Najnowsze

Najnowsze

Opóźniony pociąg? Kolej musi zwrócić za bilet

Pasażer pociągu ma prawo do częściowego zwrotu ceny biletu za ponadgodzinne opóźnienie pociągu, nawet jeżeli pociąg spóźnił się z powodu tzw. siły wyższej, czyli np. huraganu lub powodzi - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Odszkodowanie ma zrekompensować pasażerowi cenę zapłaconą za usługę, która nie została wykonana zgodnie z umową.

Tusk: nie mam pretensji do Buzka

Premier Donald Tusk zapewnił, że nie kłóci się o kształt zmian w OFE z byłym premierem, obecnie europosłem PO Jerzym Buzkiem. Przyznał jednak, że krytyka z jego strony nie ułatwiła mu życia. - Ale pretensji nie mam - zapewnił.

Belka: szału nie ma. Ale ożywienie gospodarki niezagrożone

- Na podstawie wszystkich sygnałów, które płyną z gospodarki wydaje się, że powolne, stopniowe, ale jednak ożywienie jest niezagrożone - uważa prezes NBP Marek Belka. Szef banku centralnego mówił, że zgadza się z premierem Donaldem Tuskiem ws. diagnozy sytuacji gospodarczej naszego kraju.

Spółdzielnie i wspólnoty bez ulgi podatkowej? Komisja finansów przeciw

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się w środę za odrzuceniem przygotowanego przez posłów SLD projektu zmian w CIT, który przewiduje wykreślenie ulgi podatkowej dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych. Wniosek o odrzucenie projektu znalazł się wcześniej w sprawozdaniu podkomisji ds. monitorowania systemu podatkowego z prac nad dokumentem.

Brat VAT na paragonach

Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację dotyczącą nazw na paragonach fiskalnych. Od 1 października paragon będzie musiał zawierać „jednoznaczną nazwę towaru”, jednak bez szczegółowego opisu. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Marcinem Brzezinem, doradcą podatkowym w Crido Taxand.

Twój Brat PIT sponsoruje sport

Jak rozliczyć wydatki związane ze sponsoringiem np. imprez sportowych? W "Blajer mówi: Biznes" razem z Grzegorzem Baranem wyjaśniamy zagadnienie.

Twój Brat PIT będzie CIT?

Ministerstwo Finansów chce nałożyć na spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne podatek dochodowy od osób prawnych. Resort twierdzi, że podatek jest konieczny, ponieważ spółki te wykorzystywane są do optymalizacji podatkowej, a więc unikania płacenia podatków. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Renatą Kabas-Komorniczak oraz Markiem Kolibskim.

Mieszkanie dla młodych

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przygotowało poziomy cen w regionach. Nad projektem pracują teraz posłowie. 5600 złotych za metr kwadratowy w Warszawie - tyle ma wynieść limit cenowy w programie Mieszkanie Dla Młodych. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Paulina Bendą, wicedyrektorem w Emmerson Nieruchomości.

Brat VAT wypełnia deklaracje

W "Blajer mówi: Biznes" przy udziale Aleksandry Plichty wypełniamy ogrom deklaracji VAT, które obywatelowi oferuje Ministerstwo Finansów.

Milion w portfelu

Portfel Mariusza Pawlaka z Family Office Lorek, Pawlak i Wspólnicy od początku inwestycji zyskuje on 11,3%. Ostatnia odsłona przyniosła +1,2%. Największy zysk dostarczył Multi Units Luxembourg Lyxor ETF WIG20 +6,71%. Najwięcej stracił on na inwestycji w koronę norweską -2,7%. Zarządzający portfelem jest uczestnikiem cyklu od kwietnia 2011 roku.

Polacy w dolinie krzemowej

Program wsparcia dla innowacyjnych firm „Polski most krzemowy” zorganizowany przez PARP, ruszy tej jesieni. Jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”. Czy firmy działające w USA potrzebują wsparcia, aby radzić sobie na tamtym rynku? Zdaniem Rafała Janczyka z Mobica US prowadzenie biznesu za oceanem obarczone jest innymi problemami niż w kraju. Jego firma – Mobica, zajmuje się tworzeniem aplikacji na urządzenia mobilne. Rozmawialiśmy z nim o specyfice prowadzenia biznesu w „Dolinie Krzemowej”.

Mieszkanie dla młodych

Komu i kiedy dopłaty do mieszkania? Posłowie pracują nad projektem programu Mieszkanie dla Młodych. To następca zakończonej w 2012 roku Rodziny na Swoim. Program ma wejść w życie z początkiem 2014 roku. MDM może mieć jedną wadę - zbyt niskie limity cen, uważa prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Grzegorz Kiełpsz powiedział w TVN CNBC, że przez zbyt niskie limity rządowy program może nie cieszyć się zbyt dużą popularnością.

"Mieliśmy technologię, nie produkt". Polak, który podbił Dolinę Krzemową

Bronisław Komorowski spotkał we wtorek z polskimi przedsiębiorcami, którzy odnoszą sukcesy w popularnej Dolinie Krzemowej. Jednym z symboli sukcesu Polaków w USA jest Jaromir Działo. Polski informatyk i biznesmen, który obecnie jest partnerem zarządzającym w funduszu Status Venture sprzedał swój projekt Topicmarks amerykańskiemu gigantowi z mediów społecznościowych - serwisowi Tagged.com.

Polskie firmy w dolinie krzemowej

Siedziba ponad 700 firm, w tym największych światowych korporacji technologicznych i tysięcy małych start-upów. Amerykańska Dolina Krzemowa przyciąga jedną trzecią środków z inwestycji w przedsięwzięcia we wczesnych fazach rozwoju.

Polacy w Dolinie Krzemowej

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek w Nowym Jorku z przedstawicielami polskich firm, które działają w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. W spotkaniach biorą też udział przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu. PARP stworzył specjalny projekt "Polski Most Krzemowy". Projekt jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”, rozpoczyna się jesienią tego roku i będzie miał charakter pilotażowy. Naszym gościem była Bożena Lublińska-Kasprzak, prezez PARP.

Deweloperzy o MDM

5600 złotych za metr kwadratowy w Warszawie - tyle ma wynieść limit cenowy w programie Mieszkanie Dla Młodych.

Mieszkanie dla młodych

By program Mieszkanie dla Młodych opłacał się deweloperom limit ceny metra kwadratowego w Warszawie musiałby być przynajmniej na poziomie sześciu tysięcy stu złotych - uważa Wojciech Okoński, prezes spółki Robyg. Według niego deweloperzy nie są w stanie budować w stolicy mieszkań po niższej cenie.

Apple bije rekordy sprzedaży

Apple z rekordową sprzedażą nowych iPhonów, legenda biznesu - BlackBerry ledwo zipie. Co się teraz liczy w świecie technologii? P to pytaliśmy Przemysława Pająka z portalu Spidersweb.

Przegląd prasy: Członek Rady przy premierze: Trzeba by zlikwidować OFE. Ale jak to ludziom wytłumaczyć?

- Tak naprawdę to trzeba by zlikwidować cały filar kapitałowy, bo w całości budowany jest z kredytu. Ale jak to ludziom wytłumaczyć? Zburzylibyśmy całe zaufanie do państwa i równowagę na rynku akcji - mówi Bogusław Grabowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze i były członek Rady Polityki Pieniężnej. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznaje, że w sprawie finansów publicznych Polska doszła "do ściany".

"Trzeba mieć odwagę śnić". Prezydent z Polakami z Doliny Krzemowej

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek w Nowym Jorku z przedstawicielami polskich firm, które działają w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. Trzeba mieć odwagę śnić - powiedział prezydent. Komorowski poleciał do Nowego Jorku, by wziąć udział w 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Finansowa ekstraklasa

Jeden punkt zdobyty przez piłkarzy ekstraklasy w ubiegłym roku kosztował... 666 tysięcy złotych. Najwięcej karnetów sprzedał Lech, a największe przychody ze sprzedaży koszulek miała Legia. Firma EY przygotowała raport w którym finansowo-piłkarskich smaczków jest znacznie więcej. Naszym gościem był Krzysztof Sachs, partner w EY.

Demograficzna zapaść

Polska nie jest krajem sprzyjającym osiedlaniu się imigrantów, uważa Anna Piłat z Instytutu Spraw Publicznych. Jej zdaniem na drodze do zamieszkania obcokrajowców w Polsce piętrzą się liczne przeciwności natury prawno-administracyjnej. Jej zdaniem zagrożeniem dla społeczeństwa jest jego starzenie się i malejąca liczba osób pracujących na tle korzystających z opieki państwa.

Milion w portfelu

Portfel Jacka Dekarza zyskuje od początku inwestycji ponad 12,5%. W ostatniej odsłonie przynosi zysk 5%. Najwięcej pozwolił zarobić fundusz Altus Akcji (+10,32%). Największa strata na Schroder European Smaller Comp. (-2,29%). Cały portfel tworzy kompozycja złożona z funduszy inwestycyjnych. Zarządzający jest uczestnikiem cyklu od marca 2011 roku.

Nie ma pracy

Bezrobocie w dół. Dane za sierpień mówią o niewielkim spadku stopy bezrobocia do 13% z 13,1% w lipcu. Liczba zarejestrowanych osób bez pracy wyniosła nieco ponad 2 miliony 83 tysiące. Główny ekonomista Invest Banku, Wiktor Wojciechowski, mówił na naszej antenie, że pracownicy branż zorientowanych na eksport mogą być spokojni o swoje miejsca pracy.