Najnowsze

Najnowsze

Strategia PKO BP 2013-2015

38 złotych, rekomendacja neutralna - tak wycenia akcje PKO BP Andrzej Powierża. Analityk Citi Handlowego podkreśla, że strategia banku na lata 2013-2015 nie jest zaskoczeniem. Bank zamierza skoncentrować się na poprawie obsługi klienta, modernizacji oddziałów i agencji. W strategii PKO BP założył także duże możliwości rozwoju płatności elektronicznych.

MFW pożyczy Cyprowi miliard euro

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zamierza udzielić Cyprowi pożyczki w wysokości miliarda euro w ramach międzynarodowej pomocy opiewającej na 10 miliardów euro - poinformowała szefowa MFW Christine Lagarde.

Minister pracy: cel to wypłata dożywotnich emerytur

- Nie możemy się zgadzać na przyjęcie propozycji, które mówią o emeryturach 10- czy 15-letnich. Na takie rozwiązania zgody nie będzie - powiedział dziennikarzom w Sejmie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. I zaznaczył: - Najważniejsza jest wypłata dożywotnich emerytur - stwierdził.

Apetyt na rozwój

Makarony, dania gotowe, dżemy, smalce i pasztety - czas na spółkę, której akcje od początku roku zyskały na warszawskiej giełdzie ponad pięćdziesiąt procent.

Nerwy ze stali

Cognor pod gigantyczną presją. W ciągu ostatnich trzech dni akcje spółki zanurkowały o blisko 25 procent.

Podatek dla uczelni?

Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które pozwolą osobom prawnym przekazywać 1 proc. podatku CIT konkretnym placówkom naukowym

Doradca premiera: OFE szkodzą, system trzeba ograniczyć

System OFE podkopuje równowagę finansów publicznych, a przyszłym emerytom nie daje zupełnie nic. Ten system szkodzi. Trzeba go ograniczyć i przebudować tak, by szkodził jak najmniej i to właśnie zaczynamy robić - powiedział w RMF FM Bogusław Grabowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

"Umowy śmieciowe to margines"

W naszym kraju na umowach śmieciowych pracuje tylko 600 tys. osób. To zaledwie 3,7 proc. mających pracę Polaków - pisze środowa "Rzeczpospolita".

Rostowski: Nie będzie skoku na kasę, nie ma planów likwidacji OFE

Pewne jest, że ze środków z OFE będzie wypłacana emerytura dożywotnia - zadeklarował w "Jeden na jeden" w TVN24 wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Zaznaczył, że nie wyobraża sobie, aby było inaczej, a propozycję towarzystw emerytalnych, by obowiązywały wypłaty programowe np. przez 10 lat, określił jako "poplątanie z pomieszaniem". Zapewnił też, że nie będzie ze strony rządu skoku na kasę z OFE.

Co dalej z OFE?

Otwarte Fundusze Emerytalne są 3,5 razy tańsze niż porównywalne z nimi zrównoważone fundusze inwestycyjne - uważa Tomasz Bańkowski, prezes Pekao Pioneer PTE. Bańkowski dodaje, że dotychczas OFE zarabiały średnio 6% rocznie w ujęciu realnym (czyli po uwzględnieniu inflacji). Rząd w obawie o wysokość długu publicznego i przyszłe wydatki państwa przymierza się do zmian w systemie emerytalnym. Premier Donald Tusk nie wykluczył dzisiaj całkowitej likwidacji OFE.

Koniec zatorów płatniczych?

Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych wejdzie w życie z końcem kwietnia 2013 roku. Rozmowa z Rafałem Rapalą, partnerem w kancelarii Kochański Zięba Rapala i Partnerzy.

Brat VAT

Rozmowa z Jerzym Martini z Kancelarii Martini i Wspólnicy.

Podatek od napiwków

Przedsiębiorca powinien doliczyć do wynagrodzenia zbierane wspólnie napiwki. Rozmowa z Markiem Jarockim, doradcą podatkowym w Ernst & Young.

Negocjator w biznesie

Negocjować zawsze warto. Aby negocjacje przebiegały po naszej myśli trzeba się do nich starannie przygotować. Kolejna, trzecia część cyklu poświęconego negocjacjom w „Blajer mówi: Biznes”, w którym Marek Kujawa, adwokat, negocjator, ekspert KIG i BCC, podpowiada nam, jak prawidłowo przygotować i prowadzić negocjacje.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Rolanda Paszkiewicza, szefa działu analiz CDM Pekao SA stracił 4,72%. W XI edycji zyskuje on 0,81%. W tej edycji wszystkie instrumenty portfela przyniosły zarządzającemu zysk. O tym, jakie zmiany proponuje zarządzający, w rozmowie Jana Niedziałka.

Korea „w stanie wojny”

Korea Północna zapowiada ponowne uruchomienie reaktora jądrowego. To reakcja na wzmocnienie militarnej obecności Stanów Zjednoczonych w rejonie Półwyspu Koreańskiego. Reżim w Fenianie poinformował, że wyłączony pięć lat temu reaktor ma zwiększyć możliwości północnokoreańskiej armii i posłużyć do produkcji energii. O tym czy Korea Północna jest zagrożeniem dla rynków, w rozmowie z Marcelim Burdelskim, Centrum Studiów Wschodnich UG

Nowy kwartał, nowe okazje

W pierwszym kwartale WIG20 stracił ponad osiem procent, podczas gdy na przykład DAX zyskał 1 procent , Dow Jones Industrial Average ponad 11 procent, a Nikkei w Japonii prawe 19 procent. O tym, kiedy Warszawa nadgoni te wzrosty i jakie sektory, branże mogą się do tego przyczynić, pytamy Macieja Leściorza, analityka City Index.

Branża odzieżowa pod lupą

Jak zimowy start wiosny wpłynął na wyniki i kurs akcji spółek odzieżowych? W pierwszym kwartale można było zarobić na akcjach lidera branży ponad 24% i tym samym wycena LPP bije historyczne rekordy. Na tym tle blado wypada lider handlu butami – grupa NG2, której wycena w pierwszym kwartale spadła o 3%. O prognozach dla branży rozmawialiśmy z Sylwią Jaśkiewicz, analitykiem DM IDM SA.

Długa zima chłodzi nastroje

Skutki przedłużającej się zimowej pogody odczuwalne będą w większym stopniu przez firmy niż gospodarstwa domowe. Takiego zdania jest dr Bohdan Wyżnikiewicz dyrektor w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową.

Branża chemiczna pod lupą

Udany marzec i pierwszy kwartał dla inwestujących w spółki chemiczne. WIG Chemia dał zarobić w pierwszych trzech miesiącach roku blisko 10%. Najszybciej kurs spółek chemicznych rósł w marcu, kiedy to WIG Chemia zyskał prawie 8%. Liderem wzrostów były największe spółki. Kuszący wysoką dywidendą Synthos i konsolidująca biznes byłych państwowych firm Grupa Azoty. Na tym tle słabo wypada restrukturyzujący biznes chemiczny Ciech. A jaki kurs obiorą spółki z tego sektora w kolejnych kwartałach? O prognozę poprosiliśmy Piotra Drozda, analityka Wood&Company.

Startuje przedsiębiorca roku

Od 29 marca można zgłaszać kandydatury do 11-tej już polskiej edycji konkursu Przedsiębiorca Roku Ernst & Young. W tym roku konkurs jest organizowany przez 54 kraje. Jury wyróżnia najlepszych twórców firm, charyzmatycznych przywódców biznesowych i innowacyjnych wizjonerów. Zdaniem Sebastiana Łyczby, partnera w Ernst&Young jest to najważniejsza nagroda dla przedsiębiorców w Polsce.

Centrum wyników - TUP

Spadające czynsze z najmu i w konsekwencji przeszacowanie portfela nieruchomości uderza w wyniki funduszu TUP. Na poziomie skonsolidowanym spółka miała w zeszłym roku ponad 5 milionów straty netto. Największy negatywny wpływ na wyniki miało przeszacowanie portfela TUP Property a przede wszystkim galerii handlowej City Point w Tychach. 2013 ma być kolejnym rokiem trudnych makroekonomicznych wyzwań – pisze w liście do akcjonariuszy prezes spółki – Robert Jacek Moritz, który był gościem Rynków Dnia.

Chińczycy tankują w Iranie mimo sankcji

W marcu chiński tankowiec wziął w Iranie ładunek ropy naftowej, po raz pierwszy od czasu, gdy sankcje Unii Europejskiej nałożone na Teheran w lipcu ubiegłego roku położyły kres możliwości ubezpieczania takich przewozów.

Zielone światło dla prywatyzacji LOT-u. "To przedsiębiorstwo wymaga specjalnej troski"

Rząd zapalił zielone światło dla prywatyzacji PLL LOT. - Podjęliśmy decyzję dotyczącą zmiany ustawy, która to zmiana powinna umożliwić nam prywatyzację PLL LOT - powiedział na konferencji premier Donald Tusk. I dodał: - Jeśli nie chcemy dalej wrzucać do tej studni bez dna publicznych środków, to jedyną realną alternatywą dla ciągle powtarzających się kłopotów jest prywatyzacja - ocenił premier.

Kondycja gospodarki

Polskie fabryki wciąż na wstecznym biegu. Indeks PMI, obrazujący aktywność wytwórczą w przemyśle, spadł w marcu do 48-u punktów z blisko 49-ęciu punktów w lutym.