Stolica Zjednoczonego Królestwa latem przeżywała prawdziwe oblężenie. W okresie wakacyjnym ruch turystyczny wzrósł tam o 20 proc. W całym zeszłym roku Londyn odwiedziło ponad 16 milionów gości z zagranicy - podają miejscy urzędnicy.
Z takim wynikiem stolica Wielkiej Brytanii wyprzedziła w turystycznym rankingu takie popularne miasta jak Paryż czy Nowym Jork.
Według danych zebranych przez serwis TripAdvisor, Londyn zebrał blisko pół miliona recenzji przez turystów. Na drugim miejscu uplasował się Rzym, który zebrał 365 tys. komentarzy na stronie serwisu. Zaraz za stolicą Włoch pojawił się Paryż z (318 tys.) i Nowy Jork (305 tys.) Kolejne miasta to: Las Vegas, Barcelona, Orlando, Mediolan, Florencja, Bangkok.
Według najnowszych danych między lipcem a wrześniem zeszłego roku Londyn odwiedziło ponad 5 milionów turystów. To wynik o 20 proc. lepszy niż w 2012 roku, kiedy brytyjska stolica była gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich - największej imprezy sportowej na świecie.
Royal Baby i tenis
Najlepszym magnesem na turystów okazały się narodziny królewskiego potomka i mekka fanów tenisa - turniej Wimbledon.
Ruch turystyczny ze trzy ostatnie kwartały zeszłego roku, wzrósł o 12 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2012 roku. W tym czasie w Londynie goście zostawili o 120 mln funtów więcej niż poprzednio.
Boom na Europę
W całej Europie odnotowano w zeszłym roku wzmożony ruch turystyczny. Ponad 840 mln osób wyjechało za granicę w okresie od stycznia do września 2013 roku. Międzynarodowe podróże wzrosły wówczas o 5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. - wynika z grudniowych danych Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO).
Według danych organizacji, największą popularnością wśród turystów cieszył się stary kontynent, który od stycznia do września ubiegłego roku, odwiedziło o 6 proc. więcej gości niż w analogicznym czasie w 2012 roku.
Głównym kierunkiem odwiedzin turystów cieszyły się kraje Europy Środkowej i Wschodniej, a w drugiej kolejności kraje Morza Śródziemnego.
Autor: tryb/klim/ / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Chris Sampson