Jonathan Sposato, znany amerykański anioł biznesu i przedsiębiorca, zadeklarował, że dofinansuje tylko te firmy, które w zespole założycielskim mają przynajmniej jedną kobietę - informuje CNN Money. - Nie ma kobiety, nie ma transakcji - powiedział przedsiębiorca. Sposato zyskał szeroką sławę sprzedając dwa startupy gigantowi IT Google.
Sposato powiedział, że wiele razy słyszał od sfrustrowanych kobiet-przedsiębiorczyń narzekania na stosunki panując e w Dolinie Krzemowej. Między innymi ich pomysły na biznes są traktowane lekceważąco i nazywane „uroczymi”, nierzadko są też zapraszane na randki podczas spotkań biznesowych.
Przedsiębiorca swoją deklarację ogłosił podczas odbywającej się w tym tygodniu "Konferencji Aniołów" w Seattle. Jak powiedział, "to była spontaniczna odpowiedź na pytanie podczas sesji pytań".
Więcej kobiet
- Już więcej nie zainwestuje, tam gdzie nie ma przynajmniej jednej kobiety wśród założycieli - zadeklarował.
Przedsiębiorca rocznie ma do czynienia z prawie setką firm, które poszukują inwestorów, jednak jak przekonuje, większość z nich nie ma wśród swoich założycieli ani jednej kobiety.
- Musimy zmienić równowagę i myślenie o firmach rozpoczynających swoją działalność - powiedział.
Celem Sposato jest inspirowanie do większej aktywności kobiet w biznesie.
- Znalezienie kobiety współzałożycielki jest tak samo łatwe jak znalezienie mężczyzny - stwierdził przedsiębiorca.
Transakcje z Google
Sposato zyskał szeroką sławę na sprzedaży dwóch startup'ów firmie Google - wtyczki Phatbits w 2005 roku i edytora zdjęć Picnik w 2010 roku.
Jest współzałożycielem serwisu GeekWire zawierającym najnowsze informacje technologiczne, kieruje także rozwojem aplikacji do edycji zdjęć - PicMonkey i prowadzi inwestycje w około 10 firmach, w tym Pokitdok oraz w firmie e-commerce prowadzącej działania z obszaru opieki zdrowotnej.
Sposato nie jest jedynym, który aktywnie dąży do zwiększenia liczby kobiet w przedsiębiorstwach.
Przez ostatnie sześć miesięcy nad takim programem - Entrepreneurs@Athena - pracowała m.in. nowojorska uczelnia Barnard College. Przygotowane przez nią nowe gwarancje dla inkubatorów przedsiębiorczości, mają doprowadzić do zwiększenia liczby kobiet na wysokich stanowiskach.
Program zakłada, że do stycznia 2017 roku, 33 proc. nowych startupów będzie miało przynajmniej jedną kobietę jako współzałożycielkę oraz minimum jedną kobietę w charakterze doradcy.
- Badania pokazują, że ten minimalny cel, to konieczność dla zmian kulturowych - powiedziała Nathalie Molina Nino, współzałożycielka Entrepreneurs@Athena i główna księgowa w firmie Power to Fly.
Autor: mb / Źródło: CNN Money