamierza pozyskać 38,4 miliona złotych, które wyda na badania kliniczne dwóch leków onkologicznych: MabionCD20 – służącego do leczenia nowotworów krwi i reumatoidalnego zapalenia stawów czy MabionHER2 – przeznaczonego do terapii raka piersi. Pieniądze z emisji mają pójść także na budowę kompleksu naukowo-przemysłowego biotechnologii medycznej w Łodzi. Naszym gościem był Maciej Wieczorek, prezes Mabionu.

Przed decyzją RPP

Piątej w cyklu obniżki stóp procentowych spodziewa się w tym tygodniu większość ekonomistów ankietowanych przez TVN CNBC.

Państwowa administracja lekko się odchudza

Kryzys być może okaże się najlepszym sposobem na odchudzenie administracji. W 2012 r. w ministerstwach i urzędach centralnych zatrudnienie zmniejszyło się o 900 osób - wynika z danych zebranych przez "Rzeczpospolitą". Urzędy podatkowe są szczuplejsze o ponad 700 osób, a drogowa dyrekcja o 170.

Janukowycz i Putin o gazie. Bez przełomu

Prezydenci Rosji i Ukrainy - Władimir Putin i Wiktor Janukowycz - zakończyli w poniedziałek rozmowy, które jednak, wbrew oczekiwaniom Ukrainy, nie przyniosły przełomu w sprawie cen gazu.

Pomoc dla Cypru już w marcu? Euroland ustalił kalendarz

Z nowym rządem na Cyprze jesteśmy przekonani, że możliwe jest szybkie sfinalizowanie porozumienia ws. pomocy - oświadczył szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Możliwe jest też wydłużenie spłaty pożyczek dla Irlandii i Portugalii.

Polityka i pieniądze

Co najmniej cztery działające na polskim rynku banki rozważają wycofanie się z Polski- powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło na konferencji prasowej.

Made in Japan

Będzie japońskie luzowanie polityki monetarnej. Nominowany na szefa japońskiego banku centralnego Haruhiko Kuroda, zapowiada, że zrobi wszystkiego co w jego mocy, aby walczyć z deflacją, celem jest inflacja na poziomie 2%.

Gwarancje dla małego biznesu

Małe firmy będą mogły się starać o kredyty z rządową gwarancją. BGK podpisał dziś z pięcioma bankami komercyjnymi umowy w sprawie gwarancji dla kredytów małych i średnich firm. Rozmowa z Haliną Wiśniewską, dyr. zarządzającą w BGK.

Stawki na jedzenie

Dziwny VAT na różne produkty spożywcze. Jak rozróżnić pozornie podobne dania, na które obwiązują inne stawki podatkowe, tłumaczy Agata Rutkowska, menedżer w Accreo Taxand.

Akcje pracownicze

Opodatkowanie akcji pracowniczych w momencie ich zbycia. Rozmowa z Grzegorzem Grochowiną, doradcą podatkowym w KPMG.

Centrum wyników - PKO BP

Ile będzie zarabiał dzięki odsetkom największy polski bank w kolejnym roku? Jakie są największe ryzyka przed liderem rynku? Dziś PKO BP opublikował raport z wynikami za zeszły rok.

Wsparcie dla małych firm

Tanie gwarancje bankowe dla małych i średnich firm. Od połowy marca ma ruszyć program De mini mis – umożliwiający uzyskanie gwarancji do 60-ciu procent wartości inwestycji na łączną kwotę do 3,5 milionów złotych.

Czy warto przyjąć euro?

W czasie debaty organizowanej przez NBP i Ministerstwo Finansów prawie żaden z ekonomistów nie kwestionował celowości przystąpienia do strefy euro, a zatem nie padało pytanie "czy". Dyskusja dotyczyła głównie kwestii "jak". Prof. Robert Gwiazdowski uważa, parafrazując tytuł dzieła A. Smitha, że "źródłem bogactwa narodów nie jest kolor papieru, który jest legalnym środkiem płatniczym, lecz praca". I dodaje, że dużo większym, prorozwojowym impulsem dla gospodarki byłoby ograniczenie kosztów pracy i redukcja innych barier dla rozwoju przedsiębiorczości. Podobnie jak uczestnicy debaty uważa, że nawet jeśli Polska ostatecznie nie przyjmie wspólnej waluty, to opłaca się spełnić kryteria konwergencji. To dlatego, że gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna, elastyczna, a zatem - zdolna do szybszego rozwoju.

Otwierają się drzwi do kredytów na 50 mld zł

- Bezprecedensowy w historii transformacji gospodarczej w Polsce - tak o rządowym programie wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw mówi Dariusz Daniluk, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Dziś instytucja przez niego kierowana podpisała z bankami pierwsze umowy, w ramach których, BGK będzie udzielał im gwarancji na zabezpieczenie spłaty kredytów obrotowych.

Co wspiera Midasa?

O 35 procent poszedł w górę od początku roku kurs telekomunikacyjnego Midasa. Inwestorom mogła się spodobać ceną jaką za częstotliwości służące do transferu danych w technologii LTE zaoferowali przyszli konkurenci Midasa podczas niedawnego przetargu przeprowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Nowa inwestycja MCI

MCI kupuje kolejny biznes internetowy w Niemczech. Stawia na sprzedaż artykułów dla dzieci.

Centrum wyników - Polmed

Przychody rosną o ponad 40-ści procent ale nowe przychodnie obciążają jeszcze wyniki. Polmed po czterech kwartałach ze stratą netto na poziomie podobnym jak rok wcześniej.

Inwestycje 2013

Szukamy atrakcyjnych kierunków inwestycji. Marzec jest dobry dla inwestorów, a jak mogą się przedstawiać kolejne miesiące roku? W co inwestować by mieć zyski? Pomaga nam Piotr Grzybczak, dyrektor BGŻ Optima.

Co z dalej z OFE?

Obecnie działa 14 Otwartych Funduszy Emerytalnych. Na koniec 2012 roku członkami było prawie 16 mln osób. Co stanie się z OFE do czasu przyjęcia euro? Uczestnicy debaty o euro w tym minister finansów Jacek Rostowski mówią o konieczności obniżania długu do PKB – by po wejściu do strefy euro móc pozwolić sobie na budowanie konkurencyjności gospodarki przez finansowanie inwestycji. I dodają, że likwidacja OFE „obcięłaby” teraz dług do 37%. Więcej w rozmowie z Tomaszem Bańkowskim, Pekao Pioneer PTE.

RPP w akcji

Bardziej prawdopodobna wydaje się decyzja o dalszym obniżaniu poziomu stóp procentowych przez RPP, uważa Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale. Dodaje on że pole do obniżek nie jest już zbyt duże. Jego zdaniem nie ma wśród członków Rady wielu zwolenników ciecia stóp poniżej poziomu 3,5%.

Zwolnienia grupowe

Jak wycenić spółki podlegające restrukturyzacji? Czy warto w nie inwestować? Na jakie aspekty restrukturyzacji zwrócić uwagę? Pytamy o to Adama Łukojcia, zarządzającego Skarbiec TFI.