Choć wakacje w pełni, to dla firm i inwestorów końcówka lipca i początek sierpnia będą obfitować w ważne dane z europejskiej i amerykańskiej gospodarki.
Poniedziałek
NBP przedstawi wyliczenia dotyczące wysokości opłat na rynku usług bankomatowych w Polsce. Natomiast Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych zaprezentuje najnowszą odsłonę Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunkturę w Polsce. Za Oceanem Markit Economics będący niezależnym, globalnym dostawcą jednych z najbardziej wpływowych badań gospodarczych na świecie, ogłosi wskaźnik PMI w amerykańskim sektorze usług. Dzięki temu poznamy trendy koniunktury gospodarczej USA szybciej niż z oficjalnych danych.
Wtorek
Eurostat poda dane o wysokości budżetów gospodarstw domowych w I kw. Z kolei Europejski Banak Centralny zaprezentuje skonsolidowane sprawozdanie finansowe Eurosystemu oraz dane o sytuacji w głównych sektorach gospodarczych. W USA Conference Board opublikuje indeks zaufania konsumentów dotyczący bieżącej i przyszłej oceny zatrudnienia, dochodów, planowanych zakupów.
Środa
Tego dnia Europejski Bank Centralny przedstawi indeks nastrojów biznesu i konsumentów oraz w całej gospodarce strefy euro. W USA okaże się, ile osób znalazło w lipcu pracę, a to za sprawą opublikowania raportu ADP. Poznamy także, w jakiej kondycji jest amerykańska gospodarka. Ogłoszony zostanie wzrost PKB w II kwartale.
Czwartek
To ostatni dzień na wybór, czy chcemy odkładać na starość składki w ZUS czy w OFE. Tego samego dnia NBP poda oczekiwania inflacyjne konsumentów w lipcu. U naszych zachodnich sąsiadów opublikowany zostanie poziom sprzedaży detalicznej w czerwcu. Eurostat natomiast przedstawi najnowsze dane o stopie bezrobocia i inflacji HICP. W USA firma Challenger, Gray & Christmast przedstawi raport o planowanej liczbie zwolnień w podziale na gałęzie przemysłu oraz regiony (tzw. raport Challengera).
Piątek
To termin, w którym producenci rolni powinni złożyć wnioski o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego. Poznamy wysokość wskaźnika PMI dla przemysłu w Polsce oraz m.in. w Chinach, Rosji i strefie euro.
Autor: rf/km / Źródło: tvn24bis.pl