Najnowsze

Najnowsze

Fed znów tnie skup aktywów i sygnalizuje, że może szybciej podnieść stopy

Amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o dalszym ograniczeniu programu skupu obligacji. Po raz kolejny o 10 mld dolarów - z 65 do 55 mld miesięcznie od kwietnia br. Fed poinformował też o rezygnacji z uzależniania podwyżki stóp procentowych od stopy bezrobocia w USA na poziomie 6,5 proc. Zasygnalizwoał też, że do podwyżki tej może dojść szybciej niż do tej pory prognozowano.

Shell wycofuje się z projektu w pobliżu Krymu

Royal Dutch Shell zrywa rozmowy w sprawie udziału w projekcie wydobycia gazu z pola Skifska, na wodach Morza Czarnego w pobliżu Krymu - podał Reuters. Chodzi o złoże, które może kryć nawet 250 mld sześciennych gazu.

Toyota zapłaci 1,2 mld dolarów kary

1,2 mld dolarów kary zapłaci koncern motoryzacyjny Toyota w ramach ugody kończącej sprawę samoistnego przyśpieszania niektórych modeli firmy - podał amerykański Departament Sprawiedliwości. Japoński producent miał nie tylko ignorować skargi klientów dotyczące bezpieczeństwa, ale także wprowadzać ich w błąd publikując nieprawdziwe oświadczenia.

57 proc. Polaków źle ocenia ZUS. 40 proc. negatywnie o OFE

57 proc. Polaków źle ocenia działalność ZUS, dobrze - 30 proc.; Polacy są krytyczni także wobec Otwartych Funduszy Emerytalnych - źle ocenia OFE 40 proc. badanych, dobrze - 21 proc. Blisko 40 proc. w ogóle nie wie, na czym polega działalność OFE - wynika z sondażu CBOS.

Indie zbroją się na potęgę

Indie są największym importerem broni. W ciągu czterech lat podwoiły budżet na zakup uzbrojenia, zostawiając daleko w tyle Chiny czy Europę.

Ponad 42 mld złotych deficytu w 2013 r.

42 mld 191,7 mln złotych wyniósł w zeszłym roku deficyt budżetu państwa. Ta kwota stanowi 81,8 proc. z dopuszczonego w znowelizowanej ustawie budżetowej na 2013 r. deficytu w wysokości 51 mld 565 mln zł - wynika z szacunków resortu finansów opublikowanych w środę.

Wyrok za "oszustwo stulecia" podtrzymany

Sąd kasacyjny w Paryżu podtrzymał w środę wyrok więzienia na maklera Jerome'a Kerviela za spowodowanie rekordowej straty banku Societe Generale. Oddalił jednak decyzję sądu cywilnego, który skazał Kerviela na zapłatę 4,9 mld euro odszkodowania.

Unia walczy z kartelami. Producenci łożysk ukarani

Komisja Europejska ukarała 953 mln euro producentów łożysk do aut osobowych i ciężarowych za zmowę kartelową. Grzywny zapłacą dwie firmy europejskie i trzy japońskie. Ukarano jeszcze jedną firmę japońską, ale nie zapłaci grzywny, bo ujawniła istnienie kartelu.

Petru już zrezygnował z kierowania radą nadzorczą PKP SA

Ekonomista Ryszard Petru zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej PKP SA. Wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska powiedziała w środę, że chce jak najszybciej znaleźć innego kandydata na to stanowisko.

Szef Rosnieftu ostrzega: Sankcje przeciw Rosji bezproduktywne

Prezes Rosnieftu Igor Seczin ostrzegł w środę Zachód, że rozszerzenie sankcji wobec Rosji nie pomoże w rozwiązaniu problemu i jeszcze pogorszy sytuację. Dodał, że Rosnieft nie planuje ograniczenia działalności na Ukrainie. Seczin odwiedził Tokio, gdzie namawiał Japończyków do inwestycji w Rosji.

Australia pójdzie w ślady UE i USA. Sankcje na 12 Rosjan i Ukraińców

Australijski rząd wprowadzi sankcje finansowe i zakazy wizowe wobec 12 wysokich rangą rosyjskich i ukraińskich, którzy przyczynili się do zagrożenia suwerenności Ukrainy - ogłosiła w środę tamtejsza minister spraw zagranicznych Julie Bishop. Ministerstwo nie ujawniło jeszcze ich nazwisk.

Turyści nie bardzo gustują w Polsce. Na ratunek Azjaci

Udział turystyki w PKB jest w Polsce nie tylko wyraźnie poniżej średniej europejskiej, ale także poniżej wielu krajów regionu. Aby poprawić sytuację, Polska Organizacja Turystyczna rozpoczęła kampanię promocyjną naszego kraju w Azji, gdzie rynek turystyczny rośnie bardzo dynamicznie.

19.03 Spadki przed Fedem

Dla rynków światowych liczy się dziś tylko posiedzenie Fed i pierwsza konferencja prasowa Janet Yellen. Problem w tym, że to dopiero wieczorem, po zakończeniu notowań w Europie. Europa więc z braku innych pomysłów cały dziś obniżała nieco notowania. Mocno taniała miedź, w dół szły też notowania złota i ropy. U nas: produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o ponad 5 procent. Dzień na rynkach - w relacji Rafała Hirscha, Pameli Bem i Mateusza Walczaka.