Najnowsze

Najnowsze

Odwrócona hipoteka trafi do Sejmu. Będzie uczciwiej i bezpieczniej?

Rząd przyjął projekt założeń do ustawy tzw. odwróconej hipoteki, która ma z jednej strony pomóc Polakom wyciągnąć trochę pieniędzy z ich domów i mieszkań, a z drugiej ukrócić oszustwa. Projekt zakłada, że bank będzie wypłacał swojemu klientowi przez jakiś czas lub jednorazowo świadczenie pieniężne, zabezpieczone hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu albo prawie do nieruchomości.

Pułapki renty dożywotniej

Przez umowę o dożywocie właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść jej własność na nabywcę, nabywca zaś zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie, a także pokryć koszty jego pochówku. W „Blajer mówi: Biznes” przybliżamy instytucję dożywocia. Rozmowa z Grzegorzem Kalinowskim.

Twój Brat PIT w spółce komandytowej

Spółki komandytowe nie będą jednak podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) - taką decyzję podjęli posłowie Komisji Finansów Publicznych, pracujący nad zmianami do ustaw o podatkach dochodowych. CIT zapłacą tylko spółki komandytowo-akcyjne. Jak w praktyce wpłyną nowe przepisy na działalność przedsiębiorstw? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Bartoszem Matusikiem.

Strategie cenowe

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Jak zarządzać cenami w swojej firmie, aby osiągać wyższe zyski? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Ewą Opolską oraz Łukaszem Świerżewskim.

Różna płeć, różna płaca?

Komisja Europejska przegłosowała wprowadzenie tzw. parytetu zatrudnienia, który przewiduje, że rady nadzorcze spółek giełdowych będą musiały być obsadzone w przynajmniej 40% kobietami. Przepisy, które mają przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnianiu, mogą w praktyce przynieść odwrotny skutek. Jak obecnie wygląda sytuacja kobiet i meżczyzn w firmach? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Katarzyną Dobkowską i Krzysztofem Gąsiorem.

Wsparcie finansowe w zamian za mieszkanie. Wyceny dokona niezależny rzeczoznawca

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym oraz propozycje uregulowania tzw. renty dożywotniej w zamian za przeniesienie własności nieruchomości. Oba rozwiązania mają pozwolić emerytom na powiększenie comiesięcznego świadczenia, w zamian za zrzeczenie się prawa do swojego mieszkania.

Twoja emerytura

Za dwa lata OFE czeka kolejna rewolucja - przyznaje ministerstwo finansów. Zostaną zniesione limity inwestycji w akcje, wskaźnik odniesienia WIG, nie spadnie natomiast wysokość składki. Ministerstwo nie obawia się wzrostu udziału inwestorów zagranicznych na rynku długu, a nie wzrostu rentowności polskich obligacji. Z wiceministrem Wojciechem Kowalczykiem rozmawiała Karolina Hytrek-Prosiecka

Płace kobiet i mężczyzn

Komisje Parlamentu Europejskiego za parytetem w radach nadzorczych spółek giełdowych. Komisje: prawna oraz praw kobiet poparły w poniedziałek propozycję dyrektywy, która przewiduje, że do 2020 roku w radach nadzorczych dużych spółek giełdowych w krajach Unii 40 procent będą stanowić kobiety. O sytuacji kobiet w biznesie i o dysproporcjach w zarobkach rozmawialiśmy z dr. Igą Magdą z Instytutu Badań Strukturalnych.

Finansowe zamieszanie wokół Kościoła

Afera finansowa z księdzem na pierwszym planie. Niemiecki biskup z Limburga jest oskarżony o złożenie fałszywego zeznania majątkowego. Czy to odosobniony przypadek i czy kościół ma problem z kontrolą finansów rozmawialiśmy z historykiem kościoła, dr Magdaleną ogórek i księdzem Kazimierzem Sową, dyrektorem Religia TV.

Milion w portfelu

Portfel Mariusza Staniszewskiego, prezesa Noble Funds TFI zyskuje od początku inwestycji 2,2%. Najwięcej pozwolił zarobić fundusz Noble Funds MiŚ +10%. Zarządzający portfelem jest uczestnikiem cyklu od kwietnia 2011 roku. Jedyna strata na funduszu Noble Fund Global Return. -0,62%. Strategia na kolejną edycję to zwiększenie pozycji funduszu Noble Fund Timingowy +10%, ponad 6% portfela pozostaje na oprocentowanym depozycie.

Zainteresowanie markami retro

Spółka Wojas reaktywuje markę butów Relaks. Wskrzeszona zostaje marka Optimus. Udany powrót na rynek miał również ciągnik pod marką Ursus. Klienci z sentymentem patrzą na pojawiające się na rynku marki retro. Kojarzą je z przedmiotami, które towarzyszyły im na przykład w latach ich młodości. Nie zawsze skojarzenia są to skojarzenia pozytywne. Niektórzy klienci mogą utożsamiać sobie produkty np. wywodzące się z czasów PRLu z trudnościami i niedogodnościami z jakimi borykali się konsumenci w tym okresie historii Polski. O sile marek sprzed lat, sensie ich reaktywowania i przełożeniu na zyski promujących je producentów w rozmowie z prof. Jackiem Kallem, z Katedry Marketingu Produktu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Iwo Zalewskim, dyrektorem artystycznym agencji PZL.

Dobre dane z niemczech

Dobre dane zza zachodniej granicy. Niemiecki indeks nastrojów gospodarczych ZEW wzrósł w październiku do 52,8 punktu z 49,6 punktu miesiąc. Jednocześnie nie utworzyła się jeszcze koalicja rządząca, choć przywódcy CDU/CSU I SPD mówią że porozumienie jest coraz bliżej. O tym jak może przełożyć się to na realną gospodarkę rozmawialiśmy z Andrzejem Byrtem, byłym ambasadorem w Niemczech.

Konferencja PIKE 2013

Jak będzie wyglądała przyszłość komunikacji elektronicznej i biznesu przesyłu danych w Polsce? To jedno z pytań, na które starali się odpowiedzieć w Łodzi uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej. Naszym gościem był prezes PIKE, Jerzy Straszewski.

Najciekawszy ekonomiczny Nobel od lat

Tegoroczne Noble z ekonomii są moim zdaniem niesamowite. Nie słyszałem do tej pory, żeby ktoś gdzieś na świecie wręczył nagrodę dwóm osobom (trzeciego Hansena pomijam, bo jest niekontrowersyjny), które nie dość, że razem nie współpracowały, to jeszcze doszły w danym temacie do zupełnie różnych wniosków, z których ten późniejszy w dużej części obalał ten wcześniejszy.

Unijny parytet

Komisje Parlamentu Europejskiego za parytetem w radach nadzorczych spółek giełdowych. Zdaniem szefa firmy Sedlak & Sedlak, największym problemem jest nie tyle rozbieżność w liczebności kobiet i mężczyzn na kierowniczych stanowiskach, co różne pensje pobierane za podobną pracę.

Płacenie kartą będzie tańsze. Prezydent podpisał nowelizację

Od stycznia 2014 r. organizacje płatnicze, jak Visa czy Mastercard, będą miały pół roku na obniżenie stawek opłat interchange do 0,5 proc. wartości transakcji. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy dotyczącej usług płatniczych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

OFEnsywa od strony funduszy

Od 4 lutego do 1 lipca 2014 r. będą nadal obowiązywały obecne mechanizmy minimalnej stopy zwrotu oraz limity inwestycji OFE. W tym okresie będzie już jednak obowiązywał limit inwestycji minimum 75% w akcje oraz zakaz inwestowania w skarbowe papiery wartościowe i instrumenty gwarantowane przez Skarb Państwa. Jak zmiany wpłyną na fundusze inwestycyjne? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Adamem Dakowiczem, prezesem zarządu Agiofunds TFI.

Wiceminister skarbu: pomoc dla LOT odsunięta w czasie

PLL LOT realizują proces restrukturyzacji, którego efektem jest odsunięcie w czasie konieczności udzielenia pomocy publicznej – poinformował wiceminister skarbu Rafał Baniak. Wyniki finansowe spółki są lepsze niż zakładano, choć wciąż jest ona na minusie.

OFEnsywa na Konstytucję

Projekt reformy jest teraz na etapie konsultacji społecznych. Rząd planuje przesunąć do ZUS-u część obligacyjną składki wpłacanej obecnie do OFE . Decyzję gdzie odkładać pieniądze na emeryturę - do OFE czy na subkonto w ZUS - będzie trzeba podjąć do 30 czerwca przyszłego roku lub w momencie rozpoczęcia pierwszej pracy. Przed przyjęciem reformy systemu emerytalnego rząd powinien zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego - uważa były prezes TK Jerzy Stępień, który był gościem w "Blajer mówi: Biznes".

Urlop wychowawczy w spółce

W "Blajer mówi: Biznes" odpowiadamy na pytanie widza, jak prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki jawnej w sytuacji kiedy jeden ze wspólników chce skorzystać z urlopu wychowawczego? Rozmowa z Karolina Klunder z kancelarii Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.

Twój Brat PIT

Ten, kto sprzeda mieszkanie kupione wcześniej za kredyt, nie odliczy od podatku wydatków na spłatę kredytu wynikających ze wzrostu kursu franka szwajcarskiego do złotego - orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy Grzegorzem Baranem, który uważa w/w orzeczenie NSA za "schizofrenię podatkową".

Twój Brat PIT

Ten, kto sprzeda mieszkanie kupione wcześniej za kredyt, nie odliczy od podatku wydatków na spłatę kredytu wynikających ze wzrostu kursu franka szwajcarskiego do złotego - orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy Grzegorzem Baranem, który uważa w/w orzeczenie NSA za "schizofrenię podatkową".

Twoja emerytura - III filar

Wraz ze zmianami w OFE rząd chce wprowadzić zachęty do oszczędnia w trzecim filarze emerytalnym, który od początku swojego istnienia pozostaje nieco w cieniu. O tym, jak odkładać na IKE lub IKZE pytaliśmy Krzysztofa Nowaka, członka zarządu Mercer Polska.

Twoja emerytura

Wszystkie odłożone przez Polaków pieniądze, czy to w pierwszym czy drugim filarze, trafią w efekcie do ZUS, który wypłaci całość przyszłej emerytury - to jedna ze zmian w rządowym projekcie ustawy. Jednak Anna Horsecka, była prezes PTE Polsat, ma poważne wątpliwości, czy ZUS poradzi sobie z tym zadaniem.

Milion w portfelu

W ostatniej odsłonie portfel Huberta Kmiecika zyskał 2,5%. Od początku inwestycji zarabia on 3,77%. Najwięcej w ostatniej odsłonie zyskał na ETF Russian Market Vectors +10%. Największą strate przyniósł Ishares MSCI Turkey ETF -4,26%. Zarządzający jest uczestnikiem portfela od marca tego roku. W nowej odsłonie cyklu jego portfel w 25% złożony jest z jednostek uczestnictwa Allianz Obligacji Korporacyjnych (25%).

Twoja emerytura

Rząd w końcu zaprezentował projekt zmian w systemie emerytalnym. Zakłada on między innymi przeniesienie obligacji z OFE do ZUS i ich umorzenie, zakaz inwestowania w obligacje emitowane przez skarb państwa, obowiązek posiadania przez OFE 75% portfela w akcjach teraz projekt będzie poddany konsultacjom społecznym. Jak w wyniku zmian wyglądać będzie sytuacja papierów dłużnych na rynku? Naszym gościem był Elwir Świętochowski, dyrektor Rabobanku.

OFE pod nóż?

Rząd w końcu zaprezentował projekt zmian w systemie emerytalnym.

Forum Opolskich Inwestycji

O pieniądzach z perspektywy samorządu. W Opolu ruszyło Forum Opolskich Inwestycji. Czy kryzys uderza także w Specjalne Strefy Ekonomiczne? Jak wygląda zainteresowanie inwestorów? Naszym gościem była Prezes zarządu wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park", Barbara Kaśnikowska.