9 mld dolarów zapłaci brytyjska płatna telewizja BSkyB za przejęcie Sky Italia oraz Sky Deutschland. Obie kupione telewizje należały do spółki 21st Century Fox, której właścicielem jest medialny magnat Rupert Murdoch. W efekcie transakcji powstanie europejski gigant telewizyjny Sky Europe.
Według informacji agencji Reuters koncern 21st Century Fox należący do Ruperta Murdocha sprzedał 100 proc. akcji włoskiej płatnej telewizji Sky Italia oraz 57 proc. akcji kanału Sky Deutschland. Nabywcą dwóch telewizji jest brytyjska spółka BSkyB, w której 39,1 proc. udziałów ma sam Rupert Murdoch.
Powstaje gigant
Notowana na nowojorskiej giełdzie spółka 21st Century Fox poinformowała, że swoja udziały w Sky Italia i Sky Deutschland przeniesie, a właściwie sprzeda do spółki BSkyB. W efekcie powstanie ogólnoeuropejski lider płatnej telewizji cyfrowej. W zamian spółka otrzyma około 9,3 mld dolarów, w tym 8,6 mld dolarów w gotówce oraz 21 proc. udziałów w BSkyB. Po opodatkowaniu, ostateczna kwota transakcji wyniesie 7,2 mld dolarów. - Zawsze uważaliśmy, że połączenie europejskich spółek Sky spowodowałoby ogromne korzyści dla połączonej działalności oraz dla naszych akcjonariuszy - powiedział James Murdoch, syn Ruperta i dyrektor operacyjny w 21st Century Fox. Natomiast Jeremy Darroch, szef BSkyB stwierdził, że ta transakcja będzie stworzeniem światowej klasy płatnej telewizji. - Przyniesie nam natychmiastowe korzyści. Razem będziemy silniejsi. Tworząc nowego Sky, będziemy mogli korzystać z naszych wspólnych sił i wiedzy do obsługi klientów, aby zwiększyć zyski - przekonuje Darroch.
Ogromny dostawca
Według szacunków BSkyB po transakcji będzie jednym z największych na świecie dostawców płatnej telewizji. Łącznie będzie dostarczał usługę do trzech z czterech największych rynków na świecie i obsłuży 20 mln klientów. BSkyB będzie miała 11,5 mln klientów w Wielkiej Brytanii, 3,7 mln w Niemczech oraz 4,8 mln we Włoszech. Według ekspertów brytyjska spółka chce dodatkowo zwiększyć swój udział w rynkach tych państw o kolejne kilkanaście milionów gospodarstw domowych, które zdecydują się na kupno płatnej telewizji.
Słaba reakcja
Brytyjski nadawca transakcję tłumaczy najtrudniejszymi od 25 lat warunkami rynkowymi co zmusiło go do "ucieczki do przodu" i utworzenia europejskiego lidera płatnej telewizji. W przyszłości BSkyB chce również działać w Irlandii i Austrii. Na informację o gigantycznej transakcji negatywnie zareagowali inwestorzy. Akcje BSkyB spadły o ponad 5 proc. - Dla Sky to krok w nieznane - ocenia Conor O'Shea, analityk Kepler Capital Markets.
Autor: msz//gry / Źródło: Reuters