Najnowsze

Najnowsze

WIG30 zadebiutował na giełdzie

Na warszawskim parkiecie zadebiutowały dziś dwa nowe indeksy - WIG30 oraz WIG30TR. Ich wprowadzenie ma zwiększyć płynność na rynku akcji.

Pół dekady po Lehman Brothers. "Ojcowie" kryzysu żyją jak pączki w maśle

Pięć lat temu wybuchł najpotężniejszy kryzys gospodarczy od II Wojny Światowej. Milionom osób na całym świecie przyniósł utratę pracy, domu i oszczędności całego życia. Wśród ofiar nie było tych, którzy w największym stopniu odpowiadają za załamanie - szefów bankowych gigantów z Wall Street. Dziś mają się lepiej niż dobrze i z milionami na kontach żyją spokojnie w swoich imponujących posiadłościach. Oto historia kilku z nich.

Firmowe zdrowie

Pracodawca nie może zmusić pracownika do szczepień na grypę nie może również odesłać chorego pracownika na zwolnienie, o tym co może rozmawiamy w „Blajer mówi: Biznes” z dr Izabelą Szczygielską, kancelaria WKB.

Komisja dwustronna

Dialog bez dialogu. W Warszawie odbyło kolejne posiedzenie Komisji Trójstronnej bez związkowców. Dominik Cierpioł

Firma i konkubinat

Jaką odpowiedzialność za zobowiązania w firmie ponoszą konkubenci względem siebie i swoich kontrahentów? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Radosławem Kwaśnickim, partnerem zarządzającym w kancelarii RKKW.

Optimus - reaktywacja

Spółka AB kupiła markę Optimus. Czym jest marka dla firmy, jak ją wyceniać, a jak wzmocnić, kiedy marka się dewaluuje? Rozmowa z Markiem Biskupem, dyrektorem ds. Obsługi Klienta Millward Brown Smg/Krc.

Optimus-reaktywacja

AB wskrzesza Optimusa. Dystrybutor sprzętu IT kupił legendarną polską markę informatyczną po przejściach i zamierza przywrócić jej dawną świetność. prezes AB podkreśla, że rozpoznawalność Optimusa jest tak duża, że kampania reklamowa będzie niepotrzebna. Andrzej Przybyło dodał, że marka AB zostanie zachowana.

Polityka i pieniądze

Narodowy Bank Polski szykuje się do walki na obligacyjnym froncie i w razie turbulencji bna rynku chce być gotowy do interwencji. Obawia się bowiem, że po zmianach w OFE zagranica będzie miała za dużo polskiego długu. Według Prof. Elżbiety Chojnej-Duch z Rady Polityki Pieniężnej możliwość skupu obligacji skarbu państwa przez NBP w żadnym wypadku nie będzie służyć finansowaniu deficytu. To instrument zwiększający bezpieczeństwo i stabilność państwa - dodała Elżbieta Chojna-Duch.

Droga do ożywienia

W milionie w portfelu podsumowujemy portfele czterech uczestników. Najwyższą stopę zwrotu od początku inwestycji uzyskał Witold Chuść, jest to blisko 20%. Jednak w ostatniej odsłonie najlepiej zaprezentował się portfel Grzegorza Zatryba. O komentarz poprosiliśmy Annę Depko z Analiz Online.

Wybory w Niemczech

Najważniejszy partner handlowy Polski, największa gospodarka Europy i jeszcze do niedawna największy eksporter na świecie - Niemcy decydują o swojej politycznej przyszłości. Wyborom przyjrzał się Dominik Cierpioł

Droga do ożywienia

Narodowy Bank Polski szykuje się do walki na obligacyjnym froncie i w razie turbulencji na rynku chce być gotowy do interwencji. Obawia się bowiem, że po zmianach w OFE zagranica będzie miała za dużo polskiego długu. Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas na Europę Środkową i Wschodnią uważa, że to dobry plan, który może pomóc w stabilizacji systemu finansowego. Dodaje, że sama zapowiedź takiej interwencji może złagodzić wstrząsy na rynku.

Autosan złożył wniosek o upadłość

Zarząd firmy Autosan złożył w sądzie wniosek o upadłość. Jak wyjaśnił w wydanym w czwartek późnym wieczorem oświadczeniu, nie ma możliwości dalszego finansowania działań restrukturyzacyjnych. Firma generowała straty od 2009 r. Autosan jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce, a jej początki sięgają 1832 r.

Senat odrzucił poprawki PiS do budżetu. Zgłosił swoje

Senat zgłosił w piątek dwie poprawki do nowelizacji budżetu na 2013 r. Dotyczą one zwiększenia o 220 mln zł środków na pożyczki dla samorządu terytorialnego. Senatorowie nie zgłosili natomiast poprawek do nowelizacji ustawy okołobudżetowej.

Polityka i pieniądze

W razie turbulencji na rynku obligacji NBP mógłby interweniować - potwierdza wiceprezes banku centralnego w rozmowie z TVN CNBC. Nowe przepisy przygotowuje od kilku tygodni minister finansów. Zmiany mogą być konieczne ze względu na przetasowania w Otwartych Funduszach Emerytalny. Po tych zmianach zagraniczni inwestorzy będą mieli przeważającą część polskiego długu, a to może narazić nas na rynkowe wstrząsy.

Rynki po decyzji FED

Nic nie zrobił a pomógł rynkom - FED. Po zapowiedzi kontynuowania programu luzowania ilościowego światowe rynki wpadły w euforię. O szczegółach Dominik Cierpioł

Tańsza energia?

Miesięczne rachunki za energię elektryczną spadły o kilka złotych wraz z początkiem lipca. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe niższe taryfy dla czterech spółek sprzedających prąd, a te nowe stawki obowiązywać będą do końca roku.

"The Economist" o Polsce: Zbawienie dla Tuska już może nadchodzić

"Kłopoty Tuska. Związkowcy poddają premiera presji" - pod takim tytułem "The Economist" zamieszcza tekst poświęcony ostatnim wydarzeniom w Polsce. Opisuje w nim problemy, z jakimi zmaga się lider PO, ale też zauważa, że pojawia się nadzieja na zmianę niekorzystnego trendu.

Zmiana umowy

Sąd Najwyższy stwierdził, że podwyżka ceny za zrealizowane roboty może być wykluczona w kontrakcie. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie się mógł powołać na tzw. klauzulę rebus sic stantibus w razie wystąpienia okoliczności, które spowodują np. wzrost jego wydatków. Rozmowa z Markiem Jeżewskim , partnerem w kancelarii Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.

Twój Brat PIT poręcza kredyt

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że nieodpłatne poręczenie to świadczenie podlegające podatkowi. Jak zachować się w sytuacji kiedy takiego podatku nie zapłaciliśmy? W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy zagadnienie z Grzegorzem Grochowiną, doradcą podatkowym w KPMG.

Twój Brat PIT rozlicza samochody

Czy możemy zaliczyć dwa samochody jako środki trwałe w swej działalności? Tak, ale fiskus może zażądać udowodnienia że samochód jest niezbędny w naszej firmie. O rozterkach podatkowych w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Grzegorzem Baranem, doradcą podatkowym w kancelarii KPP Baran & Pluta.

Brat VAT na paragonach

Za niewydanie kupującemu paragonu grozi mandat w wysokości co najmniej 160 zł. O nowych interpretacjach Ministerstwa Finansów dotyczących paragonów fiskalnych w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Przemysławem Kilimem, doradcą podatkowym w KPMG.

Amerykanie będą pompować pieniądze. Euforia na rynkach

Giełdy we wtorek mocno zyskiwały, po tym jak amerykański bank centralny poinformował o utrzymaniu bez zmian relizowanej dotychczas kryzysowej strategii zasilania gospodarki tanim pieniądzem. Na wartości zyskiwał dziś też złoty.

Banki centralne w akcji

Niechęć rezerwy federalnej do ograniczenia polityki luzowania ilościowego wynika zarówno z czynników gospodarczych jak i psychologicznych - ocenia główny analityk CDM Pekao SA. Zdaniem Wojciecha Białka, na decyzję FED wpłynęło słabsze od oczekiwań ożywienie gospodarcze a także nadchodząca zmiana na stanowisku szefa FED. Wojciech Białek dodał, że działania amerykańskiej rezerwy federalnej przypominają mu pewne opowiadanie Stanisława Lema.

Banki centralne w akcji

Rezerwa Federalna zaskoczyła rynki i utrzymała wartość programu skupu aktywów na poziomie 85 miliardów dolarów miesięcznie. Zdaniem Mariusza Staniszewskiego, prezesa Noble Funds Polska, jeśli FED ograniczy skup aktywów, zrobi to nagle i bez zapowiedzi.

Banki centralne w akcji

Wbrew oczekiwaniom FED nie zaczął wycofywać się ze skupu obligacji. Według Jacka Ksenia, byłego prezesa BZ WBK decyzja FED wynika z niepewnych perspektyw dla rynku nieruchomości a także dla przemysłu motoryzacyjnego w Stanach Zjednoczonych. Były prezes BZ WBK jest zdania, ze Rezerwa Federalna zdecyduje się na ograniczenie QE3 dopiero wtedy, kiedy zobaczy wyraźną poprawę w amerykańskiej gospodarce.

Banki centralne w akcji

Wbrew oczekiwaniom FED nie zaczął wycofywać się ze skupu obligacji i zdaniem Andrzeja Halesiaka szef rezerwy federalnej nie podejmie już tej decyzji do końca swojej kadencji. Dyrektor w biurze analiz ekonomicznych Pekao SA uważa, że Ben Bernanke zostawi obecny stan rzeczy swojej potencjalnej następczyni Janet Yellen.