Lekarz w smartfonie. Apple, Facebook i Google zrewolucjonizują branżę medyczną?

Aplikacje zdrowotne cieszą się coraz większą popularnością

Kontrolują pracę serca, monitorują sen, a nawet badają przebieg ciąży. Mobilne aplikacje zdrowotne powstają jak grzyby po deszczu i choć eksperci są zgodni, że lekarzy nie zastąpią, to w niektórych przypadkach mogą zaoszczędzić nam wizytę w przychodni zdrowia. Wiedzą też o tym giganci z branży IT, tacy jak Apple, Facebook i Google, którzy rozwijają swoje urządzenia dostrzegając rosnącą modę na zdrowy styl życia.

Początkowo były to tylko aplikacje mierzące kroki, dystans i obliczające na podstawie tych danych oraz ciężaru ciała użytkownika liczbę spalonych kalorii. Jednak wraz rozwojem urządzeń mobilnych i coraz większym zalewem rynku przez różnego rodzaju akcesoria komunikujące się z nimi, aplikacje potrafią coraz więcej.

Kiedy iść spać?

Teraz możemy np. zbadać dokładny czas naszego snu oraz jego fazy. Odpowiednia aplikacja sugeruje nam o jakiej porze powinniśmy położyć się do łóżka, aby jak najlepiej wypocząć, co oczywiście przyczynia się do polepszenia samopoczucia i naszej kondycji zdrowotnej. Wystarczy tylko włożyć smartfon pod poduszkę, a specjalny czujnik rejestruje nasz ruch we śnie, różny w zależności od jego fazy.

Dzięki innym aplikacjom dostępnym na smartfony możemy zmierzyć sobie ciśnienie lub poziom cukru we krwi. Należy jednak pamiętać, że aplikacje zdrowotne w większości jedynie wyświetlają i przetwarzają zebrane dane z innych urządzeń. Nadal musimy obwiązać przedramię nadmuchiwaną opaską, a w przypadku badania glukometrem - pobrać próbkę krwi do analizy.

Sugestie i rekomendacje serwowane przez aplikacje zdrowotne to jedna z ich największych zalet. Mogą się o tym przekonać posiadacze np. opaski Jawbone UP24. Jest ona zsynchronizowana z aplikacją za pomocą bezprzewodowego połączenia Bluetooth i wyświetla informacje o śnie i aktywności fizycznej. Aplikacja pokazuje statystyki, nagrody za kolejne osiągnięcia i motywuje do zwiększonego wysiłku każdego dnia. Ale możliwości jest więcej. Możemy zrobić zdjęcie posiłku, zeskanować kod kreskowy, poszukać w galerii obrazów albo przejrzeć bazę składników, aby zapisać, co jemy i pijemy. Bransoletka pomaga także śledzić ilość spożywanych kalorii, tłuszczy, węglowodanów, białka, cukru, błonnika i sodu.

Chorzy dzielą się doświadczeniami

Wspomniane akcesoria i urządzenia, jak i dostępne na smartfony aplikacje mają przede wszystkim zachęcać do zdrowego trybu życia i aktywności. Kiedyś pojęcie "zdrowie" kojarzyło się głównie z chorobą, szpitalem czy przychodnią. Teraz zdrowie jest elementem stylu życia. Ponadto popularność takich stron jak PatientsLikeMe pokazuje, że ludzie lubią dzielić się z innymi doświadczeniami z postępów leczenia swoich dolegliwości.

Zauważył to m.in. Facebook, który pracuje nad aplikacją, dzięki której chorzy będą mogli wymieniać spostrzeżenia na temat swoich chorób. Gigant z Cupertino chce stworzyć "wspólnotę wsparcia", która połączy użytkowników cierpiących na różne dolegliwości. Rozważa także powstanie aplikacji "profilaktycznej", która ma pomóc ludziom w poprawie ich stylu życia.

Amerykańska firma zorganizowała już szereg spotkań z ekspertami z branży medycznej i przedsiębiorcami, aby stworzyć jednostkę badawczo-rozwojową, która będzie testować nowe aplikacje zdrowotne. - Facebook zauważył, że osoby z przewlekłymi chorobami, jak np. cukrzyca, przeszukują portal poszukując porady - powiedział anonimowo Reutersowi jeden z pracowników.

Wsparcie Zuckerberga

Tematyka zdrowotna nie jest obca prezesowi Facebooka Markowi Zuckerbergowi i jego żonie Priscilli Chan, która jest pediatrą.

Opieka zdrowotna była już wcześniej obiektem zainteresowania Facebooka, ale firma odłożyła związane z nią plany, aby skupić się na bardziej pilnych projektach. Ostatnio kierownictwo Facebooka zdało sobie jednak sprawę, że aplikacje zdrowotne mogą działać jako narzędzia służące do zwiększenia zaangażowania użytkowników na portalu.

Swoje aplikacje, które zbierają i analizują dane o naszym zdrowiu wypuściły na rynek Apple (Health) i Samsung (S Health). Dzięki Apple Health dane takie jak tętno, spalone kalorie, poziom cukru we krwi czy cholesterolu gromadzone są w jednym miejscu. Możemy też utworzyć własną kartę medyczną z ważnymi informacjami, np. grupą krwi lub danymi o alergiach.

Apple była jedną z pierwszym firm, która dostrzegła potencjał drzemiący w aplikacjach zdrowotnych. Już w 2006 roku na rynku pojawił się komunikujący się z iPodem czujnik mierzący aktywność fizyczną opracowany przez firmę Nike, czyli Nike+.

Także Google planuje uruchomienie nowej usługi o nazwie "Google Fit", która będzie zbierać dane o naszym stanie zdrowia czy treningach. Już teraz koncern z Mountain View umożliwia kontakt z prawdziwymi lekarzami poprzez wprowadzanie listy objawów w pole wyszukiwarki.

Instagram dla lekarzy

Mobilne aplikacje dedykowane zdrowiu powstają także dla lekarzy. Aplikacja Figure 1, nazywana Instagramem dla lekarzy pozwala im na przesyłanie zdjęć chorych pacjentów, oczywiście z zachowaniem ich anonimowości. Do tej pory zrobiło to już ponad 150 tys. lekarzy. Aplikację można pobrać za darmo za pomocą App Store i Google Play Store, ale tylko zweryfikowani pracownicy służby zdrowia mogą przesyłać zdjęcie i je komentować.

Popularność aplikacji zdrowotnych czy generalnie akcesoriów tego typu to część szerszego zjawiska jakim jest moda na aktywność i zdrowy tryb życia, która przyszła ze Stanów Zjednoczonych.

Jak tłumaczy tvn24bis. pl technologiczny bloger Krystian Kozerawski firmy technologiczne przez lata odgrodzone były murem od zwykłego użytkownika i nie były w stanie towarzyszyć swoim klientom w codziennym życiu. - Rewolucją było wejście technologii do szeroko pojętego lifestyle'u. Od tego czasu koncerny, które chcą się utrzymać na rynku starają się robić mniej lub bardziej produkty lifestyle'owe - tłumaczy.

Dokładny jak... smartfon

Warto jednak pamiętać, że do zbieranych przez takie aplikacje informacji musimy podejść z pewnym dystansem, bo trudno wymagać, by mobilne urządzenie zbierało tak dokładne dane, jak robi to profesjonalna aparatura medyczna. - Pomiar pulsu za pomocą kamery w smartfonie nigdy nie zastąpi pomiaru przeprowadzonego przez profesjonalny sprzęt. Owszem, z czasem wyniki te będą coraz dokładniejsze, ale przed nami jeszcze długa droga zanim w pełni będziemy w stanie zaufać statystykom z aplikacji. O ile w ogóle do tego dojdzie - mówi tvn24 bis.pl Konrad Kozłowski z serwisu AntyWeb.

Zdaniem Kozerawskiego rozwój tego typu aplikacji przebiegać będzie dwutorowo. - Z jednej strony powstaną programy lifestyle'owe przeznaczone dla zwykłych użytkowników, mierzące niemal całą naszą aktywność i funkcje życiowe. Z drugiej strony rozwijać się będzie rynek profesjonalnych aplikacji i akcesoriów medycznych. Tutaj jednak przede wszystkim będą to tablety, a nie smartfony - zaznacza.

Biznes sam się nakręca

Rynek aplikacji i akcesoriów zdrowotnych to swego rodzaju perpetum mobile. Nowe zachęcają coraz bardziej użytkowników do prowadzenia zdrowego trybu życia i dzielenia się informacjami o swojej aktywności z innymi, co z kolei tworzy podstawy pod dalszy rozwój tego sprzętu.

Jak uważa Kozłowski, wkrótce smartfon stanie się centrum informacji na nasz temat. - Wielki "boom" dopiero przed nami - taka współpraca coraz lepiej wyposażonych smartwatchów, dostępnych na nie aplikacji, wspominanych dodatkowych urządzeń oraz smartfonów budzi dziś ogromne nadzieje wśród producentów, ale i nawet wśród zwykłych użytkowników. A to przecież oni będą z tych osiągnięć korzystać każdego dnia - podkreśla.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Organy likwidacyjne Krajowej Administracji Skarbowej uzyskały łącznie ponad sześć milionów złotych ze sprzedaży samochodów odebranych przez sądy pijanym kierowcom - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Finansów.

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Źródło:
tvn24.pl

21 nowych propozycji deregulacji przedstawiła Inicjatywa SprawdzaMY. Zaproponowała między innymi wprowadzenie jednolitego wzoru umowy kredytu hipotecznego czy wideorozmów z dyspozytorem medycznym 999.

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie partii maku, w której stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów opium. Kwestionowany produkt jest wycofywany z obrotu handlowego.

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W środę po południu doszło do awarii Spotify - popularnej na świecie platformy do streamowania muzyki. Firma poinformowała, że uporała się z problemami.

Globalna awaria Spotify

Globalna awaria Spotify

Źródło:
tvn24.pl

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Amerykańska waluta jako pierwsza odczuła skutki nowych amerykańskich ceł na import z większości krajów świata - podał "Washington Post". Gazeta dodała, że wartość dolara wobec euro spadła o blisko 10 procent od chwili przejęcia władzy przez Donalda Trumpa.

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Źródło:
PAP

Rosja chciałaby uzyskać zgodę Stanów Zjednoczonych na zakup samolotów Boeing za zamrożone środki państwowe po zawieszeniu broni w Ukrainie - poinformował Bloomberg, powołując się na źródło w Moskwie.

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Źródło:
PAP

Inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w marcu 2025 roku 2,5 procent rok do roku - przekazał Eurostat. Polska miała trzeci najwyższy wskaźnik HICP we Wspólnocie.

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w marcu 2025 roku wyniosła 3,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. W lutym ten wskaźnik również wyniósł 3,6 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Honda przenosi produkcję hybrydowej wersji modelu Civic z Japonii do USA - przekazał koncern motoryzacyjny. Według agencji Kyodo jest to efekt analizy kosztów uwzględniających dodatkowe cła na samochody importowane do Stanów Zjednoczonych.

Gigant przenosi produkcję do USA

Gigant przenosi produkcję do USA

Źródło:
PAP

Szykują się spadki rat kredytów - wynika z wyliczeń, które przygotował dla tvn24.pl główny analityk firmy Rankomat Jarosław Sadowski. Wszystko przez spadki stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M, w oparciu o które wyliczane są raty kredytów. Sygnał do zniżek dała konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed mailami, których autorzy podszywają się pod tę instytucję finansową. Oszuści rozsyłają rzekome "potwierdzenie przelewu", a otworzenie wiadomości i pobranie załącznika może spowodować, że stracimy pieniądze.

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Gospodarka Chin zaskoczyła analityków. Wzrost PKB był wyższy od przewidywań i w pierwszym kwartale 2025 roku wyniósł 5,4 procent rok do roku - wynika z rządowych danych.

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Źródło:
PAP, Reuters

Aż 30 procent zawodów może zostać zastąpionych do 2030 roku przez algorytmy, roboty i sztuczną inteligencję (AI). Jak wskazuje raport firmy SAIO, zajmującej się tworzeniem robotów, szczególnie zagrożone są profesje związane z manualnym przetwarzaniem dokumentów, księgowością, obsługą klienta i analizą danych.

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Źródło:
PAP

Premier Włoch Giorgia Meloni spotka się w czwartek w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Będzie pierwszą liderką kraju Unii Europejskiej, która odwiedzi go od czasu ogłoszenia przez niego ceł na produkty ze Wspólnoty. Cła zostały później zawieszone na 90 dni. - Meloni udaje się z pokojową misją handlową - podkreśla szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani.

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Źródło:
PAP

Powołano nowego przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych i wiceministra handlu - podał chiński resort zasobów ludzkich. Został nim Li Chenggang, który zastąpił na tym stanowisku Wanga Shouwena.

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Źródło:
PAP

W najbliższą sobotę od godziny 14 obowiązuje zakaz zatrudniania pracowników do pracy w handlu - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Po tej godzinie za ladą mogą stanąć jedynie właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny.

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Hongkongu ogłosiła w środę, że wstrzymuje dostawy paczek do Stanów Zjednoczonych w reakcji na "nadmierne" podniesienie ceł przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Apple, z obawy przed cłami, w marcu wysłało z Indii do USA iPhone'y o rekordowej wartości dwóch miliardów dolarów - podał we wtorek Reuters. Na początku kwietnia prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" obejmujące ponad 180 państw i terytoriów.

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Źródło:
Reuters

- Cła to jest narzędzie biznesowe. Prezydent Donald Trump z tego korzysta, aby ludzie przyszli do stołu negocjacyjnego - stwierdził w TVN24 BiS profesor Jim Mazurkiewicz, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Teksasie.

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska, po wtorkowym spotkaniu z polskimi władzami, zaakceptowała zaproponowane środki przeciwdziałające ptasiej grypie, które zostaną wdrożone na Mazowszu i w Wielkopolsce. Nie przewidziano jednocześnie żadnych dodatkowych rozwiązań na szczeblu unijnym.

Bruksela zgadza się na propozycję polskich władz

Bruksela zgadza się na propozycję polskich władz

Źródło:
PAP

Rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill zadeklarował, że unijne standardy, głównie te dotyczące żywności, są nienaruszalne i nie będą przedmiotem negocjacji z USA ani z nikim innym. Podkreślił, że Unia Europejska już odpowiedziała na zarzuty Stanów Zjednoczonych dotyczące sprzedaży aut, proponując zerowe stawki celne.

Unia Europejska odpowiada Trumpowi. "Zawrzyjmy tę umowę!"

Unia Europejska odpowiada Trumpowi. "Zawrzyjmy tę umowę!"

Źródło:
PAP

Rozwój technologii był głównym tematem dwudniowych obrad w ramach polskiej prezydencji, którym przewodniczyła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jej zdaniem jest on zagrożeniem dla konkretnych zawodów, ale jednocześnie powodem pojawienia się nowych.

Ministra: to zagrożenie dla niektórych zawodów

Ministra: to zagrożenie dla niektórych zawodów

Źródło:
PAP

Pekin nakazał liniom lotniczym wstrzymanie odbioru kolejnych samolotów Boeing. Chińscy przewoźnicy mają też przestać kupować sprzęt i części do samolotów od firm z USA - podała agencja Bloomberg.

Chiny uderzają w USA. "Dwukrotny wzrost kosztów"

Chiny uderzają w USA. "Dwukrotny wzrost kosztów"

Źródło:
PAP

Na początku maja Komisja Europejska przedstawi plan uniezależnienia się od rosyjskich paliw kopalnych do 2027 roku - wynika z aktualnego kalendarza prac instytucji. Pierwotnie zakładano, że proces ten potrwa do końca dekady.

"Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2400 nowych myśliwców F-35". Nowy plan Brukseli

"Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2400 nowych myśliwców F-35". Nowy plan Brukseli

Źródło:
PAP

Zbycie aktywów w ramach połączenia Orlenu z Lotosem o 5 miliardów złotych poniżej wartości ich wyceny było niegospodarne - wynika z ustaleń kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w spółce Orlen. - Połączenie nie miało żadnego uzasadnienia ekonomicznego - powiedział prezes NIK Marian Banaś podczas konferencji prasowej.

NIK miażdży fuzję gigantów

NIK miażdży fuzję gigantów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Orlen podał wysokość wynagrodzeń prezesów za 2024 rok. Daniel Obajtek piastował to stanowisko do 5 lutego i za nieco ponad miesiąc pracy zgarnął 651 tysięcy złotych. Ireneusz Fąfara, który objął stanowisko szefa koncernu w kwietniu ubiegłego roku, otrzymał za ponad osiem miesięcy trochę ponad milion złotych.

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni 

Źródło:
PAP

Urzędnicy na niższych szczeblach rządowej administracji publicznej zarabiają więcej od swoich przełożonych - zwraca uwagę w najnowszym artykule "Dziennik Gazeta Prawna". Wpłynęło na to między innymi wieloletnie mrożenie płac.

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"