Najnowsze

Najnowsze

PGNiG poszuka łupków na Pomorzu

W sierpniu PGNiG powinno rozpocząć wiercenia poziome w poszukiwaniu gazu łupkowego w pobliżu miejscowości Lubocino na Pomorzu - powiedziała dziennikarzom prezes spółki Grażyna Piotrowska-Oliwa. Spółka finalizuje umowy z innymi firmami w sprawie wspólnego prowadzenia odwiertów.

Produkcja przemysłowa w maju mocno zaskoczyła

Produkcja przemysłowa w maju była wyższa o 4,6 proc. w porównaniu do maja 2011 roku i o 4,5 procent wyższa w porównaniu z kwietniem - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To duże lepsze dane niż prognozowali ekonomiści. Pozytywnie zaskoczyła też budowlanka.

Kara za pożyczkę

Kara nakładana przez urzędy skarbowe za brak zapłaty podatku od pożyczki po terminie przedawnienia, jest zgodna z konstytucją - orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny. Rozmowa z mec. Mariuszem Krawczykiem, radcą prawnym w Ożóg i Wspólnicy.

Polsko-amerykański szczyt gospodarczy

Wykorzystanie potencjału gospodarki kreatywnej wymaga większej innowacyjności, badań i rozwoju, współpracy akademicko-biznesowej, oraz e-administracji. Jaki jest sposób na innowacje także w mniejszych firmach, tumaczy Jacek Murawski, dyr. generalny Microsoft Poland.

Akcja deregulacja

O egzaminach na taksówkarza mają w rezultacie decydować gminy. Przeciwko uwolnieniu dostępu do zawodu protestują notariusze. Jakimi ustępstwami zakończy się akcja deregulacja? Rozmowa z Jarosławem Bełdowskim z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Produkcja przemysłowa w maju

To, co najbardziej rosło w kwietniu, to produkcja maszyn i urządzeń, a także wyrobów z metali. Jak firma produkująca wózki przemysłowe ocenia kondycję poszczególnych branż, pytamy Piotra Wąsika, prezesa firmy Wamech.

Netia skupuje akcje

Zarząd Netii zatwierdził trzeci etap odkupu akcji własnych, w którym planuje skup do 2,5 procent kapitału zakładowego. Zarząd Netii podtrzymuje, że rozważa wprowadzenie długoterminowej polityki dywidendowej od 2013 roku. Na ten temat mówi nasz gość - Paweł Puchalski.

Zarabiać na rynku pracy

Przeciętne wynagrodzenie w maju wzrosło o 3,8% rok do roku wobec wzrostu o 3,4% rok do roku w kwietniu. Pouwzględnieniu inflacji, realne wynagrodzenia wzrosły o 0,2% rok do roku wobec spadku o 0,6% rok do roku w kwietniu. Presja płacowa jednak pojawia się coraz głośniej w różnych sektorach. Czy przedsiębiorcy mogą teraz czuć się komfortowo na rynku pracy i jak taką okazję może wykorzystać Work Service. Gościem TVN CNBC jest Tomasz Hanczarek.

Euro kryzys

Polskie obligacje noym "safe haven"? Od początku tygodnia rentowność m.in. hiszpańskich i włoskich obligacji rosną - polskie są stabilne, a nawet tanieją. Dodatkowo PIMCO twierdzi, że na niemieckim rynku jest już bańka spekulacyjna. Jakie to stwarza szanse inwestycyjne. Naszym gościem jest Piotr Chwiejczak.

Budowlanka się sypie

Na ile poważne problemy z płynnością ma Polimex-Mostostal? Czy ma inne wyjście niż sprzedawanie aktywów? Naszym gościem jest Maria Mickiewicz.

Przecena Rovese

Przecena akcji Rovese po braku szczegółowych informacji ze strony spółki na temat zapowiedzianych przejęć firm należących do Michała Sołowowa. Chodzi tu o umowy dotyczące nabycia angielskiej firmy Pilkington's Manufacturing za 6 mln zł, niemieckiej Meissen Keramik za 87 mln zł, rosyjskich Syzranska Keramika i Pilkington's East za łączną kwotę 284 mln zł oraz rosyjskiego Opoczno Rus za 147 mln zł. Naszym gościem jest Sylwia Jaśkiewicz.

Polsko-Amerykański Szczyt

Berlin, Paryż, Madryt, Rzym -czyli europejscy liderzy nadal bez wspólnego planu jak nie dopuścić do bankructwa idei Strefy Euro. Obniżki stóp procentowych, skup obligacji przez EBC, nowe programy pompowania pieniądza w gospodarkę, czy wręcz przeciwnie dalsze zaciskanie pasa, prowadzące jednak do co raz głębszej recesji? O to jak zakończy się ten kryzys, kto na nim zarobi a kto straci - pytamy doradcę zarządu Delloitta – Józefa Wancera.

Budowlanka się sypie 

NCS uruchomiło procedurę zawierania porozumień z podwykonawcami Stadionu Narodowego. Wśród podwykonawców jest m.in. Qumak-Sekom. Gościem TVN CNBC jest Paweł Jaguś.

Kolej przyspieszy?

Warszawa-Katowice w 2-ie godziny, Wrocław -Poznań 1,5 godziny. Tak ekspresowo podróżować mamy koleją już w 2015 roku.

"Krwotok ustał". Grecy wracają do banków

Po niedzielnych wyborach, wygranych przez konserwatywną Nową Demokrację, Grecy, którzy przedtem wycofywali pieniądze z banków, bojąc się, że ich kraj wyjdzie ze strefy euro, zaczęli je z powrotem wpłacać na konta - ujawniło we wtorek kilku bankierów.

Dobroczyńca roku

Mikołaje uczące dzieci i miliony posadzonych drzew - to przykłady najlepszych dobroczynnych działań finansowanych przez polskie firmy.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Jacka Maliszewskiego z DMK stracił 14,75%. Od kwietnia portfel stracił blisko 3%. W bieżącej edycji zysk w wypracował bon skarbowy, a stratę w przyniósł kontrakt terminowy na złoto. O składzie portfela i propozycjach zmian w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Płatne parkowanie

Kierowca musi zapłacić za parking, nie musi eksponować dowodu zapłaty za szybą – orzekł WZA. Co będzie robić straż miejska? Mówi o tym Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Praca i płaca

Zatrudnienie zacznie spadać w ujęciu rocznym, a osiągnięcie realnego wzrostu wynagrodzeń, zakładanego przez rząd przy konstruowaniu budżetu 2013 jest mało prawdopodobne. Tak uważa Dariusz Winek, główny ekonomista banku BGŻ.

Drożeją grunty rolne

Ceny gruntów rolnych poszły w górę w ciągu kwartału o 20%. Czy to początek boomu czy chwilowy szczyt? Działka rolna inwestycyjnie – pod do odsprzedania deweloperowi, przekwalifikowania albo zamiast działki rekreacyjnej. O szczegółach mówi Radosław Brodaczewski, Home Broker.

Euro kryzys

Hiszpańskie banki mają problem z niespłacanymi kredytami, tymczasem w Polsce na koniec I kwartału ponad 42,5 mld złotych z kredytów było przeterminowanych o więcej niż 180 dni. Wartość wszystkich kredytów i pożyczek wynosiła ponad 850 mld zł. Co nam grozi jeśli nie będziemy spłacać kredytu – mieszkaniowego, gotówkowego, samochodowego, mówi Andrzej Topiński, prezes BIK.

Zarabiamy średnio 3618 zł

Przeciętne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 3 tys. 617,98 zł, co oznacza, że wzrosło o 3,8 proc. rok do roku, a licząc miesiąc do miesiąca spadło o 2,7 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Twój Brat PIT

Polska podpisała protokół zmieniający umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Luksemburgiem. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, dywidenda z lokalnej spółki będzie obarczona 19% podatkiem, podczas gdy obecnie te dochody są z niego zwolnione. Rozmowa z Joanną Narkiewicz-Tarłowską, doradcą podatkowym w PwC.

Akcja deregulacja

Jaka jest szansa, że na propozycje ułatwień w ramach założeń do 3. ustawy deregulacyjnej zgodzi się minister finansów? Rozmowa z Mieczysławem Kasprzakiem, wiceminister gospodarki.

Twój Brat PIT

Polski przedsiębiorca poświęca 325 godzin rocznie na sprawy związane z płaceniem podatków. To 2 miesiące w ciągu roku. Jakie obowiązki związane z fiskusem wywołują u przedsiębiorców największy stres, tłumaczy Michał Pastuszka z Risk Partner i dr Paweł Wójcik z 4P research mix.

Zatrudniamy studenta

Co reguluje w tej materii ustawa o praktykach studenckich, tłumaczy Monika Drab-Grotowska, wspólnik w Kancelarii Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler.

Zatrudniamy młodego pracownika

Jak sprawdzić kompetencje początkującego pracownika, który nie ma doświadczenia na rynku pracy, doradza Karolina Sędzimir, ekonomistka PKO BP i Piotr Mazurkiewicz, partner w HRK.

Kondycja Niemiec

Indeks ZEW w czerwcu według ekonomistów spadł do 4 punktów z 10,8 w maju. Rozmowa z Wojciechem Matysiakiem, ekonomistą Pekao SA.