Najnowsze

Najnowsze

Sprzedaż broni na świecie spada, ale rosyjskiej rośnie

O blisko 30 proc. wzrosła w 2012 roku sprzedaż rosyjskiej broni, choć w tym samym czasie na świecie sprzedaż uzbrojenia i usług wojskowych spadała już drugi rok z rzędu. Wartość broni sprzedanej w 2012 roku przez 100 największych światowych producentów to 395 mld dolarów

Eurostat: bezrobocie w strefie euro 12 proc., w Polsce 10,1

Stopa bezrobocia w strefie euro w grudniu 2013 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 12,0 proc., wobec 12,0 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Według Eurostatu w Polsce bezrobocie wyniosło 10,1 proc.

Chińczycy walczą z korupcją, spada więc sprzedaż luksusowego wina z Australii

Australijski producent win, Treasury Wine Estates Ltd., poinformował o spadku zysków ze sprzedaży najlepszych roczników swojego wina w Chinach. Chiny ograniczyły bowiem popyt na luksusowe produkty - informuje Bloomberg. Zysk australijskiej firmy z tego powodu waha się w ostatnim półroczu 2013 między 42 mln a 46 mln dolarów, wobec ponad 70 mln dolarów rok wcześniej.

Ukraina zatruje się tanim gazem z Rosji. Oto sześć objawów "choroby"

Obniżka cen rosyjskiego gazu o 1/3 jest korzystna dla obecnych władz Ukrainy i wspierających je oligarchów, ale nie dla państwa i gospodarki. Aneks do kontraktu uderza bowiem w dywersyfikację dostaw surowca i blokuje reformę sektora energetycznego – w długoterminowej perspektywie okaże się więc droższym, a nie tańszym rozwiązaniem. Nie wspominając o zwiększeniu politycznych wpływów Rosji w Kijowie.

Resort kultury chce opłaty zamiast abonamentu. A jak inni finansują media publiczne?

Możliwe, że już niedługo każdy z nas będzie płacił na publiczne media 10 złotych miesięcznie - niezależnie czy posiada telewizor, czy nie. A jak to wygląda w innych krajach? Rozwiązań jest wiele. Np. w Stanach Zjednoczonych publiczna telewizja organizuje publiczne zbiórki, w Tajlandii utrzymywana jest wyłącznie z podatków na alkohol i tytoń, a w Luksemburgu tylko z reklam.

Niemcy zapłacili 570 mld euro podatków. Historyczny wynik

570 mld euro - tyle podatków zapłacili Niemcy w ubiegłym roku. To najwyższa kwota w historii, większa o ponad 3 proc. w porównaniu z wcześniejszym rokiem - poinformowało Federalne Ministerstwo Finansów. W statystykach nie zostały umieszczone jednak lokalne podatki.

31.01 Przeminęło z OFE

Ostatni dzień OFE przed zmianami, a prezydent poprosił Trybunał Konstytucyjny o sprawdzenie ustawy o zmianach w OFE. Złoty i obligacje wyraźnie szły w dół, za to giełda okazała się prawie że najlepsza na świecie. Dzień na rynkach - relacja Rafała Hirscha

E-faktury wciąż w niełasce. Króluje papier

Choć 88 proc. respondentów słyszało o e-fakturach, to korzysta z nich tylko co czwarty, a ponad połowa nie chce otrzymywać takich dokumentów - pisze piątkowy "Puls Biznesu" powołując się na badanie TNS OBOP. Wśród badanych dominuje przekonanie o potrzebie posiadania wszystkich dokumentów w wersji papierowej.

Cypr uwalnia depozyty bankowe. System nadal pod kontrolą

Bank Cypru poinformował, że po 10 miesiącach od przejęcia pieniędzy z depozytów, rozpocznie ich uwalnianie - podała agencja Xinhua. Zwolnione mają być lokaty o wartości 950 mln euro, które zostały zamrożone po tym, gdy Cypr otrzymał 10 mld euro w ramach europejskiej pomocy na ratowanie swojego systemu finansowego.

"Świat", 30.01

O sytuacji na Ukrainie oraz tunezyjskiej konstytucji - m. in. o tym z gośćmi programu "Świat" w TVN24 Biznes i Świat rozmawiał Bartosz Węglarczyk.

Tanie budowanie dróg i PKB

Produkcja budowlana w Polsce w 2013 roku spadła o 9 proc. Tak głębokiej recesji nie mieliśmy w żadnej z branż od ponad 20 lat.

"Biznes dla ludzi", 30.01

Jak poprawnie wypełnić PIT-16A? Na ilu umowach może pracować jednocześnie lekarz? Czy w rozliczeniach z urzędami i bankami liczy się data zlecenia przelewu, czy dzień jego zaksięgowania? Z tymi odpowiedzimai na te pytaniania zmierzyli się goście magazynu Pawła Blajera "Biznes dla ludzi".

Papież czyści watykański „establishment finansowy”

Papież Franciszek przyjął w czwartek dymisję kard. Attilio Nicory ze stanowiska szefa watykańskiego Urzędu Informacji Finansowej. Tymczasowym przewodniczącym tego organu kontrolnego został 66-letni biskup Giorgio Corbellini.

Eksport wieprzowiny do Rosji zablokowany. Straty Polski pójdą w miliony euro?

Powiatowi lekarze weterynarii nie wystawiają już certyfikatów umożliwiających wywóz wieprzowiny do Rosji - ogłosił główny lekarz weterynarii Janusz Związek. To potężny cios w eksport polskiego mięsa. Tylko w 2012 r. jego wartość wyniosła 43,5 mln euro. UE eksportuje rocznie do Rosji 500 tys. ton wieprzowiny, co stanowi ok. 30 proc. całego unijnego eksportu tego mięsa.

Polska krytykowana w sprawie zasiłków. "Lepiej tworzyć miejsca pracy"

Skrócenie czasu pobierania zasiłków dla bezrobotnych z 18 do 6 miesięcy było niezgodne z europejskimi zobowiązaniami Polski - ocenił w raporcie Europejski Komitet Praw Społecznych (ECSR), który badał przestrzeganie Europejskiej Karty Społecznej. Komitet zarzucił także Polsce, że nie realizuje części postanowień Karty.

PGE EJ podpisała porozumienie z samorządami Pomorza. Współpracują ws. atomu

Spółka PGE Energia Jądrowa 1 podpisała w czwartek porozumienie o współpracy z samorządem województwa pomorskiego i pomorskimi gminami, na których terenie może zostać zlokalizowana pierwsza polska elektrownia jądrowa. Program polskiej energetyki jądrowej, przyjęty przez rząd, przewiduje uruchomienie pierwszego bloku do końca 2024 roku. Koszt szacuje się na 40-60 mld zł.