Najnowsze

Najnowsze

ZUS a OFE. Ile mogą dla nas zarobić fundusze emerytalne?

Od kwietnia zmieniły się zasady inwestowania przez OFE. Według najnowszych zapisów zwiększył się procent funduszy zainwestowanych w akcje. Wcześniej było to 30-40 proc, teraz jest to aż 75 proc. OFE nie mogą już inwestować w obligacje skarbu państwa. Czy taka polityka inwestycyjna rzeczywiście jest bardziej ryzykowna? Czy warto pozostać w OFE? Ile od lutego zarobiły dla nas fundusze emerytalne? Na te pytania odpowiada Łukasz Kijek.

Wyścig gigantów - BMW zmniejszyło stratę do Mercedesa na amerykańskim rynku

To był najlepszy marzec w historii obecności BMW na rynku amerykańskim. Koncern z Monachium, dzięki znakomitym wynikom sprzedaży, zmniejszył stratę do Mercedesa w segmencie samochodów luksusowych. Bawarski producent sprzedał co prawda w USA w tym roku 237 pojazdów mniej od swojego odwiecznego rywala, ale jeszcze w lutym ta różnica wynosiła aż 4943 auta.

Chcesz serfować za darmo? Co godzinę wpisz specjalny kod

Dostawca darmowego internetu Aero2 wprowadza mechanizm Captcha. Wszystko po to, aby system mógł odróżnić człowieka od automatu. Teraz użytkownicy, którzy chcą korzystać z połączenia, będą każdorazowo wpisywać specjalny kod.

W tajemnicy przed Castro USA stworzyły "kubańskiego Twittera"

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy w tajemnicy sfinansowała utworzenie na Kubie serwisu społecznościowego, zwanego "kubańskim Twitterem", by wspomóc dysydentów - poinformowała agencja Associated Press, która przeprowadziła w tej sprawie śledztwo.

Płaca minimalna w Niemczech - podrożeją szparagi, pracę stracą robotnicy sezonowi

Niemieccy robotnicy rolni od 2015 mają otrzymywać minimalną płacę w wysokości 8,50 euro. Związki branżowe uważają, że to wynagrodzenie zagrozi egzystencji farmerów i spowoduje podwyżkę cen produktów. - Likwidacja plantacji pozbawi możliwości zarobienia pieniędzy pracowników sezonowych, przede wszystkim z krajów Europy Środkowo-Wschodniej - uważają Niemcy.

3.04 ECB rozważa skup obligacji

Europejski Bank Centralny na dzisiejszym posiedzeniu rozważał skup obligacji z rynku (taki jak w USA i Japonii). Decyzji jednak nie podjęto. Nie zmieniono też stóp procentowych. A na warszawską giełdę po czterech dniach wzrostów powróciły spadki. Dzień na rynkach - w relacji Rafała Hirscha i Mateusza Walczaka

Ruszają kontrole. Może zniknąć 500 stacji benzynowych

Od 1 stycznia z rynku powinno zniknąć nawet 500 placówek zajmujących się detaliczną sprzedażą paliw – szacuje Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). To efekt przepisów obligujących do modernizacji zbiorników paliwa - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

"Biznes dla ludzi", 02.04

Kto może dziedziczyć z OFE i subkonta w ZUS? Jak powinien wyglądać profil firmy w mediach społecznościowych? Jakie niedozwolone zapisy często znajdują się w umowach? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer wraz z ekspertami w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Kto i ile odziedziczy z twojej emerytury? Wyjaśnia Paweł Blajer

Czy zmiany w systemie emerytalnym mają jakiś wpływ na dziedziczenie składek zgromadzonych na koncie w Otwartym Funduszu Emerytalnym? Co się stanie, gdy ubezpieczony nie wskaże osoby do dziedziczenia? Czy wszystkie środki przepadną? W magazynie "Biznes dla Ludzi" wyjaśnił to Paweł Blajer i jego gość.

Ebola znowu straszy w Afryce

Wirus ebola zbiera w Afryce coraz większe żniwo. Tylko w Gwinei spowodowała śmierć 78 osób. Do tej pory nie opracowano leku, ani szczepionki na chorobę, która zabija 25-90 procent zarażonych.

Eksperyment w kopalni. Lepiej wykorzystają węgiel?

Znana od lat technologia podziemnego zgazowania węgla, po dopracowaniu w polskich warunkach, nie spowoduje rewolucji w kopalniach, ale może umożliwić lepsze wykorzystanie polskiego węgla – uważa dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) prof. Józef Dubiński.

Komisarz UE: Gaz z USA nie uratuje Europy

Import gazu z USA nie rozwiąże problemów energetycznych Wspólnoty - uważa komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht. Jego zdaniem porozumienie z Iranem o ograniczeniu programu nuklearnego może mieć większy wpływ na ceny energii w UE niż amerykański gaz łupkowy.

Rosja nie chce naszej wieprzowiny. Branża może stracić prawie 900 mln zł

Od 7 kwietnia Rosja zakaże importu przetworów z mięsa wieprzowego z Polski i Litwy. W 2013 roku polski eksport mięsa wieprzowego do tego kraju był warty blisko 417 mln złotych. - Nie jest to żaden nowy element. Od 18 lutego obowiązuje embargo na import wieprzowiny - mówił Marek Sawicki, minister rolnictwa. Krajowa branża traci na zakazie 10-15 mln złotych dzienne.

Bilans. Najważniejsze wydarzenia dnia

Nowy-stary rosyjski zakaz importu "schabowego"z Polski, paraliż europejskiego nieba przez strajk pilotów Lufthansy i kapitalne wyniki LOTu oraz najnowsze doniesienia o liczbie złożonych deklaracji ws. emerytur. Autorki przegląd najważniejszych informacji dnia przedstawia Robert Stanilewicz.