Państwowe giganty, prywatne fortuny, przyjaciele Władimira Putina - to na nich USA zdecydowały się nałożyć zdecydowane sankcje. Podobnie jednak jak UE, Waszyngton nadal wstrzymuje się z objęciem zakazami całych sektorów rosyjskiej gospodarki.
Stany Zjednoczone podjęły bardziej zdecydowane kroki niż UE. W piątek kraje Unii zleciły na razie Komisji Europejskiej przygotowanie projektów aktów prawnych, pozwalających na wprowadzenie sankcji sektorowych. Według Van Rompuya dokumenty te zostaną przedstawione ambasadorom państw unijnych "do wtorku 29 lipca w celu ich przyjęcia".
Tymczasem wprowadzone przez USA sankcje po raz pierwszy objęły największe firmy rosyjskie, mocno związane z Kremlem: producenta ropy naftowej Rosnieft, drugiego co do wielkości producenta gazu ziemnego Novatek, bank prowadzący operacje finansowe Gazpromu - Gazprombank oraz bank VEB. Na podstawie sankcji firmy te nie będą mogły otrzymywać długo- i średnioterminowych kredytów z amerykańskich instytucji finansowych.
1. Rosnieft
Właścicielami tej największej w Rosji firmy naftowej są m.in. BP i ExxonMobil.
2. Novatek
Jest największym prywatnym producentem gazu ziemnego w Rosji. Analitycy BNP Paribas szacują, że 46 proc. jego zadłużenia jest nominowane w dolarach.
3. VEB
Państwowy Wnieszekonombank (VEB) obsługuje płatności rządu. Jego przewodniczącym jest premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.
4. Gazprombank
Pełni kluczową rolę w finansowaniu sektora energetycznego Rosji oraz Gazpromu. Koncern paliwowy, który jest największym udziałowcem tego baku, zapewnia Europie 1/3 jej zapotrzebowania na gaz.
5. Kałasznikow
Największy w Rosji producent broni palnej, słynący m.in. z karabinów AK-47, znalazł się w gronie ośmiu rosyjskich firm zbrojeniowych, których amerykańskie aktywa zostały zamrożone. Został także objęty zakazem prowadzenia działalności gospodarczej z amerykańskimi firmami i osobami.
6. Igor Sieczin
Prezes Rosnieftu, któremu również zamrożono konta, ostrzega, że w wyniku nałożenia sankcji mogą ucierpieć także amerykańskie banki i inwestorzy.
7. Jurij Kowalczuk
To bliski współpracownik Putina i największy udziałowiec Banku Rossija. Jest nazywany "osobistym bankierem". Bank jest 17. największą instytucją tego typu na świecie.
8. Giennadij Timczenko
Miliarder i założyciel spółki obrotu energią Gunvor z siedzibą w Genewie jest prawdziwym szczęściarzem. Wszystkie swoje udziały w spółce sprzedał zaledwie dwa dni przed tym, jak "wylądował" na amerykańskiej liście z sankcjami. Te objęły także kierowaną przez niego grupę inwestycyjną Wołga oraz jej szereg spółek zależnych.
9. Siergiej Czemiezow
Dyrektor Rosnieftu jest jednocześnie szefem Rostecu - konglomeratem 13 firm zajmujących się eksportem technologii i pracami na rzecz przemysłu obronnego. Jej partnerem jest m.in. Boeing.
10. Arkadij i Borys Rotenberg
Są udziałowcami dwóch banków InvestCapitalBank i SMP a także przyjaciółmi Putina.
Autor: rf/km / Źródło: CNN Money