Najnowsze

Najnowsze

Dobre dane z niemczech

Dobre dane zza zachodniej granicy. Niemiecki indeks nastrojów gospodarczych ZEW wzrósł w październiku do 52,8 punktu z 49,6 punktu miesiąc. Jednocześnie nie utworzyła się jeszcze koalicja rządząca, choć przywódcy CDU/CSU I SPD mówią że porozumienie jest coraz bliżej. O tym jak może przełożyć się to na realną gospodarkę rozmawialiśmy z Andrzejem Byrtem, byłym ambasadorem w Niemczech.

Konferencja PIKE 2013

Jak będzie wyglądała przyszłość komunikacji elektronicznej i biznesu przesyłu danych w Polsce? To jedno z pytań, na które starali się odpowiedzieć w Łodzi uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej. Naszym gościem był prezes PIKE, Jerzy Straszewski.

Najciekawszy ekonomiczny Nobel od lat

Tegoroczne Noble z ekonomii są moim zdaniem niesamowite. Nie słyszałem do tej pory, żeby ktoś gdzieś na świecie wręczył nagrodę dwóm osobom (trzeciego Hansena pomijam, bo jest niekontrowersyjny), które nie dość, że razem nie współpracowały, to jeszcze doszły w danym temacie do zupełnie różnych wniosków, z których ten późniejszy w dużej części obalał ten wcześniejszy.

Unijny parytet

Komisje Parlamentu Europejskiego za parytetem w radach nadzorczych spółek giełdowych. Zdaniem szefa firmy Sedlak & Sedlak, największym problemem jest nie tyle rozbieżność w liczebności kobiet i mężczyzn na kierowniczych stanowiskach, co różne pensje pobierane za podobną pracę.

Płacenie kartą będzie tańsze. Prezydent podpisał nowelizację

Od stycznia 2014 r. organizacje płatnicze, jak Visa czy Mastercard, będą miały pół roku na obniżenie stawek opłat interchange do 0,5 proc. wartości transakcji. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy dotyczącej usług płatniczych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

OFEnsywa od strony funduszy

Od 4 lutego do 1 lipca 2014 r. będą nadal obowiązywały obecne mechanizmy minimalnej stopy zwrotu oraz limity inwestycji OFE. W tym okresie będzie już jednak obowiązywał limit inwestycji minimum 75% w akcje oraz zakaz inwestowania w skarbowe papiery wartościowe i instrumenty gwarantowane przez Skarb Państwa. Jak zmiany wpłyną na fundusze inwestycyjne? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Adamem Dakowiczem, prezesem zarządu Agiofunds TFI.

Wiceminister skarbu: pomoc dla LOT odsunięta w czasie

PLL LOT realizują proces restrukturyzacji, którego efektem jest odsunięcie w czasie konieczności udzielenia pomocy publicznej – poinformował wiceminister skarbu Rafał Baniak. Wyniki finansowe spółki są lepsze niż zakładano, choć wciąż jest ona na minusie.

OFEnsywa na Konstytucję

Projekt reformy jest teraz na etapie konsultacji społecznych. Rząd planuje przesunąć do ZUS-u część obligacyjną składki wpłacanej obecnie do OFE . Decyzję gdzie odkładać pieniądze na emeryturę - do OFE czy na subkonto w ZUS - będzie trzeba podjąć do 30 czerwca przyszłego roku lub w momencie rozpoczęcia pierwszej pracy. Przed przyjęciem reformy systemu emerytalnego rząd powinien zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego - uważa były prezes TK Jerzy Stępień, który był gościem w "Blajer mówi: Biznes".

Urlop wychowawczy w spółce

W "Blajer mówi: Biznes" odpowiadamy na pytanie widza, jak prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki jawnej w sytuacji kiedy jeden ze wspólników chce skorzystać z urlopu wychowawczego? Rozmowa z Karolina Klunder z kancelarii Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.

Twój Brat PIT

Ten, kto sprzeda mieszkanie kupione wcześniej za kredyt, nie odliczy od podatku wydatków na spłatę kredytu wynikających ze wzrostu kursu franka szwajcarskiego do złotego - orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy Grzegorzem Baranem, który uważa w/w orzeczenie NSA za "schizofrenię podatkową".

Twój Brat PIT

Ten, kto sprzeda mieszkanie kupione wcześniej za kredyt, nie odliczy od podatku wydatków na spłatę kredytu wynikających ze wzrostu kursu franka szwajcarskiego do złotego - orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy Grzegorzem Baranem, który uważa w/w orzeczenie NSA za "schizofrenię podatkową".

Twoja emerytura - III filar

Wraz ze zmianami w OFE rząd chce wprowadzić zachęty do oszczędnia w trzecim filarze emerytalnym, który od początku swojego istnienia pozostaje nieco w cieniu. O tym, jak odkładać na IKE lub IKZE pytaliśmy Krzysztofa Nowaka, członka zarządu Mercer Polska.

Twoja emerytura

Wszystkie odłożone przez Polaków pieniądze, czy to w pierwszym czy drugim filarze, trafią w efekcie do ZUS, który wypłaci całość przyszłej emerytury - to jedna ze zmian w rządowym projekcie ustawy. Jednak Anna Horsecka, była prezes PTE Polsat, ma poważne wątpliwości, czy ZUS poradzi sobie z tym zadaniem.

Milion w portfelu

W ostatniej odsłonie portfel Huberta Kmiecika zyskał 2,5%. Od początku inwestycji zarabia on 3,77%. Najwięcej w ostatniej odsłonie zyskał na ETF Russian Market Vectors +10%. Największą strate przyniósł Ishares MSCI Turkey ETF -4,26%. Zarządzający jest uczestnikiem portfela od marca tego roku. W nowej odsłonie cyklu jego portfel w 25% złożony jest z jednostek uczestnictwa Allianz Obligacji Korporacyjnych (25%).

Twoja emerytura

Rząd w końcu zaprezentował projekt zmian w systemie emerytalnym. Zakłada on między innymi przeniesienie obligacji z OFE do ZUS i ich umorzenie, zakaz inwestowania w obligacje emitowane przez skarb państwa, obowiązek posiadania przez OFE 75% portfela w akcjach teraz projekt będzie poddany konsultacjom społecznym. Jak w wyniku zmian wyglądać będzie sytuacja papierów dłużnych na rynku? Naszym gościem był Elwir Świętochowski, dyrektor Rabobanku.

OFE pod nóż?

Rząd w końcu zaprezentował projekt zmian w systemie emerytalnym.

Forum Opolskich Inwestycji

O pieniądzach z perspektywy samorządu. W Opolu ruszyło Forum Opolskich Inwestycji. Czy kryzys uderza także w Specjalne Strefy Ekonomiczne? Jak wygląda zainteresowanie inwestorów? Naszym gościem była Prezes zarządu wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park", Barbara Kaśnikowska.

Forum Opolskich Inwestycji

W województwie opolskim zarejestrowanych jest około 100 tysięcy firm, z czego niecałe 74 tysiące stanowią osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Pracuje tam ponad 300 tysięcy osób, z czego ponad 73% w sektorze prywatnym.

Na zmianach w OFE wszyscy tracą

Państwa nie stać na OFE, bo ten system zwiększa zadłużenie państwa. Lepiej być w ZUS, gdzie nic nie stracimy, bo państwo naliczy nam eleganckie procenty co roku na naszym indywidualnym koncie, a przy okazji, nie będzie musiało się zadłużać. Jakoś tak brzmi rządowe uzasadnienie ekonomii zmian w systemie emerytalnym. My mamy pewny zysk bez ryzyka, a państwo nie ma dodatkowych długów. Sytuacja win-win. W rzeczywistości jednak mamy sytuację lose-lose - pisze dziennikarz TVN CNBC Rafał Hirsch.

G20 wzywa USA do pilnego podniesienia limitu zadłużenia

Szefowie resortów finansów i szefowie banków centralnych państw G20 wezwali w piątek w Waszyngtonie Stany Zjednoczone do pilnego podniesienia limitu zadłużenia państwa, ostrzegając, że w przeciwnym razie może bardzo ucierpieć gospodarka światowa.

Wkrótce będziemy mieć więcej autostrad, niż Brytyjczycy?

Już tylko pięć krajów UE ma dłuższą sieć autostrad i dróg ekspresowych niż my. Niedługo przegonimy też Brytyjczyków– pisze w sobotę "Rzeczpospolita". A jeszcze w 2008 r. w Polsce było tylko kilkaset kilometrów tras szybkiego ruchu.

OFEnsywa na konstytucję?

Projekt ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych budzi wiele zastrzeżeń znawców prawa, zwłaszcza konstytucyjnego. Wątpliwości budzi m.in krótki okres tzw. vacatio legis czyli momentu od ogłoszenia ustawy, do wejścia jej w życie. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z dr Tomaszem Zalasińskim, konstytucjonalistą z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka.

Zakazana reklama

Projekt ustawy dotyczącej OFE zawiera przepis, który zakazuje reklamowania się Otwartym Funduszom Emerytalnym. Złamanie tego zakazu skutkuje karą nawet do 1 mln złotych. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Ewą Lewicką- Banaszak, doradcą zarządu IGTE, która uważa, że zakaz reklamy może skutkować wygaszaniem OFE.

OFEnsywa

Czyje są zatem pieniądze zebrane w OFE? Nie są ani twoje, ani moje, a tym bardziej nie są Funduszy. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego są częścią systemu finansów państwa. Tak samo jak podatki. W "Blajer mówi: Biznes" o konstytucyjności zmian w systemie emerytalnym rozmawiamy z Andrzejem Mikoszem byłym ministrem skarbu.

System emerytalny dzisiaj

Każdy ubezpieczony od kwietnia przyszłego roku będzie miał trzy miesiące na wybór, czy chce pozostać w OFE, czy żeby cała jego składka od razu trafiała do ZUSu. W "Blajer mówi: Biznes" pokażemy jak wygląda system emerytalny teraz. Rozmowa z Pawłem Stykowskim.

Polityka i pieniądze oczami... polityków

Przyjęty pod koniec września projekt budżetu na przyszły rok zakłada, że PKB wzrośnie o 2,5 procent, inflacja będzie na poziomie 2,4 procent, a bezrobocie 13,8 procent. Karolina Hytrek-Prosiecka zapytała posłów, którzy wyszli z sali w czasie debaty, czy wiedzą na jakich podstawowych założeniach opierają się przyszłoroczne finanse państwa. Oto, co nam odpowiedzieli…

OFE wesprą BGK?

Mimo zakazu inwestycji w obligacje skarbu państwa i papiery gwarantowane przez państwo, fundusze emerytalne będą mogły kupować obligacje emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego - poinformowała wiceminister finansów - Izabela Leszczyna.