28.07 Giełda w Moskwie mocno w dół, rubel też

fd2f0b38-ae9c-11e3-8fc9-0025b511229eWikipedia (CC BY-SA 3.0) | Jenifer Corrêa

Rynek dzięki trybunałowi w Holandii przypomniał sobie dziś o Jukosie. Wpłynęło to na wyprzedaż riosyjskich spółek i rubla. Z drugiej strony mieliśmy spory wzrost na giełdzie w Kijowie, a z polskiej gospodarki napływają kolejne informacje o spowolnieniu. Dzień na rynkach - relacjonował Rafał Hirsch

17:48

10 punktów bazowych, czyli spis treści dnia na rynkach:

17:28

Na GPW obroty dziś sięgnęły zaledwie 588 mln PLN. Najwięcej ich było na akcjach OrangePL (+2,5%), KGHM (-0,8%) i PKO BP (-2,3%). Wśród liderów pod względem liczby transakcji był także Orlen (-0,8%)

Orlenowi, PKO BP i KGHM bardzo się ta sesja nie udała. Orlen i KGHM były na ładnych plusach, które na koniec sesji zniknęły. Orlen przez to zaliczył najniższe zamknięcie od 5 lutego i czwartą z rzędu sesję spadkową po publikacji słabych wyników. PKO BP gdyby spadł jeszcze o 7 groszy, to zanotowałby najniższe zamknięcie od października 2013.

Z drugiej strony Orange po dobrych wynikach radzi sobie coraz lepiej. Gdyby do ceny akcji dodać dywidendę odciętą w czerwcu to dziś bylibyśmy na poziomie najwyższym od maja. Obroty na Orange były dziś najwyższe od lutego. A w cieniu Orange najwyższego zamknięcia od października dorobił się Cyfrowy Polsat.

17:20

Sytuacja na giełdach w Europie:

Londyn -0,1%, Paryż +0,2%, Frankfurt -0,7%, Zurych -0,6%, Madryt -0,4%, Mediolan -0,7%

Moskwa -1,9%, Warszawa -0,3%, Praga -0,5%, Budapeszt +0,2%, Kijów +3,0%

17:02

Koniec sesji w Warszawie. WIG20 spadł dziś o 0,27 procent i zatrzymał się na poziomie 2399,93 punktów.

Przez większość sesji indeks był na plusie, ale spadki pogłębiły się w ostatnich minutach sesji.

17:01

Giełda w Kijowie zaliczyła dziś kolejny spory wzrost - tym razem o 3 procent. Indeks zakończył sesję na poziomie najwyższym od maja 2012. Od początku roku giełda w Kijowie urosła już o 47,8 procent.

16:52

Polski rynek obligacji skarbowych

rentowność dwuletnich spadła z 2,38 procent do 2,37 procent

rentowność pięcioletnich bez zmian na poziomie 2,76 procent

rentowność dziesięcioletnich spadła z 3,22 procent do 3,21 procent

16:47

Najnowsze prognozy Goldman Sachs.

S&P500 w ciągu roku ma iśc w górę o 4,4 procent, za to europejski Stoxx 600 aż o 11,9 procent. Giełda w Japonii ma urosnąć o 14,2 procent, a reszta Azji ma iść w górę o 5,1 procent.

Obligacje w tym samym czasie mają zaliczyć spory spadek. Rentowność 10latek USA ma urosnąć aż o 75 punktów bazowych, a niemieckich o 74 punkty bazowe. Za to w góre mają pójśc indeksy mierzące zachowanie obligacji korporacyjnych.

Ropa, miedź i złoto mają tanieć, aluminium, pszenica i gaz mają zdrożeć.

16:38

Nieco pogorszyła się sytuacja na rynkach europejskich. Najbardziej to widac na giełdzie niemieckiej, gdzie tanieją przede wszystkim producenci aut. Daimler traci 3,7 procent, Volkswagen spada o 2,8 procent, a BMW o 2,6 procent.

DAX spada już o 1 procent i jest najniżej od 7 maja (tak samo jak rosyjski Micex)

16:13

Amerykański rynek nieruchomości się schładza.

Indeks podpisanych umów sprzedaży domów spadł w USA w lipcu o 1,1 procent w stosunku do czerwca i o 7,3 procent rok do roku. Spadek się pogłębia, w czerwcu wynosił -6,9 procent. Teraz oczekiwano spadku o 5 procent rdr i wzrostu o 0,2 procent w stosunku do czerwca.

16:04

Raport wschodni:

Micex spada o 1,8 procent i jest najniżej od 7 maja

Rubel traci do dolara 1,13 procent. Dolar jest po 35,53 RUB, kosztuje najwięcej od początku maja. W piątek był po 35,13 RUB

Indeks UX w Kijowie rośnie o 3,2 procent i jest najwyżej maja 2012

Hrywna traci do dolara 1,9 procent. Dolar jest po 12,15 UAH. Droższy był tylko przez kilka dni w kwietniu. W piątek był po 11,92 UAH.

15:50

Indeks PMI dla sektora usług w USA w lipcu pozostał na rekordowo wysokim poziomie 61 punktów. To odczyt wstępny, ostateczny będzie na początku sierpnia. Oczekiwano spadku do 59,8 pkt.

15:34

Ruszyła sesja w Stanach Zjednoczonych. Dziś zapewne głównie pod znakiem fuzji sieci dyskontowych Dollar Tree i Family Dollar.

Akcje Family Dollar drożeją zaraz po otwarciu o 22,4 procent, a Dollar Tree o 9,1 procent.

Cały indeks S&P500 jednak na minimalnym minusie - spada o 0,1 procent.

Dow Jones spada o 0,09 procent - tu 0,8 procent tracą Pfizer i Cisco, spada też Wal-Mart o 0,4 procent.

15:22

Izrael obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych - z 0,75 procent do 0,50 procent. Decyzja jest zaskakująca, rynek oczekiwał, że nie będzie żadnych zmian

15:10

Unicredit podniósł prognozę średniorocznej ceny miedzi z 6750 USD za tonę do 7110 USD za tonę. Dziś miedź w Londynie kosztuje 7184 USD za tonę.

14:58

Obroty na GPW są ciągle wakacyjne. Jesteśmy grubo za półmetkiem sesji i mamy na liczniku tylko około 350 mln PLN.

Połowa tych obrotów to tylko trzy spółki: KGHM (-0,5%), Orange PL (+1,0%) i PKO BP (-0,8%)

Pod względem liczby transakcji w czołówce jest też Orlen który delikatnie odbija w górę (+1,1%) po ostatniej przecenie łącznie o 11 procent, po podaniu słabych wyników finansowych.

Wśród spółek, na których mamy w miarę normalną liczbę transakcji (więcej niż 10 - 20) i które nie są groszowe najbardziej drożeje Cormay (+4,5%), a najbardziej tanieje Asbis (-4,9%)

14:49

Na wypadek gdyby Putin chciał zrewanżować się za sankcje i np. wyprosić z kraju kapitał zagraniczny obecny w rosyjskich bankach, dobrze wiedzieć skąd ten kapitał pochodzi, czyli kto jest wystawiony na takie ryzyko. Zdecydowanym liderem są Francuzi

14:27

Goldman Sachs zmienił swoją prognozę walutową. Zdaniem banku kurs EUR/USD za trzy miesiące będzie na poziomie 1,35, a nie 1,38 jak prognozował wcześniej.

Prognoz sześciomiesięcznych i dwunastomiesięcznych nie zmieniono, wynoszą odpowiednio: 1,34 USD i 1,30 USD za euro.

Dziś kurs EUR/USD to 1,3435.

14:23

Dziś na GPW dywidendę rozdziela aż sześć spółek:

Wielton - 0,29 PLN dywidendy na akcję, wypłata 22 sierpnia, stopa dywidendy 4,75 procent

EuCO - 1,05 PLN dywidendy na akcję, wypłata 21 sierpnia, stopa dywidendy 4,69 procent

Comarch - 1,50 PLN dywidendy na akcję, wypłata 18 sierpnia, stopa dywidendy 1,90 procent

na rynku New Connect:

Betomax - 0,10 PLN dywidendy na akcję, wypłata 7 października, stopa dywidendy 2,47 procent

Livechat - 0,37 PLN dywidendy na akcję, wypłata 12 sierpnia, stopa dywidendy 2,10 procent

LeasingExperts - 0,05 PLN dywidendy na akcję, wypłata 14 sierpnia, stopa dywidendy 1,32 procent

13:47

Obok Hiszpanii i Włoch także inne kraje europejskie są bardzo blisko pobicia rekordów niskiej rentowności obligacji. Oto zestawienie obecnych rentowności, a w nawiasach rekordy do pobicia)

Belgia 1,535 procent (1,53 procent) - brakuje 0,5 punktu bazowego

Finlandia 1,287 procent (1,281 procent) - brakuje 0,6 punktu bazowego

Holandia 1,344 procent (1,334 procent) - brakuje 1 punktu bazowego

Austria 1,395 procent (1,385 procent) - brakuje 1 punktu bazowego

Niemcy 1,145 procent (1,126 procent) - brakuje 2 punktów bazowych

Czechy 1,464 procent (1,438 procent) - brakuje 2,6 punktu bazowego

Francja 1,543 procent (1,499 procent) - brakuje 4 p.b.

Węgry 4,30 procent (4,25 procent) - brakuje 5 p.b.

Polsce do pobicia rekordu z maja ubiegłego roku (3,005 procent) brakuje zejścia rentowności o 21 punktów bazowych w dół.

13:40

Nowe rekordy na europejskich obligacjach:

Rentowność włoskich obligacji dziesięcioletnich pierwszy raz w historii zeszła poniżej 2,70 procent.

Rentowność hiszpańskich obligacji dziesięcioletnich pierwszy raz w historii dobiła do poziomu 2,50 procent.

13:27

Najlepszy na rynku surowcowym wskaźnik obaw o Rosję, czyli pallad, jest dziś znów rekordowo drogi. Pallad jest dostarczany na rynki światowe głównie przez firmy rosyjskie, dlatego zawsze drożeje wtedy, kiedy rośnie ryzyko popsucia sobie stosunków Zachodu z Rosją.

Od lutego, czyli od momentu wybuchu rewolucji na Majdanie pallad podrożał już o 27,5 procent. Dziś drożeje o 0,84 procent.

13:01

Polska w pierwszym kwartale ze względu na przejęcie obligacji z OFE miała oczywiście nadwyżkę, ale gdyby nie liczyć tego OFE, czyli gdyby użyć unijnej metodologii ESA'10, to i tak deficyt sektora publicznego wygląda na wyjątkowo niewielki. Tylko 0,9 procent PKB

12:49

Znany amerykański inwestor Carl Icahn zarobi na fuzji Family Dollar i Dollar Tree ponad 174 mln USD.

Icahn kupił w czerwcu pakiet 9,4 procent akcji w Family Dollar płacąc za akcje średnio 58,18 USD. Teraz je odsprzeda Dollar Tree za 74,50 USD. Zarobi więc w dwa miesiące 28 procent w transakcji w którą początkowo zaangażował 622 mln USD.

12:42

Michaił Chodorkowski, kiedyś szef Jukosu, powiedział, że nie jest stroną procesu i że nie odniesie żadnych finansowych korzyści z orzeczenia sądu w Hadze, który nakazuje Rosji zapłatę akcjonariuszom Jukosu 50 mld USD.

Chodorkowski dodał, że to fantastyczne, że akcjonariusze spółki będą mieli szanse na naprawienie strat.

12:34

Dzienny raport z zapisów do OFE:

w piątek do OFE zapisały się 64 354 osoby ( dla porównania przez cały kwiecień do OFE zapisało się 59 671 osób)

łącznie w OFE są już 971 083 osoby

do końca zapisów zostały 4 dni. W tempie z piątku na koniec lipca w OFE będzie 1 228 499 osób.

12:25

Dolarowa fuzja w USA. Sieć Dollar Tree przejmuje sieć Family Dollar.

Akcje Family Dollar będą skupione z giełdy po cenie 74,5 USD, czyli o 22,8 procent wyższej niż zamknięcie z piątku. 59,60 USD zostanie zapłacone gotówką, a pozostałe 14,90 USD w akcjach Dollar Tree, które dostaną dotychczasowi akcjonariusze Family Dollar.

Po fuzji Family Tree zostanie czołową siecią dyskontową w USA z przychodami przekraczającymi 18 mld USD i z siecią 13 tysięcy sklepów w 48 stanach USA i pięciu prowincjach Kanady

W notowaniach przedsesyjnych akcje Family Dollar drożeją o 20,6 procent, a akcje Dollar Tree drożeją o 3,7 procent.

12:12

12:04

Waluty rynków wschodzących zachowują się dziś bardzo spokojnie w stosunku do dolara. Wyjątkiem jest tylko rosyjski rubel, który dziś znów traci i wraca do poziomów niepobitych od maja. 35,36 RUB za dolara.

11:50

Kolejna rekomendacja z DM BOŚ - "trzymaj" dla akcji Arctic Paper. Cena docelowa 3,30 PLN jest jednak pomimo rekomendacji neutralnej aż o 26 procent powyżej ceny rynkowej

11:43

Commerzbank obniżył rekomendacje dla rosyjskich obligacji w walutach obcych do "poniżej rynku" i podtrzymał taką samą rekomendację dla rosyjskich obligacji w rublach.

Commerzbank obniżył także do "poniżej rynku" rekomendację dla obligacji ukraińskich.

11:11

Dokładnie sto lat temu wybuchła pierwsza wojna światowa.

10:48

Ciekawostka przy okazji sprawy Jukosu. Sąd obliczając należne odsetki użył rentowności amerykańskich obligacji, a nie stopy LIBOR, ponieważ uznał LIBOR za niewiarygodny

10:44

Rosyjski CDS, czyli cena składki na ubezpieczenia od bankructwa państwa, wzrosała dziś do poziomu 2,28 procent - najwyższego od początku maja.

Niewykluczone, że na obraz rosyjskich finansów obok wojny z Ukrainą źle wpływa też wygrana w sądzie byłych właścicieli Jukosu 50 mld USD odszkodowania

10:06

KGHM po wybiciu się w piątek powyżej 130 PLN dziś kontynuuje rajd w górę i jest już najwyżej od czerwca 2013.

Od dołka w marcu akcje KGHM podrożały już o 34,2 procent.

09:55

Kontrolerzy skarbowi radzą sobie coraz lepiej

09:50

Moody's podniósł rating Portugalii z Ba2 do Ba1. Perpsektywa ratingu jest stabilna.

Rentowność portugalskich obligacji dziesięcioletnich dziś spada z 3,64 procent do 3,61 procent.

09:46

Analitycy DM BOŚ nadal rekomendują sprzedawanie akcji PGNiG, choć podnieśli poziom ceny docelowej dla tych akcji do 4,10 PLN. Mimo podniesienia to nadal aż o 22,3 procent poniżej ceny rynkowej

09:45

Ministerstwo Finansów obniżyło oprocentowanie obligacji sprzedawanych inwestorom indywidualnym. Resort tłumaczy, że ruch nastąpił w ślad za obniżeniem rentowności obligacji na rynkach finansowych.

W sierpniu drobni inwestorzy będą mogli kupić od rządu:

- obligacje dwuletnie z oprocentowaniem 2,80 procent (dotychczas było 3 procent)

- obligacje trzyletnie z oprocentowaniem 3 procent (dotychczas było 3,30 procent)

- obligacje czteroletnie z oprocentowaniem 3,50 procent (bez zmian)

- obligacje dziesięcioletnie z oprocentowaniem 4 procent (bez zmian)

09:41

Agencja Standard & Poor's podtrzymała rating AA- dla Czech i prognozuje, że czeska gospodarka będzie w latach 2014-2017 rozwijać się w średnim tempie 2,4 procent rocznie.

09:38

Zysk netto Banku Millennium w drugim kwartale wzrósł do 163,6 mln PLN ze 134,2 mln PLN rok wcześniej. Oczekiwano zysku na poziomie 165,8 mln PLN.

Akcje Banku Millennium tracą teraz pół procent. Wyniki w miarę zgodne z oczekiwaniami, a więc i reakcja rynku dość neutralna.

09:35

Jan Krzysztof Bielecki w Tok FM powiedział, że wzrost gospodarczy w Polsce może ucierpieć w tym i w przyszłum roku na skutek tego, co dzieje się na Ukrainie. Jego zdaniem konflikt ukraińsko-rosyjski może nam obniżyć dynamikę wzrostu PKB o 0,2 - 0,4 punkty procentowe.

09:27

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury liczony przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w lipcu 2014 wzrósł o 0,5 punktu w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale wciąż jest poniżej szczytu z kwietnia, co może potwierdzać hipotezę, że wchodzimy w fazę spowolnienia


09:20

Wygląda na to, że polska waluta ostatnio obrywa za to, co dzieje się na Wschodzie

09:10

Wystartowały giełdy w Europie. WIG20 rośnie o 0,15 procent.

Londyn +0,2%, Paryż +0,6%, Frankfurt +0,2%, Zurych -0,1%, Madryt +0,7%, Mediolan +0,7%

Moskwa -0,7%, Warszawa +0,2%, Budapeszt +0,2%

08:29

Dolar przed chwilą sięgnął poziomu 3,0860 PLN - czyli był najdroższy od początku lutego.

08:28

W Chinach dziś mieliśmy spory wzrost indeksu giełdowego, bo szykuje się tam prywatyzacja. Reuters podał, że piąty największy chiński bank - Bank of Communications (BoCom) - chce sprzedać część swoich akcji inwestorom prywatnym.

Oczywiście nie jest to samodzielny pomysł tego banku, tylko element rządowego planu zwiększania roli kapitału prywatnego w chińskiej gospodarce.

Akcje BoCom poszły dziś w górę o 9,9 procent.

08:22

Indeks Nikkei 225 w Tokio zakończył dziś sesję najwyżej od 23 stycznia.

Od dołka z 21 maja indeks urósł już o 11,2 procent.

08:19

Mamy spore spadki w Moskwie. Indeks Micex po kwadransie notowań traci 1,1 procent i jest najniżej od 8 maja.

Od szczytu sprzed trzech tygodni giełda rosyjska spadła już o 10,4 procent.

08:17

Dzień dobry. Oto pozycja wyjściowa na rynkach:

Dziś Europa powinna rozpocząć dzień od wzrostów. Kontrakt na DAX rośnie teraz o 0,3 procent. Kontrakt na Euro Stoxx 50 rośnie o 0,53 procent.

W USA w piątek mieliśmy spore spadki. S&P500 stracił 0,48 procent, a Russell 2000 małych spółek spadł o 1 procent. Za spadkami stały słabsze tym razem wyniki i prognozy dużych spółek, takich jak Amazon, czy Visa. Największe obroty: Amazon (-9,7%), Apple (+0,7%), Facebook (+0,3%)

Dziś na największych rynkach w Azji bardzo wyraźne wzrosty: Chiny +2,4%, Hong Kong +1,1%, Japonia +0,5%, Australia -0,04%, Korea +0,7%, Indie -0,5%, Tajwan -0,2%

Za euro płacimy 4,14, za franka 3,41, za dolara 3,09, za funta 5,24. EUR/USD=1,3429

CO DZIAŁO SIĘ NA RYNKACH W PIĄTEK, 25 LIPCA - CZYTAJ

Autor: Rafał Hirsch

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Jenifer Corrêa

Pozostałe wiadomości

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

USA nałożą dodatkowe cła na Chiny, podwyższając łączne taryfy do 104 procent - przekazał Reuters, cytując urzędnika Białego Domu. Dodatkowe cła mają wejść w życie w środę, 9 kwietnia.

Trump spełni swoją groźbę

Trump spełni swoją groźbę

Źródło:
Reuters

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich liczb. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. W Polsce padła jedna wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 655 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Źródło:
PAP

Miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową - podał "Washington Post". Wszystko za sprawą gwałtownych zmian na rynkach kapitałowych.

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Źródło:
PAP

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg

PZU skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z wypłatą nienależnego odszkodowania dla fundacji Lux Veritatis - potwierdziła tvn24.pl spółka. Prezesem fundacji jest Tadeusz Rydzyk. Według RMF FM chodzi o wypłatę 10 milionów złotych w związku z projektem Geotermii Toruńskiej. Jednocześnie drugie tyle miała zapłacić spółka z Grupy Orlen.

Odszkodowanie dla Lux Veritatis. PZU idzie do prokuratury

Odszkodowanie dla Lux Veritatis. PZU idzie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl/ PAP

Cła Donalda Trumpa odbiją się na amerykańskich rodzinach i zwiększą koszty utrzymania wielu gospodarstw domowych - podała telewizja ABC News. Według szacunków ubytek w portfelach Amerykanów wyniesie kilka tysięcy dolarów.

Tysiące mniej w portfelu. Skutki działań Trumpa

Tysiące mniej w portfelu. Skutki działań Trumpa

Źródło:
PAP

Czy Rada Polityki Pieniężnej powinna obniżyć stopy procentowe? - Chodzi o to, by uznać realia. Presja inflacyjna w Polsce słabnie i to od kilku miesięcy, w związku z tym należy łagodzić politykę pieniężną - powiedział profesor Marek Belka, były premier oraz były szef Narodowego Banku Polskiego w programie "Rozmowa Piaseckiego".

Belka: róbmy to, po prostu

Belka: róbmy to, po prostu

Źródło:
TVN24

Izera, polski samochód elektryczny, może nie powstać. Tomasz Kędzierski, prezes ElectroMobility Poland - spółki, która miała auto produkować - chce by projekt Izery ustąpił miejsca wizji nowoczesnego hubu produkcyjno-rozwojowego. Celem jest między innymi produkcja europejskiej marki samochodów wspólnie z globalnym partnerem.

"Flagowy projekt ugrzązł na mieliźnie". Nowy plan

"Flagowy projekt ugrzązł na mieliźnie". Nowy plan

Źródło:
PAP

Najbogatszy człowiek świata Elon Musk osobiście apelował do prezydenta USA Donalda Trumpa, by wycofał się z ceł - podał dziennik "Washington Post". To największa różnica zdań między prezydentem i jego bliskim współpracownikiem.

Elon Musk osobiście apelował do Donalda Trumpa

Elon Musk osobiście apelował do Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Sprawiedliwe roczne wynagrodzenie ze strony Google'a na rzecz polskich mediów za wykorzystanie ich treści powinno wynosić 78,67 miliona euro, czyli około 335 milionów złotych - szacuje Fehradvice & Partners w raporcie "Media w Polsce i ich wartość dla Google" stworzonym we współpracy z Związkiem Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

Jakie wynagrodzenie dla mediów? Raport

Jakie wynagrodzenie dla mediów? Raport

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Prezydent Zimbabwe zapowiedział zniesienie wszystkich ceł na towary z USA. To reakcja na wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa nowe wysokie cła na produkty z innych państw. Emmerson Mnangagwa twierdzi, że w ten sposób poprawi stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Zdaniem opozycji prezydent może jednak mieć także powody osobiste dla swojej decyzji.  

Pierwsze państwo ugina się pod presją Trumpa. Likwiduje wszystkie cła na produkty z USA

Pierwsze państwo ugina się pod presją Trumpa. Likwiduje wszystkie cła na produkty z USA

Źródło:
BBC, Business Insider Africa, PAP, tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła zarządzanie procesem wykonywania zadań oraz nadzór nad działalnością Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w latach 2021-2024 - przekazał dyrektor NIK Rafał Ostrowski.

Wyniki kontroli w RARS. Nieprawidłowości w wysokości 70 milionów złotych

Wyniki kontroli w RARS. Nieprawidłowości w wysokości 70 milionów złotych

Źródło:
PAP

- Błąd na błędzie - tak rzecznik chińskiego ministerstwa handlu nazwał cła Donalda Trumpa. Oznajmił także, że Chiny "stanowczo sprzeciwiają się groźbom Stanów Zjednoczonych podniesienia ceł na chińskie towary o 50 procent i zapowiadają zdecydowaną odpowiedź".

Groźby Trumpa, jest reakcja Pekinu. "Błąd na błędzie"

Groźby Trumpa, jest reakcja Pekinu. "Błąd na błędzie"

Źródło:
PAP

Chińska ambasada w USA opublikowała w mediach społecznościowych wideo z przemówienia Ronalda Reagana. Prezydent USA w 1987 roku wskazywał na zgubne skutki wojen handlowych. To jedna z reakcji na groźbę nałożenia kolejnych ceł na Chiny przez Donalda Trumpa.

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Źródło:
PAP

Szef JPMorgan Chase Jamie Dimon ostrzegł, że wojna celna może mieć długotrwałe i negatywne konsekwencje - podał Reuters. "Czy cła wywołają recesję, czy nie - pozostaje kwestią sporną, ale spowolnią wzrost" - podkreślił jeden z najważniejszych ludzi na amerykańskim rynku finansowym.

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Źródło:
Reuters

Komisja Europejska (KE) zaproponowała cła odwetowe w wysokości 25 procent na szereg towarów z USA - wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters.

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Źródło:
Reuters, PAP

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw handlu Peter Navarro stwierdził, że Elon Musk nie rozumie mechanizmów, za pomocą których inne kraje "oszukują" USA w sprawach handlowych - przekazał portal Axios.

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Źródło:
PAP

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania na godzinę. W komunikacie wyjaśniła, że wynikało to "z rekordowej liczby zleceń maklerskich od początku sesji, co mogło doprowadzić do zachwiania stabilności systemu".

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie wojny celne były przegrane przez tych, którzy je wywołali. Nie wiem, na co liczył prezydent USA Donald Trump - powiedział w "Tak jest" w TVN24 profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

Źródło:
TVN24, PAP

Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się z zapowiadanych ceł odwetowych. Prezydent USA dodał, że "wszystkie rozmowy z Chinami dotyczące ich żądanych spotkań z nami zostaną zakończone".

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazał w poniedziałek Bloomberg. Tymczasem Kreml na 2025 rok zakładał cenę 69,7 dolara - podkreślił portal Moscow Times, dodając, że około 30 procent budżetu Rosji pochodzi z dochodów z ropy naftowej i gazu.

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Źródło:
PAP

- W USA nie produkuje się fety, oliwek czy oliwy, więc nałożenie na nie ceł przez Waszyngton nie ma sensu - ocenił w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez agencję ANA-MPA. Zadeklarował jednocześnie, że grecka gospodarka jest gotowa stawić czoło zmienionym przez USA "zasadom gry".

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Europejska zaproponowała USA całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei ministrowie handlu z państw UE byli zgodni, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. 

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Źródło:
PAP

Ryzyko wystąpienia recesji w USA jest większe, niż wcześniej zakładano i wynosi 45 procent - ocenił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powodem jest wzrost niepewności co do polityki gospodarczej oraz zagraniczne bojkoty konsumenckie.

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Źródło:
PAP