Kielce wydadzą setki milionów złotych na lotnisko. Powtórzą scenariusz z Radomia?

Tak na wizualizacjach wygląda Port Lotniczy w Obicach pod Kielcami
Tak na wizualizacjach wygląda Port Lotniczy w Obicach pod Kielcami
tvn24bis | plksa.eu
Tak na wizualizacjach wygląda Port Lotniczy w Obicach pod Kielcami tvn24bis | plksa.eu

Kielce chcą mieć własne lotnisko. Wydadzą na ten projekt 360 mln złotych z kieszeni podatników. Tymczasem eksperci są zgodni, że inwestycja nie ma finansowego sensu, a miastu grozi scenariusz z Radomia, gdzie od ponad roku działa port lotniczy, z którego dotąd nie odleciał ani jeden pasażerski samolot.

Choć projekt budowy Portu Lotniczego Kielce jest dopiero w początkowej fazie, to już na jego realizację wydano już 31 mln złotych. Tyle kosztowało przygotowania m.in. dokumentacji, analiz, czy koncepcji przyszłego terminalu. Jednak to dopiero początek wydatków. - Planowany koszt budowy portu lotniczego w obecnej formie to około 360 mln złotych - mówi Anna Ciulęba, rzeczniczka prasowa prezydenta Kielc. Warto podkreślić, że to kwota niemal czterokrotnie wyższa od tej, którą Radom zainwestował we własny port lotniczy. Pomimo że pracuje w nim 140 osób, to przez rok działalności nie obsługiwano tam regularnych lotów czarterowych i pasażerskich. Z lotniska korzystały tylko małe samoloty prywatne. Przez to tylko w 2014 roku lotnisko było pod kreską na 12,4 mln złotych. Każdy miesiąc funkcjonowania lotniska przynosi ponad milion złotych strat. Pierwsze przychody z obsługi regularnych połączeń pojawią się tam dopiero we wrześniu, gdy pozyskany kilka dni temu pierwszy przewoźnik Air Baltic uruchomi loty pasażerskie do Rygi.

Po co lotnisko?

Anna Ciulęba, rzeczniczka prezydenta przekonuje, że w Kielcach będzie inaczej. Uzasadnia, że władze miasta powinny zapewnić mieszkańcom "europejskie standardy życia", czyli właśnie dostęp do "komunikacji lotniczej". Jest też inny powód i nazywa się Targi Kielce. - Corocznie odbywa się tam kilkadziesiąt imprez targowych i wystawienniczych, w których uczestniczy 7 tys. wystawców, a liczba zwiedzających wynosi około 200 tys. osób z blisko 60 krajów. Obecność portu lotniczego w najbliższej okolicy, pozwoliłaby zwiedzającym i wystawcom na znacznie szybsze dotarcie do Kielc. Ponadto byłby to czynnik przyczyniający się do dalszego budowania pozycji i marki Targów Kielce, co z kolei przekładałoby się na rozwój miasta i całego regionu - tłumaczy rzeczniczka. Anna Ciulęba przekonuje również, że lotnisko jest potrzebne, bo do Kielc nie da się dojechać do pobliskich portów lotniczych w mniej niż 90 minut - ani pociągiem, ani samochodem. Tymczasem Kielce są otoczone lotniskami. Najbliższe znajduje się w oddalonym o 116 km Krakowie. Nieco dalej (146 km) jest Łódź oraz Rzeszów (150 km).

Będzie się opłacać?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Kielcach mieszka niecałe 200 tys. osób. Jednak ta liczba spadnie i według prognoz w 2050 będzie to jedynie 138 tys. mieszkańców. Pomimo to Anna Ciulęba przekonuje, że zamówionych przez miasto ekspertyz wynika, że w dłuższej perspektywie port lotniczy będzie na siebie zarabiał. - W pierwszym roku działalności obsłuży 100 tys. pasażerów, a poziom miliona po 10 latach - przytacza ekspertyzę rzeczniczka prezydenta.

Mrzonki?

Ekspert rynku lotniczego Eryk Kłopotowski przypomina, że lotniska stają się rentowne, gdy obsłużą rocznie co najmniej milion pasażerów. Jego zdaniem w Kielcach nie będzie tak dużego ruchu, bo niedaleko znajdują się porty lotnicze w Katowicach, Rzeszowie, czy Krakowie. - Oczywiście władze miasta mogą marzyć, że to lotnisko będzie rentowne, ale pozostanie to w sferze marzeń przez kolejne 15-20 lat. Ta inwestycja jest skazana na porażkę i przez długie lata będzie trzeba do niej finansowo dokładać - ocenia Eryk Kłopotowski. Dominik Boniecki ze Szkoły Głównej Handlowej, który specjalizuje się w ekonomii transportu lotniczego przypomina, że pułapu miliona pasażerów nie osiągają obecnie lotniska położone przy większych niż Kielce miastach. - Mowa tu o Łodzi, Rzeszowie, Bydgoszczy, czy Szczecinie. Zatem nie ma szans na osiągnięcie zwrotu z tej inwestycji w dającej się racjonalnie przewidzieć przyszłości - uważa Boniecki.

Tak na wizualizacjach wygląda lotnisko pod Kielcami plksa.eu

Nie będzie chętnych?

Jego zdaniem Port Lotniczy w Kielcach może mieć problem z uruchomieniem regularnych pasażerskich połączeń, bo ruch z województwa świętokrzyskiego obsługują obecnie lotniska w Warszawie, Krakowie i Lublinie, a w przyszłości może dołączyć do nich Radom. - W pierwszych dwóch portach bazy posiadają przewoźnicy niskokosztowi Wizz Air oraz Ryanair. Obie linie lotnicze, a także Lufthansa, oferują już połączenia z Lublina. Zatem rozpoczęcie rejsów do Kielc stanowiłoby konkurencję dla własnej oferty przewozowej dostępnej w województwach sąsiadujących - mówi Dominik Boniecki.

- Co więcej konkurencyjność Kielc obniżają też plany dalszej modernizacji infrastruktury transportu lądowego z Kielc do Warszawy i Krakowa, co pozwoli na skrócenie czasu dojazdu do portów im. F. Chopina i Jana Pawła II. Zatem budowa lotniska pod Kielcami nie ma ekonomicznego uzasadnienia - podsumowuje ekspert.

Powtórzą los Radomia?

Eryk Kłopotowski podkreśla, że przykład Portu Lotniczego w Radomiu, który przynosi ogromne straty powinien być przestrogą dla władzy, która chce budować kolejne regionalne lotniska. - Lotnisko w Radomiu to doskonały dowód na to, że nie ma miejsca na nowe regionalne lotniska w Polsce. Inwestowanie choćby jednej złotówki w lotnisko pod Kielcami jest fatalnym pomysłem. Lotnisko w tym miejscu nie ma szans na komercyjny sukces, więc taka inwestycja nie powinna mieć miejsca - uważa Kłopotowski i dodaje, że w tym regionie nie znajdzie się aż tylu pasażerów, aby lotnisko było opłacalne. - Jest to zbyt mały rynek. Nie ma tam dużego biznesu i atrakcji turystycznych. Jeżeli lotnisko w Kielcach powstanie, to jest duża szansa, że powtórzy się scenariusz z Radomia. Jestem przekonany, że za kilka lat będzie tam identyczna sytuacja: puste lotnisko, brak pasażerów i linii lotniczych oraz miliony złotych strat - podsumowuje Kłopotowski.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: plksa.eu

Pozostałe wiadomości

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP