Najnowsze

Najnowsze

"Solidarność" zapowiada strajki. Także w Warszawie

Rozpoczęliśmy przygotowania do czynnych akcji protestacyjnych, w tym do wielkiej demonstracji w Warszawie - poinformował w czwartek szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda na wspólnej konferencji prasowej z OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Banki pod lupą. Resort finansów i UOKiK pomogą "frankowiczom"

Wspólnie z UOKiK będziemy sprawdzać banki, czy wywiązują się ze swoich deklaracji łagodzących skok kursu franka szwajcarskiego - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Zapowiedział także stworzenie rankingu banków, dzięki któremu kredytobiorcy będą mogli szczegółowo porównać ich oferty dotyczące kredytów walutowych.

EBC nie wierzy w Grecję? Sytuacja Aten pogarsza się

Grecja znalazła się pod presją po tym jak Europejski Bank Centralny ogłosił niespodziewanie, że nie będzie udzielał kredytów pod zastaw jej obligacji. Komisarz UE ds. gospodarczych zapowiedział, że państwa eurolandu czekają na program działań rządu w Atenach.

Recepta na sen. Jak spać żeby się wyspać?

- Osoby w wieku 18-25 lat potrzebują 9 godzin snu a nawet więcej - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat psycholog Leszek Mellibruda. Według eksperta często ignorujemy znaki ostrzegawcze skłaniające do tego, by położyć się już spać. Jakie? - Na przykład to, że jesteśmy zmęczeni - mówił Mellibruda. Jak podkreśla, by móc zasnąć i obudzić się wypoczętym na wyciszenie należy poświęcić godzinę przed snem. I jak dodaje: - Brak snu odbija się na koncentracji i naszej pamięci.

Volkswagen inwestuje w Polskę. Caddy będzie produkowany tylko w Poznaniu

Nowa generacja popularnego Caddy'iego będzie produkowana wyłącznie w poznańskiej fabryce Volkswagena. Dlatego to właśnie w stolicy Wielkopolski zaprezentowano ten model. - Jestem dumny, że mogliśmy również być świadkami światowej premiery Caddy’iego. To coś zupełnie wyjątkowego i to dla całej naszej marki - zaznaczył Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań.

"Polska powinna opowiadać się za dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie"

Prezydent Francji i kanclerz Niemiec wybierają się z wizytą do Kijowa i Moskwy, gdzie będą rozmawiać o konflikcie na wschodzie Ukrainy. - Dobrze że na tak wysokim poziomie jest podjęta kolejna próba rozwiązania pokojowo tego konfliktu - komentował na antenie TVN24 BiŚ Marcin Święcicki doradca prezydenta ds. reformy samorządowej na Ukrainie. - Złożyliśmy jako SLD w Sejmie, projekt uchwały, który akcentuje, że Polska powinna się zdecydowanie opowiadać za dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu - wtórował mu Tadeusz Iwiński wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych.

“Frankowicze” kontra banki. Warto iść do sądu?

Koszty procesu sądowego z bankiem są duże, a wygrana niepewna. Czy “frankowicze” powinni szukać sprawiedliwości na sali sądowej? - Nie warto ulegać pokusom kancelarii prawnym - przekonywał Paweł Blajer z programu “Biznes dla ludzi”. - Nie można powiedzieć, że każdy, kto ma dziś kredyt frankowy wygra w sądzie. To nieprawdziwa teza - dodawał mec. Iwo Gabrysiak.

KE ma lepsze prognozy dla Polski. Jesteśmy w unijnej czołówce

W przyszłym roku polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie 3,2 procent, a w 2016 roku - 3,4 proc. - przewiduje KE. Czwartkowe szacunki są lepsze dla naszego kraju niż te zaprezentowane jesienią. W stosunku do prognoz poprawił się też wzrost PKB w 2014 r.

Jest zgoda: UE rozszerza sankcje wobec Rosji

Na listę objętych sankcjami zostanie dodanych dziewiętnaście osób, w tym pięciu obywateli Rosji oraz dziewięć firm i instytucji. Dodatkowe unijne sankcje wobec Rosji zostaną formalnie zatwierdzone przez ministrów spraw zagranicznych UE na spotkaniu w najbliższy poniedziałek. Nie ujawniono jeszcze nazwisk osób, których dotkną restrykcje.

Prezydent też chce pomóc. I nie tylko “frankowiczom”

Prezydent Bronisław Komorowski chce pomóc kredytobiorcom. Proponuje utworzenie funduszu restrukturyzacji kredytów hipotecznych, który miałby wspierać nie tylko “frankowiczów”, ale także zadłużonych w złotym. Zapłacą za to banki i podatnicy - podaje “Gazeta Wyborcza”.

Atomowa strategia Rosji i spotkanie ministrów obrony NATO. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Zaostrza się sytuacja we wschodniej części Ukrainy, wczoraj doszło do ostrzału szpitala w Doniecku. Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie ministrów obrony państw NATO, na którym doprecyzowane zostaną ustalenia ws. tzw. szpicy, której pomysł utworzenia padł na szczycie Sojuszu w Newport w 2014 roku. Tematem rozmów ma być też analiza rosyjskiej strategii nuklearnej. W NATO rośnie obawa o atomową strategię Rosji. O tym w TVN24 Biznes i Świat.

Wraca sprawa autostrady A2. Chińczycy oddają pieniądze

Chińska firma budująca autostradę A2 oddaje część należnej gotówki. Jak informuje w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat, Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA, "obecnie wpłynęło około pięćdziesięciu siedmiu milionów złotych". - Na razie mówimy o uruchomionych gwarancjach bankowych. Pozostały jeszcze inne roszczenia i inne gwarancje bankowe. Widzimy jednak pierwsze wymierne efekty rozmów z chińskim partnerem - dodaje.

Zamów idealną pogodę na ślub. Za 100 tys. funtów

Planujące ślub pary, którym sen z powiek spędza obawa, że ich uroczystość zepsuje deszcz, od niedawna mogą zapewnić sobie na ten ważny dzień idealną pogodę. Taką usługę za jedyne 100 tys. funtów oferuje brytyjska firma działająca we Francji.

Rynek zalany ropą. Baryłka za 30 dolarów?

To najpewniej jeszcze nie koniec dramatycznego spadku cen ropy naftowej - podaje CNN Money. Wprawdzie na początku tygodnia wartość surowca nieco wzrosła, ale teraz znów trend odwrócił się. Analitycy Citigroup uważają, że ceny ropy mogą w 2015 roku spaść do 30 dolarów za baryłkę.

Liczysz na podwyżkę? Musisz poczekać do przyszłego roku

O znaczący wzrost płac będzie w 2015 r. trudno – donosi "Rzeczpospolita". Specjaliści i menedżerowie szykujący się w tym roku do zmiany pracodawcy nie powinni liczyć na wyższą pensję. Chyba że są w grupie poszukiwanych fachowców.

Paliwa tanieją, ale branża transportowa ledwo zipie

Klienci sądzą, że skoro płaci się mniej za paliwo, to i transport drogowy powinien stanieć. Tymczasem może być droższy – donosi "Puls Biznesu". Niższe ceny paliwa to nie tylko powód do zadowolenia, ale i roszczeń klientów operatorów logistycznych. Niektórzy domagają się obniżenia stawek za usługi.

Agencje ratingowe wydadzą werdykt. Polska z wyższą oceną?

Jeszcze nie w tym roku, ale już w przyszłym Polska ma szansę na wyższe noty agencji. Najpierw jednak musi się pozbyć procedury nadmiernego deficytu – informuje "Puls Biznesu". Agencje ratingowe rozpoczęły cykliczne przeglądy wiarygodności kredytowej poszczególnych krajów. W najbliższy piątek Fitch i Standard & Poor's przedstawią najnowsze oceny Polski.

Spadki na Wall Street. To koniec ery stabilnych wzrostów?

Środa na Wall Street zakończyła się lekkimi spadkami większości indeksów. W trakcie sesji kursy mocno wahały się, a zdaniem analityków jest to potwierdzenie powrotu do większej zmienności rynku po dwóch latach stabilnych wzrostów na giełdach.

Zmiany w Anwilu. Będą zwolnienia

Z początkiem maja we włocławskim Anwilu, spółce z grupy kapitałowej PKN Orlen, wprowadzony zostanie czterobrygadowy system pracy zamiast obowiązującego obecnie pięciobrygadowego. W związku ze zmianą planowana jest restrukturyzacja zatrudnienia.

W Wenezueli brakuje prezerwatyw. Przez kryzys gospodarczy

Wenezueli brakuje prezerwatyw - pisze “Business Insider”. Kraj jest bankrutem - gospodarka prawdopodobnie zmniejszy się o 7 proc. w tym roku, w dużej mierze z powodu niskich cen ropy. Kryzys ekonomiczny odbija się też na zdrowiu obywateli - czytamy.

Świat technologii: Chiny kontra internet

Władze Chin kontra wolny internet. W tym starciu szala zwycięstwa przechyliła się na stronę chińskiej partii komunistycznej. Najnowszy pomysł Pekinu na ograniczenie dostępu do sieci to rejestrowanie się pod własnym nazwiskiem i blokowanie ostatniego sposobu, dzięki któremu Chińczycy korzystali z Facebooka, Twitera czy Youtuba.