Najnowsze

Najnowsze

GM zamknie jedną fabrykę. Co z Gliwicami?

Amerykański gigant motoryzacyjny General Motors rozważa zamknięcie jednej lub więcej fabryk w Europie. Temat jest w tej chwili przedmiotem negocjacji kierownictwa firmy ze związkami zawodowymi zakładów Opel-Vauxhall - poinformował rzecznik przedsiębiorstwa.

Grecki rząd już wie jak walczyć z recesją

W obliczu recesji, która będzie większa niż zakładano, rząd Grecji przyspieszy procesy prywatyzacyjne i zainwestuje w wielkie projekty infrastrukturalne - ogłosił minister gospodarki Kostis Chatzidakis. Mają one pomóc obniżyć wysokie bezrobocie.

Wkrótce ruszy zwrot 200 mln zł

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że jest gotowa na przyjmowanie wniosków o wypłatę pieniędzy od firm poszkodowanych przy budowie autostrad. Czeka tylko na wejście w życie odpowiednich przepisów. Według szacunków na wypłaty będzie potrzebne ok. 200 mln zł.

PZU w cenie

Akcje PZU od początku czerwca podrożały o ponad 20%, były to jedne z najlepszych akcji na warszawskiej giełdzie w lipcu.

Spłacać kredyt walutowy w walucie

Posiadacze kredytów w Euro mogą spłacać swoje zadłużenie właśnie tą walutą. Sprzyjać może niski kurs Euro do Złotego. O ile EBC musiałby obniżyć stopy procentowe, żebyśmy zaoszczędzili na racie tyle, co dzięki płaceniu własną walutą? O kredytach walutowych mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.

Uwaga, spowolnienie!

Podobno na końcu tunelu w którym jest Europa widać jakieś światełko. Choć nie do końca wiadomo jeszcze co ono oznacza. Na pewno widać coraz wyraźniej, że spowolnienie zawitało do nas. A to oznacza, że przez najbliższe miesiące o pracę może być tylko trudniej.

Po decyzji EBC

Jakie wiadomości najważniejsze dla rynku płyną z decyzji Europejskiego Banku Centralnego? Jak wpłynie to na giełdy i rynek walutowy? Komentarza do decyzji EBC udziela Dariusz Winek, Główny Ekonomista Banku BGŻ.

Inwestować w Euro

Szukamy bezpiecznych inwestycji dla naszych oszczędności zgromadzonych w euro. Czy lepiej wybrać fundusze pieniężne, lokaty, polskie obligacje denominowane w euro. Można je kupić w bankach lub funduszach, jednakże próg wejścia jest rzędu kilkuset tys. euro. Rozmowa z Andrzejem Czarneckim, Zarządzającym Funduszami Union Investment TFI.

Wyniki Kraft Foods

Kraft Foods 2 lata temu przejął Cadbury i stara się zrealizować korzyści z tej transakcji. Równocześnie, ceny kawy i kakao spadły w ciągu roku o ponad 20%.

Chemiczna fuzja

Jaką wartość dodaną przyniesie planowana fuzja Azotów Tarnów i Puław?

Wycena EUR/USD

Jakie są perspektywy i docelowe poziomy na parze EUR/USD wobec oczekiwanych działań EBC i Fed?

Euro kryzys

Co jeszcze może zrobić EBC, aby przeciwdziałać pogłębieniu kryzysu w strefie euro?

Będą "niestandardowe działania". Spadki na giełdach

Po wystąpieniu szefa Europejskiego Banku Centralnego indeksy europejskich giełd zanotowały spadki. Mario Draghi zapowiedział, że bank opracuje mechanizm, który pozwoli podejmować "niestandardowe działania polityki monetarnej" aby złagodzić napięcie na rynkach finansowych. Inwestorzy spodziewali się jednak, że Draghi przedstawi konkretny program wykupu obligacji najbardziej zadłużonych krajów, czyli Hiszpanii i Włoch.

Plany inwestycyjne Tauronu

Strategia rozwoju spółki energetycznej Tauron jest uzależniona od tego jak się kształtuje popyt na energię na rynku.

Plany inwestycyjne Enei

Współpraca kilku firm przy budowie elektrowni atomowej to racjonalny pomysł - mówi prezes Enei Maciej Owczarek. Jego zdaniem w projekcie powinien też wziąć udział inwestor z zagranicy, który ma doświadczenie techniczne. Prezes powiedział także, że umowa w sprawie budowy nowego bloku elektrowni w Kozienicach powinna zostać podpisana w ciągu kilku tygodni.

Branża budowlana pod presją

Po informacjach o upadłości PBG i Hydrobudowy, a także o problemach Polimeksu-Mostostalu widać było wzrost zatorów płatniczych w branży budowlanej - mówi prezes Herkulesa, Grzegorz Żółcik. Dodaje, że sytuacja z płatnościami na rynku już się ustabilizowała, chociaż daleka jest od zadowalającej.

Płatności do Trybunału

Prezydent podpisał ustawę o płatnościach dla podwykonawców, ale część zapisów skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

Niebo po OLT

Weszli na polskie niebo jak burza i równie szybko ucichli, a z nimi zniknęły nadzieje na to że uda się latać po Polsce, za półdarmo. Choć pewnie długo nie zniknie rozbudzony już na dobre apetyt na latanie. Czy znajdą się tacy którzy będą go próbowali zaspokoić i ile będą próbowali na tym zarobić - czyli lotniczo cenowy krajobraz po OLT - Dominik Cierpioł.

Czarterowy problem

Zamiast wakacyjnego odlotu – wakacyjny horror. Upadek OLT, tego drugiego OLT – od wakacyjnych czarterów to wojna nerwów dla wielu polskich turystów. I wojna z czasem biur podróży szukających w pośpiechu nowego środka transportu. W turystyce jak na froncie a do tego z boku niespodziewanie kolejne uderzenie – spory kawałek krwiobiegu elektronicznego pieniądze w turystyce zamrożony przez operatora płatności eService. O nielotach i zablokowanych płatnościach Dominik Cierpioł.

Banki centralne w akcji

Amerykańska Rezerwa Federalna pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,25%. Kolejny raz wskazała koniec 2014 roku jako moment ewentualnej zmiany stóp - niektórzy liczyli, że wydłużyli ten okres np. do końca 2015. Decyzję Fed komentował nasz gość Rafał Benecki, główny ekonomista ING BSK.

Polityka migracyjna

Dostosowanie polityki migracyjnej do priorytetów rynku pracy - to jedna z głównych tez w przyjętym właśnie przez rząd dokumencie „Polityka migracyjna Polski – stan obecny i postulowane działania”. O polityce migracyjnej rozmawialiśmy z dr Kingą Wysieńską z Instytutu Spraw Publicznych.

Banki centralne w akcji

Amerykańska Rezerwa Federalna pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,25%. Kolejny raz wskazała koniec 2014 roku jako moment ewentualnej zmiany stóp - niektórzy liczyli, że wydłużyli ten okres np. do końca 2015. O decyzji Fed rozmawialiśmy z Maciejem Krzakiem, głównym ekonomistą CASE.

Amber Gold kupił Finroyal

Według dokumentów, do których dotarli reporterzy programu TVN UWAGA!, 27 lipca w brytyjskim Rejestrze Firm została ujawniona transakcja przeprowadzona pomiędzy Andrzejem K. – jedynym wspólnikiem FRL Capital Limited i jednocześnie jej dyrektorem a Amber Gold. Z nowego wpisu w brytyjskim Rejestrze Firm wynika, że gdańska spółka Amber Gold sp. z o.o. odkupiła od dotychczasowego dyrektora Finoryal 30.188 udziałów w firmie, która dotychczas należała w 100 proc. do niego. Amber Gold i Finroyal zostały wpisane przez Komisję Nadzoru Finansowego na listę ostrzeżeń publicznych. Nadzór podejrzewa, że mogą one prowadzić działalność bankową bez wymaganej licencji. Naszym gościem był dziennikarz TVN UWAGA! Szymon Jadczak.

Dopłaty do kolektorów

Jest dodatkowa pula środków przyznawana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O dopłatach dla zwolenników ekologicznej energii mówi Paweł Bartoszewski, NFOŚIGW.

Chargeback czy polisa?

Agenci rozliczeniowi porozumieli się z Urzędem Marszałkowskim ws. wymiany informacji o osobach, które występują o charge back lub odszkodowanie. Przy chargebacku czeka się trzy razy krócej na zwrot pieniędzy, ale agenci rozliczeniowi boją się roszczeń i zamrażają transakcje z biurami podróży. Mówi o tym Andrzej Bućko, prawnik Federacji Konsumentów