Najnowsze

Najnowsze

IV Kongres Stolarki

Nad jeziorem Sulejowskim odbywa się jednego z najważniejszych w Polsce wydarzeń branży stolarki budowlanej - IV Kongres Stolarki Polskiej. Głównym tematem tego spotkania w tym roku jest eksport i związane z nim zagadnienia. Patronem Kongresu jest TVN CNBC.

Polska vs Węgry

Węgierska gospodarka ma obecnie przed sobą lepszą perspektywę niż polska - uważa BNP Paribas. Według analityków banku działania rządu Węgier pozytywnie wpływają na gospodarkę kraju, z kolei Polska musi skupić się na ograniczeniu długu, co oznacza między innymi cięcie wydatków na inwestycje.

IV Kongres Stolarki

Nad jeziorem Sulejowskim odbywa się jednego z najważniejszych w Polsce wydarzeń branży stolarki budowlanej - IV Kongres Stolarki Polskiej. Głównym tematem tego spotkania w tym roku jest eksport i związane z nim zagadnienia.

Z Seleną o budowlance

Polska branża budowlana oczami producenta chemii - Przy okazji IV Kongresu Stolarki, o kondycji polskiej budowlanki rozmawialiśmy z prezesem Selena SA, Andrzejem Ulfigiem.

Rosną zyski Amiki

Marże i zyski w górę, i to mimo spadku przychodów. O finansowej kondycji Amiki - producenta sprzętu AGD, oraz o niedawnych rekordowych notowaniach akcji, rozmawialiśmy z prezesem spółki, Wojciechem Kocikowskim.

Bez kryzysu w Druteksie

Drutex - producent okien z PCV - chce zwiększać zatrudnienie i poprawiać wyniki finansowe. O szczegółach rozmawialiśmy z prezesem spółki, Leszkiem Giereszewskim.

Lepszy kwiecień w Plast-Box

Plast-Box zwiększa sprzedaż - o 7 procent rok do roku - ale już zysk netto topnieje o prawie połowę. Sam kwiecień wygląda jednak znacznie lepiej niż poprzednie miesiące. Rozmowa z prezesem spółki, Krzysztofem Pióro.

Plany Lubawy

Spółka zależna w Armenii, pomysły na umowy w Indiach czy w Afryce - Lubawa ma apetyt na świat. Producent między innymi kamizelek kuloodpornych czy namiotów dla wojska po pierwszym kwartale zwiększa przychody o 8 procent, a zysk netto - o jedną piątą. O szczegółach wyników rozmawialiśmy z prezesem spółki, Marcinem Kubicą.

Hygienika po pierwszym kwartale

Po pierwszym kwartale Hygienika zanotowała zysk operacyjny i zysk netto - rok temu były jeszcze straty. Przychody rosną o dwie trzecie rok do roku. O wynikach rozmawialiśmy z prezesem spółki, Kamilem Kliniewskim.

Europejski Kongres Gospodarczy 2013

Do 20 czerwca do Komisji Europejskiej musi trafić plan restrukturyzacji LOTu. Jeśli KE go nie zaakceptuje, spółka będzie musiała zwrócić 400 mln złotych pomocy publicznej jaką otrzymała od skarbu państwa. W spółce trwa audyt wyników finansowych za ubiegły rok. Szacuje się, że lot odnotował stratę przekraczającą 200 mln zł. Na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach z członkiem rady nadzorczej PLL LOT - Wojciechem Balczunem, rozmawiał Patrycjusz Wyżga.

Centrum wyników - CD Projekt

CD Projekt rozwija się i zatrudnia. Spółka otwiera nowy oddział firmy w Krakowie. Dzięki temu w strukturach CD Projekt znajdą się kreatywni twórcy gier spoza Warszawy - mówił w TVN CNBC prezes Adam Kiciński. Dodał, że nowy zespół rozpocznie pracę latem.

Centrum wyników - Erbud

Erbud czyli nie tylko pas w modlinie – po pierwszym kwartale spadek zysku o prawie 90 procent netto i portefel zamówień na ponad miliard trzysta milionów złotych. Czy w spółkę uderzyła także długa zima? Naszym gościem był Dariusz Grzeszczak, członek zarządu Erbudu.

Centrum wyników - Boryszew

Boryszew optymistycznie patrzy w przyszłość. Po spadku zysku netto w pierwszym kwartale o 69 procent - kwiecień i maj przyniósł poprawę. Priorytetem dla spółki jest odzyskanie rentowności - mówił w TVN CNBC prezes Boryszewa. Piotr Szeliga wyjaśnił, że ma temu służyć prowadzona restrukturyzacja i optymalizacja kosztów.

Centrum wyników - Trakcja

Dużo większa strata niż przed rokiem – czyli ślady zimy w pierwszym kwartale w wynikach trakcji. Kiedy budowaniem infrastruktury kolejowej spółka dojedzie do zysku. Naszym gościem był Roman Przybył, Prezes Trakcji.

Milion w portfelu

Portfel Tomasza Koraba, wiceprezesa Eques Investment TFI od początku inwestycji zyskuje 18,62%. Jest to dopiero trzecia odsłona tego portfela. Największy zysk w trzeciej odsłonie przyniosła inwestycja w akcje spółki Pelion (+40,6%). Najwięcej bo -6,89% stracił on na Proshares Short S&P 500 ETF. O propozycjach zmian pytał zarządzającego portfelem Robert Stankiewicz.

Centrum wyników - DM IDM SA

Spadek wyników DM IDM SA. Przychody w dół o 50% a zysk operacyjny o 40%. Wprawdzie jest rentowność ale czy jest wiarygodność? Naszym gościem był Grzegorz Leszczyński, prezes spółki

Zmiany na rynku pracy

Kto zyska a kto straci na podniesieniu od stycznia o 80 złotych płacy minimalnej? Płaca minimalna ma według propozycji rządowej wynosić od stycznia 1680zł. Jak odczuwalny będzie ten wzrost dla przedsiębiorców? O tym w rozmowie z Jeremim Mordasewiczem, z PKPP Lewiatan.

Zapłać rachunek

Okazuje się, że w ostatnich latach zmieniły się nasze preferencje związane z opłacaniem faktur i co ciekawe wynik może zaskoczyć np. bankowców. O to gdzie Polacy płacą swoje rachunki, pytaliśmy Marcina Wysockiego, wiceprezesa zarządu Billbird.

Inflacja

Inflacja bazowa według danych NBP wyniosła w kwietniu 1,1 procent. podczas gdy analitycy oczekiwali 0,8 procent. Zdaniem prof. Jana Czekaja, byłego członka RPP, inflacja jest niska, a brak presji popytowej może wywołać deflację w okresie wakacyjnym. W rozmowie również o tym , co profesor uważa na temat możliwego wpływu spadku cen energii (obniżka od 1 lipca dla klientów indywidualnych RWE o 4%) i żywności na przyszłą inflację.

Alior wchodzi do MSCI Poland

Alior Bank mocno w górę na GPW po informacji z banku Morgan Stanley. Bank zdecydował, że włączy od czerwca akcje Aliora do indeksu MSCI Poland. Alior zastąpi w nim Asseco. Andrzej Powierża, analityk Citi Handlowego mówi TVN CNBC, że Alior ma przed sobą ciągle sporo potencjału biznesowego wzrostu.

Negocjator w biznesie

W Blajer Mówi: Biznes” podpowiadamy, jak przygotować się i prowadzić negocjacje. Powinniśmy mieć dobrze przygotowaną pierwszą ofertę – tak, aby mieć miejsce na ustępstwa w odniesieniu do wszystkich negocjowanych punktów uważa Mec. Marek Kujawa, Negocjator, Ekspert BCC i KIG

Inwestycje nad Bosforem

Turcja to najlepszy rynek giełdowy Europy. Czy nie trzeba obawiać się odwrócenia trendu i wciąż warto tam inwestować? Rozmowa z Piotrem Matysem, analitykiem 4cast Web.

Made in Japan

Pobudzanie japońskiej gospodarki przynosi pierwsze efekty. W pierwszym kwartale PKB tego kraju wzrósł o 3,5%, najmocniej od roku. Oczekiwano wzrostu o 2,8%. Dane te po raz pierwszy w pełni obejmują okres rządów premiera Shinzo Abe, dlatego można je traktować jako sprawdzian jego polityki gospodarczej.

Obligacyjna hossa

Hossa na rynku obligacji trwa od 1,5 roku i trudno wciąż jednoznacznie wskazać kiedy się skończy. Wskazać możemy za to te najlepsze fundusze, które potrafią na obligacjach zarabiać. Rozmowa z Michałem Duńcem, szefem działu analiz portalu Analizy Online.

Euro kryzys

Strefa euro jest w głębszej recesji niż prognozowali ekonomiści. Według wstępnych danych PKB Eurolandu w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku skurczyło się o 0,2% w ujęciu kwartalnym.

Centrum wyników - Intercars

Intercars spodziewa się rekordowego II kwartału pod względem przychodów i zysków. Takie wyniki będą efektem przedłużającej się zimy, która spowodowała, że klienci przełożyli na później wizyty w serwisach samochodowych - tłumaczy prezes Krzysztof Oleksowicz.

Spółdzielcza bankowość

Każdego dnia z usług ponad 600 banków spółdzielczych korzysta 10 mln klientów, głównie w małych i średnich miejscowościach. Banki te dysponują nadwyżką depozytów nad kredytami w wysokości 20 mld złotych. O tym skąd pochodzi ta nadwyżka rozmawiamy z Mirosławem Potulskim, byłym prezesem Banku BPS.

Minimalna w górę?

Podwyżka płacy minimalnej w przyszłym roku o 80 złotych nie wpłynie istotnie na rynek pracy - ocenia Kazimierz Sedlak, prezes firmy zajmującej się doradztwem w dziedzinie zatrudnienia. Jego zdaniem dobrym pomysłem byłoby zróżnicowanie płacy minimalnej w poszczególnych regionach kraju.

Centrum wyników - Ambra

Miniony kwartał - trzeci w obrachunkowym roku Ambry - nie był udany - spadły przychody, a zarówno na poziomie netto, jak i operacyjnym Ambra miała straty. Spółka skarży się na spadek apetytu na wina - i to nie tylko w Polsce - zwłaszcza w droższym segmencie, i dodaje, że takie osłabienie może utrzymać się w kolejnych kwartałach. Plusem może być obroniona marża i spadek zadłużenia. Gościem TVN CNBC był prezes Ambry Robert Ogór.

Centrum wyników - Elektromont

Według prezesa giełdowego Elektromontu, który zarabia na wykonywaniu instalacji elektrycznych dla branży budowlanej, to właśnie budowlanka odczuje wzrost płacy minimalnej. Dla samego Elektromontu ta decyzja nie ma znaczenia, bo jak zapewnia prezes, jego pracownicy zarabiają znacznie powyżej minimum, dodatkowo zatrudnienie w spółce będzie rosnąć.