Najnowsze

Najnowsze

Co nas czeka na emeryturze? ZUS czy OFE? Przeczytaj nasz poradnik

Rząd cofa reformę emerytalną i ogranicza funkcję Otwartych Funduszy Emerytalnych, które miały zarabiać na naszą spokojną starość. Większe znaczenie zyskuje ZUS, który ma być stabilnym gwarantem emerytury. Gdzie leży prawda? Zaufać ZUS-owi, czy lepiej OFE? Dziennikarze TVN CNBC Marek Tejchman i Paweł Blajer oraz zaproszeni przez nich eksperci tłumaczą, o co właściwie chodzi w tym zamieszaniu.

Jesień protestów

Za nami pierwszy z czterech dni protestów - dziś był marsz, jutro i pojutrze będą debaty, a w sobotę manifestacja. Związkowcy twierdzą, że rząd trzyma sztamę z pracodawcami, że nie słucha problemów ludzi pracy, tylko realizuje postulaty przedsiębiorców - czy rzeczywiście tak jest? Gościem Bilansu był Maciej Grelowski, szef rady głównej BCC, członek Komisji Trójstronnej.

Ile zarobią OFE po zmianach?

Projekt zmian w systemie emerytalnym zakłada rewolucję w funkcjonowaniu OFE. Jakiej stopy zwrotu będzie można się spodziewać kierując do nich swoje składki? Co będzie przedmiotem inwestycji funduszy po zmianach? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Małgorzatą Rusewicz, p.o. prezesa w IGTE.

Zamach na prawo własności?

Przejęcie przez rząd składek zgromadzonych w OFE to rozwiązanie radykalne, określane przez niektórych jako „kreatywna księgowość”. Czy sięgnięcie po część obligacyjną to zamach na prawo własności? Jak zmiany wpłyną na wiarygodność państwa? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z prof. Stanisławem Gomułką, głównym ekonomistą Business Centre Club.

OFEnsywa

Zgodność zmian w OFE z zapisami Konstytucji budzi wątpliwości ekspertów. Czy rząd ma prawo umorzyć część obligacyjną środków zgromadzonych w funduszach bez zgody obywateli? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z prof. Markiem Chmajem, konstytucjonalistą ze Szkoły Wyższej Psychologii Stosowanej.

OFEnsywa

Według rządowych planów, przyszli emeryci będą mieli trzy miesiące na podjęcie decyzji dotyczącej miejsca ulokowania swoich składek. OFE, czy ZUS – co jest lepszym wyborem? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Janem Żuralskim, dyrektorem ds. inwestycji klienta w DI Xelion.

Milion w portfelu

Portfel Jarosława Króla stracił w pierwszej odsłonie 0,79%. Największy zysk w pierwszej odsłonie na Ishares Msci Emerging Markets Index Fund +1,68%. Największa strata na Vanguard Reit ETF -8,81%. Jarosław Król jest uczestnikiem miliona w portfelu od lipca tego roku.

Plany Hygieniki

Siostry Radwańskie będą reklamować nowe ramię biznesowe giełdowej Hygieniki. Agnieszka i Urszula będą reklamować sieć sklepów drogeryjno-spożywczych Daily, kupioną przez Hygienikę w 2012 r. od niemieckiego Schleckera. Gościem TVN CNBC był Kamil Kliniewski, prezes Hygieniki.

Janosik łupi Mazowsze

Janosikowe do przeglądu. Donald Tusk stwierdził, że system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów powienien byc bardziej przemyślany. Zdaniem premiera nie może być tak, że że przy naliczaniu janosikowego nie jest uwzględniana obecna sytuacja regionu, tylko parametry sprzed 2 lat. Z kolei zdaniem skarbnika Mazowsza województwo mazowieckie musi całkowicie przestać płacić janosikowe żeby móc funkcjonować. Marek Miesztalski przyznaje, że wiązałoby się to ze złamaniem prawa. Gościem TVN CNBC był Rafał Szczepański, inicjator akcji "Stop Janosikowe".

Wojny komórkowe

5S – to ten bardziej ekskluzywny będący kontynuacją poprzedników, 5C – to jego tańszy brat mający znaleźć się w kieszeniach mniej zamożnych klientów. Apple zaprezentował dwa nowe iPhone'y, które mają wynieść go ponownie na pierwsze miejsce sprzedaży smart fonów odbierając palmę pierwszeństwa Samsungowi. O tym, kto wygra rywalizację o mniej zamożnych klientów rozmawialiśmy z Tomaszem Kulisiewiczem, analitykiem Audytela.

Co dla Ciebie oznaczają zmiany w OFE, jak wybrać, na co uważać? Program specjalny w TVN CNBC

Dokładnie tydzień temu premier Donald Tusk zapowiedział zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Chociaż dotyczą odległej przyszłości, już teraz będziemy musieli podjąć poważne decyzje dotyczące emerytury. Podstawowy dylemat, jaki się pojawi już na początku przyszłego roku będzie dotyczył wyboru – czy składki mają być odprowadzane tylko do ZUS, czy dalej do ZUS i OFE. Na to i inne pytania postarają się odpowiedzieć Marek Tejchman i Paweł Blajer w specjalnym programie na antenie TVN CNBC dziś o godz. 18.00.

Związkowa blokada miasta

Zmiany w kodeksie pracy, źle prowadzona polityka oszczędności, brak debaty publicznej - to główne zarzuty związkowców wobec rządu.

Cyfrowa jakość

Cyfryzacja telewizji to nie tylko nowa jakość dla widza to także nowa rzeczywistość dla nadawcy i reklamodawcy. Dosłownie kilka tygodni temu telewizja analogowa przeszła do historii. Od tej chwili rynek mediów buduje się na nowo. Kto na nim skorzysta, jak będzie wyglądał nowy model biznesowy finansowania mediów i czy opłata audiowizualna, która zastąpi abonament, wystarczy by rynek reklamy stał się bardziej konkurencyjny.

OFEnsywa

Minister administracji i cyfryzacji zostaje w OFE. Tak zadeklarował w rozmowie z reporterką TVN CNBC Karoliną Hytrek-Prosiecką. Jednocześnie dodaje, że chciałby zaangażować Otwarte Fundusze Emerytalne w inwestycje w infrastrukturę teleinformatyczną, co jego zdaniem byłoby dobrą alternatywą dla inwestycji w spółki giełdowe.

Członkowie rad nadzorczych będą odprowadzać ZUS? "Jest projekt"

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada zmiany w odprowadzaniu składek ZUS. - Jest projekt, który zakłada odprowadzanie składek za członków rad nadzorczych - podkreśla minister. I dodaje, że zmiany dotyczyłyby również sposobu odprowadzania składek od umów zleceń.

Protest związkowców

Od środy do soboty trwać będą protesty związków zawodowych przeciwko polityce rządu. Związkowcy domagają się m.in. wycofania zmian w kodeksie pracy wydłużających okres rozliczeniowy czasu pracy. Gościem Bilansu był Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ.

Zaległe urlopy

30 września to ostateczny termin na udzielenie pracownikom zaległego urlopu. Jeśli pracodawca tego nie uczyni, może zapłacić nawet 30 000 złotych grzywny. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Mirosławem Błachem z Kancelarii Prawnej Błach.

Prawo do strajku

Prawo do strajku jest pracownikom zagwarantowane ustawowo. Czy biorąc udział w proteście trzeba pytać o zgodę swojego pracodawcę? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Marcinem Wojewódką, radcą prawnym w kancelarii prawa pracy.

Zmiany w urlopach wychowawczych

W październiku zmienią się zasady korzystania z urlopów wychowawczych. Jak będą wyglądały w praktyce, w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Piotrem Wojciechowskim, prawnikiem w kancelarii prawa pracy.

Spis opakowań

Pudełko, folia czy wieszak – wszystkie te przedmioty mogą być albo nie być zaliczane do opakowań. Ministerstwo Środowiska określiło w drodze rozporządzenia szczegółowy wykaz opakowań, elementów opakowań oraz tego co opakowaniem nie jest. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Małgorzatą Szymborską, zastępcą dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska.

Brat VAT

Ruch Palikota postuluje zniesienie obowiązku stosowania kas fiskalnych dla najmniejszych przedsiębiorców. Według poselskiego projektu ustawy, w firmach osiągających dochody poniżej 12-krotności przeciętnego wynagrodzenia, transakcje nie będą musiały być rejestrowanie za pomocą kasy. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy Łukaszem Gibałą, posłem Ruchu Palikota.

Twój Brat PIT

Jeśli składki, które wpłacaliśmy do ZUS były nienależne otrzymamy ich zwrot. A według wyroku NSA od zwracanych przez ZUS składek trzeba zapłacić podatek. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Andrzejem Pośniakiem, partnerem w CMS Cameron McKenna.

Polowanie na ożywienie

Sygnały ożywienia gospodarczego widać już niemal we wszystkich branżach. Jak pomyślną koniunkturę może wykorzystać mały przedsiębiorca? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Tomaszem Rudolfem, partnerem w Innovatika.

Ofensywa

Czy umorzenie obligacji przenoszonych z OFE do ZUS może być traktowana jako ich nacjonalizacja? O to na jakiej podstawie mają one być umorzone, pytaliśmy Adama Jassera, sekretarza Rady Gospodarczej przy Premierze.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Sebastiana Buczka zyskał 78,75%. W XIV edycji portfel zyskał 14,59%. Największą stopę zwrotu przyniosły akcje spółki meblarskiej Forte. W następnej odsłonie do portfela trafią kolejne akcje. Jak zarządzający argumentuje dobór aktywów do portfela, o tym w rozmowie z cyklu Milion w Portfelu.

Świetny start jesiennej ramówki TVN

W pierwszym tygodniu września TVN osiągnął znakomite wyniki oglądalności. Udział stacji w grupie komercyjnej 16-49 lat wyniósł 15,4 proc. (cała doba). Dodatkowo aż 7 z 10 najchętniej oglądanych w tym czasie pozycji programowych stanowiły programy z ramówki stacji.

Droga do ożywienia

Widzimy ożywienie na światowym i europejskim rynku węgla - mówił w TVN CNBC prezes JSW, Jarosław Zagórowski. Jednak jak dodaje - to nie przełoży się odrazu na podwyższenie cen polskiej spółki. W przedzień protestu central związkowych przeciwko polityce rządu prezes JSW mówił też, że związkowcy utrudniają spółkom dostosowanie się do realiów gospodarczych.

Droga do ożywienia

Rząd opublikował założenia do przyszłorocznego budżetu i prognozy na kolejne lata. W przyszłym roku wzrost gospodarczy ma wynieść 2,5%. Według prof. Mariana Nogi, jest to realne założenie, a PKB polski może urosnąć nawet o 3% w 2014 roku.

Chińska stabilizacja

Chińskie fabryki przyspieszają z produkcją. W sierpniu wzrosła o 10,4% w ujęciu rocznym, przebijając lipcowy odczyt na poziomie 9,7%, a także oczekiwania analityków.

OFEnsywa

Rząd mówi: po pierwsze – bezpieczeństwo. Po drugie - dobrowolny wybór w sprawie odkładania pieniędzy w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Jeśli w ciągu trzech miesięcy nie podejmiemy decyzji - pieniądze przejdą automatycznie do zakładu ubezpieczeń społecznych. Po trzecie - dbałość o finanse publiczne, tak aby nam wszystkim żyło się lepiej.