Najnowsze

Najnowsze

"Świat", 31.03

Kto w centrum Kijowa strzelał do zastępcy mera miasta? Co mają z tym wspólnego działacze Prawego Sektora? Dlaczego francuska lewica poniosła dotkliwą porażkę w lokalnych wyborach? O tym rozmawiali Bartosz Węglarczyk i jego goscie w programie "Świat".

ZUS czy OFE? Eksperci podpowiadają

Co jest lepsze: odkładanie tylko w ZUS, czy może także i w OFE? Ile można zarobić na każdej z tych opcji? Argumenty za i przeciw przedstawili: główny doradca PwC Witold Orłowski, Tomasz Korab z EQUES Investment TFI oraz dziennikarz ekonomiczny TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer.

Yellen broni "łatwej" polityki Fed. "Jest nadal potrzebna"

Szefowa amerykańskiej rezerwy federalnej Fed Janet Yellen silnie poparła w poniedziałek politykę tzw. "łatwego" pieniądza, która Fed prowadzi od dłuższego czasu. Podkreśliła, że priorytetem nadal jest i przez jakiś czas będzie pobudzenie gospodarki, a zwłaszcza rynku pracy.

Bilans. Najważniejsze wydarzenia dnia

Nadchodzący start emerytalnego "okienka transferowego", lepsze prognozy dla Polski od banku Goldman Sachs, przyspieszenie budowy rosyjskiego sytemu płatności kartami i "łupkowy" sojusz PGNiG z Chevronem. Oto najważniejsze wydarzenia dnia według Roberta Stanilewicza.

Partia Erdogana z największym poparciem

Rządząca w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) premiera Recepa Tayyipa Erdogana w niedzielnych wyborach lokalnych zdobyła 45,5 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek komisja wyborcza po przeliczeniu 98,1 proc. głosów. Opozycyjna Partia Ludowo-Republikańska (CHP) zdobyła 27,9 proc. głosów, konserwatywna Nacjonalistyczna Partia Działania (MHP) - 15,2 proc., a prokurdyjska Partia Pokoju i Demokracji (BDP) - 6,3 proc.

Frankfurcka giełda wprowadzi rozliczenia w juanach

Na giełdzie we Frankfurcie nad Menem będzie można rozliczać się w chińskiej walucie. Tym samym miasto to stanie się drugim miejscem w Europie, w którym będzie taka możliwość. Przedstawiciele banków podpisali w tej sprawie deklarację woli.

"Milion w portfelu", 31.03

Proponowany przeze mnie portfel jest dość mocno zdywersyfikowany. Zawiera ekspozycje na akcje, instrumenty dłużne, ale także ETFy, których wartość powinna raczej rosnąć podczas bessy i tym samym chronić portfel przed istotną utratą wartości - podkreślił w programie "Milion w portfelu" Błażej Bogdziewicz,

Przerwa w dostawach surowców? "Polska ma plan"

Ministerstwo Gospodarki ma plan na wypadek kryzysu w dostawach surowców w przyszłości - powiedziała dyrektor Departament Ropy i Gazu w resorcie Małgorzata Szymańska w poniedziałek podczas debaty "Bezpieczeństwo dostaw ropy i gazu do Polski".

Mniej firm upada. "Sytuacja będzie się poprawiać"

W pierwszym kwartale bieżącego roku upadłość ogłosiło 178 przedsiębiorstw, co oznacza, że było ich o 15 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2013 r. - wynika z zestawienia firmy Coface zajmującej się ubezpieczaniem należności. To najlepszy wynik od 2011 r.

Partie prawego sektora zagrożeniem dla jedności Europy

Prawicowe, nacjonalistyczne i eurosceptyczne ugrupowania cieszą się coraz większą popularnością przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Partie te chcą stworzyć w europarlamencie osobną grupę. Ich elektorat to głównie ludzie młodzi i sfrustrowani.

EY: Bezrobocie w strefie euro powyżej 11 proc. do 2018 roku

Mizerny, nieprzekraczający 1,6 proc. wzrost gospodarczy i 11-proc. bezrobocie co najmniej do 2018 r. - taki scenariusz dla strefy euro przewiduje EY i Oxford Economics. PKB eurolandu ma w 2018 r. być wyższe tylko o 5 proc. niż przed kryzysem 2008 r.

Goldman Sachs podnosi prognozę wzrostu dla Polski

Ekonomiści banku Goldman Sachs podnieśli swoje prognozy wzrostu PKB dla krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Prognoza wzrostu dla Polski na 2014 rok została podniesiona do 3,2 proc. z 2,9 proc. oczekiwanych wcześniej. Według analityków gospodarka przyśpieszy ze względu na rosnący eksport oraz szybsze niż oczekiwano odreagowaniu popytu wewnętrznego.

Zamrożone 14,5 miliarda dolarów, 300 zatrzymanych. Ta afera może zmienić Chiny

Wierchuszką chińskiej partii komunistycznej wstrząsnął najpotężniejszy w historii skandal korupcyjny - donosi agencja Reutera, powołując się na swoje źródła. W centrum afery ma być wieloletni szef Ministerstwa Bezpieczeństwa Wewnętrznego i członek Komitetu Centralnego Zhou Yongkang. Śledczy mieli zatrzymać majątek warty około 14,5 miliarda dolarów. W kręgu podejrzanych jest 300 osób.

Inflacja w strefie euro coraz niższa

Inflacja w strefie euro wyniosła w marcu w ujęciu rok do roku 0,5 proc. - podał we wstępnym wyliczeniu Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. To mniej niż oczekiwali analitycy.

Chiński milioner chce przejąć brytyjską sieć handlową

Chiński konglomerat Sanpower Group kontrolowany przez milionera Yuana Yafei prowadzi rozmowy ws. przejęcia znanej, brytyjskiej sieci sprzedaży detalicznej House of Fraser za ok. 450 mln funtów – donoszą media powołując się na źródła chińskie.

Prezydent Chin w Brukseli. Wizyta z aferą korupcyjną w tle

Prezydent Chin Xi Jinping od kilku przebywa z wizytą w Europie. Przywódcy towarzyszy delegacja ponad 100 biznesmenów. Efektem wizyty jest m.in. umowa na dostawę 70 nowych Airbusów. Europejski koncern podpisał kontrakt wart 10 mln euro na dostawę 27 maszyn. Xi Jinping w poniedziałek gości w instytucjach UE. Spotkania z najważniejszymi unijnymi liderami zbiegło się w czasie z wybuchem wielkiej afery korupcyjnej w "Państwie Środka".