Najnowsze

Najnowsze

Ceny ropy w Nowym Jorku znów spadają. W oczekiwaniu na dane

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powracają do spadków przed danymi o zapasach paliw w USA - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,23 USD, po zniżce o 55 centów.

"Świat", 21.01

- Banki powinny zadbać o to, aby pożyczone pieniądze zostały im zwrócone, a więc nie powinny dociążać kredytobiorców i ułatwić im poradzenie sobie ze spłatą - uważa Włodzimierz Cimoszewicz, były premier i minister spraw zagranicznych, który był gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat.

Czy banki zachowały się fair wobec klientów? "Jeżeli wprowadzały w błąd, to powinny być konsekwencje"

- Wydaje mi się, że to jest dosyć mało realne. Przecież problemem jest zdolność do spłaty tych kredytów w związku z podrożeniem franka. Rozumiem, że ten pomysł oznacza to, że ta górka miałaby być prawie, że na dzień dobry zapłacona. Nie bardzo wierzę, że ludzie, którzy zaciągnęli czasami wysoki kredyt na zakup mieszkania byliby w stanie to w tej chwili zrobić - powiedział w programie "Świat" Włodzimierz Cimoszewicz.

Kolejny krok do umowy handlowej Unii z USA

Parlament Europejski rozpoczął prace nad nowymi rekomendacjami do negocjacji ws. umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym między UE a USA (TTIP). Część europosłów chciałaby wyłączenia z umowy części dotyczącej rozstrzygania sporów państwo-inwestor (ISDS).

KNF proponuje rewolucję ws. „frankowiczów”. Banki ulżą kredytobiorcom?

Szef Komisji Nadzoru Finansowego zaproponował nowe rozwiązanie, które część osób określa jako rewolucyjne. To przewalutowanie zaciągniętego kredytu z franka szwajcarskiego na złotówki po kursie z dnia zawarcia umowy kredytowej. Jednocześnie szef KNF stawia jeden warunek: kredytobiorca musiałby zwrócić bankowi to, co zarobił dzięki zaciągnięciu pożyczki w walucie Szwajcarii, a nie w złotówkach. Posiadacze kredytów gorączkowo rzucają się do obliczeń. W tym samym czasie, nie czekając na końcowe ustalenia, część banków już idzie na rękę ofiarom szalonego franka. Szczegóły w materiale “Faktów” TVN.

Portugalia spłaci przed terminem część pakietu pomocowego

Portugalia spłaci przed terminem opiewające na 26 mld euro kredyty, które otrzymała w 2011 r. od Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ramach liczącego 78 mld euro pakietu pomocowego - ogłosiła w środę minister finansów Maria Luis Albuquerque w Lizbonie.

"Biznes dla Ludzi", 21.01

Ujemna stopa oprocentowania i jak z tego skorzystać; rozliczanie podatkowe zysków i strat z konta walutowego; spłacanie kredytu bezpośrednio we franku - aneks do umowy; upadłość konsumencka - o tym w specjalnym programie “Sposób na franka” mówił Paweł Blajer.

Przewalutowanie pomysłem na franka? Stypułkowski: propozycja brzmi rozsądnie, ale do decyzji daleko

- Jesteśmy na takim etapie, gdy mamy do czynienia z festiwalem różnych propozycji. Ta propozycja jest spójna w tym sensie, że - jak wiemy - wielu klientów, którzy wzięli kredytu we frankach efektywnie, w relacji do klienta złotowego, są wygrani. Słyszałem, że przy porównywalnych kwotach to są różnice rzędu kilkunastu tys. zł. Nie ma przesłanek do tego, żeby tych klientów traktować inaczej - podkreślił w “Bilansie” w TVN24 Biznes i Świat prezes mBanku Cezary Stypułkowski. I dodał: - Z punktu widzenia sprawiedliwościowego propozycja, którą sformułował przewodniczący Jakubiak brzmi rozsądnie. Daleko jest do tego, aby podjąć takie decyzje, ale ta propozycja do mnie przemawia w kategoriach sprawiedliwościowych.

Milion w portfelu, 21.01

Gościem “Miliona w portfelu” był Jarosław Antonik z KBC TFI. Jego portfel wzrósł o 34,74 proc. - Dały zarobić akcje zagraniczne, ekspozycja na amerykańskie spółki IT i chiński rynek - komentował uczestnik.

Niemiecka płaca minimalna bije w polskich przewoźników. Kopacz rozmawiała z Merkel

Ewa Kopacz rozmawiała telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat sytuacji przewoźników, w związku z nowymi przepisami o płacy minimalnej w Niemczech. Polskie firmy transportowe obawiają się, że te przepisy będą oznaczały dla nich ogromne straty. - Angela Merkel zadeklarowała, że podejmie kroki niezbędne do tego, aby doszło do spotkania ministrów pracy i transportu z Polski i Niemiec - informuje rzeczniczka prasowa Ewy Kopacz.

Jastrzębska Spółka Węglowa wypowiedziała porozumienia zbiorowe. Będą strajki?

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) wypowiedziała trzy porozumienia zbiorowe zawarte ze związkami zawodowymi – podał w środę zarząd spółki. Chce m.in. zamrożenia płac w 2015 r., zmniejszenia deputatu węglowego oraz rezygnacji z dopłat do zwolnień lekarskich. Plan naprawczy ma na celu poprawienie kondycji spółki i utrzymanie tysięcy miejsc pracy.