Plan finansowy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest realizowany zgodnie z planem, wszystko działa sprawnie - mówił w czwartek wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior, przedstawiając w Senacie informację o sytuacji finansowej FUS. Zapewniał, że nie istnieje możliwość upadłości funduszu.
Bucior informował o sytuacji finansowej od stycznia do końca lipca 2014 roku, czyli przez siedem pierwszych miesięcy roku. W tym okresie, przy upływie czasu na poziomie 58,3 proc. przychody FUS wyniosły 59,5 proc., a koszty 57,1 proc.
Będzie jeszcze lepiej
- To oznacza, że przychodów FUS ma więcej, a kosztów ma mniej - mówił Bucior. Największą wartość stanowi refundacja składek na OFE, która osiągnęła w tym okresie poziom aż 85,5 proc. Związane to jest jednak, jak wyjaśniał Bucior, z wejściem w życie nowej ustawy o OFE i decyzjami, jakie ubezpieczeni mieli podjąć między kwietniem a lipcem br., czy chcą dalej swoje składki przekazywać do OFE.
Odpowiadając na pytania senatorów Bucior informował również, że sytuacja finansowa FUS w roku 2015 ma być jeszcze lepsza niż w roku bieżącym.
Występujący także w Senacie prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk uzupełnił te informacje o dane z sierpnia i września. Zapewniał, że w kolejnych miesiącach "wszystko idzie zgodnie z planem", a trend, który można było zaobserwować w pierwszych miesiącach roku, jest zachowany. - Koszty są nawet trochę niższe niż planowane - podkreślał Derdziuk.
Rośnie ściągalność składek, maleje liczba rencistów
Prezes ZUS informował, że ściągalność składek w tym okresie wynosiła 98,9 proc. Poinformował też przy okazji, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił np. "istotny spadek osób, które otrzymują renty z tytułu niezdolności do pracy".
Senatorowie pytali o różne kwestie, czasem luźno związane z informacją o bieżącej sytuacji finansowej FUS. Włodzimierz Cimoszewicz pytał np. o opisywane jakiś czas temu przez media nieprawidłowości przy przetargu informatycznym ZUS, gdy okazało się, że w komisji przetargowej zasiadają osoby powiązane ze startującą w przetargu firmą. Bucior i Derdziuk przyznawali, że po przetargu okazało się, że dwie osoby rzeczywiście nie powinny zasiadać w komisji, ale nieprawidłowość ta nie była złamaniem prawa, które musiałoby skutkować np. unieważnieniem przetargu.
FUS nie upadnie
Inni senatorowie - m.in. Grzegorz Bierecki, Michał Seweryński i Jan Rulewski - pytali o pogarszającą się na przestrzeni lat sytuację finansową FUS, bo rosną wydatki, a maleją wpływy. Wiceminister Bucior ,
- Świadczenia wypłacane z FUS mają gwarancję budżetu państwa - podkreślał.
Przypominał, że w ciągu 80 lat istnienia ZUS nigdy nie zaprzestał wypłacania świadczeń emerytalnych, nawet były one wypłacane w czasie II wojny światowej. - To co najmniej nieeleganckie podnoszenie takiego elementu, nieeleganckie wobec ZUS, a przede wszystkim wobec państwa polskiego - zaznaczył Bucior.
Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jest głównym funduszem obsługującym świadczenia społeczne, na podstawie m.in. uzyskiwanych od obywateli składek. Dzieli się na fundusz emerytalny, rentowy, chorobowy i wypadkowy.
Autor: ToL / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24