Najnowsze

Najnowsze

Finansowa ekstraklasa

Jeden punkt zdobyty przez piłkarzy ekstraklasy w ubiegłym roku kosztował... 666 tysięcy złotych. Najwięcej karnetów sprzedał Lech, a największe przychody ze sprzedaży koszulek miała Legia. Firma EY przygotowała raport w którym finansowo-piłkarskich smaczków jest znacznie więcej. Naszym gościem był Krzysztof Sachs, partner w EY.

Demograficzna zapaść

Polska nie jest krajem sprzyjającym osiedlaniu się imigrantów, uważa Anna Piłat z Instytutu Spraw Publicznych. Jej zdaniem na drodze do zamieszkania obcokrajowców w Polsce piętrzą się liczne przeciwności natury prawno-administracyjnej. Jej zdaniem zagrożeniem dla społeczeństwa jest jego starzenie się i malejąca liczba osób pracujących na tle korzystających z opieki państwa.

Milion w portfelu

Portfel Jacka Dekarza zyskuje od początku inwestycji ponad 12,5%. W ostatniej odsłonie przynosi zysk 5%. Najwięcej pozwolił zarobić fundusz Altus Akcji (+10,32%). Największa strata na Schroder European Smaller Comp. (-2,29%). Cały portfel tworzy kompozycja złożona z funduszy inwestycyjnych. Zarządzający jest uczestnikiem cyklu od marca 2011 roku.

Nie ma pracy

Bezrobocie w dół. Dane za sierpień mówią o niewielkim spadku stopy bezrobocia do 13% z 13,1% w lipcu. Liczba zarejestrowanych osób bez pracy wyniosła nieco ponad 2 miliony 83 tysiące. Główny ekonomista Invest Banku, Wiktor Wojciechowski, mówił na naszej antenie, że pracownicy branż zorientowanych na eksport mogą być spokojni o swoje miejsca pracy.

Zmiany w indeksach GPW

Ma jeden dzień i liczy na niego cała giełda. Mowa o nowym indeksie trzydziestu spółek na GPW. O szczegółach Dominik Cierpioł

Opolszczyzna się wyludnia

Światło ostrzegawcze dla Opolszczyzny. Nawet na tle problemów demograficznych Polski, ten region wygląda dramatycznie.

Brat VAT na paragonach

Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację dotyczącą nazw na paragonach fiskalnych. Od 1 października paragon będzie musiał zawierać „jednoznaczną nazwę towaru”, jednak bez szczegółowego opisu. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Marcinem Zawadzkim, doradcą podatkowym w Ernst & Young.

Pod lupą NIK

Fotoradary pod lupą Najwyższej Izby Kontroli. Prześwietlanie systemu ma potrwać kilka miesięcy - kontrola ma wykazać, czy fotoradary służą bezpieczeństwu, czy ministrowi finansów. Ale NIK będzie się przyglądał w najbliższej przyszłości nie tylko fotoradarom. Rozmowa z prezesem Najwyższej Izby Kontroli - Krzysztofem Kwiatkowskim.

Twój Brat PIT zatrudnia rodzinę

Czy w Polsce zatrudnianie rodziny w swoim biznesie jest opłacalne? W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy zagadanienie w rozmowie z Renatą Kabas- Komorniczak, doradcą podatkowym w Rödl&Partner.

Wartość patentu

Sąd Najwyższy uznał, że w sporze o prawo patentowe trzeba podać zawsze wysokość przedmiotu sporu. Jak wygląda w praktyce ochrona patentowa w Polsce? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Karoliną Jakubowską, kancelaria Jakubowska & Czarnecka Adwokaci.

Służebność i zasiedzenie

Sąd Najwyższy przyznał prawo do odszkodowania właścicielom gruntów na których bezprawnie wzniesiono np. słup wysokiego napięcia, latarnię czy stację trafo, określił także kiedy właściciel działki przerywa bieg zasiedzenia tzw. służebności przesyłu. W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy jakie kroki należy podjąć aby np. firma energetyczna nie pozbawiła nas prawa do odszkodowania. Rozmowa z Grzegorzem Zawadą, adwokatem, partnerem w kancelarii KKPW.

Brat VAT na paragonach

Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację dotyczącą nazw na paragonach fiskalnych. Od 1 października paragon będzie musiał zawierać „jednoznaczną nazwę towaru”, jednak bez szczegółowego opisu. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Marcinem Zawadzkim, doradcą podatkowym w Ernst & Young.

Firma teraz

Optymistyczne nastroje konsumentów sprzyjają rozwijaniu działalności eksportowej. Jak wybrać kierunek ekspansji i zaplanować wypłynięcie na międzynarodowe wody? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Sergiuszem Sawinem, partnerem w Innovatika.

Ukraina blisko Unii

Ukraina coraz bliżej Unii – tak ocenia polski minister spraw zagranicznych.

Mamy WIG 30

Na warszawskiej giełdzie stratuje nowy indeks 30 największych i najbardziej płynnych spółek. Za niespełna 3 lata ma on zastąpić utworzony w 1994 roku WIG20. Czy ta zmiana jest potrzebna polskiej giełdzie? Spytaliśmy Mirosława Kachniewskiego, prezesa Stowarzyszenia Inwestorów Giełdowych.

Milion w portfelu

blisko 50% - o tyle rósł portfel Tomasza Koraba od końca ubiegłego roku.

Zmiany na GPW

Od poniedziałku na warszawskiej giełdzie nowy indeks 30-tu największych i najbardziej płynnych spółek.

Zmiany na GPW

Od poniedziałku na warszawskiej giełdzie indeks 30-tu największych i najbardziej płynnych spółek.

Zmiany na GPW - WIG30 okiem Wojciecha Sobieraja

WIG 30 zadebiutował na warszawskim parkiecie. Wojciech Sobieraj - prezes Alior Banku, który znalazł się w "elitarnej trzydziestce", podkreśla, że obecność w nowym indeksie to dla spółek nie tylko prestiż, ale także lepsze perspektywy biznesowe.

Zmiany na GPW - WIG30 okiem Jerzego Kurelli

Wig30 ruszył - dziś na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja nowego indeksu. O jego ocenę zapytaliśmy pełniącego obowiązki prezesa jednej z największych polskich firm - PGNiG - Jerzego Kurellę.

Zmiany na GPW - WIG30 okiem Herberta Wirtha

Od dziś na warszawskiej giełdzie notowany będzie indeks 30 największych i najbardziej płynnych spółek. Za niespełna 3 lata ma on zastąpić utworzony w 1994 roku WIG20. O ocenę nowego indeksu - WIGu 30 zapytaliśmy prezesa jednej z największych polskich firm - Herberta Wirtha, czyli szefa KGHM.

WIG30 zadebiutował na giełdzie

Na warszawskim parkiecie zadebiutowały dziś dwa nowe indeksy - WIG30 oraz WIG30TR. Ich wprowadzenie ma zwiększyć płynność na rynku akcji.

Pół dekady po Lehman Brothers. "Ojcowie" kryzysu żyją jak pączki w maśle

Pięć lat temu wybuchł najpotężniejszy kryzys gospodarczy od II Wojny Światowej. Milionom osób na całym świecie przyniósł utratę pracy, domu i oszczędności całego życia. Wśród ofiar nie było tych, którzy w największym stopniu odpowiadają za załamanie - szefów bankowych gigantów z Wall Street. Dziś mają się lepiej niż dobrze i z milionami na kontach żyją spokojnie w swoich imponujących posiadłościach. Oto historia kilku z nich.