Lekarz w smartfonie. Apple, Facebook i Google zrewolucjonizują branżę medyczną?

Aplikacje zdrowotne cieszą się coraz większą popularnością

Kontrolują pracę serca, monitorują sen, a nawet badają przebieg ciąży. Mobilne aplikacje zdrowotne powstają jak grzyby po deszczu i choć eksperci są zgodni, że lekarzy nie zastąpią, to w niektórych przypadkach mogą zaoszczędzić nam wizytę w przychodni zdrowia. Wiedzą też o tym giganci z branży IT, tacy jak Apple, Facebook i Google, którzy rozwijają swoje urządzenia dostrzegając rosnącą modę na zdrowy styl życia.

Początkowo były to tylko aplikacje mierzące kroki, dystans i obliczające na podstawie tych danych oraz ciężaru ciała użytkownika liczbę spalonych kalorii. Jednak wraz rozwojem urządzeń mobilnych i coraz większym zalewem rynku przez różnego rodzaju akcesoria komunikujące się z nimi, aplikacje potrafią coraz więcej.

Kiedy iść spać?

Teraz możemy np. zbadać dokładny czas naszego snu oraz jego fazy. Odpowiednia aplikacja sugeruje nam o jakiej porze powinniśmy położyć się do łóżka, aby jak najlepiej wypocząć, co oczywiście przyczynia się do polepszenia samopoczucia i naszej kondycji zdrowotnej. Wystarczy tylko włożyć smartfon pod poduszkę, a specjalny czujnik rejestruje nasz ruch we śnie, różny w zależności od jego fazy.

Dzięki innym aplikacjom dostępnym na smartfony możemy zmierzyć sobie ciśnienie lub poziom cukru we krwi. Należy jednak pamiętać, że aplikacje zdrowotne w większości jedynie wyświetlają i przetwarzają zebrane dane z innych urządzeń. Nadal musimy obwiązać przedramię nadmuchiwaną opaską, a w przypadku badania glukometrem - pobrać próbkę krwi do analizy.

Sugestie i rekomendacje serwowane przez aplikacje zdrowotne to jedna z ich największych zalet. Mogą się o tym przekonać posiadacze np. opaski Jawbone UP24. Jest ona zsynchronizowana z aplikacją za pomocą bezprzewodowego połączenia Bluetooth i wyświetla informacje o śnie i aktywności fizycznej. Aplikacja pokazuje statystyki, nagrody za kolejne osiągnięcia i motywuje do zwiększonego wysiłku każdego dnia. Ale możliwości jest więcej. Możemy zrobić zdjęcie posiłku, zeskanować kod kreskowy, poszukać w galerii obrazów albo przejrzeć bazę składników, aby zapisać, co jemy i pijemy. Bransoletka pomaga także śledzić ilość spożywanych kalorii, tłuszczy, węglowodanów, białka, cukru, błonnika i sodu.

Chorzy dzielą się doświadczeniami

Wspomniane akcesoria i urządzenia, jak i dostępne na smartfony aplikacje mają przede wszystkim zachęcać do zdrowego trybu życia i aktywności. Kiedyś pojęcie "zdrowie" kojarzyło się głównie z chorobą, szpitalem czy przychodnią. Teraz zdrowie jest elementem stylu życia. Ponadto popularność takich stron jak PatientsLikeMe pokazuje, że ludzie lubią dzielić się z innymi doświadczeniami z postępów leczenia swoich dolegliwości.

Zauważył to m.in. Facebook, który pracuje nad aplikacją, dzięki której chorzy będą mogli wymieniać spostrzeżenia na temat swoich chorób. Gigant z Cupertino chce stworzyć "wspólnotę wsparcia", która połączy użytkowników cierpiących na różne dolegliwości. Rozważa także powstanie aplikacji "profilaktycznej", która ma pomóc ludziom w poprawie ich stylu życia.

Amerykańska firma zorganizowała już szereg spotkań z ekspertami z branży medycznej i przedsiębiorcami, aby stworzyć jednostkę badawczo-rozwojową, która będzie testować nowe aplikacje zdrowotne. - Facebook zauważył, że osoby z przewlekłymi chorobami, jak np. cukrzyca, przeszukują portal poszukując porady - powiedział anonimowo Reutersowi jeden z pracowników.

Wsparcie Zuckerberga

Tematyka zdrowotna nie jest obca prezesowi Facebooka Markowi Zuckerbergowi i jego żonie Priscilli Chan, która jest pediatrą.

Opieka zdrowotna była już wcześniej obiektem zainteresowania Facebooka, ale firma odłożyła związane z nią plany, aby skupić się na bardziej pilnych projektach. Ostatnio kierownictwo Facebooka zdało sobie jednak sprawę, że aplikacje zdrowotne mogą działać jako narzędzia służące do zwiększenia zaangażowania użytkowników na portalu.

Swoje aplikacje, które zbierają i analizują dane o naszym zdrowiu wypuściły na rynek Apple (Health) i Samsung (S Health). Dzięki Apple Health dane takie jak tętno, spalone kalorie, poziom cukru we krwi czy cholesterolu gromadzone są w jednym miejscu. Możemy też utworzyć własną kartę medyczną z ważnymi informacjami, np. grupą krwi lub danymi o alergiach.

Apple była jedną z pierwszym firm, która dostrzegła potencjał drzemiący w aplikacjach zdrowotnych. Już w 2006 roku na rynku pojawił się komunikujący się z iPodem czujnik mierzący aktywność fizyczną opracowany przez firmę Nike, czyli Nike+.

Także Google planuje uruchomienie nowej usługi o nazwie "Google Fit", która będzie zbierać dane o naszym stanie zdrowia czy treningach. Już teraz koncern z Mountain View umożliwia kontakt z prawdziwymi lekarzami poprzez wprowadzanie listy objawów w pole wyszukiwarki.

Instagram dla lekarzy

Mobilne aplikacje dedykowane zdrowiu powstają także dla lekarzy. Aplikacja Figure 1, nazywana Instagramem dla lekarzy pozwala im na przesyłanie zdjęć chorych pacjentów, oczywiście z zachowaniem ich anonimowości. Do tej pory zrobiło to już ponad 150 tys. lekarzy. Aplikację można pobrać za darmo za pomocą App Store i Google Play Store, ale tylko zweryfikowani pracownicy służby zdrowia mogą przesyłać zdjęcie i je komentować.

Popularność aplikacji zdrowotnych czy generalnie akcesoriów tego typu to część szerszego zjawiska jakim jest moda na aktywność i zdrowy tryb życia, która przyszła ze Stanów Zjednoczonych.

Jak tłumaczy tvn24bis. pl technologiczny bloger Krystian Kozerawski firmy technologiczne przez lata odgrodzone były murem od zwykłego użytkownika i nie były w stanie towarzyszyć swoim klientom w codziennym życiu. - Rewolucją było wejście technologii do szeroko pojętego lifestyle'u. Od tego czasu koncerny, które chcą się utrzymać na rynku starają się robić mniej lub bardziej produkty lifestyle'owe - tłumaczy.

Dokładny jak... smartfon

Warto jednak pamiętać, że do zbieranych przez takie aplikacje informacji musimy podejść z pewnym dystansem, bo trudno wymagać, by mobilne urządzenie zbierało tak dokładne dane, jak robi to profesjonalna aparatura medyczna. - Pomiar pulsu za pomocą kamery w smartfonie nigdy nie zastąpi pomiaru przeprowadzonego przez profesjonalny sprzęt. Owszem, z czasem wyniki te będą coraz dokładniejsze, ale przed nami jeszcze długa droga zanim w pełni będziemy w stanie zaufać statystykom z aplikacji. O ile w ogóle do tego dojdzie - mówi tvn24 bis.pl Konrad Kozłowski z serwisu AntyWeb.

Zdaniem Kozerawskiego rozwój tego typu aplikacji przebiegać będzie dwutorowo. - Z jednej strony powstaną programy lifestyle'owe przeznaczone dla zwykłych użytkowników, mierzące niemal całą naszą aktywność i funkcje życiowe. Z drugiej strony rozwijać się będzie rynek profesjonalnych aplikacji i akcesoriów medycznych. Tutaj jednak przede wszystkim będą to tablety, a nie smartfony - zaznacza.

Biznes sam się nakręca

Rynek aplikacji i akcesoriów zdrowotnych to swego rodzaju perpetum mobile. Nowe zachęcają coraz bardziej użytkowników do prowadzenia zdrowego trybu życia i dzielenia się informacjami o swojej aktywności z innymi, co z kolei tworzy podstawy pod dalszy rozwój tego sprzętu.

Jak uważa Kozłowski, wkrótce smartfon stanie się centrum informacji na nasz temat. - Wielki "boom" dopiero przed nami - taka współpraca coraz lepiej wyposażonych smartwatchów, dostępnych na nie aplikacji, wspominanych dodatkowych urządzeń oraz smartfonów budzi dziś ogromne nadzieje wśród producentów, ale i nawet wśród zwykłych użytkowników. A to przecież oni będą z tych osiągnięć korzystać każdego dnia - podkreśla.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Około ośmiu miliardów złotych brakuje na realizację całego Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030 - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz. Zapewnił, że nie ma planów zarzucenia programu.

Dziura w sztandarowym programie PiS. "Środki są niewystarczające"

Dziura w sztandarowym programie PiS. "Środki są niewystarczające"

Źródło:
PAP

Orange Polska kontynuuje proces wyłączania sieci 3G w Polsce. W maju przyjdzie czas na okolice Słupska i Koszalina - poinformował operator. Zwrócono przy tym uwagę, że dla niektórych użytkowników będzie to oznaczało konieczność wymiany karty SIM lub telefonu. Zmiany już wcześniej wprowadziło T-Mobile Polska.

Duży operator zapowiada kolejne zmiany. Konieczna może być wymiana karty SIM lub telefonu

Duży operator zapowiada kolejne zmiany. Konieczna może być wymiana karty SIM lub telefonu

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wprowadzeniem opłaty rejestracyjnej i nowego podatku od pojazdów spalinowych. To rozwiązania, które zapowiedziano w przygotowanym przez poprzedni rząd Krajowym Planie Odbudowy. Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta chciałby, żeby przy wyliczaniu wysokości opłaty i podatku była brana pod uwagę waga pojazdu. Zwraca przy tym uwagę na narastający problem z SUV-ami. - Jeśli będzie można zmusić właścicieli SUV-ów do wzięcia, przynajmniej finansowo, większej odpowiedzialności za zajmowanie większej przestrzeni, skłaniałbym się, by to zrobić - mówi Krzysztof Bolesta w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Nowy podatek od aut spalinowych. "Pracujemy nad tym"

Nowy podatek od aut spalinowych. "Pracujemy nad tym"

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Do końca marca powinniśmy mieć wstępne odpowiedzi, jakie działania są możliwe w obrębie spółki, aby ceny paliw były niższe niż w tej chwili - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Szef rządu był także dopytywany o swoje dawne zapowiedzi, że gdy przejmie władzę paliwo będzie po 5,19 zł. - Rozumiem niecierpliwość, ja też na to czekam - odparł.

Donald Tusk o cenach paliw. "Ja też na to czekam"

Donald Tusk o cenach paliw. "Ja też na to czekam"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad zmianami w tak zwanym podatku Belki. Wstępna koncepcja ma być ogłoszona jeszcze w lutym - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Obietnica w sprawie podatku Belki pojawiła się w trakcie kampanii wyborczej ze strony Koalicji Obywatelskiej i była jednym ze "100 konkretów".

Podatek Belki do zmiany. Ważna zapowiedź

Podatek Belki do zmiany. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał Radę Polskiej Fundacji Narodowej. Jak poinformował resort, "decyzja została podjęta ze względu na brak transparentności w działaniach realizowanych przez PFN".

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

Źródło:
tvn24.pl

Orlen otrzymał dwie niewiążące oferty wykazujące zainteresowanie ewentualnym kupnem spółki Polska Press - wynika z czwartkowej wypowiedzi pełniącego obowiązki prezesa płockiego koncernu Witolda Literackiego. Dodał, że trwa analiza opłacalności tej spółki medialnej.

Dwóch chętnych na Polska Press. "Na razie nie podejmujemy żadnych decyzji"

Dwóch chętnych na Polska Press. "Na razie nie podejmujemy żadnych decyzji"

Źródło:
PAP

Olgierd Cieślik został odwołany z funkcji prezesa zarządu Totalizatora Sportowego. Decyzję w tej sprawie podjęła rada nadzorcza spółki. Pełniącym obowiązki prezesa TS został Stanisław Grabiec.

Karuzela kadrowa w państwowych spółkach. "Moja misja właśnie dobiega końca"

Karuzela kadrowa w państwowych spółkach. "Moja misja właśnie dobiega końca"

Źródło:
tvn24.pl

W przypadku Polski chodzi przede wszystkim o napływ olbrzymiej ilości surowców rolniczych z Ukrainy. Natomiast w innych państwach to jest niezgoda na Zielony Ład - tak o protestach rolników mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Arkadiusz Artyszak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Stwierdził, że problemy w rolnictwie "są kwestią zaniechań". - Musiał przyjść taki moment, że to napięcie zacznie sięgać zenitu. Myślę, że właśnie w takim momencie się znajdujemy - ocenił.

"Musiał przyjść taki moment, że napięcie zacznie sięgać zenitu"

"Musiał przyjść taki moment, że napięcie zacznie sięgać zenitu"

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2024 roku wzrosła o 3 procent w ujęciu rocznym - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem analityków polski konsument "wraca nad kreskę" po słabszych danych z grudnia, ale boomu nie ma.

"Polski konsument wraca nad kreskę". Najnowsze dane

"Polski konsument wraca nad kreskę". Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Orlen poinformowała, że wypracowała w 2023 roku zysk netto w wysokości ponad 27,5 miliarda złotych. W czwartym kwartale zysk netto sięgnął blisko 7,3 miliarda złotych. Tak poinformował płocki koncern w raporcie finansowym opublikowanym w czwartek.

Orlen podał wyniki finansowe. Zysk mniejszy niż rok wcześniej

Orlen podał wyniki finansowe. Zysk mniejszy niż rok wcześniej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ponownie jest głośno o programie "Laptop dla ucznia". W magazynach zalega ponad 10 tysięcy komputerów, bo zamówiono ich za dużo w ramach flagowego programu Prawa i Sprawiedliwości. Przepisy w obecnym kształcie wiążą ręce nowej władzy, bo sprzęt może trafić tylko do czwartoklasistów. Ustawową zmianę w tym zakresie zapowiada wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Łukasza Łubiana.

"Wielu dyrektorów i dyrektorek szkół dzwoni". Minister zapowiada zmianę przepisów

"Wielu dyrektorów i dyrektorek szkół dzwoni". Minister zapowiada zmianę przepisów

Źródło:
TVN24

Firmy pożyczkowe w styczniu 2024 roku udzieliły łącznie ponad 1,1 miliona nowych pożyczek pozabankowych o wartości blisko 1,6 miliarda złotych. Oznacza to, że w porównaniu do sytuacji przed rokiem przyznano o 233,8 procent więcej pożyczek i na kwotę wyższą o 101,4 procent. Takie informacje przekazało Biuro Informacji Kredytowej, powołując się na dane z firm pożyczkowych współpracujących z BIK.

Liczba udzielonych pożyczek wystrzeliła. Upowszechniła się nowa metoda

Liczba udzielonych pożyczek wystrzeliła. Upowszechniła się nowa metoda

Źródło:
tvn24.pl

Wstępny wniosek o pociągnięcie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu (TS) ma wpłynąć do Sejmu do końca marca - przekazał Janusz Cichoń, który jest przewodniczącym sejmowej komisji finansów publicznych.

Czarne chmury nad prezesem NBP. "Jesteśmy zdeterminowani, by ten proces przeprowadzić"

Czarne chmury nad prezesem NBP. "Jesteśmy zdeterminowani, by ten proces przeprowadzić"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) jest gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce 6,3 miliarda euro (w przeliczeniu 27 miliardów złotych) z Funduszu Odbudowy - podała agencja Bloomberg. Ma to nastąpić w przyszłym tygodniu.

Media: Bruksela gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce miliardów euro

Media: Bruksela gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce miliardów euro

Źródło:
PAP

Brak wymogów jakościowych pomp ciepła doprowadził do zalewu rynku nieefektywnymi urządzeniami z Chin - przekonywali w Sejmie producenci. Emil Świerczyński, dyrektor w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przekazał, że przygotowywane są zmiany w programie Czyste Powietrze.

"Zostaliśmy największym w Europie importerem pomp". Będą zmiany w popularnym programie

"Zostaliśmy największym w Europie importerem pomp". Będą zmiany w popularnym programie

Źródło:
PAP

Nowe banknoty z wizerunkiem króla Karola III wejdą do obiegu 5 czerwca - podał Bank Anglii. Mają być używane razem z tymi, na których jest podobizna zmarłej w 2022 roku królowej Elżbiety II.

Nowe banknoty w Wielkiej Brytanii

Nowe banknoty w Wielkiej Brytanii

Źródło:
PAP

Mimo upałów i pożarów Grecja w 2023 roku odnotowała rekordową liczbę 32,7 miliona turystów zagranicznych - wynika z danych opublikowanych przez bank centralny tego kraju.

Rekord sprzed pandemii pobity. Fala turystów

Rekord sprzed pandemii pobity. Fala turystów

Źródło:
PAP

Podkomisja parlamentu Korei Południowej zatwierdziła projekt noweli zwiększający kapitał koreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbanku). Ta zmiana jest niezbędna do sfinalizowania drugiego kontraktu na eksport uzbrojenia do Polski.

Zielone światło w sprawie sfinalizowania kredytu na zakup broni przez Polskę

Zielone światło w sprawie sfinalizowania kredytu na zakup broni przez Polskę

Źródło:
PAP

Władze Ukrainy powiadomiły, że planują uruchomić nowy szlak eksportowy na Dunaju, niezbędny wobec zablokowania granicy lądowej z Unią Europejską przez polskich rolników. Kijów chce zwiększyć sprzedaż na rynki zagraniczne do poziomu sprzed wojny - poinformowała agencja Bloomberga.

Ukraina ma plan, jak ominąć Polskę

Ukraina ma plan, jak ominąć Polskę

Źródło:
PAP

W styczniu 2024 roku podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padł wniosek o podwyżkę stóp procentowych o dwa punkty procentowe (200 punktów bazowych), poparła go jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz - przekazał Narodowy Bank Polski. Pozostali członkowie Rady byli przeciw.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP

Odmrażanie cen energii powinno być stopniowe, najłagodniejszym poziomem wyjścia z zamrożenia byłby wzrost rachunku dla gospodarstw domowych w drugiej połowie roku o 15 procent - poinformowała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Od połowy roku możliwe wyższe rachunki za prąd. "Trzy warianty leżą na stole"

Od połowy roku możliwe wyższe rachunki za prąd. "Trzy warianty leżą na stole"

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski zakończył 2023 rok ze stratą, choć wcześniej spodziewano się, że bank centralny zanotuje zysk i z tego tytułu do państwowej kasy trafi 6 miliardów złotych. Wzrost kursu złotego obniżył wynik finansowy na koniec 2023 roku o około 31 miliardów złotych - poinformował NBP w środowym komunikacie. Według banku centralnego o możliwości wystąpienia straty było powszechnie wiadomo "począwszy od września".

NBP o "co najmniej zaskakującym" działaniu rządu

NBP o "co najmniej zaskakującym" działaniu rządu

Źródło:
tvn24.pl

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w środę kolejny raz rozmawiał z ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykołą Solskim. - Nie ukrywam, że rozmowy są trudne, nawet bardzo trudne - przekazał polski minister w rozmowie z TVN24. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak poinformował, że "jest zgoda na licencjonowanie produktów, jesteśmy ciągle w fazie ustalania, których produktów". - Zobowiązuję się, że będziemy naciskać na to, żeby te rozmowy przyspieszyły - zadeklarował Kołodziejczak.

"Bardzo trudne" rozmowy z Ukrainą. Deklaracja Kołodziejczaka

"Bardzo trudne" rozmowy z Ukrainą. Deklaracja Kołodziejczaka

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja budowlano-montażowa w styczniu 2024 roku spadła o 6,1 procent licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 63,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Te dane zaskoczyły nawet pesymistów. "Fatalny odczyt"

Te dane zaskoczyły nawet pesymistów. "Fatalny odczyt"

Źródło:
PAP/tvn24.pl