Najnowsze

Najnowsze

Niemieckie browary zapłacą 106,5 mln euro kary. Za zmowę cenową

Niemiecki Urząd Antymonopolowy nałożył na pięciu tamtejszych producentów piwa kary finansowe w łącznej wysokości 106,5 mln euro z powodu zmowy cenowej. W nielegalnym procederze uczestniczyły browary: Bitburger, Krombacher, Veltins, Warsteiner oraz prywatny browar w Westfalii - Barre. Wykrycie zmowy było możliwe dzięki złożeniu zawiadomienia o przestępstwie przez jeden z browarów.

Średnia cena gazu w Unii Europejskiej kilkukrotnie wyższa niż w USA

Średnia cena gazu dla przemysłu w Unii Europejskiej była w 2012 r. cztery razy wyższa niż w USA, a dla gospodarstw domowych - 2,5 razy - wynika z projektu raportu Komisji Europejskiej. Choć dostrzeżono w nim wiele korzyści, jakie USA czerpie z gazu łupkowego, ostrożnie oceniono możliwości jego wydobycia w UE.

Spór w Brukseli o 5 proc. redukcji limitu CO2

Rozbieżność zdań co do wysokości redukcji emisji dwutlenku węgla w polityce unijnej do 2030 roku. Komisarz ds. klimatu postuluje ograniczenie limitu do 40 proc., komisarz ds. energii i przemysłu o 5 proc. mniej.

"Milion w portfelu", 13.01

W programie "Milion w portfelu" podpowiadamy i sprawdzamy, jak inwestują eksperci i jakie strategie przyjmują. Mają do zainwestowania milion złotych. Dziś Adam Zaremba, główny ekonomista Saturn TFI.

Dla kogo rządowe "Mieszkanie na Wynajem"?

Według założeń rządowego programu "Mieszkanie na Wynajem" po atrakcyjnych cenach byłoby do wynajęcia 20 tys. mieszkań. Koszt programu to 5 mld zł. - My w portfelu mamy ok. 700 mieszkań i myślę, że połowę z tego kwalifikuje się do programów, czy "Mieszkanie dla Młodych", czy "Mieszkanie na Wynajem" - mówi w TVN24 Biznes i Świat szef JW Construction Józef Wojciechowski.

Rzuć pracę z nową aplikacją na smartfona

"Quit Your Job" (ang. "rzuć swoją pracę") - to aplikacja firmy TheLadders, która ułatwić ma jej użytkownikowi odejście z pracy. Chociaż przedstawiciele firmy podchodzą do pomysłu z przymrużeniem oka, to jednak liczą na to, że pomoże ona przezwyciężyć strach przed konfrontacją z nielubianym szefem. A to dzięki wysłaniu mu specjalnej wiadomość.

KE ws. łupków: będą tylko wytyczne, nie nowe prawo

Komisja Europejska zaproponuje jedynie rekomendacje i strategiczne wytyczne dotyczące poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego w UE, a nie nowe przepisy. To dobra wiadomość m.in. dla Polski. Publikację propozycji zaplanowano na 22 stycznia.

Bruksela ostrzega Londyn przed dyskryminacją imigrantów

Komisja Europejska nie zgodzi się na zmiany unijnych zasad wypłacania zasiłków rodzinnych imigrantom zarobkowym z innego kraju UE, sprzeczne z zasadą niedyskryminacji - powiedział komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor, komentując żądania Londynu.

PGE przejmie Kompanię Węglową? MSP zaprzecza

Ministerstwo Skarbu Państwa może dążyć do przejęcia Kompanii Węglowej przez Polską Grupę Energetyczną - twierdzi agencja informacyjna ISBnews. Powołuje się ona na wypowiedź szefa działu analiz Erste Research Petra Barteka. Rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa ucina te spekulacje.

Nowy wiceminister od kolejnictwa. Kolejarzem nie jest

Zbigniew Klepacki został nowym wiceministrem infrastruktury i rozwoju odpowiedzialnym za sprawy kolei. Szefowa resortu Elżbieta Bieńkowska powiedziała, że choć Klepacki nie jest kolejarzem, to jest pewna, że dla kolei zrobi więcej niż niejeden kolejarz.

NIK o poszukiwaniu gazu łupkowego: zbyt wolno i niekompetentnie

132 dni zamiast 30 - tyle średnio trwało wydanie koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Najwyższa Izba Kontroli twierdzi, że przy takim tempie prac oszacowanie polskich złóż zajmie jeszcze 12 lat. Ministerstwo Środowiska odpiera te zarzuty. - Raport odnosi się też do lat 2007- 2012 - mówi rzecznik resortu.

Pierwszy w Polsce pozew za kredyt we frankach

W krakowskim sądzie rozpoczął się rano precedensowy proces o stwierdzenie nieważności kredytu na mieszkanie, zaciągniętego we frankach szwajcarskich. Pozywający oskarża bank o  zachęcenie go do  wzięcia kredytu mieszkaniowego w tej walucie i zapewnienie go, że taka pożyczka jest bezpieczna.

Oto nowe 10 euro, ostatnie wydrukowane na papierze?

Europejski Bank Centralny zaprezentował nowy banknot o nominale 10 euro. Do obiegu wejdzie on 23 września 2014 roku. Możliwe, że jest to ostatni banknot wydrukowany na papierze. W przyszłości wyższe nominały mają być tworzone z materiałów sztucznych.

Bielecki: zmiany w "śmieciówkach" jeszcze w tym roku

Zmiany w umowach cywilno-prawnych, czyli tzw. śmieciówkach, wejdą w życie jeszcze w tym roku - zapowiada na antenie TVN24 Biznes i Świat Jan Krzysztof Bielecki. Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów twierdzi, że zmiany muszą być wprowadzane etapami.

UOKiK: 40 tys. kary za wprowadzanie w błąd seniorów

Urząd Ochrony Kokurencji i Konsumentów nałożył karę na Fundusz Hipoteczny Dom. Spółka będzie musiała zapłacić 40 tys. złotych za reklamę, która mogła wprowadzać jej klientów w błąd. UOKiK wytknął jej także, że nie może ona ograniczać klientom prawa do zamieszkiwania z najbliższymi osobami.

Jak walczyć z turystyką zasiłkową? Bruksela opublikuje poradnik

Komisja Europejska opublikuje dziś poradnik dla krajów UE, wyjaśniający kryteria przyznawania świadczeń socjalnych imigrantom z innych państw Unii. Ma on pomóc w walce z tzw. turystyką zasiłkową, na którą uskarżają się m.in. Wielka Brytania i Niemcy. - W prawie UE są zabezpieczenia przed nadużywaniem systemów świadczeń socjalnych innych państw - oświadczył komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor.

Koncern BP nadal będzie płacił odszkodowania

Amerykański sąd apelacyjny nie przychylił się do odwołania koncernu, który wnioskował o zmniejszenie kosztów odszkodowania. Szacuje się, że BP wyda na rekompensaty, dla poszkodowanych w wyniku wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej, prawie 10 mld dolarów.

13.01. Najlepsza sesja w roku. Energa rekordowo droga

Po burzliwym piątku z danymi z rynku pracy USA poniedziałek zapowiadał się spokojniej. Na giełdy powrócił optymizm, a w Warszawie świetny dzień zaliczyły elektrownie - po serii dobrych rekomendacji dla Energi. Dzień na rynkach w relacji na żywo Rafał Hirsch

Państwo zarabia coraz mniej na używkach

Po ubiegłorocznej 5-procentowej podwyżce akcyzy tytoniowej budżet państwa zamiast spodziewanych większych wpływów, zanotował spore straty. Od początku tego roku wzrosła także akcyza na wyroby spirytusowe. Według analiz Instytutu Sobieskiego doprowadzi to do kolejnych strat.

Polacy coraz bardziej przedsiębiorczy. Mamy coraz więcej firm

Polacy coraz chętniej idą na swoje. W ubiegłym roku powstało 352 tys. nowych firm. Większość stanowią firmy jednoosobowe. - Często to inicjatywa pracowników, którzy nie mogą liczyć na etat - tłumaczą eksperci. Najaktywniejsze były Mazowsze, Wielkopolska i Śląsk.

PIT wypełnią urzędnicy? Nie każdemu i nie każdy

Koniec z samodzielnym wypełnianiem PIT-ów? Szef resortu finansów zapowiedział, że od lipca ruszy portal podatkowy, jako kanał komunikacji między administracją a podatnikiem. Portal posłużyć ma też do zatwierdzania gotowego zeznania podatkowego. Jednak poza deklaracją ministra, nie wiemy jak system będzie funkcjonował. Wątpliwości omówił na natenie TVN24 Paweł Blajer, autor programu "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.