Najnowsze

Najnowsze

Europejska gospodarka spowalnia, ale prof. Maria Drozdowicz-Bieć z BIEC nie spodziewa się recesji. Jej zdaniem bezrobocie w Polsce wzrośnie późną jesienią do 12 proc.

Śnieżka zarobiła w I półroczu 16,5 mln zł netto. To spadek o 18,3 proc. rok do roku. Ponad 15 proc. udziału w sprzedaży wygenerowała Śnieżka Ukraina. Rozmowa z Witoldem Wasko, wieceprezesem Śnieżki.

W trudnych czasach od akcji bezpieczniejsze papiery dłużne. Jak szukać inwestycyjnych perełek? Rynek obligacji oczami zarządzającego funduszami dłużnymi Arka, Witolda Garstki.

Ipopema Securities, spółka z sektora finansowego, zwiększa udziały w rynku, który ma kłopoty. Czy nerwowość na rynkach można przekuć w zyski? Między innymi o tym w Rynkach Dnia mówił wiceprezes spółki, Stanisław Waczkowski.

Czy Niemcy będą mieli dość determinacji, by forsować plan ratowania Grecji, gdy kolejni europejscy partnerzy żądają dodatkowych zabezpieczeń pożyczki dla Aten? Czy Niemcy dopuszczą do wykluczenia Grecji ze strefy euro? A może same z niej wystąpią? O tym w programie 90 Minut mówił dr Andrzej Byrt, prezes MTP, były ambasador RP w Niemczech.

Jakie będą kolejne ruchy Azotów Tarnów? Czy po serii przejęć, teraz spółka sięgnie po Spolan? Rozmowa z Jerzym Marciniakiem, prezesem spółki Azoty Tarnów.

Zaskakująco słabe dane o sprzedaży detalicznej. W lipcu sprzedaż wyniosła 8,2 procent - to o ponad 2 punkty procentowe gorzej niż oczekiwano. To wina złej pogody w lipcu mówi ekonomista Pekao SA. Andrzej Halesiak dodaje, że to słaba sprzedaż towarów chłodzących, czyli napojów, piwa i lodów obniżyła wskaźnik.

Spowolnienie w polskich firmach. Kończy się okres wakacyjny, czyli okres prac sezonowych. Jakie branże będą teraz zatrudniać, a jakie zwalniać? Rozmowa z Markiem Wróblem, ekspertem Hays Poland i Grażyną Chmielowską, dyr. sprzedaży Addeco.

Podczas EURO 2012 w miastach, w których będą rozgrywać się mecze, uruchomione zostaną tzw. Strefy Kibica. Dla małych i średnich przedsiębiorców z branży gastronomicznej to szansa na zarobek. Rozmowa z Magdaleną Okulowską, z-cą dyr. Biura Euro 2012 i Katarzyną Parysek, kierownikiem zespołu Euro 2012 ds. stref kibica.

PGNiG za około 2 mld 960 mln zł kupi Vattenfall Heat Poland - czyli warszawski majątek szwedzkiego koncernu - w tym m.in. elektrownię Siekierki. Ostateczna cena będzie zależeć od daty zamknięcia transakcji. Spółka chce też wybudować w Warszawie co najmniej jedną dużą elektrociepłownię opalaną gazem. Rozmowa z Krzysztofem Zawadzkim, wiceprezesem spółki Tauron.

Europejskie gospodarki hamują, w Polsce GUS podaje słabsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej. Jakie strategie przyjmują firmy by przetrwać okres gorszej koniunktury? Rozmowa z Marcinem Rosatim, członkiem zarządu Media Saturn Holding i Tomaszem Styrną, wiceprezesem Krakowskiego Kredensu.

Dane o sprzedaży detalicznej w lipcu rozczarowały rynek. Urosła bowiem o 8,2% w skali roku. Ekonomiści spodziewali się 10,5%. Zdaniem prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renaty Juszkiewcz z powodu deszczowego lata spowolnienie było oczekiwane.

Najnowsze dane GUS o polskim handlu i bezrobociu nie napawają optymizmem. Tymczasem polski producent obuwia, Gino Rossi na sprzedaż nie narzeka. Prezes spółki, Witold Jesionowski mówił na antenie TVN CNBC, że ruch w butikach jest spory, szczególnie na Pomorzu.

Zdecydowanie lepsze od oczekiwań dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku ze Stanów Zjednoczonych poprawiły nastroje na rynkach. Europejskie giełdy zaczęły po nich dość mocno rosnąc mimo kiepskiego wyniku indeksu zaufania niemieckiego biznesu. Niestety na polskiej giełdzie entuzjazm trwał tylko chwilę, ale i tak pozwolił zakończyć zniżkową sesję na plusie.

Mamy szansę stać się prawdziwym tygrysem gospodarczym. - Spośród 24 przebadanych krajów Polska ma największe rezerwy, które mogą łatwo pobudzić polską gospodarkę - wynika z badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), które cytuje "Puls Biznesu". Z dokumentu wynika, że złagodzenie przepisów podniosłoby polski PKB o 14 proc. w ciągu dekady.

Handel ostro hamuje, bezrobocie nieco większe niż oczekiwano. Rynek rozczarowany danymi z Polski. Według prof. Mariana Nogi, byłego członka Rady Polityki Pieniężnej, te odczyty to zwiastun spowolnienia w 3 kwartale.

Dni M. Kaddafiego są już policzone. Rebelianci przejmują kontrolę w Trypolisie, samego dyktatora jednak nie udaje się schwytać. W dobie kryzysu zadłużeniowego w strefie euro, powstaje pytanie czy kraje UE będą w stanie znaleźć fundusze na pomoc dla Libijczyków. Rozmowa z dr Joanna Modrzejewską z SGH.

Rynek wycenił już rozpoczęcie QE3. Dotyczy to głównie rynku obligacji, a słabe dane przestały przeszkadzać mówi Sebastian Siejko, dyrektor zarządzający Wood & Company. Dodaje, że z wypowiedzi przedstawicieli FED wynika, że 3. część programu jest przesądzona.

Vattenfall sprzedaje aktywa. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przejmuje ciepłowniczą część spółki - Vattenfall Heat Poland, Tauron - elektroenergetyczną czyli Górnośląski Zakład Energetyczny. Rozmowa z Pawłem Puchalskim, DM BZ WBK.

Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku, a mdm wzrosła o 0,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik gorszy od prognoz, które mówiły o rocznym wzroście średnio na na poziomie 10,5 proc. Jako powód słabego wyniku ekonomiści podają m.in. drogiego franka.

Wśród europejskich przedsiębiorców zapanował strach o przyszłość gospodarki. Indeksy badające nastroje panujące w biznesie spadły poniżej oczekiwań. Dobrze trzyma się tylko niemiecki przemysł, ale czy to wystarczy na uratowanie Europy przed recesją? Rozmowa z Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Bank Polska.

Niemcy i Francja zaproponowały utworzenie rządu gospodarczego w strefie euro, na razie odrzucono natomiast koncepcję euroobligacji. Nie ma też planów powiększenia Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. Są również pomysły na uratowanie Grecji. Czy uda się je zrealizować mówi prof. Krzysztof Rybińśki, rektor Uczelni Vistula, były wiceprezes NBP.

Niemieccy przedsiębiorcy boją sie o własną przyszłość. Indeks instytutu ZEW badający nastroje w biznesie spadał do poziomu -37,6 punktu. Oczekiwano odczytu na poziomie -25 punktów. Zdaniem głównego ekonomisty Banku Ochrony Środowiska Łukasza Tarnawy należy być przygotowanym na stopniowe wyhamowywanie gospodarki. Podkreśla, że nadal w dobrej kondycji jest niemiecki przemysł za to usługi słabną mocniej niż przewidywano.

Agencja ratingowa Moody's obniżyła w środę wiarygodność kredytową Japonii. Rating został ścięty z Aa2 na Aa3. W przypadku Kraju Kwitnącej Wiśni taka decyzja może się paradoksalnie przysłużyć jego gospodarce.

Od piątku drzwi do kantorów dla klientów zadłużonych we frankach i euro stają otworem. Dzięki nowelizacji prawa bankowego mogą oni bez dodatkowych opłat samodzielnie spłacać raty swoich kredytów, co ma dać oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Od niedawna zaczęły się pojawiać doniesienia, że franka może w kantorach po prostu zabraknąć. Sprawdziliśmy, gdzie może być kłopot z zakupem waluty.

Prezydent Bronisław Komorowski zawetował ustawę o nasiennictwie zawierającej przepisy dotyczące GMO. Jak tłumaczył, wbrew swojemu celowi, nie dostosowuje ona polskiego prawa do unijnego. - Prawo niezgodne z unijnym nie może być procedowane - mówił.

Gdzie można jeszcze zarobić na rynku surowców? Ropa pod presją wydarzeń w Libii, według Wojciecha Kowalskiego z Domu Maklerskiego Efix sukces sił antyreżimowych w Libii może przełożyć się też na korektę ceny złota, które w ostatnich tygodniach bije kolejne rekordy. A ta gorączka złota wpływa też na wzrost cen srebra.

Czy ewentualne bankructwo Grecji rozwiąże problem zadłużenia w strefie euro? Bundesbank kwestionuje legalność decyzji o bailoutach, niemiecki sąd konstytucyjny decyzję w tej sprawie ogłosi 7 września. O przyszłości Grecji i całej strefy euro rozmawiamy z Cezarym Chrapkiem, ekonomistą Citi Handlowego.

Odczarowujemy stawkę Polonia. Błażej Wajszczuk jest w zarządzie ACI Polska, które wraz z NBP ustaliło indeks Polonia. ZApytamy, jak skorzystać z tego indeksu przy naszych inwestycjach.