Lekarz w smartfonie. Apple, Facebook i Google zrewolucjonizują branżę medyczną?

Aplikacje zdrowotne cieszą się coraz większą popularnością

Kontrolują pracę serca, monitorują sen, a nawet badają przebieg ciąży. Mobilne aplikacje zdrowotne powstają jak grzyby po deszczu i choć eksperci są zgodni, że lekarzy nie zastąpią, to w niektórych przypadkach mogą zaoszczędzić nam wizytę w przychodni zdrowia. Wiedzą też o tym giganci z branży IT, tacy jak Apple, Facebook i Google, którzy rozwijają swoje urządzenia dostrzegając rosnącą modę na zdrowy styl życia.

Początkowo były to tylko aplikacje mierzące kroki, dystans i obliczające na podstawie tych danych oraz ciężaru ciała użytkownika liczbę spalonych kalorii. Jednak wraz rozwojem urządzeń mobilnych i coraz większym zalewem rynku przez różnego rodzaju akcesoria komunikujące się z nimi, aplikacje potrafią coraz więcej.

Kiedy iść spać?

Teraz możemy np. zbadać dokładny czas naszego snu oraz jego fazy. Odpowiednia aplikacja sugeruje nam o jakiej porze powinniśmy położyć się do łóżka, aby jak najlepiej wypocząć, co oczywiście przyczynia się do polepszenia samopoczucia i naszej kondycji zdrowotnej. Wystarczy tylko włożyć smartfon pod poduszkę, a specjalny czujnik rejestruje nasz ruch we śnie, różny w zależności od jego fazy.

Dzięki innym aplikacjom dostępnym na smartfony możemy zmierzyć sobie ciśnienie lub poziom cukru we krwi. Należy jednak pamiętać, że aplikacje zdrowotne w większości jedynie wyświetlają i przetwarzają zebrane dane z innych urządzeń. Nadal musimy obwiązać przedramię nadmuchiwaną opaską, a w przypadku badania glukometrem - pobrać próbkę krwi do analizy.

Sugestie i rekomendacje serwowane przez aplikacje zdrowotne to jedna z ich największych zalet. Mogą się o tym przekonać posiadacze np. opaski Jawbone UP24. Jest ona zsynchronizowana z aplikacją za pomocą bezprzewodowego połączenia Bluetooth i wyświetla informacje o śnie i aktywności fizycznej. Aplikacja pokazuje statystyki, nagrody za kolejne osiągnięcia i motywuje do zwiększonego wysiłku każdego dnia. Ale możliwości jest więcej. Możemy zrobić zdjęcie posiłku, zeskanować kod kreskowy, poszukać w galerii obrazów albo przejrzeć bazę składników, aby zapisać, co jemy i pijemy. Bransoletka pomaga także śledzić ilość spożywanych kalorii, tłuszczy, węglowodanów, białka, cukru, błonnika i sodu.

Chorzy dzielą się doświadczeniami

Wspomniane akcesoria i urządzenia, jak i dostępne na smartfony aplikacje mają przede wszystkim zachęcać do zdrowego trybu życia i aktywności. Kiedyś pojęcie "zdrowie" kojarzyło się głównie z chorobą, szpitalem czy przychodnią. Teraz zdrowie jest elementem stylu życia. Ponadto popularność takich stron jak PatientsLikeMe pokazuje, że ludzie lubią dzielić się z innymi doświadczeniami z postępów leczenia swoich dolegliwości.

Zauważył to m.in. Facebook, który pracuje nad aplikacją, dzięki której chorzy będą mogli wymieniać spostrzeżenia na temat swoich chorób. Gigant z Cupertino chce stworzyć "wspólnotę wsparcia", która połączy użytkowników cierpiących na różne dolegliwości. Rozważa także powstanie aplikacji "profilaktycznej", która ma pomóc ludziom w poprawie ich stylu życia.

Amerykańska firma zorganizowała już szereg spotkań z ekspertami z branży medycznej i przedsiębiorcami, aby stworzyć jednostkę badawczo-rozwojową, która będzie testować nowe aplikacje zdrowotne. - Facebook zauważył, że osoby z przewlekłymi chorobami, jak np. cukrzyca, przeszukują portal poszukując porady - powiedział anonimowo Reutersowi jeden z pracowników.

Wsparcie Zuckerberga

Tematyka zdrowotna nie jest obca prezesowi Facebooka Markowi Zuckerbergowi i jego żonie Priscilli Chan, która jest pediatrą.

Opieka zdrowotna była już wcześniej obiektem zainteresowania Facebooka, ale firma odłożyła związane z nią plany, aby skupić się na bardziej pilnych projektach. Ostatnio kierownictwo Facebooka zdało sobie jednak sprawę, że aplikacje zdrowotne mogą działać jako narzędzia służące do zwiększenia zaangażowania użytkowników na portalu.

Swoje aplikacje, które zbierają i analizują dane o naszym zdrowiu wypuściły na rynek Apple (Health) i Samsung (S Health). Dzięki Apple Health dane takie jak tętno, spalone kalorie, poziom cukru we krwi czy cholesterolu gromadzone są w jednym miejscu. Możemy też utworzyć własną kartę medyczną z ważnymi informacjami, np. grupą krwi lub danymi o alergiach.

Apple była jedną z pierwszym firm, która dostrzegła potencjał drzemiący w aplikacjach zdrowotnych. Już w 2006 roku na rynku pojawił się komunikujący się z iPodem czujnik mierzący aktywność fizyczną opracowany przez firmę Nike, czyli Nike+.

Także Google planuje uruchomienie nowej usługi o nazwie "Google Fit", która będzie zbierać dane o naszym stanie zdrowia czy treningach. Już teraz koncern z Mountain View umożliwia kontakt z prawdziwymi lekarzami poprzez wprowadzanie listy objawów w pole wyszukiwarki.

Instagram dla lekarzy

Mobilne aplikacje dedykowane zdrowiu powstają także dla lekarzy. Aplikacja Figure 1, nazywana Instagramem dla lekarzy pozwala im na przesyłanie zdjęć chorych pacjentów, oczywiście z zachowaniem ich anonimowości. Do tej pory zrobiło to już ponad 150 tys. lekarzy. Aplikację można pobrać za darmo za pomocą App Store i Google Play Store, ale tylko zweryfikowani pracownicy służby zdrowia mogą przesyłać zdjęcie i je komentować.

Popularność aplikacji zdrowotnych czy generalnie akcesoriów tego typu to część szerszego zjawiska jakim jest moda na aktywność i zdrowy tryb życia, która przyszła ze Stanów Zjednoczonych.

Jak tłumaczy tvn24bis. pl technologiczny bloger Krystian Kozerawski firmy technologiczne przez lata odgrodzone były murem od zwykłego użytkownika i nie były w stanie towarzyszyć swoim klientom w codziennym życiu. - Rewolucją było wejście technologii do szeroko pojętego lifestyle'u. Od tego czasu koncerny, które chcą się utrzymać na rynku starają się robić mniej lub bardziej produkty lifestyle'owe - tłumaczy.

Dokładny jak... smartfon

Warto jednak pamiętać, że do zbieranych przez takie aplikacje informacji musimy podejść z pewnym dystansem, bo trudno wymagać, by mobilne urządzenie zbierało tak dokładne dane, jak robi to profesjonalna aparatura medyczna. - Pomiar pulsu za pomocą kamery w smartfonie nigdy nie zastąpi pomiaru przeprowadzonego przez profesjonalny sprzęt. Owszem, z czasem wyniki te będą coraz dokładniejsze, ale przed nami jeszcze długa droga zanim w pełni będziemy w stanie zaufać statystykom z aplikacji. O ile w ogóle do tego dojdzie - mówi tvn24 bis.pl Konrad Kozłowski z serwisu AntyWeb.

Zdaniem Kozerawskiego rozwój tego typu aplikacji przebiegać będzie dwutorowo. - Z jednej strony powstaną programy lifestyle'owe przeznaczone dla zwykłych użytkowników, mierzące niemal całą naszą aktywność i funkcje życiowe. Z drugiej strony rozwijać się będzie rynek profesjonalnych aplikacji i akcesoriów medycznych. Tutaj jednak przede wszystkim będą to tablety, a nie smartfony - zaznacza.

Biznes sam się nakręca

Rynek aplikacji i akcesoriów zdrowotnych to swego rodzaju perpetum mobile. Nowe zachęcają coraz bardziej użytkowników do prowadzenia zdrowego trybu życia i dzielenia się informacjami o swojej aktywności z innymi, co z kolei tworzy podstawy pod dalszy rozwój tego sprzętu.

Jak uważa Kozłowski, wkrótce smartfon stanie się centrum informacji na nasz temat. - Wielki "boom" dopiero przed nami - taka współpraca coraz lepiej wyposażonych smartwatchów, dostępnych na nie aplikacji, wspominanych dodatkowych urządzeń oraz smartfonów budzi dziś ogromne nadzieje wśród producentów, ale i nawet wśród zwykłych użytkowników. A to przecież oni będą z tych osiągnięć korzystać każdego dnia - podkreśla.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Akcjonariusze Banku Pekao w środę powołali ośmioro nowych członków rady nadzorczej banku. Efektem mogą być zmiany w zarządzie banku. To właśnie rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu, w tym prezesa banku, którym obecnie jest Leszek Skiba.

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Cztery projekty z przywróconym finansowaniem z programu "Szybka ścieżka" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak dowiedziała się redakcja biznesowa tvn24.pl, 26 firm odwołało się od decyzji o cofnięciu finansowania. Wcześniej opisywaliśmy sytuację firm, które utraciły środki ze względu na nieprawidłowości w oświadczeniach o niezaleganiu ze składkami ZUS. Łącznie cofnięto 195 milionów złotych przyznanych na 38 projektów.

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Źródło:
tvn24.pl

Złoty w środę przed południem odrabia część strat względem głównych walut. Dolar amerykański, frank szwajcarski i funt brytyjski nadal są jednak o kilkanaście groszy droższe niż jeszcze tydzień temu. Ekonomiści wskazują na przyczyny takiej sytuacji. Ich zdaniem trwa odwrót rynków od ryzykownych aktywów.

Złoty mocno pod kreską. "Jedna z najsłabszych walut"

Złoty mocno pod kreską. "Jedna z najsłabszych walut"

Źródło:
tvn24.pl

Po ponad 23-letniej sądowej walce ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie odszkodowanie w wysokości 16 milionów złotych. - Ktoś jest skazany na proces karny, który trwa 11 lat, prokuratura nie potrafi wnieść aktu oskarżenia, a wcześniej niszczy człowieka w sposób bestialski, tak jak w amerykańskich filmach sensacyjnych - mówił biznesmen w rozmowie z dziennikarzem TVN24. Zdaniem przedsiębiorcy działanie organów państwowych było "celowe".

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

Źródło:
TVN24

"W lutym 2024 roku polskie banki odnotowały zysk o łącznej wartości 7,5 miliarda złotych" - wyliczyła Komisja Nadzoru Finansowego. Wynik finansowy netto sektora bankowego wyniósł w tym okresie 7,4 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 19 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku.

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że PKB Rosji wzrośnie w tym roku o 3,2 procent. To znacznie więcej niż w przypadku Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. W najnowszym raporcie jest jednak pewien haczyk.

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Źródło:
BBC

Dorota Bieniasz nie zostanie nowym prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, choć pod koniec lutego rada nadzorcza zatwierdziła jej kandydaturę na tę funkcję - informuje środowy "Puls Biznesu". Z ustaleń gazety wynika, że koalicja rządząca wybrała nowego kandydata. Ostateczna decyzja może zapaść w przyszłym tygodniu.

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Źródło:
"Puls Biznesu", PAP, tvn24.pl

Igrzyska olimpijskie 2024 w Paryżu odbędą się już za kilka miesięcy. Organizatorzy już jednak przygotowują się do stawienia czoła bezprecedensowej fali cyberzagrożeń, które zostały spotęgowane przez dynamiczny rozwój technologii, przede wszystkim sztucznej inteligencji. Analitycy podkreślają, że oznacza to znaczącą zmianę w ich strategii obronnej.

Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"

Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"

Źródło:
PAP

Rośnie liczba pracowników do zwolnienia. Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Wśród branż zwalniających najwięcej osób są przetwórstwo przemysłowe i sektor IT.

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Źródło:
PAP

Magdalena Bartoś, Robert Soszyński i Wiesław Prugar wejdą decyzją rady nadzorczej do zarządu Orlenu – podał koncern w komunikacie. Ze stanowiskiem członka zarządu Orlenu roku pożegna się Józef Węgrecki.

Zmiany w zarządzie Orlenu

Zmiany w zarządzie Orlenu

Źródło:
PAP

Brytyjska Izba Gmin poparła we wtorek wieczorem w pierwszym głosowaniu projekt ustawy, wprowadzającej zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. To inicjatywa premiera Rishiego Sunaka. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach parlamentarnych, ale budzi duże kontrowersje.

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Źródło:
PAP

Zbliża się składkowa rewolucja – wszystkie umowy-zlecenia mają zostać objęte składkami na ZUS. O tej zmianie mówiło się już od jakiegoś czasu, jest ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy i zależy od niej wypłata unijnych środków. Jest jednym z tak zwanych kamieni milowych. Jak dowiedział się Business Insider Polska, reforma ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. O jej efektach rozmawiali w studiu TVN24 BiS Kamil Sobolewski, główny ekonomista pracodawców RP, oraz Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Źródło:
TVN24 BiS

We wtorek wystartowała nowa edycja programu DiscoverEU, w której można zdobyć ponad 35 tysięcy biletów na podróże pociągiem po Europie. Projekt skierowany jest do młodych Europejczyków w wieku 18 i 19 lat. Jak odebrać darmowe bilety na wakacyjne podróże po Europie?

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Źródło:
PAP

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku branża kulturalno-rozrywkowa odnotowała wzrost zadłużenia o blisko dwie trzecie, do poziomu blisko 63 milionów złotych. Jak ocenia BIG InfoMonitor, jest to wynik wysokiej presji płacowej, a także rosnących kosztów utrzymywania obiektów.

Rośnie zainteresowanie i rosną długi. Kultura pod kreską

Rośnie zainteresowanie i rosną długi. Kultura pod kreską

Źródło:
PAP

W poniedziałek do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Funduszu Odbudowy. Stopień zaawansowania w pozyskiwaniu środków przez pozostałe kraje jest jednak bardzo zróżnicowany. Na prowadzeniu są Włochy, które otrzymały już ponad 100 miliardów euro, natomiast listę zamykają państwa takie jak Holandia, Szwecja i Irlandia, które nadal nie dostały ani jednego centa.

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Źródło:
PAP

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej, niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Spółką Orlen rządzili ci, którzy, teraz już nie ma wątpliwości, którzy przejdą do historii jako specjaliści od brudnych interesów - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Stwierdził, że "skala nieprawidłowości jest naprawdę uderzająca". W ten sposób premier odniósł się do sprawy utraty 1,6 mld zł zaliczek na transakcje zakupu ropy, której Orlen nigdy nie otrzymał.

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Źródło:
tvn24.pl

Traktowali polskiego czempiona, spółkę giełdową, tak jak prywatny folwark - mówił w rozmowie z reporterem TVN24 wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, odnosząc się do wydatków, jakie były przeznaczone na przeloty kierownictwa Orlenu prywatnymi samolotami. Wcześniej Borys Budka przekazał w mediach, że tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na ten cel. Z kolei Robert Kropiwnicki wyliczył, że loty pracowników Orlenu "na lewo i prawo kosztowały kilka milionów złotych".

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Źródło:
TVN24, PAP

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy. Mają one dotyczyć ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Ich wykaz rozszerzy się o czynniki szkodliwe między innymi dla płodności i funkcji seksualnych, czyli tak zwane substancje reprotoksyczne.

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w marcu 2024 roku obniżyła się do 4,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. Miesiąc wcześniej wynosiła 5,4 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jak wynika z pisma, do którego w poniedziałek dotarł Reuters, prawnicy reprezentujący X (dawniej Twitter) Elona Muska przekazali Sądowi Najwyższemu Brazylii, że platforma mediów społecznościowych zastosuje się do każdego orzeczenia. Wcześniej Musk deklarował, że nie będzie się dostosowywał do żadnych wyroków. Miliarderowi zarzuca się łamania brazylijskiego prawa poprzez odmowę blokady niektórych kont w serwisie X (dawniej Twitter).

Brazylijski pozew przeciwko Muskowi. Przełomowa zmiana stanowiska

Brazylijski pozew przeciwko Muskowi. Przełomowa zmiana stanowiska

Źródło:
Reuters

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadzi kontrolę doraźną w Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowano we wtorek. Zgodnie z zapowiedziami kontrola obejmie działania podjęte przez instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo rynku finansowego w odniesieniu między innymi do VeloBanku.

Kontrola "oczekiwana społecznie". Jest zapowiedź NIK

Kontrola "oczekiwana społecznie". Jest zapowiedź NIK

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ulga na dziecko może zostać łatwo utracona przez rodziców jedynaków - informuje we wtorek "Rzeczpospolita". Wszystko przez to, że ich pensje rosną, a limit dochodów nie zmienia się od lat.

Problem z popularną ulgą. Część rodziców może nie skorzystać

Problem z popularną ulgą. Część rodziców może nie skorzystać

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie firmy odzieżowe za podawanie nieprawdziwych informacji na etykietach ubrań. Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) mają zapłacić karę w wysokości 3,8 miliona złotych, a Lord - ponad 213 tysięcy złotych. Ogłoszone decyzje nie są prawomocne.

UOKiK ukarał dwie firmy odzieżowe. "Konsumenci zostali wprowadzeni w błąd"

UOKiK ukarał dwie firmy odzieżowe. "Konsumenci zostali wprowadzeni w błąd"

Źródło:
PAP

Będzie doniesienie do prokuratury za przekroczenie uprawnień przez byłego wiceministra zdrowia z rządu PiS Janusza Cieszyńskiego - zapowiedziała w Programie Trzecim Polskiego Radia ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Jak wyjaśniła, doniesienie ma dotyczyć nieprawidłowości przy zakupie respiratorów, zamówionych na początku pandemii przez ówczesny resort zdrowia. Leszczyna podkreślała, że "były wiceminister zdrowia wypłacił wielomilionową zaliczkę, wiedząc, że to jest niezgodne z ustawą o finansach publicznych".

Respiratory od handlarza bronią. Szefowa resortu zapowiada doniesienie do prokuratury

Respiratory od handlarza bronią. Szefowa resortu zapowiada doniesienie do prokuratury

Źródło:
Polskie Radio, tvn24.pl

Przepisy tworzą lukę, umożliwiającą nadużycia i oszustwa, ceny napojów wzrosną, a klienci zapłacą dodatkowy VAT - to tylko część zastrzeżeń do ustawy kaucyjnej, które zgłaszają przedstawiciele branży. Apelują do premiera Tuska i do rządu o zmiany. Przepisy zakładają, że system kaucyjny w Polsce zacznie działać od 2025 roku.

"System kaucyjny jest szkodliwy." Przedsiębiorcy apelują do Tuska o pilne zmiany

"System kaucyjny jest szkodliwy." Przedsiębiorcy apelują do Tuska o pilne zmiany

Źródło:
tvn24.pl